Sve je u oblaku


Porazgovarali smo s Alenom Cerkićem, vlasnikom tvrtke Pro-Hosting, kako bi malo približili problematiku “oblaka” odnosno promjene načina na koji kupujemo i koristimo usluge na Internetu

Ono što nas je najviše zanimalo su detalji vezani upravo uz “oblak” ili Cloud: Što je zapravo Cloud?

Cloud je kompleksan spoj više fizičkih servera u jednu grupu koju nazivamo i “cluster”. Više takvih grupa poslužitelja mogu (a i poželjno je da budu) biti na različiti lokacijama. Ovakko organizirane poslužitelje zapravo nazivamo “oblakom” ili cloudom. Cloud je teško jednostavno definirati, no jedno je sigurno: u dobro konfiguriranom i izvedenom cloudu, korisnik ne želi niti treba znati išta o tome koliko je servera konfigurirano, niti na koji način. On dobiva uslugu.

Zašto cloud?

Sa cloudom dobivamo na redundanciji i dostupnosti prije svega. Ono što ovakav način rada garantira je apsolutni 99,99% uptime (raspoloživost) infrastrukture, što je danas krucijalni element kod svih tipova projekata u bilo kojoj tvrtki.

Kome je namijenjen cloud? Poslovnjacima ili privatnim korisnicima?

Podjednako je namijenjen svim kupcima koji žele dostupnost na najvišem nivou kao i iz bilo kojeg dijela svijeta te u bilo koje vrijeme

Je li cloud skuplji od vlastite infrastrukture?

Ako govorimo o tvrtkama koje imaju svoju infrastrukturu onda je odgovor definitivno ne. Zašto ? Upravo zato što je cloud po resursima skoro neograničen, a ako govorimo i iznosu investicije potrebne svakih 3-4 godine kod vlastite infrastrukture za nove poslužitelje ušteda je odmah jasna. Na to sve treba dodati i koštanje ljudskih resursa koje je preveliko i potpuno neopravdano ako vašoj tvrtci to nije osnovni posao.
Našim uslugama dobivate jednostavno sve od resursa koji su više nego dovoljni zahvaljujući modernoj tehnologiji, kao i iskusne sistemce, ljude koji su u stanju riješiti sve probleme u rekordnom roku.
Iz iskustva mogu reci da primjerice tvrtka sa pet vlastitih poslužitelja našim Cloud uslugama može uštediti na mjesečnoj bazi i do 50% iznosa koji bi inače morali izdvojiti.

Koliko brzo je moguće konfigurirati cloud?

Obično kupci daju nama taj zadatak kako bi se zaobišle moguće greške u migracijama podataka. Ovdje moramo napomenuti da je posebno obratiti pažnju na sigurnost, što je česta greška koju korisnici čine kada se sami odluče na prelazak na novu infrastrukturu, često sa fatalnim posljedicama. Podešavanje jedne cloud instance traje obično nekoliko minuta no migracija podataka može potrajati puno duže, naravno ovisno o specifičnosti instalacije.

Koje su mu prednosti?

Brzina, dostupnost, rentabilnost te potpuna prilagodba raspoloživih resursa potrebama korisnika. Ispravno konfigurirani cloud je po količini računalne snage koja korisniku stoji na raspolaganju gotovo neograničen, te sve zapravo ovisi o tome što korisnik treba u određenom trenutku. To zapravo znači da korisnk niti u jednom trenutku ne plaća više od onoga što mu stvarno treba.

Koliko je ovakvo rješenje pouzdano?

Što je broj instanci odnosno točaka sa poslužiteljima unutar oblaka veći sigurnost je veća. Ono što mi u Prohostingu možemo garantirati je 99,99% raspoloživosti na mjesečnoj bazi. U obzir treba uzeti i činjenicu da dupliciranjem podataka unutar poslužiteljske infrastrukture cloud inheretno nudi i dodatni backup odnosno sigurnost pri pohrani podataka.

Koje certifikate posjeduje prohosting?

Nessus d.o.o.u Zagrebu te Techtown GmbH u Austriji kao i kompletan tim koji stoji iza ove dvije tvrtke i branda Prohosting sastoji se od akademski obrazovanih inženjera koji posjeduju najviše svjetski priznate certifikate tipa Cisco, Juniper, Microsoft, Oracle, UNIX/LINUX LPIC-1,2 te IT Services Engineer HF. Svi Datacenti gdje se nalaze naši serveri su Tier 3,4 te ISO certificirani.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular