Sa ThinkPadom X260 Lenovo nastavlja tradiciju vrhunskih poslovnih ultraprijenosnika. Najnoviji model u seriji je hardverski osvježen procesorima Skylake, a donosi i nešto bolju opremljenost u odnosu na prethodnika
U današnje vrijeme kada tržištem dominiraju ultraprijenosnici sa blještavim, aluminijskim kućištima koja su pritom sve tanja (14 mm!) i zakretnim ekranima osjetljivim na dodir, prijenosnik poput Lenovovog X260 djeluje pomalo arhaično. Međutim ukoliko trebate prijenosnik malih dimenzija za ozbiljan profesionalni rad na terenu onda se vaši prioriteti prilikom odabira zasigurno ne podudaraju baš u potpunosti sa tržišnim trendovima.
Autor: Slaven Pintarić
Zlatni standard
Zbog svega nije ni čudo kako je Lenovova serija X200 predstavlja i dalje zlatni standard kada govorimo o poslovnim ultraprijenosnicima. Nema tu nekog pretjeranog blještavila. Sve je podređeno funkcionalnosti i izdržljivosti kako bi ovakav prijenosnik mogao postati pouzdan alat u rukama vještog profesionalca.
Lenovo je nedavno najavio najnoviju nadogradnju serije X200 pri čemu će se novi model očekivano zvati ThinkPad X260 i službeno će postati dostupan tijekom veljače ove godine. Mi smo srećom nešto ranije imali priliku testirati ThinkPad X260 u svojoj demo verziji koja se međutim ne bi trebala previše razlikovati od primjeraka koje ćete moći kupiti vrlo skoro.
Već na prvi pogled je posve jasno kako je dizajn ostao nepromijenjen, te kako X260 izgleda posve identično kao i njegov prethodnik. U slučaju X260 riječ o 12,5-inčnom ultraprijenosniku iznimno malih dimenzija. Ukupno gledano doista ga je vrlo jednostavno i lako stalno nositi sa sobom, a bez problema stane i u manje torbe ili ruksake.
Mora se ovdje ipak priznati kako nije pretjerano lagan (1,34 kg) obzirom na veličinu ekrana. Kućište debljine 20 mm je dovoljno tanko, a Lenovo je prije svega želio osigurati adekvatnu funkcionalnost, odnosno da vam budu dostupni svi klasični priključci uobičajene veličine.
Robusnost kućišta, koje je kombinacija magnezija, plastika i metala, doista je uzorna. Lenovo posebno jamči odgovarajuću pouzdanost i izdržljivost, te je i ovaj ThinkPad testiran po standardima američke vojske kako bi vam mogao omogućiti rad u ekstremnim uvjetima, bilo da je riječ o visokim ili niskim temperaturama, vlagi, prašini, visokoj nadmorskoj visini.
Power Bridge
Zanimljivo je napomenuti kako X260 donosi osjetno poboljšanu opremljenost u odnosu na prethodnika. Naime sada vam je dostupan i HDMI priključak, kao i još jedan dodatni USB 3.0 priključak kojih sada ima ukupno tri.
Sa X260 Lenovo predstavlja i novu tehnologiju Power Bridge koja bi trebala omogućiti što duže vrijeme autonomije. X260 dolazi sa dvije baterije. Jednom 3-ćelijskom koja je integrirana u samo kućište i vanjskom izmjenjivom 6-ćelijskom. Najnoviji trik je sada u tome što vanjsku bateriju možete zamijeniti a da pritom ne morate isključivati prijenosnik. Recimo da radite nešto vrlo važno, a baterija vam otkazuje poslušnost. Jednostavno možete priključiti novu vanjsku bateriju i nastaviti raditi bez potrebe za isključivanjem računala.
Veliki prodajni adut serije X200 Lenovovih ultraprijenosnika svakako je oduvijek bila nenadmašna tipkovnica. Ovako kvalitetnu tipkovnicu nećete naći kod bilo kojeg drugog ultraprijenosnika. Lenovo je sada dodao i neke posebne multimedijalne tipke koju su optimizirane za rad sa Windowsom 10. Tipke su vrlo stabilne i odlično reagiraju na pritisak, a tipkovnica je otporna na prolijevanje tekućine.
Integralni dio tipkovnice je i vrlo dobar TrackPoint sa dodatnim tipkama. Nažalost u cijeloj priči najmanje nam se dopao ugrađeni touchpad koji ne nudi osobitu preciznost niti ugodno korištenje, pa preporučamo korištenje TrackPointa.
Hardversko osvježenje
Kada govorimo o hardverskom osvježenju jasno je kako se X260 temelji na najnovijoj Intelovoj mobilnoj platformi, odnosno procesorima Skylake U. Pritom treba reći kako smo mi testirali demo uređaj sa procesorom Core i3, 4 GB radne memorije i Intelovim SSD-om kapaciteta od 180 gigabajta. Za pretpostaviti je kako će konfiguracije koje će se pojaviti u prodaji kod nas biti temeljene na procesorima Core i5/7 i posjedovati barem 8 GB radne memorije. Zanimljivo je kako je ovdje ugrađena novija i brža DDR4 memorija.
Kako se već i testna konfiguracija iskazala više nego dobrim performansama, niije upitno da će X260 biti iznimno brz ultraprijenosnik.
Naš je testni uređaj također bio opremljen mat IPS ekranom koji je svakako posve zadovoljavajuće rješenje na dijagonali od 12,5 inča.
Što se tiče vremena autonomije zabilježili smo oko 5 sati uobičajenog rada što je sasvim dobar, iako ne i spektakularan rezultat. Korištenjem vanjske baterije većeg kapaciteta ćete dakako poboljšati vrijeme autonomije.
Zanimljivo je na kraju napomenuti kako će se X260 i dalje inicijalno isporučivati sa Windowsom 7 Pro.
Nema dvojbe kako Lenovo sa X260 nastavlja tradiciju vrhunskih poslovnih ultraprijenosnika, međutim ako se prisjetimo cijene njegovog prethodnika onda je jasno kako neće biti nimalo jeftin.
SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i3 6100U 2,3 GHz, 12,5-inčni HD mat IPS ekran rezolucije 1366x 768 piksela, 1x 4 GB DDR4 1600 MHz, Intel HD 520, Intelov SSD 2500 Pro 180 GB SATA III, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 3x USB 3.0, mini-DisplayPort, HDMI, čitač SD kartica, podrška za 3G/ 4G mobilni Internet, HD kamera, stereo zvučnici, dimenzije: 306x 209x 20,3 mm, masa: 1,34 kg, Windows 7 Professional 64 bit
USTUPIO
Lenovo store
(01) 64 42 822
www.lenovostore.hr
CIJENA na upit
ZA
male dimenzije, robusnost, opremljenost, vrlo dobre performanse, izvrsna tipkovnica
PROTIV
cijena, ukupna masa obzirom na veličinu ekrana, touchpad nije osobito ugodan za korištenje
OCJENA
4/5