Isplati li se studirati informatiku u Hrvatskoj? Kakve su mogućnosti zaposlenja i rada nakon studiranja na informatičkom fakultetu? Koliko iznose plaće zaposlenika u informatičkim tvrtkama i zašto je informatički sektor vrlo perspektivan za budućnost?
Bliži se vrijeme kada maturanti moraju odlučiti kojim će putem krenuti dalje u životu. Mnogi od njih žele upisati fakultet, no nisu sigurni koji fakultet odabrati. Zanimljivo, posljednjih je godina informatika sve popularniji odabir maturanata – pogotovo jer smatraju da u informatičkom sektoru vladaju super uvjeti i odlične plaće.
U nastavku teksta iznijeti ćemo nekoliko informacija o tome isplati li se upisati informatički fakultet i koliko je teško završiti studij informatike. Što sve čeka informatičare nakon završenog faksa i koje se poslovne i karijerne prilike nude. Razmišljate li o upisu informatičkog fakulteta – svakako pročitajte nastavak teksta:
Studiranje informatike nije jednostavno, ali nije ni monotono
Informatika je područje koje posljednjih 50-ak godina ubrzano napreduje i samim time možemo reći kako informatika nije nimalo monotono područje. U trenutku kada nešto naučite i savladate neku tehnologiju, već se pojavi neka bolja inovativnija tehnologija koju možete koristiti. Samim time, informatika je područje koje se brzo razvija, nije monotono – ali traži i relativno brzu adaptaciju na nove uvjete i trendove.
Zbog naglih promjena studiranje informatika nije nimalo jednostavno i traži od studenata da se stalno prilagođavaju novim pravilima. Doduše, temelji informatike usađeni su duboko u svaku novu tehnologiju pa razumijevanjem osnovnih postulata – možete bez većih problema savladavati nove tehnologije. Primjerice, iako se svaki programski jezik (znatno) razlikuje od nekog drugog – logika koja stoji u suštini programiranja bitnije se ne mijenja već desetljećima.
Nećemo vas lagati, studiranje informatike nije jednostavno i namučiti ćete se tijekom studiranja s logikom, matematikom i dizajnom. No, kada kvalitetno savladate osnovne temelje informatike, relativno lako ćete se adaptirati na nova područja. Informatika ima jako puno teorije, no ono što vrijedi je iskustvo i praksa. Odlučite li se za studiranje informatike pokušajte što više vremena usmjeriti na stvarni rad na konkretnim primjerima jer najbolje se uči kroz rad.
Cilj studiranja je razviti ljubav prema informatici
Informatika je područje koje ili volite ili ne volite. Mnogi će vam stručnjaci reći (posebice u sektoru programiranja) kako je ljubav prema tome što radite – odnosni preduvjet razine vašeg uspjeha. Ako volite informatiku i programiranje – vaša će karijera jako brzo rasti što će donijeti i puno veća primanja, ali i znatno bolje uvjete rada. Ljubav prema informatici osnovni je sastojak uspješnog studiranja i rada u IT sektoru.
Važno je naglasiti kako ljubav prema informatici ne morate imati prije samog studiranja jer se ta ljubav može stvoriti tijekom studija. Informatika je vrlo široko područje i pronađete li onaj dio informatike koji vas veseli i oduševljava – stvoriti će se i prijeko potrebna ljubav. Informatika danas više nije rezervirana samo za muškarce jer i veliki dio sektora čine žene. Stoga, bez obzira jeste li žensko ili muško – na studiju informatike pronaći ćete svoje društvo s kojim ćete lakše savladavati sve studijske zadatke.
Sve veća ponuda informatičkih fakulteta i smjerova
Broj informatičkih fakulteta i smjerova iz godine u godinu raste – što otvara nove prilike i mogućnosti za razvoj modernih karijera. Na spomen informatike mnogi ljudi uglavnom pomisle na ljude koji po cijeli dan sjede za računalom i kucaju neki programski kod. No, informatika već dugo nije tako usko područje. Danas u informatici postoji mnoštvo različitih smjerova koji mogu u potpunosti odgovarati vašoj radini kreativnosti i znanja.
Programiranje je i dalje jedan od temelja informatike i odaberete li smjer programerstva sigurni ste kako ćete nakon završenog fakulteta bez problema pronaći posao. Naime, potraga za kvalitetnim programerima nikada nije bila veća – pa je pronalazak posla poprilično lagan. Vrijedi ovdje imati na pameti za “biti dobar programer” nije dovoljno samo završiti fakultete – već i raditi na raznim programskim projektima i zadacima kroz koje se stječe potrebno iskustvo i znanje.
Osim programiranja, danas je vrlo popularno i 3D modeliranje, kao i razne vrste računalnog dizajna. Područje koje sve više raste i u kojem ima sve više potencijala je obrada velikih količina podataka, odnosno rad s bazama podataka. Također, danas je u informatičkom sektoru vrlo važan aspekt sigurnosti – pa je odabir usmjerenja informatičke sigurnosti sigurna opcija za kvalitetan posao u budućnosti. Dakako, to je samo dio smjerova koje možete odabrati na mnogobrojnim informatičkim fakultetima diljem Hrvatske i Europe.
Fantastična domaća IT scena koja žudi za kvalitetnim zaposlenicima
Tehnološki sektor trenutno je jedno od vodećih gospodarsko-financijskih područja u svijetu. Kompanije kao što su Google, Facebook, Microsoft, Apple – trenutno su najvrjednije i najbolje kompanije na svijetu. Brzi rast velikih IT kompanija prati i brzi rast i napredak čitavog IT sektora. Uvjeti kakvi vladaju u velikim IT kompanije nerijetko su preslikani i na sve ostale manje kompanije.
Domaća IT scena posljednjih je godina znatno napredovala i danas imamo nekoliko top kompanija koje “rasturaju” na svjetskoj razini. Radi s o kompanijama koje igraju vrlo važnu ulogu u razvoju softverskih i hardverskih rješenja koja koriste najbolje svjetske kompanije. Primjeri takvi kompanija su Rimac automobili ili primjerice Infobip. Dakako, na domaćem tržištu imamo mnoštvo odličnih IT kompanija čiji su uvjeti rada fantastični.
IT sektor u Hrvatskoj u konstantnoj je potrazi za odličnim stručnjacima koji žele inovativnim pristupom ostvarivati super rezultate. Stoga, kvalitetni studenti IT studija mogu računati na instantno zaposlenje nakon završenog fakulteta. Dapače, mnoge će kompanije i prije završavanja regrutirati studente te će oni i tijekom studija moći raditi, zarađivati i razvijati svoje znanja.
Odlični poslovi i iznad prosječne plaće u IT sektoru
Plaće u IT sektoru znatno su više u odnosu na ostale sektore gospodarstva u Hrvatskoj. Početnik koji tek kreće u IT sektor može računati na plaću između 800 i 1300 eura. Zaposlenik s nekoliko godina iskustva uglavnom će imati plaću iznad 1300 eura, a osoba s desetak godina iskustva može zarađivati i preko 2.000 eura u Hrvatskoj. Dakako, ovisno i senioritetu i poziciji u tvrtci – plaće mogu biti i znatno više od 2.000 eura.
Informatičke tvrtke uglavnom imaju dobro poznatu hijerarhiju napredovanja prema kojoj s godinama razvoja dobivate i bolje uvjete rada i znatno veće plaće. U prvoj godini možda nećete biti zadovoljni svojim statusom u firmi, no svaka sljedeća godina trebala bi vam donijeti rast plaće i poboljšanje radnih uvjeta. Valja pri tome spomenuti kako su radni uvjeti u IT tvrtkama uglavnom odlični pa tako možete računati na fleksibilno radno vrijeme, povremeni rad od kuće, planirani godišnji odmor, prostorije za odmor i zabavu, razne dodatne programe i besplatne edukacije, itd.
Budućnost svih poslova ima temelje u informatici
Ako još uvijek niste sigurni želite li ili ne upisati informatiku važno je znati sljedeću tezu: gotovo da ne postoji posao koji svoje temelj danas nema u informatici. Informatika je prodrla u gotovo svaki sektor gospodarstva i ljudskog života. Gdje god da se okrenemo – uvijek smo u svojevrsnom kontaktu s informatikom. Stoga, informatika postaje temelj svega oko nas – što samo naglašava važnost IT stručnjaka.
Informatika je zanimanje za budućnost i sadašnjost. Potražnja za informatičkim stručnjacima nikada nije bila veća, a takav će se trend nastaviti i u budućnosti. Osim što možete pronaći odličan posao u svega nekoliko sati nakon završetka fakulteta, možete pokrenuti i vlastiti startup – kroz koji ćete svijetu prikazati vlastitu ideju. Mogućnosti nakon informatičkog fakulteta je zaista puno i na vama je da prosudite isplati li vam se uložiti nekoliko godina života u razvoj informatičkih vještina.
Studiranje informatike nije jednostavno i lagano, ali nije ni monotono. Informatika je vrlo zabavno i živahno područje koje se iz godine u godinu mijenja. Usvajanjem temeljnih znanja dobiti ćete kvalitetnu podlogu da se bez većih problema adaptirate na nove tehnologije. Samim time, informatika postaje područje bez kojeg se ne može – a vi stručnjak koji će i u budućnosti biti jako tražen na tržištu rada.
Piše: Marko Županić