PočetnaOstaloPoslovne vijestiApple u velikim problemima: EU traži čak 36 milijardi dolara zbog Apple...

Apple u velikim problemima: EU traži čak 36 milijardi dolara zbog Apple Pay sustava?!


Apple je ponovno u pravnom sukobu s Europskom Unijom? Zašto je Apple Pay kršio pravila Europske Unije i što je to krivo napravio Apple? Hoće li Apple zaista biti kažnjen kaznom od čak 36 milijardi dolara i može li se Apple nekako spasiti od ogromne kazne?

Apple i Europska Unija ponovno su u sukobu, a ovog puta glavni akter sukoba je Apple Pay sustav. Ustanovljeno je kako Apple Pay sustav krši osnovne zakonodavne odredbe Europske Unije, čiji je osnovni postulat osiguravanje jednakosti za sve korisnike i gospodarske aktere. Ovog puta Apple bi mogao biti u ogromnim problemima jer prema dosadašnjem saznanju kompaniju očekuje kazna od čak 36 milijardi dolara.

Ipak, Apple još uvijek nije izgubio slučaj i preostale su im neke aktivnosti koje ih mogu spasiti od velike globe. Kako bi se Apple mogao riješiti velikog problema i što sve EU sprema velikom Apple-u saznajte u nastavku:

Apple

Apple redovito krši pravila Europske Unije?

Činjenica jest da ovo nije prvi puta da se američka kompanija Apple nalazi u sukobu s Europskom Unijom. Doduše pravni sporovi između velikih kompanija i regulatornih agencija nisu rijetkost – posebice kada govorimo o gigantima kao što je Apple. Ne tako davno Apple je bio u velikim problemima zbog streaminga glazbe koji je prema navodima Europske Unije kršio ravnopravnost tržišta. Cijelu tu aferu između ostalog je potaknuo i poznati servis Spotify koji se požalio kako Apple prakticira nelojalnu konkurentnost na tržištu.

Iako Europska Unije u velikoj mjeri kaska za SAD-om i američkim kompanijama u tehnološkom sektoru, čelnici Europske Unije postavljaju vrlo nefleksibilne uvjete poslovanja tehnološkom sektoru u EU. Mnoge regulative i zakoni koji su usmjereni ka definiranju tehnološkog tržišta često imaju i određene kontra posljedice, odnosno onemogućuju ubrzani razvoj novih tehnologija. S druge strane, svi znamo kako je tehnološki sektor brzo prilagodiv, odnosno primoran je vrlo se adaptirati na nova događanja na tržištu. Sama EU usporava nagle promjene, a stroga pravila poslovanja – nerijetko su u kontrakciji s američkim IT kompanijama. Apple nije jedini koji krši pravila EU, ali se u posljednje vrijeme vrlo često spominje u europskim sporovima.

Apple-hacked

Novi veliki problemi za Apple

Nakon što su nekako riješili prethodni spor vezan uz streaming servis glazbe, Apple je ponovno došao u nove probleme s europskim zakonodavstvom. Antimonopolska regulatorna tijela Europske Unije optužuju Apple da se koristi nepoštenom praksom po pitanju mobilnih novčanika. Konkretno, Apple je optužen kako je ograničio pristup svojoj tehnologiji konkurentima i tako spriječio lojalnu konkurenciju na području mobilnih novčanika. Slijedno tome, pojavljuju se dva goruća problema za Apple: velika novčana kazna i potreba za otvaranjem koda trećim stranama. Pitanje je koja je kazna problematičnija za Apple, s obzirom da svi znamo kako Apple voli ograničene i zatvorene sustave koji nisu dostupni svima.

Apple sustavi još od samih začetaka poznati su kao zatvorena okruženja, a Apple je tu tezu oduvijek branio sigurnosnim aspektom sustava. Dakako, zatvorenost Apple-a već je godinama trn u oku mnogim kompanijama koje žele aktivnije sudjelovati u unapređenju Apple sustava. No, Apple je jasno dao do znanja kako ne treba treće strane jer ima dovoljno kvalitetan i siguran sustav koji bez problema parira svima ostalima na tržištu. Ne samo da parira, već i dominira na tržištu. Ipak, europska regulatorna tijela zatvorenost sustava smatraju podređenim položajem za konkurenciju i samim time Apple alarmiraju kao nelojalnu konkurenciju. Prijetnje i kazne koje se spominju na račun Apple-a stoga nisu nikakva novost jer EU samo provodi temeljna načela koja su na snazi već godinama i desetljećima.

apple march event

Apple naglašava sigurnosni aspekt u obrani Apple Pay sustava

Europske regulatorne službe unutar optužnica jasno naglašavaju kako Apple ima nepoštenu tržišnu praksu još od 2015. godine kada je predstavljen Apple Pay sustav. Samim time, Apple se optužuje za dugogodišnji monopol koji je ostvario zahvaljujući svojem iPhone sustavu. Treće strane od samog početka su bile stavljene u podređeni položaj, što je dakako uzrokovalo popularnost Apple rješenja. Barem je to stav europskih regulatornih tijela.

Dakako, Apple se ne slaže s tim optužbama i ima svoju viziju cijele priče. Pogađate, obrana Apple-a temelji se na tome da je na opisani način zagarantirana sigurnost sustava za krajnje korisnike. S obzirom na to da se radi o strogo osjetljivom sustavu koji je vezan uz bankovne transakcije, obrana bazirana na sigurnosnom aspektu čitave priče itekako ima smisla. Ipak, teško je vjerovati da će Apple na temelju toga uspjeti izboriti pobjedu nad europskim regulatornim agencijama. Iz kompanije Apple su također naglasili kako su zatvorenošću sustava pokušali osigurati maksimalno sigurne protokole koji korisnicima osiguravaju privatnost na najvišoj razini. Uz sve to, Apple je naglasio kako Apple Pay nije jedino NFC rješenje na tržištu i kako se plaćanje može izvršiti raznim digitalnim novčanicima. Iako sve to ima svoje temelje, činjenica je da Apple samo pokušava smanjiti požar koji je već prouzročen.

APPLE PAY PBZ

EU smatra da ne postoji sigurnosna opasnost

Europska Unija s velikom dozom skepticizma gleda na pojašnjenja Apple-a i smatra kako je obrana Apple-a neutemeljena. Konkretno, Europska Unija i dalje smatra kako je Apple koristio svoj Apple Pay sustav kontra pravednog tržišta i samim time argumenti oko sigurnosti i privatnosti padaju u vodu. Predstavnica EU naglasila je kako otvaranjem Apple sustava ka novim konkurentima ne bi bila narušena sigurnost i privatnost – te samim time nije bilo prepreka za otvaranje sustava ka trećim stranama.

Sve je izglednije kako se Apple našao u središtu arene bez prevelikih šansi za pobjedu u konkretnom slučaju. Ipak, preostalo je još nekoliko aduta koji bi se mogli pokazati uspješnim za Apple. Malo je vjerojatno da će se Apple uspjeti izvući iz cijele priče bez kazne, no prije spomenuti aduti mogli bi pomoći Apple-u u smanjunju visoke kazne. Što se tiče konkretnih mjera, Apple sada može zatražiti ročište iza zatvorenih vrata kako bi se barem djelomično izbjeglo blačenje kompanije u javnosti. Dakako, Apple može poslati i pisani odgovor prije finalne odluke Komisije. Sve to moglo bi trajati i više od godinu dana – tako da finalna odluka još neće biti tako brzo donesena.

AppleOne

Ogromna kazna od čak 36 milijardi dolara

Apple Pay ima vrlo značajnu ulogu u financijskom poslovanju Europe i potrebno je čitavu siguraciju pogledati iz različitih kutova. Iako gurnut u nezavidni položaj, Apple je već naglasio kako ne planira stopirati korištenje Apple Pay sustava u Europi. Samim time, mnogobrojni europski korisnici za sada ne trebaju strahovati kako bi njihovo omiljeno rješenje za plaćanje moglo biti suspendirano od strane EU. I sama komisija svjesna je važnosti Apple Pay sustava u financijskom sektoru Europske Unije pa neće zadirati u neke mjere kojima bi otjerala Apple iz EU. Prema trenutno aktualnim podacima, Apple Pay sustava koristi više od 2.500 banaka u Europi, ali i više od 250 fintecha. Plaćanje iPhone i iPad uređajima postalo je uobičajen način plaćanja na mnogim mjestima i sam Apple Pay sustav ima itekako velik značaj za gospodarstvo EU.

Ako se Europska Unija odluči kazniti Apple za prekršaj koji radi već više od 7 godina, kazna za učinjeno mogla bi biti paprena. Prema trenutno propisanim kaznama Apple može biti kažnjen kaznom u visini do 10 posto globalnog prometa. S obzirom na ogroman promet koji Apple ostvaruje svake godine, kazna bi mogla iznositi i više od 36 milijardi dolara. Takva visoka kazna još nikada nije dosuđena i Europska Unija uglavnom se odlučuje na manje kazne koje su daleko od gornje granice. Dakako, podloga za to je težnja EU da Apple nastavi poslovati na europskom tlu – s obzirom na važnost koju Apple sustavi imaju u životu i gospodarstvu Europe.

Apple je prisiljen otvoriti vlastiti kod trećim stranama

Iako bi ogromna kazna mogla biti veliki teret za kompaniju Apple, nekako smo dojma da veći problem predstavlja želja EU za otvaranjem koda ka trećim stranama. Konkretno, EU želi da Apple otvori svoj softverski kod prema trećim stranama kako bi svi ravnopravno mogli sujedlovati u razvoju inovativnih tehnoloških rješenja. Apple je već desetljećima kruta cjelina čiji je kod uglavnom nepoznat široj javnosti i samim time EU ima velike ambicije koje će Apple vjerojatno teško uslišati. No, čini se kako mjesta za velike manevre u budućnosti neće biti.

apple pretplata

Europska Unija će sljedeće godine donijeti novi Zakon o digitalnim tržištima koji će između ostalog regulirati i otvorenost koda. Zatvoreni eko-sustavi kakve smo do danas poznavali trebali bi implementacijom novog zakona postati stvar prošlosti. Samim time, velike će kompanije morati otvoriti svoje začahurene eko-sustave što bi moglo izazvati pravu pomutnju na tržištu. Iako je malo vjerojatno, moglo bi se desiti da neke kompanije napuste poslovanje u EU uslijed takvog raspleta situacije. Sve ovo odnosi se i na Apple koji godinama vješto skriva svoje kodove i čuva svoj zatvoreni eko-sustav. No, sljedeće godine Apple će biti prisiljen otvoriti svoj eko-sustav trećim stranama – čime će postati “ravnopravniji” sudionik na tržištu. Kako će provođenje tog zakona točno izgledati i što će na sve to reći velike IT kompanije – tek ćemo vidjeti.

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular