Razerov Razer Blade Pro je serija gamerskih laptopa, namjenjena onima, koji žele zamjenu za desktop računala sa vrhunskim hidg end komponentama unutar laptopa. Razer je svoje high-end konfiguracije za 2017 godinu osvježio novim Kaby Lake procesorima i7-7820HQ (radnog takta 2.9GHz osnovno, 3.9GHz turbo), za razliku od starijih i7-6820HQ (radnog takta 2,7 GHz osnovno, 3.6GHz turbo).
Novi modeli Razer Blade Pro serije se također isporučuju sa nešto bržom RAM memorijom, tj. s DDR4-2667 umjesto dosadašnjih DDR4-2133.
Jedna od važnijih značajki nove serije je njegova podrška za THX. Da bi se to postiglo, Razer Blade Pro je morao zadovoljiti određene standarde za rezoluciju boje, točnost boje i video reprodukcije.
Audio priključak na Razer Blade Pro također je morao biti certificiran za THX, što znači da je morao zadovoljiti određene standarde i kod reprodukcije zvuka, konretno kod izobličenja zvuka, frekvencijskog odaziva i omjerom signala i šuma (SNR).
Što se tiče ostalih karakteristika, Razer Blade Pro dolazi sa GTX 1080, 17,3-inčni IGZO 4K zaslon s podrškom za G-Sync, uz više opcija za SSD pohranu podataka (svi su na RAID 0) a, 32GB DDR4 memorije.
Također je ugrađena Killer wireless-ova ethernet i bežična podrška, a od vanjskih priključaka tu su i jedan Thunderbolt 3 i jedan 3x USB 3.0 port. Jedina mana ovog laptopa, neizbježno je njegova cijena, a kreće se oko 4000 $.
Razer tvrdi da možete overclockati CPU jezgre na 4.3GHz omogućujući „High Performance Mode” ali nam se to čini vrlo upitno kako bi to radilo u praksi. Jer opće poznata stvar je da laptope nije lako overclockati zbog skučenog prostora i problema sa hlađenjem, a ako i uspijemo onda je to na kraće staze. Možemo samo zaključiti da je to više marketinški trik.
Također je vrijedno napomenuti da se Razer potrudio napraviti i pristupačnije modele sa ugrađenim vrhunskim komponentama, tako da za osnovni 14 inčni model trebate izdvojiti oko 1900$.
I na kraju krajeva ovi laptopi su teški 3-4 kg što i nije baš lagan sustav za mobilnost. Sve u svemu Razer Blade Pro je pristojna desktop zamjena, ali to je više „prenosiv ako treba” nego „prijenosni” laptop po današnjim modernim standardima.
Piše: D.Ž.