Poznato je da se oko politike privatnosti na internetu dižu velike tenzije. Mnogi su se žalili na Google, koji prati svaki naš korak na mreži, a sada će se na tapeti optuženika naći i Facebook. Iako je Facebook već dugo u centru pažnje kada se radi o narušavanju privatnosti korisnika, sada će protiv njih biti dignuta tužba.
Prema informacijama, dvojica korisnika Facebooka su prije nekoliko dana digli tužbu u kojoj tuže Facebook zbog narušavanja privatnosti. Facebook će se naći na sudu jer prati sadržaj privatnih poruka koji korisnici razmjenjuju na toj društvenoj mreži. Odnosno, Facebook skenira i prati linkove koje pojedini korisnici dijele u privatnim porukama. Prema navodima Facebook skenira sadržaj poruka, tj. url-ova kako bi lakše mogao profilirati korisnike.
Takvo što nije se svidjelo Matthewu Campbellu i Michaelu Hurleyu koji su digli tužbu protiv Facebooka i to na osnovu kršenja Zakona o elektroničkim komunikacijama. U tužbi se spominje kako je svrha skeniranja Facebooka poboljšanje marketinških aktivnosti, odnosno marketinških algoritama te povećanje profita Facebooka na uštrb korisnika Facebooka.
O slučaju skeniranja poruka već se govorilo prije nekoliko mjeseci, ali tada nitko nije ozbiljnije reagirao. Sada su dvojica gore navedenih osoba podigle tužbu i to u ime američkih građana koji su slali i primali linkove putem privatnih poruka. Od Facebooka traže da prestane sa skeniranjem poruka, te da isplate svakom korisniku sto dolara odštete za svaki dan skeniranja poruka. Optužba zvuči zanimljivo i krajnji korisnici mogli bi čak i zaraditi neki novac zbog skeniranja, ali iz Facebooka tvrde da su tužbe nemaju pravih temelja.
Već smo u posljednjih nekoliko članaka gdje se spominjao Facebook govorili o tome da se u posljednje vrijeme previše brinu oko marketinških ponuda, dok su korisnike totalno zapostavili. Ovakva tužba možda će malo promijeniti način razmišljanja u Facebooku te ga vratiti na ‘pravi put’ na kojem će voditi brigu o svojim korisnicima više nego li o profitu.