PočetnaOstaloPoslovne vijestiEuropska unija dala je status "nadzornika pristupa" šest velikim IT kompanijama

Europska unija dala je status “nadzornika pristupa” šest velikim IT kompanijama


Od studenog 2022. godine u Europskoj uniji je na snazi Zakon o digitalnim tržištima. No, vi na vašem pametnom telefonu sigurno imate aplikacije koje ne možete ukloniti, bez obzira na marku telefona i operativni sustav. No, čini se da bi to mogla biti stvar prošlosti.

Naime, Europska komisija upravo je pozvala šest velikih tehnoloških divova da ispune obveze koje su im dodijeljene Zakonom o digitalnim tržištima. Nazvala ih je tzv. “nadzornicima pristupa”. Riječ je o tvrtkama s dominantnim položajem koje stvaraju barijere između drugih tvrtki i krajnjih potrošača.

Treba reći da se određeno poduzeće može klasificirati kao nadzornik pristupa ako ima preko 45 milijuna korisnika mjesečno ili preko 10 tisuća poslovnih korisnika u tri zemlje Europske unije u posljednje tri godine. Na kraju je identificirano šest nadzornika pristupa:  Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft. Na listi je na kraju mogao završiti i Samsung, ali ju je izbjegao zbog nedovoljnog broja korisnika u segmentu web preglednika. Na listi su se sveukupno našla 22 programa i servisa.

facebook naslovna

Društvene mreže: TikTok, Facebook, Instagram, LinkedIn
Servisi za razmjenu poruka: WhatsApp, Messenger
Posredničke usluge: Google Maps, Google Play, Google Shopping, Amazon Marketplace, App Store, Meta Marketplace
Servis za dijeljenje videa: YouTube
Reklame: Google, Amazon, Meta
Internet preglednici: Chrome, Safari
Tražilica: Google Search
Operativni sustavi: Android, iOS, Windows

Većina tvrtki se složila s Europskom komisijom, no Microsoft i Apple su mišljenja kako neke od njihovih usluga ne potpadaju pod definiciju nadzornika pristupa. Kod Microsofta su to Bing, Edge i Microsoft Advertising, a kod Applea iMessage. Europska komisija će provesti tržišnu istragu kako bi utvrdila mogu li se te usluge izuzeti iz zakona.

Tvrtke imaju šest mjeseci da poslušaju odredbe Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Popis naredbi kojih se moraju pridržavati je ogroman. To uključuje, primjerice,  mogućnost brisanja unaprijed instaliranih aplikacija. U slučaju da dođe do kršenja obveza, nadzornik pristupa bit će kažnjen s 10% svjetskog prometa, a kazna seže i do 20% u slučaju ponovnog prekršaja. Kada se dogode sustavna kršenja, bit će mu naloženo da proda tvrtku ili određen dio nje ili će mu se uvesti zabrana da pristupi kupnji dodatnih usluga.

Piše: Marijan Živković


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular