Došao nam je u ruke novi Lenovo high-end ultrabook iz serije ThinkPad-a pod nazivom X1 Carbon, koji je još lakši i tanji, od svojih predhodnika, sa još više mišića i performansi.
Nova serija X1 Carbon iz 2017 godine, predstavljena je na ovogodišnjem CES-u, a dolazi sa Kaby Lake 7. generacijom procesora, 14 inčni zaslon, dual Thunderbolt 3 priključkom i više od 12 sati trajanja baterije, što ga gura u sam vrh najboljih poslovnih Ultrabookova na tržištu. Međutim, te značajke ne dolaze jeftino: pa najslabiji model ThinkPad X1 Carbona košta oko 13.000kn.
ThinkPad X1 Carbon: Dizajn
2017 ThinkPad X1 Carbon, također nazivaju 5. generacija X1 Carbona, jer je peti po redu nasljednik ove poslovne linije prenosnih uređaja, a sada je još lakši i “mršaviji”, i za razliku od većine prethodnih ThinkPada, X1 Carbon je sada dostupan, pored crne i u srebrnoj boji, koja je došla i na naš stol.
Blago gumirana tekstura čini oslonac dlana na X1 Carbonu kao ugodan gel jastučić. Uz vrhunsku doradu vansjkog kučišta Carbon ostavlja vrlo dobar dojam poslovnog high-end ultrabooka. Iako osobno imam osjećaj da bi crna boja i dalje kod Think Pad-a trebao biti najbolji izbor.
Sa svojom vrlo čvrstom šasijom napravljenom od ugljičnih vlakana i magnezija, X1 Carbon je napravljen da izdrži i neke veće mehaničke pritisike. Pored toga ovo računalo je izrađeno da izdrži sve MIL-SPEC testove za ekstremne temperature, šokove, vibracije, a ovaj ultrabook je prošao također i kroz rigorozne Lenovo testove na udarce i padanja.
Ovaj ultrabook također dolazi s ugrađenim čitačem otiska prsta koji možete koristiti za prijavu pomoću sustava Windows Hello, uz dTPM 2.0 enkripciju , možete koristiti i i vPro za upravljanje na daljinu.
ThinkPad X1 Carbon: Zaslon i zvuk
14-inčni zaslon ugrađen na modelu ThinkPad X1 Carbon ima razlučivost od 1920 x 1080. Prikazuje živopisne boje i oštre slike, a i gledanje filmova je i više nego korektno za takav uređaj.
Prema kolorimetru, zaslon može reproducirati čak 104% sRGB boja, što je iznad prosjeka za ovakve vrste ultra lakih prijenosnika. Jedina zamjerka bi se mogla pronaći kod svjetline zaslona koja je nešto niža od prosjeka sa 275 nita. Boje su dovoljno svijetle, kada se gledaju okomito, ali pod kutevima laganoj se zatamnjuju, tako da kutevi gledanja već od 45 stupnjeva značajno utječu na svjetlinu ekrana.
Kao poslovni ultrabook, X1 Carbon može služiti i za izradu multimedijskih prezentacija ili gledanje videozapisa, ali uz ograničenja glasnoće što je i očekivano za takav ultra lagani prijenosnik. Prednji zvučnici na laptopu ponudili su uglavnom precizan zvuk koji je dovoljno glasan da popuni prostoriju srednje veličine, uz manje distorzije na visokim tonovima.
Kroz aplikacijski softver Dolby Audio, možete odabrati između glazbenih, filmskih i glasovnih profila. Iako ova pomoćna aplikacija za zvuk, promjenama profila nije napravila mnogo razlike na zvuku, ipak onemogućavanje Dolby-a učinilo je zvuk znanto lošijim.
ThinkPad X1 Carbon: Tipkovnica i touchpad
Tipkovnica s pozadinskim osvjetljenjem na ThinkPad X1 Carbonu je san svakoga tko treba mnogo tipkati. Tipke imaju hod od 1,5 milimetara, što je puno dublje od mnogih izravnih konkurenata, kao što su MacBook Pro, ZenBook 3 i Dell XPS 13. Iako se kod drugih ThinkPad-ova ovaj hod tipki obično približava 2 milimetarskoj putanji, Carbon kompenzira skraćeni hod s nešto jačim potrebnim pritiskom na tipku, uz odlično vraćanje tipki, što daje mnogo bolji ukupan dojam tipkanja.
U svakom slučaju tipkovnica je jako dobro napravljena i daje dojam kao da niste na ultra tankom prijenosniku, nego na pravom laptopu. Sa tipkanjem ćete biti jako zadovoljni. U tipičnom ThinkPad stilu, X1 Carbon ima i odličan TrackPoint uz standardni Touchpad. Kvalitetan TrackPoint vam omogućuje da napravite vrlo precizne pokrete bez potrebe za podizanjem ruku.
Međutim, ako niste ljubitelj TrackPointa tj. malenog crvenog gumba, uvijek možete korisititi 4×2,2-inčni Touchpad koji također pruža jako dobro iskustvo upravljanja.
ThinkPad X1 Carbon: Priključci
Za razliku od nekih drugih ultra laganih prijenosnih računala, koja nemaju mjesta za USB 3 portove, X1 Carbon je uspio ubaciti čak dva Thunderbolt 3 priključka i većinu ostalih standardnih portova koje korisnici trebaju. Desna strana prijenosnog računala ima 3,5 mm priključak za slušalice, utor za Kensington zaključavanje i USB 3.0 priključak koji može puniti vaše uređaje poput mobitela, čak i kada je sustav isključen.
Na lijevoj strani nalaze se drugi USB 3 priključak, HDMI priključak u punoj veličini, dva Thunderbolt 3 priključka i mikro-Ethernet priključak, što zahtijeva korištenje dongla koji dolazi s prijenosnim računalom.
X1 Carbon se puni preko bilo kojeg od svoja dva Thunderbolt 3 priključka, a dolazi s USB adapterom tipa C. Budući da USB Type-C i Thunderbolt 3, koji dijele isti priključak su sada postali industrijski standardi, ovaj laptop možete priključiti na cijeli niz punjača i dokova. Tako da sa pravim dokingom ili monitorom, možete puniti prijenosno računalo, ili priključiti više monitora i povezati se s periferijama velike brzine, a sve preko jednog kabela.
Punjače trećih proizvođača možete koristiti bez problema, jer X1 ima ugrađenu zaštitu protiv priključenja pogrešnih napona. Što se tiče punjenja X1 Carbona, brzo punjenje će napuniti do 80 posto kapaciteta u otrpilike 60 minuta.
ThinkPad X1 Carbon: Performanse
Uz brzi Intelov procesor, sedme generacije Core i7-7500U CPU, 16GB RAM i 512GB PCIe SSD, naša konfiguracija ThinkPad X1 Carbona nudi zaista obilje snage. Bilo da otvaramo mnoštvo web stranica u Chromeu, gledamo ofline videozapise, uređujemo sliku ili koristimo MS Office dokumente, izvedba je bila vrlo glatka i brza.
Na Geekbench 4, sintetičkom benchmarku koji mjeri ukupnu učinkovitost, X1 Carbon postigao je visokih 8.571 bodova, i tu je u samom vrhu, jer je prosjek oko 7.200 bodova za ovu kategoiju uređaja.
512GB NVME PCIe SSD disk na ovom ultrabooku je trebao 21 sekundu da dovrši naš test za prijenos datoteka, u kojem smo kopirali 5GB raznih medijskih datoteka. To je prosjek od 242 MBps, što je iznad prosjeka ove kategorije uređaja.
Sa svojom integriranom Intel HD Graphics 620 GPU grafikom, X1 Carbon je dovoljno snažan da vam omogućuje reprodukciju filmova ili neko manje uređivanje videozapisa, ali nije baš za neko igranje, uostalom i nije namjenjen za to. Računalo je postiglo solidnih 68.062 bodova na 3DMark Ice Storm Unlimited, sintetičkom testu koji mjeri grafičke performanse. Taj broj je ponovno nadmašio prosjek kategorije.
Baterija
Ako planirate provesti jedan dan s X1 Carbonom, onda kabel od napajanja slobodno možete ostaviti kod kuće. Laptop je trajao izvanrednih 12 sati i 35 minuta na testu baterije, što uključuje kontinuirano surfanje webom preko Wi-Fi mreže na 100 nita svjetline zaslona. U ovom slučaju, to je značilo postavljanje svjetline sustava na oko 65% od maksimuma.
Što se tiče grijanja ThinkPad X1 Carbon je dobro podnosio sve zadatke postavljene pred njega i nije se previše zagrijavao. Maksimalna temperatura se kretala oko 66 stupnjeva celzijusa što se smatra ugodnim za ovakve uređaje. Donja strana laptopa se nešto više zagrijavala, ali nije prelazila 70 stupnjeva.
Kao i kod većine drugih web kamera ugrađenih u laptope, X1 Carbon 720p senzor je proizvodio prihvatljive slike, ali svakako ne impresivne. Sitnije detalje zamućuje ili pravi zrnatima, no uostalom to je boljka manje više svih web kamera, bez kvalitetnog objektiva.
Softver
ThinkPad X1 Carbon standardno dolazi sa operativnim sustavom Windows 10, u koji je ubačeno moštvo korisnih uslužnih programa, ali i nešto bloatwarea. Sa Lenovo postavkama imate mogućnost upravljanja preciznom kontrolom zvuka, touchpada, bežičnom vezom, zaslonom i drugim ključnim elementima.
Lenovo Companion provjerava zdravlje vašeg operativnog sustava i preuzima ažuriranja softvera prema potrebi. Lenovo System Update također preuzima ažuriranja za Lenovo aplikacije i upravljačke programe. Lenovo Account Portal omogućuje vam prijavu na vlastiti račun podrške od tvrtke Lenovo. Laptop također dolazi i s nekim nepotrebnim preinstalacijama, igrica i demo verzija.
Zaključak
Ako uzmemo u obzir odlično trajanje baterije, kvalitetnu tipkovnicu i kućište, uz snažne hardverske performanse, teško da ćete biti nezadovoljni sa novom verzijom ThinkPad X1 Carbona iz ove 2017. godine.
Ako ne želite poslovno prijenosno računalo i samo želite veliki lagani laptop po pristupačnoj cijeni, razmislite o Dell XPS 13, kod kojeg baterija traje još dulje, ali je teži i ima manje impresivnu tipkovnicu. Međutim, ako tražite odličnu kombinaciju poslovne prenosivosti, uz obilje performansi, ne tražite dalje od ThinkPad X1 Carbon ultrabooka.
Ustupio: Lenovo Hrvatska
Cijena X1 Carbon testnog modela: oko 15.000kn
Specifikacija:
• Procesor: Intel Core i5 7500U 2.70GHz up to 3.5GHz (4MB cache) Kaby Lake
• Zaslon: 14″ LED IPS Full HD 1920 x 1080
• Grafički sustav: Intel HD Graphics 620
• Radna memorija: 8GB DDR3L 1866MHz (onboard)
• Tvrdi disk: 512GB SSD M.2
• Optički uređaj: ne
• Jamstvo: 36 mjeseci
• Baterija: Li-Ion 3 ćelije
• Operativni sistem: Windows 10 Professional
• Mreža: (da preko USB adaptera)
• Bežična mreža: da (802.11ac)
• Bluetooth: da
• WWAN: ne
• HDMI: da
• Audio ulazi/izlazi: da
• USB podrška: 2x USB 3.1 Type C, 2x USB 3.1
• Čitač otiska prsta: da
• Kamera: da
• Boja: siva metalik
• Pozadinsko osvjetljenje tipkovnice
Za
- Dugi vijek trajanja baterije
- Dobar zaslon
- Odlična tipkovnica
- Vrlo lagan
Protiv
- Cijena
- Slabiji zvuk
Ocjena: 4/5
Piše: V.V.