Digitalni novčanici (e-novčanici) najčešće dolaze u obliku aplikacija koje predstavljaju alate za online plaćanje i pomoću njih se spremaju virtualne verzije debitnih i kreditnih kartica, što na kraju nošenje bankovnih kartica u fizičkom obliku čini potpuno nepotrebnim.
Europska unija se zbog zahtjeva država članica za pronalaskom sigurnijeg načina za pristup privatnim i javnim online servisima odlučila na predstavljanje digitalnog novčanika koji bi mogao biti i mnogo više od samog sredstva za online plaćanje.
Građanima unutar granica EU-a omogućit će se korištenje aplikacije kojoj će pristup biti omogućen putem digitalnog ID-ja. Digitalni novčanik služio bi za spremanje podataka o uplatama, korisničkim lozinkama ili plaćanjima, a čak bi mogao imati fukciju osobnog sefa jer bi se u njega mogli smještati i službeni dokumenti. Poslužio bi kao aplikacija pomoću koje će stanovnicima svih 27 država članica biti dostupno spajanje na službene web stranice i korištenje usluga lokalnih vlada.
EU zakonodavstvo je prema novim odredbama (eIDAS Regulation) uredilo pitanje elektroničkih identifikacija i uspostavilo mehanizme pomoću kojih je moguća njihova prekogranična kontrola. Na taj način fizičke i pravne osobe mogu slobodno i pod definiranim pravilima dijeliti svoje identifikacijske podatke u elektroničkom obliku.
Digitalni novčanik će kao aplikacija biti dostupan za korištenje kroz digitalni ID svakog korisnika, a sama autentifikacija prije korištenja bi se, prema najavama, trebala provoditi pomoću metoda kao što su provjera otiska prsta, skeniranje mrežnice i mnoge ostale.
Europska unija planira napraviti model aplikacije s tehničkim postavkama koje bi trebale zabraniti drugim tvrtkama korištenje korisničkih podataka za bilo koji oblik komercijalnih potreba kao što su, na primjer, marketinške aktivnosti za nove proizvode i slično. Korisnici će moći samostalno odlučivati koje informacije žele podijeliti s Googleom.
Trenutno se Bruxelles nalazi u fazi pregovora s državama članicama po pitanju standarda za digitalni novčanik i jedna od glavnih zadaća je da se ujednače digitalne platforme. Trenutno 19 zemalja u Europskoj uniji koristi digitalne ID-je, no mnogi od njih nisu međusobno kompatibilni pa se očekuje mnogo rada na implementaciji tehničkih preduvjeta kako bi aplikacija bila na jednak način dostupna svima.
Potez čelnih tijela Europske unije je razumljiv jer se digitalni novčanici sve više koriste, a potvrđeno je kako se razmišlja i o postavljanju mogućnosti korištenja kriptovaluta u aplikaciji. Primjera radi, PayPal već sada dopušta korisnicima povezivanje digitalnog novčanika s Coinbaseom za kupovinu. Europska unija očito će slijediti te korake i korištenje digitalnih valuta na razini svih zemalja vrlo bi lako moglo postati dostupno unutar sljedećih godina dana jer je to predviđeni rok unutar kojeg bi aplikacija trebala biti dostupna za preuzimanje.
Piše: Ervin Mičetić