PočetnaOstaloPoslovne vijestiTech industrija Trumpu: Vi podižete uvozne tarife, mi ćemo podići cijene

Tech industrija Trumpu: Vi podižete uvozne tarife, mi ćemo podići cijene


Mnogi tech proizvodi, koji su potpuno sklopljeni, uključujući prijenosna računala i pametni telefoni, do sada su bili izuzeti od uvođenja novih carinskih tarifa Trumpove administracije, a odnose se uglavnom na kineske proizvode. No, to se sada može promijeniti, jer Bijela kuća razmatra nametanje carina na sve preostale kineske uvoze. Očigledno, Bijela kuća i dalje, pojačava svoj trgovinski rat s Pekingom

Silicijska dolina upozorava Trumpovu administraciju da će iPhone, PC prijenosna računala i konzole za video igre biti mnogo skuplje ako Bijela kuća uvede nove tarife za kineski uvoz. “Pozivamo vas da ne nastavljate s uvođenjem novih tarifa”, navodi se u pismu Applea predstavniku američke trgovačke komore Robertu Lighthizeru.

Nove predložene tarife od strane američke administracije, trenutno su otvorene za javnu raspravu, a mnogi vrhunski brendovi, poput Applea, Della, HP-a, Intela i Microsofta, sklapaju svoje uređaje u Kini i zapravo su ovisni o kineskoj proizvodnji njihovih uređaja.

“Američki proizvođači prijenosnih računala trenutno se oslanjaju na kineske dobavljače kako bi zadovoljili američku potražnju za proizvodima poput prijenosnih računala. Prelazak na alternativne izvore opskrbe nije moguć, barem ne u kratkom roku”, navodi se u pismu tvrtke Dell, HP, Intel i Microsoft. “Kao rezultat toga, predložene tarife prijete bitnim povećanjem troškova, a samim time i cijena prijenosnih računala u SAD-u.”

“Budući da potrošačka elektronika općenito ima vrlo niske marže, dobavljači neće imati drugog izbora nego povećanje uvoznih tarifa iz Kine proslijediti na krajnje kupce, koji uključuju sve segmente, od ​​običnih potrošača, pa sve do škola, tvrtki i državnih ustanova”, stoji u navodu vodećih IT tvrtki. “U najboljem slučaju, ti bi potrošači nastavili koristiti starije modele računala i telefona, koja ne omogućuju najnovija sigurnosna obilježja. Dok u najgorem slučaju, povećanje cijena prisililo bi mnoge potrošače, da jednostavno ostanu bez prijenosnih računala”, dodaje se u pismu.

Kako bi se suprotstavili tarifama, mnogi dobavljači elektronike razmišljaju o premještanju proizvodnje iz Kine u druge regije kao što je jugoistočna Azija. Međutim, za preseljenje proizvodnje potrebno je vrijeme i novac, što bi moglo odvratiti resurse od istraživanja i razvoja proizvoda, navode tvrtke. “Veći dio ovog istraživanja i razvoja događa se u američkim objektima uz doprinos američkih radnika”, navodi se u njihovom pismu.

Apple je u svom pismu iznio slične argumente. “Predložena tarifna lista pokriva sve glavne Appleove proizvode, uključujući iPhone, iPad, Mac, AirPods i AppleTV, kao i dijelove i baterije koji se koriste za popravak proizvoda u Sjedinjenim Državama”, navodi tvrtka.

U zasebnom pismu, Microsoft, Nintendo i Sony također su pozvali Lighthizer da izbjegne nametanje tarifa na konzole za video igre. Prošle godine, tvrtke su kolektivno prodale više od 15 milijuna sustava za video igre u SAD-u, a također su zapošljavale oko 8.000 ljudi diljem zemlje.

“Godine 2018. u Kini je proizvedeno više od 96 posto konzola za video igre uvezenih u SAD”, navodi se u njihovom pismu. “To bi uzrokovalo značajne smetnje u opskrbnom lancu prema SAD-u uz osjetno povećanje troškova.”

Vrijeme će pokazati hoće li Trumpova administracija donijeti odluku o bilo kakvim izuzećima na predloženoj tarifnoj listi, koja uključuje stotine drugih dobara, uključujući meso, tekstil i metale. U međuvremenu, očekuje se da će se američki trgovinski pregovarači susresti s kineskim dužnosnicima na samitu G20 u Osaki u Japanu kasnije ovog mjeseca.

Piše: A.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular