Iako ne proizvode prijenosna računala tako dugo kao konkurencija, Huaweijev MateBook X Pro se odmah smijestio na top listu najpoželjnijih prijenosnih računala koja su trenutno dostupna.
MateBook X Pro (2020.) je najnoviji model, dolazi s nadograđenim unutarnjim hardverom u odnosu na prošlogodišnjeg starije brata i svakako ostaje vrlo dobar izbor, pogotovo jer je, za razliku od pametnih telefona tvrtke, odjel prijenosnih računala izbjegao zabranu korištenja Windows 10 operacijskog sustava.
Kao i kod prethodnih verzija i MateBook X Pro 2020. ima nevjerojatan zaslon dijagonale 14 inča, tanak je i lagan te ima jednu od najljepših tipkovnica koje smo imali priliku koristiti na bilo kojem prijenosnom računalu.
Što se tiče dizajna MateBook X Pro se izvana nije uopće promijenio, vrlo je sličan svom prethodniku, jer staro pravilo kaže, ne mijenjaj ono što je dobro. Sve promjene na novom modelu nalaze se iznutra, Huawei je predstavio i novu desetu generaciju Intelovih procesora za poboljšane performanse, kao i osjetno bolji vijek trajanja baterije.
Što biste trebali znati?
Kao i kod svih prijenosnih računala serije MateBook X Pro, novi je model također premium verzija prijensonika s Windows 10, dizajniran da se nadmeće s najboljima iz klase poput Dell XPS 13 i Appleovim MacBook Pro linijom prijenosnih računala.
Dolazi sa živopisnim i nevjerojatno oštrim zaslonom osjetljivim na dodir od 14 inča u 3K rezoluciji, smiještenim u lijepo izrađenom tamno sivom potpuno metalnom kućištu, s četverostrukim zvučnicima, čitačem otiska prsta, web kamerom, izvrsnom tipkovnicom i dodirnom podlogom. Ovogodišnje prijenosno računalo je ažurirano Intelovim procesorima Core i5 i Core i7 desete generacije te dolazi s nekoliko konfiguracija s maksimalnih 1 TB prostora za pohranu.
MateBook X Pro (2020.): Dizajn i značajke
U MateBook X Pro (2020.) dizajnu nema ništa spetakularno novo, ali vrijedi ponoviti koliko je dobar dizajn i iz današnje perspektive. Prvo, nudi visoku prenosivost, jer je vrlo tanak i lagan, debljine svega 14.6 milimetara kada je zatvoren i težak samo 1.3 kilograma.
Stariji model MateBook X Pro koristim već neko vrijeme i uvijek se pokazao pouzdanim suputnikom na mojim putovanjima. Osobito mi se sviđaju nježno zaobljeni rubovi, što znači da se jednostavno uvuče u većinu torbi u pretinac za prijenosna računala bez da zapinje za tkaninu. S bočnih strana pronaći ćete i značajniji izbor priključaka, nego što biste mogli očekivati od tako tankog prijenosnog računala.
S desne strane se nalazi jedan USB 3.0 Type-A priključak koji je super koristan za povezivanje. Na lijevom rubu je par USB-C priključaka koji podržavaju izlaz podataka, punjenja i video, a pored njih se nalazi i 3.5 mm priključak za slušalice.
Poklopac možete podići lagano i s jednim prstom, kada ga podignete možete vidjeti prostranu Scrabble-tile tipkovnicu s pozadinskim osvjetljenjem s velikom Enter tipkom u dva reda i lijepim velikim tipkama za pomicanje i pokazivač. Hod tipki je također čudesno dobar s lijepim povratnim informacijama i dovoljnim hodom kod svakog pritiska tipke, tako da je i zahtjevnije tipkanje pravo zadovoljstvo na ovom prijenosniku.
Tipkovnica je lijepa, a velika dodirna podloga je jednako dobra za upotrebu. Iako se ovdje ne koristi ništa toliko egzotično kao Appleova tehnologija haptičkog povratnog djelovanja sile, savršeno ponderirani mehanički klik i savršeno glatki gornji dio zajedno stvaraju uređaj koji odgovara bilo kojem drugom prijenosniku visoke kvalitete.
Osim ovih, postoji još nekoliko značajki koje valja istaknuti u vezi s MateBook X Pro (2020.). Prva je kružna tipka za napajanje koja se nalazi odmah iznad tipkovnice na desnoj strani, a koja uključuje čitač otiska prsta za brzu biometrijsku prijavu.
Druga značajka jest da 720p web kamera prijenosnog računala ostaje integrirana u funkcijsku tipku između F6 i F7 u gornjem redu tipkovnice. Kvaliteta videozapisa je vrlo dobra u skladu sa potrebama za video pozive.
Posljednja značajka koju vrijedi istaknuti je MateBook X Pro (2020.) Huawei Share NFC tehnologija. Ovo djeluje poput Appleovog AirDrop bežičnog dijeljenja, ali umjesto iPhonea trebate Huawei pametni telefon da bi to funkcioniralo. Isprobali smo s P40 Pro kako bi testirali značajku i radilo je vrlo dobro, omogućujući brzi prijenos datoteka u oba smijera bez potrebe za ponovnim uparivanjem ili spajanjem kabla.
MateBook X Pro (2020.): Zaslon
13.9 ”IPS zaslon osjetljiv na dodir s razlučivosti 3000 x 2000 definitivno je ono što se najviše ističe u MateBook X Pro. To je vrijedilo za prvu iteraciju serije, a vrijedi i danas, s modelom za 2020. Trend rezanja okvira koji je već dugo prisutan u svijetu pametnih telefona napokon je u posljednjih godinu ili dvije dospio na prijenosna računala i svi smo za to. Huawei MateBook X Pro (2020.) dolazi s 2:3 omjerom slike. Ovo je idealni oblik koji je savršen za uređaj na kojemu će se obavljati dobar dio posla, pruža vam veliku visinu kako biste mogli vidjeti više dokumenata ili web stranica bez skrolanja.
Zaslon je pružao izvrsnu sliku i kada je riječ o gledanju filmova ili TV emisija, isto kao i pri pregledu web stranica, što dokazuje da je ovo profesionalan uređaj za zabavu i posao. To je zaslon koji vrlo dobro izgleda u svim uvjetima korištenja i za sav sadržaj, sjajno je prikazivao sliku prilikom svih ispitivanja.
Ploču zaslona je izradio JDI i čini se da je potpuno ista ona koja je korištena u prethodnim iteracijama MateBook X Pro – LPM139M422A. To je vrlo kvalitetna ploča, i to s vrlo dobrom gustoćom piksela. Budući da je to zaslon osjetljiv na dodir, u potpunosti je prekriven staklom, ovdje nema nikakvih plastičnih okvira, kao u prijenosnim računalima iz nižeg razreda bez zaslona osjetljivog na dodir. To samo dodaje vrhunski izgled i osjećaj.
Svjetlina je odlična na 533 cd/m2, omjer kontrasta je također vrlo impresivan na 1579 : 1, a izvedbe boja su izuzetno dobre. Kolorimetrom smo izmjerili 99.2% pokrivenosti sRGB opsegom boja i točnost boja je bila gotovo savršena.
Iako je svijetao, ujedno je i vrlo reflektirajući, pa ćete se možda morati petljati oko pozicioniranja kako vam ne bi odvlačili pažnju odrazima onoga što se događa oko vas. Zaista bismo voljeli da Huawei to učini manje reflektirajućim u budućnosti. Ništa osim manje reflektirajućeg završnog sloja ne bih promijenio na ovom zaslonu, jer je nevjerojatno dobar.
MateBook X Pro 2020: Performanse
Kada dođete kupiti MateBook X Pro imate na raspolaganju nekoliko različitih procesora. Najjeftiniji je uređaj koji dolazi s četverojezgrenim 1.6 GHz Core i5-10210U procesorom, potrošite li 500 eura više i možete položiti ruke na model koji je poslan nama na testiranje, a dolazi s četverojezgrenim 1.8 GHz Intel Core i7-10510U.
Svi modeli dolaze sa 16 GB LPDDR3 RAM-a i velikim PCIe SSD-om od 512 GB ili 1 TB. Nisu svi modeli opremljeni diskretnom grafikom Nvidia GeForce MX250, međutim, model s najnižom cijenom ima “samo” Intel UHD Graphics, ali svaki model pruža dovoljno snage i za najzahtjevnijeg mobilnog korisnika.
Naš testni model sadrži Intelovu novu generaciju i7-10510U, 1.80GHz do 2.30GHz, 16 GB LPDDR3 RAM-a od 2133 MHz, zasebna grafička kartica Nvidia GeForce MX250 i 1TB PCIe NVMe SSD. Ugrađeni procesor dio je Intelove obitelji Comet Lake, s TDP-om od 15 W na 1,8 GHz, ali podesivim do 10 W na 800 MHz, taktom koji MateBook X Pro definitivno koristi kada radi u praznom hodu ili kada mu se daju najmanje teški zadaci.
Procesor ima 4 jezgre i 8 niti, s 8 MB memorije Intel Smart Cache. Podržava DDR4 i LPDDR4, ali Huawei se odlučio podržavati LPDDR3. Ovaj je dio još uvijek proizveden u 14-nm postupku, iako će mu Intel rado dodati nekoliko znakova “+” koji označava da se neprestano poboljšava. Iako je to možda tako, AMD koristi 7nm postupak za svoje najnovije dizajne APU-a za prijenosnike, a Intelov prelazak na bilo što ispod 10nm i dalje se neprestano odgađa.
Za diskretno grafičko rješenje odabrana je Nvidijina opcija početne razine GeForce MX250, pa od nje ne biste trebali očekivati čuda. Naravno, pruža poboljšanja grafičkih performansi u usporedbi s onim za što bi Intelova integrirana grafika bila sposobna.
Hardverski izbor je adekvatno odabran, što smo imali priliku vidjeti kroz naše vrijeme druženja s MateBook X Pro, kako u poslu tako i u zabavi. Procesor Core i7-10510U najnoviji je Intelov šampion niskog napona, a suvišno je reći da nije bilo nikakvog trzanja i zastajkivanja u radu. 16 GB RAM-a je dovoljno za sve koji se ne bave ekstremnim uređivanjem videozapisa, a dobro funkcionira u kombinaciji s CPU-om kako bi stvari uvijek tekle glatko.
Wi-Fi mrežna kartica je Intel Wireless AC 9560, koja vam daje 2×2 802.11ac veze za teoretsku maksimalnu propusnost od 866Mbps. U praksi smo vidjeli više od 600 Mbps svaki put kada smo testirali prijenosno računalo u položaju koji je blizu našeg rutera. To su vrlo dobre performanse, ali bi radije vidjeli Wi-Fi 6 (poznat kao 802.11ax).
Što se tiče termičkog zagrijavanja ovo prijenosno računalo stoji vrlo dobro, iako i nije najbolje što smo imali prilike do sada vidjeti. Međutim, kad uzmete u obzir vrstu radnog opterećenja za koje je dizajniran, rekli bismo da se nemate čega bojati u pogledu prigušivanja i općih toplinskih performansi.
Izdržljivost baterije od 56Wh je bila sasvim u redu, možete lako provesti uobičajeni radni dan u uredu na ovom uređaju. Tako da 8 sati pregledavanja interneta i uredskog rada lako je izvedivo na ovom prijenosniku, a to je nekakav standard za ovu klasu poslovnih laptopa. I vrijeme potrebno za punjenje baterije je poprilično brzo, tako da cjelokupno trajanje baterije uopće ne bi trebalo predstavljati problem osim ako se stalno igrate, ali zašto biste to radili na GeForce MX 250?
Punjač je malena kocka od 65 W, koja će također rado nadopuniti i vaš pametni telefon. Njegova mala veličina i težina čine MateBook X Pro prijenosnijim nego što bi to bio slučaj s jednom od onih silnih cigli koje koriste drugi proizvođači, jer ukupna težina i zauzeta zapremina opada, kada putuje s Vama i adapter za napajanje.
Zaključak
Otkako je predstavljen prvi MateBook X Pro, izašlo je puno različitih prijenosnih računala s malim okvirima, tako da gledanje MateBook X Pro 2020 izbliza s te točke gledišta možda vas neće ostaviti bez daha. Ipak, ovaj dizajn, iako je recikliran, i dalje čini uređaj nevjerojatno dobrim.
Prenosivost ovog laptopa je također teško pobijediti s obzirom na kompaktni zaslona od 14 inča, kao i na malu USB-C ciglu za punjenje. Novi MateBook X Pro čini se vrlo dobrim za upotrebu, performanse su izvrsne za predviđeno ciljano tržište, a kvaliteta izrade je vrlo visoka.
Tako slobodno možemo reči da je Huawei MateBook X Pro i dalje jedan od najboljih ultra prijenosnih računala koje možete kupiti. Ima nevjerojatan zaslon, vrlo dobre svestrane performanse, uključujući i mogućnosti igranja igara, i uz sve to uživancija je koristiti ga.
Spomenimo da je i konkurencija u tom segmentu tržišta vrlo jaka, pa su i ljestvice visoko podignute. Tako imamo vrlo kvalitetne izvedbe ovakvih prijnosnika od drugih proizvođača poput Dell XPS 13 7390, 14-inčne Lenovo Yoga C940, HP Spectre x360 i za ljubitelje jabuke 13-inčni MacBook Pro, koji predstavljaju vrlo kvalitetne izvedbe.
Ako želite jedan od najboljih ekrana u svijetu Windows prijenosnih računala, koji je dovoljno visoke rezolucije, a pritom nije 4K, a ima još uvijek ne uobičajeni omjer 3:2, ovo je pobjednik.
Ovo prijenosno računalo također će vrlo dobro izvoditi manje više sve zadatke koje stavite pred njega, sve dok ne bacite teške igre ili ne pokušavate uređivati zashtjevne 4K snimke, bit ćete u redu. Trajanje baterije je vrlo dobro u većini slučajeva korištenja, punjenje je vrlo brzo, a “cigla” za punjenje je mala i lagana, a može i napuniti vaš pametni telefon putem USB-C), tako da puno stvari ide na ruku MateBooka, tako da mu dajem preporuku. A konačni odabir je naravno na Vama.
HUAWEI MateBook X Pro 2020 specifikacija:
Procesor: Intel® Core ™ i7 (deseta generacija), 10510U, 1,80 GHz, TurboBoost do 4,90 GHz, Predmemorija – 8 MB, Lake Comet
Zaslon: 13,9 inča, Rezolucija – 3000 x 2000 piksela, svijetlina – 533 cd/m2, omjer zaslona i tijela 91%, Zaslon osjetljiv na dodir – prstom
Grafička kartica: GeForce MX250, memorija – 2048 MB
RAM memorija: 16 GB, LPDDR3 2133 MHz
Pohrana: SSD 1000 GB
Sučelja: DisplayPort, USB 3.0 – 1x, USB 3.1 (Type-C) – 1x
Komunikacija: Bluetooth – 5.0, Bežični lan (WLAN) – bežični LAN 802.11 a / b / g / n / ac
Integrirani mikrofon – 4x digitalni mikrofoni
Ostale značajke – audio sustav s četiri zvučnika (dual stereo)
Čitač otisaka prstiju – da
Uključuje napajanje – da
integr. Web kamera – da
Dimenzije – 304 (Š) x 217 (D) x 14,6 (H) mm
Kapacitet baterije – 3660 mAh
Težina – 1,33 kg
Cijena: testirani model oko 14.300kn, verzija Core i5 10210U 16GB RAM 512B SSD GeForce MX250 cijena oko 11.500kn
Operativni sustav: Windows 10 Home 64 bitni
Piše: A. M.
Odličan uredaj sa odličnim performansama, najbolja stvar od svega njegov punjac.