Održaj je prvi Appleov virtualni događaj u 2021. godini pod nazivom Spring Loaded. Apple je predstavio hrpu novih uređaja, točnije novije verzije postojećih uređaja, no mi ćemo se u ovom tekstu pozabaviti AirTag-ovima. To je mala spravica za praćenje predmeta, a kako izgleda možete vidjeti na slikama uz ovaj tekst.
Zanimljivo, Apple je predstavio AirTag isti mjesec kada je Apple dozvolio da se kroz “Find My” aplikaciju lociraju predmeti koje su napravile neke druge kompanije. Izgledno je da kompanija iz Cupertina pokazuje sve više interesa za tehnologijom za praćenje, pa čak i ako je ona van Appleovog eko-sustava.
Glasine o AirTagovima su se pojavile još 2019. godine. Tragovi o ovom uređaju, ili bolje rečeno – spravici, su se pojavili u programskom kodu za iOS 13. Zatim je iPhone 11 dobio podršku za UWB tehnologiju (op.a. o tome nešto više u nastavku teksta).
No, pravi temelji za AirTagove su postavljeni 2014. godine kada je Apple predstavio iBeacon. Radilo se o malim i jeftinim Bluetooth odašiljačima koji su davali lokacijske podatke iPhoneima u blizini istoga. Bluetooth može pratiti uređaje na udaljenosti od 5 metara, dok UWB može raspoznati uređaje i na udaljenosti 5 do 10 centimetara.
U nastavku teksta ćemo vidjeti što su točno AirTagovi, što je UWB tehnologija i zašto bi vam ovo moglo biti zanimljivo.
Što je Apple AirTag?
AirTag je alternativa Tile tagu, a radi se o maloj spravici koju možete prikačiti na ključeve, ruksak ili ubaciti u novčanik. Zatim AirTag uparite s uređajem kao što je iPhone i onda tu spravicu možete naći preko “Find My” aplikacije.
AirTag je mali, lagan, napravljen od nehrđajućeg čelika, te ima Appleov logo s jedne strane. S druge strane ga možete personalizirati, odnosno nešto ugravirati. Nadalje, ova spravica ili uređaj, kako želite, će biti i otporna na vodu i prašinu, te će imati bateriju koju ćete moći sami zamijeniti. Baterija će biti tipa CR2032, a navodno bi trebala trajati oko godine dana ako ju svaki dan koristite.
Koliko AirTag košta i gdje ga se može nabaviti?
U trenutku pisanja ovog teksta, AirTag se još ne može nabaviti. Moći će ga se nabaviti krajem travnja, te će u Americi koštati 29 dolara. Ili ako kupite komplet od 4 komada, oni će koštati 99 dolara. Naravno, Apple se pripremio, pa ćete moći kupiti i odgovarajuću “futrolicu” za AirTag. One će biti različitih oblika, boja i materijala. Kretat će od 13 do 40 dolara plus cijena AirTaga.
Ako ste malo “dubljeg džepa”, tu će biti i ekskluzivne futrole za AirTag s potpisom kompanije “Hermès” i one će koštati od 299 do 449 dolara.
U Hrvatskoj bi cijene mogle biti oko 250-300 kuna za jedan AirTag, do 1000-1200 kn za 4 komada. Osjetno više nego u Americi, ali vidjet ćemo kada se AirTag pojavi u našim trgovinama koje prodaju Appleove proizvode.
Kako AirTag radi?
Nakon što kupite AirTag i recimo, pričvrstite ga na ključeve, morat ćete ga upariti s vašim iPhoneom. Apple kaže da je proces sličan onome s uparivanjem s AirPodsima. Pojaviti će vam se kao novi predmet u aplikaciji Find My. Nakon toga ga možete preimenovati (npr. u “ključevi”) i to je to.
Sada u aplikaciji možete vidjeti zadnju poznatu lokaciju AirTaga kada je bio u kontaktu s iPhoneom. Ako vam je AirTag u dometu Bluetootha, možete iskoristiti Find My aplikaciju da se AirTag oglasi. Vrlo korisno kada vam ključevi s AirTagom padnu iza kauča ili ih ostavite u ruksaku, a ne možete se sjetiti gdje su.
Ovi tagovi i Find My aplikacija koriste prednosti Appleovog U1 chipa s UWB (ultra wideband) tehnologijom. Ona se može iskoristiti za tzv. “Precision Finding”, odnosno precizno pronalaženje. Isto tako, moći ćete iskoristiti kameru, ARKit i tražiti AirTagove po kući koristeći AR. Telefon bi vas trebao navoditi prema AirTagu kojeg tražite.
Ako vam AirTag ostane van Bluetooth dometa, možete staviti AirTag u “Lost Mode”, te dobiti notifikaciju kada se pojavi u vašem dometu. Ako netko drugi nađe vaš AirTag uređaj, on ili ona, mogu iskoristiti iPhone ili NFC mogućnost uređaja kako bi dobili vaš kontakt broj, ako ste ga stavili u AirTag. Jako, jako korisno, rekli bismo!
Drži li AirTag moje informacije privatnima?
Tijekom predstavljanja AirTaga, Apple se dotaknuo privatnosti. Kompanija je rekla da ljudi mogu koristiti AirTagove bez dijeljena lokacije sa svima, uključujući i Apple. Carolyn Wolfman-Estrada, inženjerka iz Applea, je rekla da su napravili uređaj koji “obeshrabruje neželjeno praćenje”.
“AirTag je dizajniran da prati predmete, ne ljude” su točne riječi koje je rekla. AirTag ne sprema informacije o lokaciji, nema povijest lokacija i komunicira s Find My aplikacijom putem kriptiranog kanala.
Kako možete ugravirati nešto na AirTag?
Ako AirTag kupujete preko Apple webshopa, Apple će vam besplatno ugravirati slova ili emotikone s jedne strane AirTaga. S jedne strane je Appleov logo, a drugu stranu je moguće koristiti za graviranje. Kada stavljate AirTag u košaricu, možete odabrati da ga želite gravirati i možete odabrati 31 emotikon, sva slova engleske abecede ili brojeve. No, pošto je AirTag mali, možete ugravirati do 4 znaka. S time da su određene uvredljive riječi ili emotikoni zabranjeni, moguće je da naletite na “cenzuru”.
Što od uređaja trebate da biste koristili AirTag?
Da biste koristili AirTag, trebat ćete uređaj koji će na sebi imati iOS 14.5 ili noviji. U trenutku pisanja, iOS 14.5 još uvijek nije dostupan, ali bi uskoro trebao biti. Također, korisnik će trebati Apple ID da se ulogira u svoj iCloud korisnički račun. Kompatibilni uređaji su:
- iPhone SE, 6S i noviji
- iPod touch sedme generacije ili noviji
- iPad Pro Pete generacije ili noviji
- iPad Air 2 ili noviji
- iPad mini 4
Piše: B.P.
Postovani
Da li je AirTag kompatibilan sa Android uredzaima?
Lp