Lenovo Yoga 9i je izniman 2 u 1 uređaj na mnogo načina, ali zaslon omjera 16:9 preširok je za namjeravanu upotrebu kao svestrano produktivno prijenosno računalo i tablet.
Većina ažuriranja koje je Lenovo napravio za svoj vodeći 2-u-1 uređaj nalazi se iznutra, od Intel Core procesora 11. generacije i integrirane grafike Iris Xe do podrške za Thunderbolt 4. Osim ovih nadogradnji i blago zaobljenih kutova, Lenovo Yoga 9i ostaje sličan prethodnom Yoga C940. To nije nužno loša stvar.
Poput Yoga C940, Yoga 9i donosi tanko i lagano, ali izdržljivo kućište od potpuno metala, zadovoljavajuće iskustvo tipkanja i cjelodnevno trajanje baterije. Najveći nedostatak Yoga 9i je omjer stranica zaslona. U omjeru 16:9, širok je s manje prostora od vrha do dna nego što nudi zaslon omjera 16:10. Više okomitog prostora znači manje pomicanja kroz dugačke dokumente i web stranice i pruža više prostora za rad općenito. A kada prijeđete s prijenosnog računala na tablet način rada, zaslon omjera 16:9 čini se neugodnim za svakoga tko je koristio iPad s ”kutijastim” zaslonom omjera 4:3.
Srećom, nećemo morati dugo čekati na viši zaslon. Lenovo je na CES-u najavio da će sljedeća verzija Yoga 9i imati zaslon omjera 16:10. Kako je trenutno sastavljen, Yoga 9i je odličan 2-u-1, ali možda bi bilo vrijedno pričekati ažuriranje koje će izaći ovog proljeća, ako vas intrigira ideja o višem zaslonu.
Dobar zvučni izlaz, prostran zaslon
Lenovo nudi dvije opcije boja za Yoga 9i, od kojih jedna dolazi s kožnim poklopcem. Ako odaberete Shadow Black model, dobit ćete elegantnu kožnu presvlaku. Model Mica je metalan od vrha do dna. S dodatnim slojevima potrebnim za zaslon osjetljiv na dodir i čvrstim šarkama od 360 stupnjeva, 2-u-1 uređaji teže više od prijenosnog računala usporedive veličine, a Yoga 9i nije iznimka od ovog pravila. Ovaj model imao je masu nešto veću od 1 kg (točnije 1.13 kg). Ipak, potpuno metalno kućište djeluje dosta čvrsto.
Poklopac je pozicioniran samo malo od centra od palube tipkovnice, tako da kada je prijenosno računalo zatvoreno, nadvisi prednji rub kako bi stvorio rub koji olakšava otvaranje zaslona. Međutim, kada je zaslon zakrenut do kraja u način rada tableta, neusklađenost između poklopca i kućišta manje je privlačna kada se sustav hvata u načinu rada tableta. Jedna značajka koja jednako dobro radi u načinu prijenosa i tableta je ono što Lenovo naziva Rotating Sound Bar, zvučnik pametno ugrađen u šarku sustava od 360 stupnjeva koji projicira zvuk prema vama bez obzira na način rada (laptop i tablet, kao i šator i prezentaciju). načini). Uz rešetke zvučnika na prednjoj i stražnjoj strani zvučne trake, zvuk se uvijek kreće prema vama.
Lenovo uspijeva ugurati par visokotonaca i dva ”subwoofera”, koji rezultiraju iznenađujuće dinamičnim izlazom. Većina prijenosnih računala izostavlja ”subwoofere” i njihova prisutnost se može osjetiti uz bas odziv koji ćete doslovno osjetiti u dlanovima dok tipkate dok slušate glazbu. Zvuk Yoga 9i ima impresivnu razliku između visokih i srednjih tonova koju obično ne čujete na prijenosnom računalu, toliko da se nadam da će se Lenovo ideja o postavljanju zvučnika u šarku prijenosnog računala uhvatiti s drugim proizvođačima.
FHD zaslon izgleda oštro preko svojih 14 inča i dovoljno svijetao na svojih ocijenjenih 400 nita svjetline. Toliko je svijetao da ne bih preporučio UHD 500-nit nadogradnju. FHD panel sam izmjerio na maksimalnoj svjetlini od 410 nita uz dobru ujednačenost, tako da definitivno opravdava svoje tvrdnje. Boje su izgledale točne i žive, a kontrast je bio izvrstan s dubokim crnim i svijetlim bijelim. Zaista, moja jedina zamjerka na zaslon je njegov široki omjer stranica 16:9.
Nakon što ste u protekloj godini koristili niz prijenosnih računala sa zaslonima 16:10, viši zaslon je puno bolji za opću upotrebu i produktivnost. Tvrdio bih da prijenosna računala usmjerena na zabavu imaju jedini razlog za korištenje zaslona omjera 16:9, jer je bolje prikladan za gledanje filmova. Također, sjajni premaz zaslona Yoga 9i može proizvesti ometajući odsjaj i dosadne refleksije, ali to je obično slučaj s 2-u-1 i njihovim dodirnim pločama.
Yoga 9i ima standardnu web kameru od 720p, ali proizvodi izvanredno dobro uravnoteženu sliku. Boje i tonovi kože izgledali su točno, a slika je uglavnom bila lišena zrnatosti koju obično vidim s kamerama od 720p. Ovo je rijedak slučaj u kojem ne želim nadogradnju od 1080p. Nedostaje mu IR mogućnost, ali Lenovo uključuje čitač otiska prsta za biometrijske prijave. Naposljetku, web kamera ima fizički štit za privatnost koji pruža bezbrižnost kada se kamera ne koristi.
Brza i vrlo responzivna tipkovnica, olovka je malo ”pretanka”
Tipkovnica Yoga 9i je prostrana i udobna, ali joj nedostaje plišani osjećaj ThinkPad tipkovnice. Tipke su ravne s plitkim hodom, pružajući brzi odgovor koji je čvršći od onog na ThinkPadu. Jedine tipke koje su skraćene su tipke sa strelicama gore i dolje. Sve ostalo u pogledu izgleda prirodno. Također dobivate pozadinsko osvjetljenje tipkovnice na dvije razine, no morat ćete ga držati isključenom tijekom dana jer gubite kontrast između svake srebrne tipke i njene ikone kada je pozadinsko osvjetljenje uključeno i ne tipkate u mračnoj prostoriji.
Touch pad je također dosta responzivan, ali bih volio da ga Lenovo učini širim kako bi odgovarao omjeru širine i visine zaslona. Ili, još bolje, ostavite touch pad kakav jest i promijenite prikaz na 16:10.
Yoga 9i uključuje garažiranu olovku koja se skriva u gornjem desnom kutu prijenosnog računala na stražnjem rubu. Olovka se puni u svom otvoru i ima gumeni vrh od elastometra, koji stvara malo trenja o zaslon osjetljiv na dodir koji je sličan pisanju na papiru umjesto na staklenoj površini. Međutim, olovka je previše mršava i teško ju je uhvatiti, što joj onemogućuje prirodno iskustvo pisanja i crtanja.
Yoga 9i ima četiri priključka i svi su smješteni u urednom redu na lijevom rubu prijenosnog računala. Postoji par Thunderbolt 4 portova uz USB-A 3.2 Gen 2 port i kombinirani audio priključak. Iako je cijenjeno postojanje dva Thunderbolt 4 porta, volio bih da ih razdvoje s po jednim na svakoj strani Yoga 9, tako da možete puniti sustav s lijeve i desne strane. Na mom popisu želja 2-u-1 nalazi se i tipka za regulaciju glasnoće za korištenje u načinu rada tableta, ali nedostaje na Yoga 9i.
Mogućnosti i performanse
Naš Yoga 9i ima Core i7-1195G7, 16 GB RAM-a, integriranu Intel Iris Xe grafiku i 512 GB SSD. Dok modeli s Core i7-1195G7 trenutno nisu dostupni, vidjet ćete neke s Core i7-1185G7 čipom. Oba su četverojezgreni procesori iz Intelove obitelji Tiger Lake procesora 11. generacije koji su gotovo identični.
Usporedili smo Yoga 9i s drugim vrhunskim 2-u-1 uređajima. HP dobiva dva ulaza u HP Spectre x360 14 baziran na Intelu i HP Envy x360 15 na bazi AMD-a. Također smo uključili Dellov vrhunski XPS 13 2-u-1 i Dell Inspiron 14 7000 srednjeg ranga 2-u-1. Prvi ima Core i7-1165G7, a drugi Ryzen 7 5700U. Zaokružuje ljestvice poslovno orijentirani kabriolet iz Lenovo u obliku ThinkBook 14s Yoga koji se temelji na Core i7-1165G7. Svaki laptop ima integriranu grafiku.
Yoga 9i završio je ispred ostalih Intelovih strojeva, ali iza oba AMD sustava na našem HandBrake testu, koji uključuje kodiranje velike video datoteke od 30 GB. Ryzen 7 5700U ima dvostruko više procesorskih jezgri i niti od Yoga 9i Core i7-1195G7 čipa i omogućio je Dell Inspiron 14 7000 i HP Envy x360 15 da završe test u otprilike pola vremena.
Yoga 9i ne nudi najbolje performanse kod mjerenja obavljanja više zadataka odjednom, ali se izvrsno pokazao na našem 3DMark testu. Prvo mjesto među grupom prijenosnih računala s integriranom grafikom, međutim, ne čini ga dobrim za igrače. Iako je Intelova integrirana grafika Iris Xe iznenađujuće dobra, kao što su naši testovi pokazali, trebat će vam grafička kartica sa zasebnom memorijom ako namjeravate koristiti svoje prijenosno računalo za igranje igara.
Kako bismo testirali trajanje baterije prijenosnog računala, snimali smo 4K video pomoću aplikacije Filmovi i TV u sustavu Windows 10 s prijenosnim računalom postavljenim na način rada u zrakoplovu i uključenim slušalicama. Postavili smo svjetlinu zaslona na relativno svijetlih 250 nita do 260 nita, što je dobro svjetlina za gledanje filma u uredu s upaljenim svjetlima. 4-ćelijska baterija Yoga 9i, 60 Whr, izdržala je gotovo 16 sati na našem testu pražnjenja baterije, što je izuzetno impresivan rezultat.
Zaključna riječ
Lenovo Yoga 9i ima puno toga za to. Zaista ispunjava svoje ”premium” zahtjeve s potpuno metalnim kućištem, koje je i prekrasno i čvrsto. Njegov zaslon je svijetao i živahan. Inovativna traka zvučnika pušta vrlo impresivan zvuk. Tipkovnica je prostrana i udobna. Baterija radi cijeli dan i noć. Kao čisti laptop, odličan je. No, unatoč brojnim čarima, preporučujem da pričekate nekoliko mjeseci da stigne ažurirani Yoga 9i koji će uvesti viši zaslon omjera 16:10 ako namjeravate koristiti svoje prijenosno računalo u obliku konvertibilnog zaslona osjetljivog na dodir.
Široki zaslon omjera 16:9 ovog modela djeluje skučeno i nezgrapno u načinu rada tableta. Viši zaslon omogućit će vam pregled više sadržaja na zaslonu uz manje pomicanja i pružiti više prostora za žongliranje otvorenih prozora tijekom više zadataka. Također bi se trebao osjećati prirodnije kada zakrenete zaslon do kraja u način rada tableta. Novi model će također sadržavati deblju olovku za prirodniji hvat za crtanje i škrabanje. Trenutni Yoga 9i je dobar, ali sljedeća verzija koja dolazi uskoro izgleda još bolja.
Specifikacije uređaja
Lenovoova 14-inčna Yoga 9i linija počinje po cijeni od 14.632,00 kn za konfiguraciju koja sadrži Intel Core i7-1165G7 16GB / 512GB SSD Win10 i Full HD (1920×1280) zaslon osjetljiv na dodir. Naš testni sustav sadrži nadogradnju na CPU – Intel Core i7-1195G7.
Detaljne specifikacije slijede u nastavku:
- CPU: četverojezgreni Intel Core i7-1195G7
- Memorija: 16 GB
- Grafika: Intel Iris Xe
- Pohrana: 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD
- Zaslon: 14-inčni, 1920×1280 IPS touch
- Web kamera: 720p s fizičkim zatvaračem kamere
- Povezivost: 2 x Thunderbolt 4 (USB Type-C) porta, 1 x USB SuperSpeed 10Gbps Type-C port, kombinirani audio priključak
- Mreža: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
- Biometrija: Čitač otiska prsta
- Kapacitet baterije: 60 vat-sati
- Dimenzije: 32 x 21 x 1.5 cm
- Cijena od 14.632, kn
Lenovo nudi i Windows 11 Home i Pro, dok je sustav kojeg smo testirali imao Home verziju. Tu je i opcija nadogradnje zaslona koju nismo dobili, a koja mijenja osnovni Full HD panel s 400 nita svjetline za 4K panel s 500 nita. Jedina druga nadogradnja koja nije uključena u naš testni sustav je SSD od 1 TB. Dobili smo srednji model od 512 GB.
Plusevi:
- Čvrsto i elegantno kućište od svih metala
- Dug vijek trajanja baterije
- Impresivan audio izlaz
- Udobna tipkovnica
Minusi:
- Zaslon 16:9 je skučen
- Priložena olovka je previše mršava
- Predimenzioniran touch pad
- Ograničeni priključci svi na lijevoj strani
Piše: Ivan Hečimović