PočetnaMobyPrijenosniciNajbolji igraći laptopi za početak 2022. godine!

Najbolji igraći laptopi za početak 2022. godine!


Tražite li novi laptop za igranje na kojem ćete igrati sve svoje omiljene AAA naslove? Ako je tako, sastavili smo popis naših najboljih odabira. Od njihovih AMD procesora do zaslona s visokim stopama osvježavanja, ova prijenosna računala mogu učiniti ono što mnoga stolna računala mogu učiniti. Ako želite odabrati za svoje igraće potrebe najbolji igraći laptop na početku ove godine, svakako nastavite čitati, jer ćemo u nastavku ovog članka izlistati i malo objasniti svaki od modela, za kojeg vjerujemo da je jedan od najboljih, koji trenutno postoje na tržištu.

Asus ROG Strix G15 Advantage Edition

Asus ROG Strix G15 Advantage Edition

Asus ROG Strix G15 Advantage Edition dobiva sve A: AMD Ryzen 9 5900HX, AMD Radeon RX 6800M i AMD ‘Advantage’, što znači da je to prvi stroj koji zadovoljava AMD-ove smjernice dizajnirane da poboljšaju prijenosna računala srednje klase. I da, također je napravio Asus. Ako ste u potrazi za pristupačnim, ali glupo brzim prijenosnim računalom srednjeg budžeta, jednostavno prestanite čitati i odmah kupite Asus ROG Strix G15 Advantage Edition zbog njegovog zadivljujućeg omjera cijene i performansi.

XPG Xenia 15 KC

XPG Xenia 15 KC

Kada je riječ o prijenosnim računalima za igre, mnoga, ako ne i većina, prilično su glomazna i teška, a često na vagi teže pet ili šest funti. Pa, to nije slučaj s XPG Xenia 15 KC. Teži nešto više od četiri funte, što je prilično lagano za gaming laptop. Osim toga, radi vrlo tiho. Prema našem pregledu, “rijetko stvara buku pod normalnom upotrebom”. To je impresivno, budući da većina prijenosnih računala za igrice zvuči poput rakete koja se razlijeće. Ako tražite nešto što je i tiho i prenosivo, Xenia 15 KC izvrstan je izbor.

HP Victus 16

HP Victus 16

Od solidnih performansi do pristojnog zaslona, HP Victus 16 je dobro zaokružena opcija za većinu ljudi. Veliki, 16-inčni zaslon ima rezoluciju od 1080p i visoku stopu osvježavanja od 144Hz. Tipkovnica je također jako udobna. U našem pregledu, tester je bio “sretan što je dugotrajno koristio tipkovnicu”. HP je čak stisnuo numeričku tipkovnicu, što je savršeno za igrače. Iako ovaj laptop ima puno toga za ponuditi, nije najljepši laptop na svijetu. Ali ako možete živjeti s jednostavnim dizajnom, Victus 16 je dobar izbor.

Swift X

Swift X (SFX14-41G-R1S6)

Ne sudite o prijenosnom računalu prema njegovom kućištu. Swift X možda na prvi pogled ne izgleda toliko prijeteće, ali ispod haube ćete pronaći neke ozbiljno moćne komponente. Ovaj ultraprijenosni uređaj ima AMD Ryzen 7 5800U procesor, Nvidia GeForce RTX 3050 Ti GPU i 512 GB PCIe NVMe SSD memorije. U našem pregledu, Swift je uspio “48 sličica u sekundi na najvišoj postavkama” kada je pokretao Shadow of the Tomb Raider pri 1080p. Ipak, postoji nekoliko nedostataka. Ventilatori postaju glasni pod velikim opterećenjem, a tipkovnica se malo zagrijava. Ali ako možete živjeti s tim nedostacima i tražite snažne performanse CPU-a i GPU-a, Swift X će vam itekako poslužiti svrhama.

Razer Blade 14 (2021)

Razer Blade 14 (2021)

Ako tražite vrhunsko gaming prijenosno računalo koje je i snažno i prenosivo, Razer Blade 14 je vaš najbolji izbor. Opremljen AMD Ryzen 9 5900HX procesorom i Nvidia GeForce RTX 3080 (8 GB GDDR6 VRAM), ovo prijenosno računalo više je nego sposobno za rad s grafički intenzivnim naslovima. Teži samo oko 2 kg, šokantno je lagan i za gaming laptop.

Gigabyte Aorus 17G

Gigabyte Aorus 17G

Gigabyteov Aorus 17G gaming laptop, sa svojim vrhunskim dijelovima i dizajnom pod oštrim kutom, izgleda kao da bi trebao biti glasan, ali nije. Zapravo je nevjerojatno tiho. Čuli smo da ultra-prijenosna prijenosna računala proizvode više buke pod opterećenjem nego Aorus 17G tijekom igranja igrica.

Možda će vam malo pokvariti zabavu saznanje da je Gigabyte postigao ovaj podvig smanjivši performanse mobilnog GPU-a RTX 3080 na niži stupanj. Ako tražite vrhunski stroj za igranje, uložit ćete u dobar par slušalica za igranje i podnijeti drečavo sušilo za kosu u obliku prijenosnog računala. Ali ako ste željeli da prijenosna računala za igre nisu tako glasna, Aorus 17G ispunjava vašu želju uz skroman kompromis.

Acer Predator Triton 300 SE

Acer Predator Triton 300 SE

Acer Predator Triton 300 SE dobra je opcija i za posao i za igru. Performanse igranja i praćenja zraka su dobre, a trajanje baterije je iznenađujuće impresivno za prijenosno računalo za igre. Tijekom našeg testa baterije, koji prikazuje 4K video, baterija od 60 watt-sati trajala je oko 9 sati. To je definitivno više od punog radnog dana. I s nešto više od 1.5 kg, ovo je prilično lagan stroj. Između svog tankog profila i pristojnog trajanja baterije, Triton je također dobar prijenosnik za radna putovanja.

Nitro 5 17-inčni (2021)

Acer Nitro 5 17 dobra je kupnja ako tražite pristojnu vrijednost. Pruža respektabilne grafičke performanse i lako se može nositi sa zahtjevnijim zadacima poput uređivanja fotografija. Acer čak nudi bitove i bobove (tj. vijke) za zamjenu memorije ili RAM. Uz to, glomazno plastično kućište neće ga zamijeniti s vrhunskim proizvodom, a zaslon je prilično prigušen. Ako vas ti kompromisi ne smetaju puno, onda je Nitro 5 definitivno vrijedan razmatranja.

Lenovo 7 Legion tipkovnica

Načini testiranja prijenosnih računala

Ideja je gurnuti prijenosno računalo do njegovih granica, a zatim ga usporediti s drugima koje smo testirali. Chromebookovi, s druge strane, prolaze kroz niz web-testa. Ne bi bilo pošteno niti moguće izvoditi iste vrste testova na Chromebooku, budući da su to strojevi koji se temelje na OS-u Chrome. U nastavku ćete pronaći pregled svakog testa i objašnjenja kako se oni provode.

Windows laptopi

  • PCMark 10: PCMark 10 je način na koji određujemo koliko dobro prijenosno računalo rješava lakše zadatke poput pregledavanja weba, obrade teksta, proračunskih tablica i tako dalje.
  • HandBrake: HandBrake je intenzivniji od PCMarka 10. U osnovi mjeri koliko dugo CPU-u prijenosnog računala treba kodirati veliku datoteku od 30 GB.
  • Cinebench: Cinebench je kratki test stresa CPU jezgri. To čini iscrtavanjem 2D scene u kratkom vremenskom razdoblju.
  • 3DMark: 3DMark provjerava ostaje li 3D izvedba tijekom vremena dosljedna pokretanjem grafički intenzivnih isječaka.
  • Test kratkog pregleda videozapisa: Da bismo procijenili trajanje baterije, 4K video zapisujemo u petlji pomoću aplikacije Filmovi i TV u sustavu Windows 10 sve dok prijenosno računalo ne ostane bez energije.

Chromebookovi

  • CrXPRT 2: CrXPRT 2 mjerilo testira trajanje baterije Chromebooka.
  • Brzinomjer 2.0: Ovaj test određuje performanse web-preglednika Chromebooka. To simulira dodavanjem, dovršavanjem i uklanjanjem popisa obaveza.
  • Basemark Web 3.0: Ovo mjerilo mjeri koliko dobro Chromebook može podnijeti web-bazirane aplikacije.
  • Kraken 1.1: Kraken 1.1 je mjerilo performansi JavaScripta.
  • Jetstream 2: Jetstream 2 je kombinacija WebAssembly i JavaScript mjerila. Ovo je način da se procijeni koliko dobro Chromebook izvodi napredna radna opterećenja.

Kako odabrati najbolji igraći laptop?

 

Najbolji zaslon na igraćem laptopu

Kada kupujete prijenosno računalo za igre, jedna od najvažnijih odluka koje ćete morati donijeti odnosi se na zaslon. Uostalom, ono što dobijete prvog dana je ono na čemu ste zapeli dok ne odbacite uređaj. Mogli biste pokrenuti vanjski monitor, ali koja je onda svrha prijenosnog računala?

Veličina zaslona i rezolucija

Veličina ekrana diktira veličinu samog prijenosnog računala, a time i težinu. Ne možete, na primjer, nabaviti 17-inčno prijenosno računalo za igranje od četiri funte (iako se MSI-jev izvrsni GS75 užasno približava na pet), stoga razmislite dugo i dobro o tome jeste li spremni podnijeti kaznu za težinu u zamjenu za ekran nekretnina.

Ako će prijenosno računalo biti vaš jedini uređaj za igranje igara, 17-inčni zaslon bi mogao biti idealan. Dodajmo i da je ekran od 17,3 inča lakši za slabije oči nego ekran od 15,5 inča. Ovo je uvelike stvar osobnih preferencija.

Danas je popularna riječ “4K”. Ta visoka razlučivost pruža oštriji pregled fotografija i više prostora za uređivanje videa, ali to ne znači da je za svakoga. Sve što ne koristi izvornu rezoluciju ploče od 3840 × 2180, kao što su igre koje rade na rezoluciji nižoj od 4K, neće izgledati tako oštro osim ako eksponencijalno ne povećate grafičku snagu prijenosnog računala. Ako radite u rezoluciji 1920×1080 jer vaš GPU ne može postići 60 fps pri 4K, ta značajka je sporna. Za mnoge igrače optimalnije je 1920×1080 (1080p) ili 2560×1440 (1440p).

lenovo-laptop-thinkpad-x1-extreme

IPS vs. TN vs. OLED

Tehnologija panela također je ključna značajka. IPS (preklapanje u ravnini) općenito proizvodi mnogo veću točnost boja i superiorno gledanje izvan osi, ali ima tendenciju zaostajanja u vremenu odziva, što može dovesti do zamućenja. TN (”Twisted Nematic”) paneli mogu ponuditi daleko veće stope osvježavanja i obično bolje vrijeme odziva od IPS-a, ali mogu izgledati isprano ili samo bla.

Srednja tehnologija koja se češće pojavljuje je VA (vertikalno poravnanje). VA se ponekad naizmjenično naziva tehnologijom “širokog kuta gledanja”. (Mnogi pretpostavljaju da je ovo za specifikaciju IPS, ali nije). Prema našem iskustvu, otkrili smo da VA paneli mogu pokrenuti raspon od dostojne konkurencije IPS-u do lošijih od boljih TN panela. Općenito, ako je točnost boja važna, idite na IPS (zaštitni znak tvrtke Sharp), a ako želite najbrže vrijeme odziva idite na TN panel orijentiran na igre.

 

G-Sync i FreeSync

Ovaj odjeljak smo nazvali G-Sync i FreeSync, ali stvarnost je, kada su u pitanju moćna gaming prijenosna računala, to je svijet GeForce GPU-a. A to znači da je to G-Sync svijet. Ukratko, Nvidia i AMD-ove tehnologije s varijabilnom brzinom osvježavanja pomažu u sinkronizaciji monitora i GPU-a kako bi se uvelike smanjilo trganje zaslona. Promjenjive brzine osvježavanja mogu učiniti igranje igara pri 40 fps daleko glatkijim za vaše oči od ekrana bez njega.

Prvi paneli s promjenjivom brzinom osvježavanja za prijenosna računala imali su maksimalnu brzinu od 75 Hz, samo neznatno bolje od standardnih 60 Hz. Nedavno smo počeli viđati ploče prijenosnih računala koji mogu gurati 120Hz, 144Hz, pa čak i 240Hz. To općenito znači uglađenije i oštrije igranje igara za vaše oči. Čak pomaže izgladiti svakodnevne zadatke kao što je pomicanje stranice preglednika ili Word dokumenta.

Nedostatak ploča s velikom brzinom osvježavanja je tehnologija na kojoj je dostupna: TN. Kao što smo ranije rekli, TN općenito izgleda manje živo i manje precizno od IPS-a. Pogled izvan osi također je općenito inferioran. Također će vam trebati daleko moćniji GPU za napajanje tog monitora s visokom brzinom osvježavanja u njegovoj izvornoj razlučivosti.

Posljednja vrlo važna napomena: G-Sync zasloni moraju biti povezani izravno na diskretni GPU prijenosnog računala, što znači veliki pogodak u trajanju baterije. U većini prijenosnih računala bez G-Sync, Intelova integrirana grafika spojena je izravno na zaslon, tako da se GPU može isključiti kada se ne koristi. Dakle, iako je G-Sync lijep za vidjeti, trošak trajanja baterije je ogroman.

15-inch Lenovo Yoga 720

Radna memorija

Kada proizvođači prijenosnih računala navode prijenosna računala za igre, jedna od poluga kojima vas pokušavaju uvjeriti da kupite njihov proizvod je povećanje količine RAM. Nije teško pronaći prijenosna računala za igre s “nadograđenim” konfiguracijama koje idu od 16 GB DDR4 do 32 GB.

Iako je odgovarajuća količina RAM važna za igranje igara, današnje igre obično imaju najviše 16 GB RAM, a ponekad mogu raditi i sa samo 8 GB RAM-a. Sve više od 16 GB (naša standardna preporuka) obično je gubitak novca.

Možda biste željeli okriviti proizvođače prijenosnih računala i računala za cinično korištenje pogrešne specifikacije kako bi manipulirali javnošću, ali krivnja zapravo leži na prosječnom kupcu. Proizvođači osobnih računala godinama su nam govorili da imaju samo prekomjernu specifikaciju RAM, jer javnost misli da je više bolje.

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular