Zbog nedavnih problema koji su eskalirali zabranom američkog predsjednika Donalda Trumpa kineski proizvođač Huawei suočit će se sa gubicima u poslovanju koji će se brojati u milijardama američkih dolara!
Osnivač tvrtke Huawei i jedan od njegovih vodećih ljudi Ren Zhengfei nedavno je dao službenu izjavu koja se odnosi na sadašnji i budući tijek poslovanja tvrtke. Zhengfei je u svojoj izjavi i izrazio zabrinutost te moguće epiloge nedavnog ”tehnološkog rata” koji je nastao između tvrtke Huawei i američke vlade. Prema izvješću Reutersa Huawei u idućim godinama očekuje drastičan pad u prihodima. Određeni podaci čak govore u prilog tomu da se radi o gubicima koji će se zbrajati u milijardama američkih dolara.
Do kraja ove godine planiranu gubitci do 100 milijardi
Problemi koji su nastali između kineskog proizvođača pametne tehnologije i američke vlade jako su oštetili Huawei. Prema dosadašnjim izračunima i predviđanjima Huawei smatra da će do kraja ove godine izgubiti oko 100 milijardi američkih dolara. Ovo je smanjivanje u gubitcima, s obzirom na to da je u prošloj godini Huawei zaradio 104 milijarde američkih dolara. Iako će neki reći da je to za Huawei zanemariv gubitak, to baš i nije tako. Ako pogledamo plan koji je Huawei imao za 2019. godinu (plan je bio zarada od 125 milijardi USD), onda možemo vrlo lako zaključiti da su sankcije američke vlade zasad nanijele velike gubitke za ovog kineskog proizvođača.
Za vrijeme jednog događaja u Shenzenu, u Kini Zhengfei je potvrdio sumnje mnogih: prodaja Huawei i Honor pametnih telefona u idućim godinama trebala bi opasti za oko 40 posto (barem takvo opadanje očekuju iz Huaweija). Ako Google nastavlja stopirati i onemogućivati Huawei, tvrtka neće imati izbor nego što ranije na tržište izbaciti svoj vlastiti operacijski sustav- Hongmeng OS, kaže Zhengfei.
Šteta koju je Huawei pretrpio je očekivana
Kada se malo bolje pogledaju stvari vrlo se lako može zaključiti da je šteta koju je Huawei pretrpio (i koju još uvijek trpi) bila očekivana. Sve je započelo američkom sumjom da se Huawei pametni uređaji koriste za špijunažu, nakon čega je američka vlada nametnula sankcije kineskom proizvođaču. Trend sankcija su slijedile i mnoge druge američke tvrtke koje se bave proizvodnjom opreme za pametne uređaje. Neke od njih, kao što su tvrtke Google (osnivač i tvrtka zadužena između ostaloga za Android operacijski sustav) i ARM (tvrtka zadužena za prozvodnju procesora za pametne telefone) samo su slijedile trend. Ovo je dovelo do sve većih problema za Huawei. Kasnije kako je vrijeme prolazilo, sve je veći broj otkazivao suradnju sa kineskim proizvođačem. Ovo je u konačnici dovelo do toga da čak i Huaweijev P30 model doživi slabašno zapažen uspjeh.
Trgovački rat u kojem je Huawei kolateralna žrtva
Dodatna izvješća koja govore o sukobu Trump-Huawei zapravo govore o tome da se američka vlada uplela u svojevrstan trgovinski rat s kineskom vladom. S obzirom na netrpeljivost i probleme koji su nastali između američke administracije i kineske, komunističke vlade, izgleda da se Huawei našao između i da je postao kolateralna žrtva (na štetu korisnika, potencijalnih korisnika i same tvrtke). Kada će se ova situacija i kako završiti ne možemo reći. No ono što je sada jasno kao dan jest to da u cijelokupnoj zbrci koja je nastala najdeblji kraj izvlače naravno, korisnici.
Piše: I.H.