PočetnaMobyPrijenosniciMogu li prijenosna računala s trajanjem baterije većim od 24 sata postati...

Mogu li prijenosna računala s trajanjem baterije većim od 24 sata postati standard?


Postoje li računala čija baterija bez punjenja može izdržati više od 24 sata kombiniranog rada? Kako izgledaju ta računala i donose li zbog dugog trajanja baterije i veće dimenzije? Mogu li prijenosnici s velikim kapacitetom baterije postati standard na tržištu?

Mnogi korisnici ogorčeni su trajanjem baterije na svojem prijenosnom računalu. Naime, prosječno trajanje baterije na modernim računalima uglavnom je ispod 10 sati bez potrebe za novim punjenjem. Dakako, postoje skupi modeli računala kod kojih baterija traje i do 20 sati, no oni uglavnom puno koštaju – i tek rijetki korisnici se odlučuju za kupnju takvih prijenosnika.

Posljednjih su se mjeseci na tržištu pojavila prijenosna računala čija baterija može izdržati čak 30 sati bez punjenja – što je zaista fantastično. Zamislite prijenosno računalo na kojem možete raditi 2 ili 3 dana – i to računalo uopće ne trebate prikopčati na izvor napajanja. E, pa nova prijenosna računala to mogu – a u nastavku teksta otkrivamo više detalja o tome.

Spomenut ćemo koja su to računala čije trajanje baterije korisnicima pruža više od 20 sati bezbrižnog rada. Navest ćemo glavne probleme i prilike koje dolaze s velikom baterijom – te ćemo se pozabaviti prijenosnicima budućnosti. Dakle, era prijenosnih računala s fantastičnom baterijom je ispred nas – a što nas sve očekuje u tom novom boljem svijetu prijenosnih računala saznajte u nastavku:

 

Laptop čija baterija izdrži više od 30 sati bez punjenja

Da, stigao nam je na tržište veličanstveni prijenosnik čija baterija može izdržati više od 30 sati puštanja video materijala – bez potrebe za punjenjem baterije. Radi se o prijenosnom računalu Asus ExpertBook B9450 – koje jednostavno oduševljava izdržljivošću svoje baterije.

Asus ExpertBook B9450 je laptop čiji zaslon ima veličinu 14 inča, čak 2 TB diska za pohranu podataka – ali i ostale sjajne performanse. Uređaj ima kvalitetan i zavodljiv dizajn, multifunkcionalan touchpad koji se po potrebi pretvara u zaslon s brojčanikom te mnoštvo utora od kojih valja istaknuti i postojanje HDMI priključka. Uz Core i7 procesor i 16 GB radne memorije ovo računalo odolijeva gotovo svim zahtjevima korisnika. No, najveća prednost ovog računala svakako je baterija koje je certificirana da izdrži više od 9 sata rada – no prema testiranjima eksperata može izdržati i puno više.

Pokazalo se kako je Asus ExpertBook B9450 prijenosnik na kojem možete raditi nevjerojatnih 30 sati – bez potrebe za punjenjem baterije. Takav laptop fantastično je rješenje za putnike i ljude koji vole raditi na putu – jer postiže izvrsnu autonomiju i osigurava nesmetan rad u svakom trenutku.

No, nije Asus ExpertBook B9450 jedini laptop koji se može pohvaliti sjajnom izdržljivošću baterije. Naime, sjajnu izdržljivost baterije također ima i Dell Inspiron 14 7000 (7490) koji unatoč svojem elegantnom i tankom dizajnu postiže fantastične performanse. Ovaj laptop može vam osigurati više od 21 sat neometanog rada bez punjenja – što je zaista sjajna brojka. I dok su dva prethodno nabrojana laptopa spadala u društvo prijenosnika sa zaslonom od 14 inča, na listu prijenosnika s dugotrajnom baterijom možemo staviti i jedan 16 inčni laptop – Apple MacBook Pro 16-Inch.

Apple MacBook Pro 16-Inch unatoč svojem velikom zaslonu i sjajnim performansama rada, osigurava korisnicima više od 18 sati trajanja baterije – što je i više nego dovoljno za sve vrste korisnika. Dakako, ovakvih kvalitetnih primjera prijenosnih računala s trajanjem baterije većim od 18 sati ima još nekoliko – no ovo su tri koja definitivno oduševljavaju kako dizajnom i performansama, tako i trajanjem baterije.

 

Kako veliku bateriju ugurati u maleno i tanko kućište laptopa?

Ovo pitanje iznad pitaju se vjerojatno svi proizvođači prijenosnih računala na svijetu. Naime, potpuno je jasno kako korisnici žele mala, tanka i elegantna računala koja su u konačnici i lagana. Dakle, proizvođači moraju težiti ka tome da računala budu dimenzijama što manja i tanja – a to predstavlja veliki problem za ugradnju velike baterije koja bi osigurala željeni kapacitet.

Činjenica je kako ćete u velikim prijenosnim računalima lakše pronaći baterije većeg kapaciteta koje će u konačnici i trajati dulje. No, korisnici ne žele velika i glomazna računala – pa je pitanje kako u ultra tanke prijenosnike ugurati velike baterije. Neki su proizvođači tome uspjeli doskočiti na kraj pa su prilagodbom dizajna postigli sjajne uvjete za ugradnju velikih baterija.

Iako više ćelija i veće dimenzije posljedično znače i veći kapacitet i dugotrajniji rad prijenosnog računala – kapacitet baterije može se povećati i na druge načine. Primjerice, optimizacija komponenti i cijelog sustava može biti od presudne važnost – pa će se dio proizvođača u budućnosti možda okrenuti u tom smjeru (umjesto da ugrađuju veće baterije u računalo). Mjesta za veće baterije bit će sve manje, tako da povećanje dimenzija baterija možda i nije najbolje rješenje.

 

budućnost procesora

Štedljiviji procesor za dugotrajnije rezultate

Proizvođači hardverskih komponenti već se desetljećima trude napraviti što manje i što štedljivije komponente – kako bi se optimizirao rad računala. Iako ovo u teoriji zvuči sasvim jednostavno, činjenica je da se to u praksi teško provodi. Naime, proces razvoja štedljivijih i manjih komponenti je iznimno naporan, dugotrajan i skup – pa se stvari poprilično sporo razvijaju. No, danas smo dogurali do nekih rubnih granica gdje se teško može ići u dodatno smanjenje komponenti – pa je sve veća želja proizvođača za optimiziranjem rada tih komponenti.

Zahvaljujući modernim procesima izrade i inovativnom pristupu – proizvođači uspijevaju proizvesti sve štedljivije procesore i ostale hardverske komponente. To konkretnu znači da se smanjuju potreba za energijom, što znači kako će se baterija manje trošiti – ako su hardverske komponente štedljivije i optimizirane za rad.

Stvaranje štedljivih procesora definitivno će biti jedan od prioriteta proizvođača računala – žele li razvijati računala čije trajanje baterije može bez punjenja izdržati više od 20 sati. Srećom, današnja tehnologija napravila je veliki iskorak u tom smjeru – te imamo procesore i ostale hardverske komponente koje su iznimno štedljive. Daljnji razvoj, sve to će još dodatno optimizirati i poboljšati.

 

najbolji dell laptopi u 2020

Smanjenje potrošnje energije zaslona

Zaslon računala je uz procesor jedan od najvećih potrošača energije prijenosnog računala. Na tržištu danas postoje različite vrste zaslona koje se ugrađuju u prijenosna računala pa tako imamo prijenosnike čiji zasloni nisu baš optimalni po pitanju potrošnje, ali s druge strane i zaslone koji znatno štede bateriju.

Intelova Low Power Display Technology (LPDT) trebala bi pomoći računalima u manjoj konzumaciji energije. Ova tehnologija u kombinaciji s Intel Core i7 procesorom već prije 2 godine uspješno je postizala trajanje baterije veće od 28 sata – što je sjajan preduvjet za svaki daljini razvoj zaslona male potrošnje.

Problem koji se javlja s novim prijenosnim računalima, a ima direktni utjecaj na trajanje baterije – su zasloni osjetljivi na dodir. Naime, takvi zasloni da bi bili funkcionalni trebaju više energije kako bi mogli prihvaćati ulazne signale koje im korisnik donosi putem zaslona. Neki su se proizvođači okrenuli ka tome da korisnicima omoguće gašenje dodirnih mogućnosti zaslona – čime se štedi dosta energije. Primjerice, aktivan zaslon osjetljiv na dodir može trošiti 2.4 watta, dok zaslon s isključenom funkcijom dodira troši 1.8 watta – što je značajna razlika na duge staze. No, prijenosna računala sa zaslonima na dodir vjerojatno će postati standard u budućnosti – tako da će se tim problemom morati pozabaviti proizvođači prijenosnika i zaslona.

 

Softver igra važnu ulogu u očuvanju energije i baterije

Kada proizvođač računala zadovolji sve prethodno nabrojane korake – velika baterija, štedljiv procesor i zaslon male potrošnje – tada preostaje jedan od glavnih koraka, a to je optimizacija softvera. Softver igra itekako važnu ulogu u trajanju baterije, a neki proizvođači u ovom su segmentu uspješniji od dugih – i zbog toga se pojavljuju tolike razlike u trajanju baterija među raznim ponuđačima.

Zanimljivo, HP i Dell računalo koje smo naveli na početku članka u situaciji gdje imaju iste zaslone, iste procesore i grafičke – postižu puno drugačije rezultate (trajanje baterije HP računala dulje je više od 5 sati). Softverski dio diktira kako će se trošiti energija i resursi računala, a pametna raspodjela – rezultirat će manjom potrošnjom energije i boljim radom računala.

Ovdje je važno da proizvođač računala i proizvođači komponenti te softvera – zajednički krenu razvijati najbolja rješenja. Primjerice, proizvođači bi trebali testirati zadatke koji će se obavljati na računalu te svakom zadatku namijeniti određenu količinu resursa – čime bi se postigao optimizirani sustav koji će trošiti najmanje moguće energije. No, to je vrlo zahtjevan posao u kojem je potrebno koordinirati razne timove – i neki proizvođači u tome su jednostavno bolji od drugih.

Optimiziran softverski dio ujedinit će sve ono pozitivno što su proizvođači napravili po pitanju hardvera. Dakle, štedljiv zaslon i procesor, nemaju sami za sebe smisla – ako nisu popraćeni kvalitetnom softverskom podrškom. Srećom, u novije vrijeme sve više utjecaja u radu komponenti igra umjetna inteligencija – koja će daljnjim učenjem i napredovanjem postići još veću štedljivost – a samim time i dugotrajnost baterija na prijenosnim računalima.

 

Zaključak

Prijenosna računala s dugim trajanjem baterije više nisu stvar budućnosti, već se događaju u sadašnjem vremenu. Asus, Dell, Apple i neki drugi proizvođači pronašli su formulu kako autonomiju baterije podići iznad 20 sati rada – što je zaista fantastično. Iako je ovo tek početak, vjerujemo da nas očekuju super stvari u budućnosti – po pitanju izdržljivosti baterije.

Baterija koja može izdržati 20 ili 30 sati san je svakog korisnika prijenosnog računala – jer nitko ne želi stalno misliti na punjenje. Želimo prijenosna računala koja će biti mobilna i s kojima možemo raditi na putu – bez obzira koliko dugo naše putovanje trajalo. Srećom, hardverske komponente i softverska rješenja sve su bolja – što je put koji nas vodi ka dugotrajnim baterijama.

U tekstu iznad otkrili smo nekoliko problema i potencijala koji stoje pred proizvođačima prijenosnih računala – žele li proizvesti optimizirana računala dugog trajanja baterije. Nadamo se kako ćemo u budućnosti moći uživati u prijenosnicima čija će baterija trajati barem 30 sati – te takve uređaje nećemo trebati puniti 2 dana. Želimo sreću proizvođačima, a vas pitamo koliko dugo traje vaše baterija na laptopu – odgovorite u komentare.

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular