Srijeda, 8 siječnja, 2025
PočetnaMobyPrijenosniciLenovo Legion Pro 7 16ARX8H recenzija: Ryzen9 i RTX4090 čine ga NEVJEROJATNO...

Lenovo Legion Pro 7 16ARX8H recenzija: Ryzen9 i RTX4090 čine ga NEVJEROJATNO snažnim!


Ako tražite snažno prijenosno računalo za igranje koje se može nositi s bilo kojom igrom ili zahtjevnim zadatkom, u tom slučaju definitivno trebate uzeti u obzir Lenovo Legion Pro 7.

Radi se o novijem Lenovo Legion modelu visokog razreda (RTX 4090) iz serije prijenosnih računala koji su namijenjeni za igranje, koji nudi spoj zadivljujućih performansi, odličnog dizajna i mogućnosti. U ovoj recenziji pobliže ćemo proanalizirati Legion Pro 7 16ARX8H, 82WS001JSC, kao i ono za što je ovaj model AMD Ryzen 9 7945HX/NVIDIA GeForce RTX 4090 sve sposoban. Želite saznati više? Nastavite čitati i pogledajte po čemu se ova “zvijer” izdvaja iz konkurencije.

Legion Pro 7 16IRX8H ne samo da je jedan od najjačih već i jedan od najskupljih gaming prijenosnih računala na svijetu. Cijena u hrvatskim trgovinama je 4.029 eura za kombinaciju AMD Ryzen 9 7945HX, GeForce RTX 4090, 32 GB RAM (2x 16 GB DDR5-5600), NVMe SSD kapaciteta 1 TB i zaslonom razine osvježenja od 240 Hz, rezolucije 2560 x 1600 pixela.

Lenovo Legion Pro 7 recenzija

Legion Pro 7 16ARX8H: Dizajn

Odmah treba reći da je Lenovo Legion Pro 7 vrhunsko gaming prijenosno računalo koje uspijeva ponuditi i elegantan i moderan dizajn uz nevjerojatnu količinu performansi. Okvir prijenosnog računala izrađen je od aluminija i obojen je u tamnosivu boju, koja jako podsjeća na crnu, a pri tome izgleda sjajno. Kada je isključen i sa zatvorenim poklopcem, sve što vidite je mali srebrni logotip Lenovo na jednom kutu poklopca i tekst ”Legion”, koji je ugraviran na suprotnom kutu.

Podnožje je podijeljeno na dva velika dijela: jedan je ispunjen s mnogo malih pravokutnih otvora za ventilaciju s gumenim nožicama na vrhu, dok je drugi potpuno ravan i sadrži samo debele gumene nožice. One su naravno korisne za držanje prijenosnog računala na stolu na kojem ga koristite, a ujedno ih i razdvaja od stola, čime se osigurava odgovarajući protok zraka.

Legion Pro 7 16ARX8H, 82WS001JSC

Prvo što smo primijetili kada smo izvadili prijenosno računalo iz zaštitne tkanine jest da se ističe dosta minimalističkim dizajnom. Nema ničega što će se pretjerano isticati, nema neugodnih linija i pruga. Nakon uključivanja, prva stvar koja upada u oči, jest da se RGB osvjetljenje počelo prikazivati s raznih mjesta prijenosnog računala, što je odmah dalo naslutiti, ozbiljnu količinu hardvera unutar kučišta. Inače za sve svjetlosne efekt postoji instalirani softver koji ih može ili ublažiti, ili ako to želite, dodatno pojačati razne RGB efekte.

Što se materijala izrade tiče, laptop je napravljen od aluminija, a ukupna kvaliteta izrade je fantastična. Što se tiče mjera, najtanja točka prijenosnog računala iznosi 22 mm, dok je najdeblja 25,9 mm u profilu. Masa prijenosnog računala od 2,80 kg može se nekome činiti puno, ali s obzirom na sve ono što se od komponenti nalazi ispod “haube”, ovoj se težini itekako može progledati kroz prste.

Poklopac sa zaslonom se lako otvara jednom rukom. Šarke su stabilne i glatke, dok su okviri oko mat zaslona vrlo tanki. Na vrhu ćete pronaći usjek s ugrađenom Full HD web kamerom s elektroničkim zatvaračem. Kamera podržava i praćenje pokreta glave s Tobii Horizon softverom, koji igračima omogućuje potpuno novu razinu uživljavanja u njihove omiljene igre.

Lenovo Legion Pro 7 recenzija

Kao i kod svih Legion modela iz proteklih pet godina, Legion Pro 7 je osmišljen na način da su komponente, koje se zagrijavaju najviše pomaknute prema gore, kako se tipkovnica ne bi previše zagrijavala tijekom igranja. Što se tiče udobnosti korištenja, tipkovnica je odlična. Ima dugi hod tipki, povratna reakcija i klik su jako dobri, a tu su i velike tipke sa strelicama. Nadalje, opremljen je numeričkom tipkovnicom, i što nije iznenađujuće, ima RGB pozadinsko osvjetljenje po tipkama. Kad smo već kod ulaznih komponenti, moramo spomenuti i touch pad. Radi se o vrlo glatkoj Mylar ploči, veličine 75 x 120 mm s preciznim praćenjem.

S lijeve strane se nalazi USB Type-A 3.2 (Gen. 1) utor te Thunderbolt 4 konektor. Na desnoj strani nalaze se još jedan USB Type-A 3.2 (Gen. 1) utor, E-zatvarač za kameru i utor za slušalice.

Ostatak utora nalazi se otraga. Točnije, ondje su smješteni LAN utor, USB Type-C 3.2 (Gen. 2) utor s Power Delivery 140W i DisplayPort, kao i HDMI 2.1 konektor, dva USB Type-A 3.2 (Gen. 1) utora i utičnica za napajanje.

 

Legion Pro 7 16ARX8H: Tipkovnica i touch pad

Tipkovnica na Legion Pro 7 po rasporedu je slična ostalim prijenosnim računalima Legion, s glavnim nizom tipki pune veličine koje su pravilno raspoređene, plus manji odjeljak brojčanih tipki, koje se nalaze na standardnoj desnoj strani. Tipke strelica su pune veličine i dobro odmaknute od svega okolo. Vrhovi tipki izrađeni su od mekane plastike i imaju mali utor u sebi. Ima dugi hod tipki uz vrlo dobru povratnu informaciju.

Lenovo Legion Pro 7 AMD

RGB osvjetljenje na ovoj tipkovnici je RGB i jedno od boljih među konkurencijom. Svijetle i ujednačene LED diode smještene su ispod svake tipke. S obzirom na to, ispod tipki izlazi vrlo malo svjetla. RGB kontrola po tipkama moguća je putem aplikacije Spectrum, koja je dio glavnog upravljačkog softvera Lenovo Vantage. Lenovo također implementira tu zgodnu funkcionalnost koja osvjetljava samo aktivne tipke kada se pritisne tipka “Fn”. Na ovaj način lakše ćete pronaći traženi prečac.

Drugi detalji, koji su vrijedni spomena, odnose se na činjenicu da na ovom rasporedu dobivate korisne fizičke indikatore za CapsLock, FnLock i NumLock. Ipak, još uvijek ne postoji način za postavljanje vremenskog ograničenja za osvjetljenje tipkovnice, što znači da ćete morati ručno omogućiti/onemogućiti svjetla kada je to potrebno.

Touch pad na ovom laptopu je Mylar, standardne veličine 75 x 120 mm. Radio je dobro tijekom vremena kojeg sam proveo s ovim prijenosnim računalom i nisam primijetio ništa neobično poput zveckanja pri čvršćim kuckanjima ili ostalih vrsta problema. Na posljetku, što se tiče biometrije, ovaj model nema senzora prstiju unutar tipki za uključivanje, već je umjesto toga ponuđena kamera s IR sposobnošću s podrškom za Tobii Horizon, koja je implementirana na vrhu zaslona.

 

Legion Pro 7 16ARX8H: Prikaz slike i zvuk

Zaslon koji je Lenovo odabrao za Legion Pro je 16-inčni WQXGA mat zaslon rezolucije 2560 x 1600 piksela. Izrađen na IPS panelu koji osigurava izvrsne boje i kutove gledanja, zaslon također nudi impresivnu brzinu osvježavanja od 240 Hz, visoke razine svjetline od 500 nita i podršku za DisplayHDR 400, Dolby Vision, FreeSync i Nvidia G-Sync. Nadalje, omjer zaslona je 16:10, gustoća piksela je 178 ppi, a njihov nagib iznosi 0,13 x 0,13 mm. Zaslon se može smatrati Retina kada se gleda s udaljenosti od najmanje 46 cm, jer s te udaljenosti prosječno ljudsko oko ne može vidjeti pojedinačne točkice.

Maksimalna izmjerena svjetlina je 552 nita (cd/m2) u sredini ekrana i 516 nita (cd/m2) prosječno po površini uz maksimalno odstupanje od 11%. Ima i jako dobar dobar omjer kontrasta, 1280:1. Njegov zaslon pokriva 100% sRGB , osiguravajući tako, vrlo živopisan i lijep prikaz slike.

Zvuk isporučuju dva Harman zvučnika od 2 W s Nahimic Audio mogućnostima. Harman zvučnici sve u svemu pružaju zvuk vrlo dobre kvalitete. Njegovi niski, srednji i visoki tonovi su bez odstupanja, što je svakako plus. Na gornjem okviru, iznad ekrana, pronaći ćete i web kameru standardne 1080 FHD rezolucije, koja je korisna za video pozive ili u slučaju potrebe, za prikaz tijekom streamanja/emitiranja vaše omiljene igre.

 

Legion Pro 7 16ARX8H: Performanse

Komponente, koje nude izvrsne performanse, su definitivno najveći aduti ovog prijenosnog računala, što nimalo ne čudi. Laptop nudi puno snage i performansi, što znači da je idealan za zahtjevne igrače i kreatore sadržaja. Tijekom obavljanja svakodnevnih zadataka, kao što je pisanje unutar Worda, pregledavanje internetskog sadržaja, gledanja filmova i slično, laptop ni ne osjeti da ga koristite. Isto je bilo i u nekoliko igara koje sam igrao, a koje sam, usput rečeno, postavio na maksimalnu kvalitetu vizualnih prikaza. Zadivljujući zaslon, snažan procesor, vrhunska grafička kartica i napredni termalni sustav uvelike doprinose tomu da se Legion Pro 7 zaista izdvaja iz konkurencije.

AMD Ryzen 9 7945HX je vrlo brz procesor visokog razreda namijenjen za prijenosna računala serije Dragon Range. Nudi 16 jezgri temeljenih na Zen 4 arhitekturi koja podržava hiper-nitnost (do 32 niti). Radni takt jezgri je od 2,5GHz (osnovni) i ide sve do 5,4GHz. Ryzen 9 7945HX je najbrži ”mobilni” procesor, koji je osmišljen na temelju Ryzen 9 7950X procesora, koji je osmišljen za stolna računala.

Serija Dragon Range još uvijek koristi čiplet dizajn s dva CCD-klastera (svaki s 8 mogućih jezgri) u 5-nanometarskoj arhitekturi, IO memorijski kontroler i Radeon 610M iGPU koji je izrađen u 6-nanometarskoj arhitekturi. Čip integrira 4x USB 3.2 Gen2 (10 Gbps) utora (bez USB4), 28 PCIe 5.0 traka (za grafičku karticu i SSD) i dvokanalni DDR5-5200 memorijski kontroler.

Mjerenja pokazuju da je Ryzen 9 7945HX jedan od najbržih mobilnih procesora današnjice. U istom je razredu sa Ryzen 9 7945HX3D i primjetno je ispred Core i9-13980HX, što se tiče višejezgrenih benchmark rezultata. Jako je brz. Oni koji kupe prijenosno računalo koje u sebi sadrži ovaj procesor neće imati nikakvih problema s performansama čak i kod najzahtjevnijih igara još najmanje tri godine u budućnosti.

Sve u svemu, AMD je najbrži procesor u višejezgrenom testu, jedino je Core i9-13980HX još uvijek u maloj prednosti i to zahvaljujući visokom jednojezgrenom turbo taktu do 5,6 GHz. Međutim, AMD je bolji i u pogledu potrošnje energije: zahvaljujući potrošnji od 27 W po jezgri, dok jezgre u Intel Core i9-13980HX troše između 34-36 W.

S obzirom na to da je Lenovo Legion Pro 7 prijenosno računalo koje je namijenjeno za igranje igara, opcije koje dobivate u pogledu grafike također su izvrsne.

Glavna kartica GeForce RTX 4090, dolazi sa 16 GB GDDR6 VRAM koja se nalazi na 128-bitnoj sabirnici, AD103 GPU s 9.728 CUDA jezgri. Grafička kartica dolazi s pojačanjem takta od 2.040 MHz i TGP od čak 175W.

Performanse ovise o postavkama laptopa za potrošnju struje, koje definiraju maksimalni takt pojačanja (1455 MHz za 80 W i do 2040 MHz za 175 W). Usporedbe radi 150 W performanse bi trebale biti u okviru RTX 4080 za stolno računalo i stoga najprikladnije za igranje pri 4K na 60 fps-a ili 2k sa 120 fps-a za zahtjevne igre. Za Ray Tracing mogućnosti potrebne su niže rezolucije ili DLSS.

U igrama se odmah vidi da RTX 4090 omogućuje besprijekorno igranje u 4K rezolucije s maksimalnim detaljima. Uključivanje Ray Tracinga može dovesti do drastičnog smanjenja broja sličica u sekundi, koje mogu pasti ispod 60 fps i stoga se savjetuje upotreba DLSS-a ili isključivanje nekih postavki. Čip AD103 za RTX 4090 izrađen je u poboljšanoj 5-nanometarskoj arhitekturi.

Nadalje, ove kartice su kompatibilne s drugim tehnologijama, koje ćete možda poželjeti. Na primjer, dobivate značajku Nvidia Reflex, koja omogućuje niže latencije u natjecateljskim igrama, kao i Tensor jezgre koje su posebno dizajnirane za pokretanje umjetne inteligencije i ML-a (”Machine Learning” ili strojnog učenja) unutar aplikacija.

Ukratko, iako je Lenovo Legion Pro 7 predstavljen kao prijenosno računalo za igranje, sa ovim hardverom može biti odličan izbor i za različite kreatore sadržaja i entuzijaste.

Za one koji vole brojke, evo nekoliko rezultata. Prvo smo pokrenuli Cinebench R23 benchmark kako bismo izmjerili brzinu renderiranja. Dobili smo ocjenu od 27.611 boda u ”multi-thread” testu za procesor. Nastavili smo s PCMarkom 10, aplikacijom za usporedbu koja mjeri izvedbu u uobičajenim zadacima produktivnosti, kao što su korištenje Officeovih aplikacija, video-konferencije, pregledavanje internetskog sadržaja ili kreiranje digitalnog sadržaja. U ovom mjerilu, Lenovo Legion Pro 7 dobio je rezultat od 8011 bodova. Pokrenuli smo i 3DMark Speed Way test i dobili smo 4829 bodova, što je jedan od najboljih rezultata koje možete dobiti na laptopu koji je osmišljen za igranje igara, 3DMark Timespy 19.572.

Prijenosno računalo može biti opremljeno s maksimalnih 32 GB DDR5 memorije, koja radi na 5600 MHz, i sa maksimalno dva PCIe 4 solid-state diska, od kojih svaki može imati maksimalni kapacitet pohrane od 1TB. Što se tiče mogućnosti umrežavanja, prijenosno računalo dolazi s Gigabit Ethernet karticom koju je napravio Realtek i što je još važnije, s Killer Wi-Fi 6E AX1675i 160MHz bežičnim mrežnim adapterom. Potonji podržava najnoviji standard 802.11ax i nudi 2×2 MIMO, što znači da može koristiti dva prostorna toka odašiljanja i primanja podataka na istom kanalu ili frekvenciji. Uz sve to, dobivate i Bluetooth 5.2 čip.

Legion Pro 7 16ARX8H recenzija

Legion Pro 7 16ARX8H: Temperature

Sve dok ga koristite za odrađivanje dnevnih zadataka, Lenovo Legion Pro 7 ostaje vrlo hladan i tih, što je odlično. No, tijekom igranja igara ili pokretanja zahtjevnog softvera, ventilatori se počinju vrtjeti sve brže i postaju osjetno glasniji. Ipak, rashladni sustav uspijeva održavati niske temperature, što je jako dobro.

Nakon nekolikom minuta igranja, odmah ispod ekrana i ispod središnjeg dijela tipkovnice, kao i na dnu laptopa, osjeti se porast temperature. no prijenosno računalo se ne zagrijava toliko da bi ga bilo neugodno koristiti i ono što je još važnije, područje oko tipki WASD, koje se često koriste u igrama, su za nekoliko stupnjeva hladnije od ostatka tipkovnice.

Za Lenovo Legion Pro 7 izmjerili smo maksimalnu ukupnu potrošnju energije od 317 W. To je blizu maksimalne vrijednosti strujnog adaptera od 330W, a iako je puno, razine performansi koje ćete dobiti od ovog prijenosnog računala opravdavaju visoku cijenu uređaja.

 

Legion Pro 7 16ARX8H: Baterija

Lenovo Legion Pro 7 svoju autonomiju dobiva od baterije od 99,99 Wh, koja podržava brzo punjenje. Zahvaljujući brzom punjenju napunit ćete bateriju do 80% za oko 30 minuta, dok će se baterija napuniti do 100% za oko jedan sat. Adapter za napajanje ima izlaz od 20 V DC, 16,5 A, 330 W, što je više nego dovoljno za normalan rad prijenosnog računala čak i tijekom vrlo dugih sesija igranja. Ogromna baterija ovog uređaja od 99,9 Wh traje 6 sati i 40 minuta tijekom testa koji je uključivao pregledavanja interneta ili 5 sati i 58 minuta u testu koji je uključivao reprodukcije videa.

 

Legion Pro 7 16ARX8H test

Legion Pro 7 16ARX8H: Softver

Softver kojeg je Lenovo implementirao s ovim modelom prijenosnog računala je Lenovo Vantage. Radi se o aplikaciji koja djeluje kao središnja aplikacija za kontrolu svih ulaznih i  izlaznih komponenti prijenosnog računala. Na primjer, prikazuje pojedinosti o korištenju hardvera, kao što su razine iskoristivosti procesora, grafičke kartice i SSD-a, ali vam također daje brzi pristup nizu alata sustava.

Među njima pronaći ćete alate koji vam omogućuju ažuriranje osnovnog softvera na vašem sustavu, kontrolu postavki napajanja i baterije, korištenje touchpada i tipkovnice, audio postavki i postavljanje profila boja zaslona. Posljednje, ali ne i manje važno, jest to da vam aplikacija također omogućuje konfiguriranje Tobii rješenja za praćenje oka. Radi  se o alatu koji se koristi za praćenje očiju korisnika i pokreta glave tijekom igara, ne bi li se omogućilo ”imerzivnije” iskustvo igranja.

 

Legion Pro 7 16ARX8H

Zaključak

Zahvaljujući već poznatom Legion dizajnu, i potpuno novim vrhunskim hardverom, Lenovo Legion Pro 7 sa 16-iničnim zaslonom, pokazuje da nam ne treba ogromno računalo kako bismo dobili maksimum snage i performansi. Točnije, ovo prijenosno računalo dolazi s nekima od najmoćnijih komponenti današnjice koje se mogu pronaći na svjetskom tržištu, a namjenjene su za prijenosna računala.

Vrlo ugodno iznenađenje odnosilo se na hlađenje laptopa uporabom Legion Coldfront 5.0 tehnologije, jedne od najboljih u klasi. S velikim usisnim i ispušnim sustavom, zrak neprimjetno struji kroz vaš laptop, optimizirajući toplinsku učinkovitost i performanse za igre i aplikacije koje zahtijevaju mnogo energije.

Osim toga, tekući metal poboljšava prijenos topline iz procesora, dok ekstra široka parna komora za procesor i grafički procesor, zajedno s tehnologijom hibridne toplinske cijevi, održava sve umjereno hladnim prilikom intenzivnog korištenja hardvera. Tako da slobodno možemo reči da sustav hlađenja radi itekako dobro, čak i u uvjetima velikog opterećenja laptopa.

Legion Pro 7 16ARX8H je izrađen vrlo kvalitetno, a hardver u njemu je spreman za nekoliko sljedećih godina igranja AAA nalova. Tipkovnica i touch pad vrlo su udobni za korištenje, dok se Full HD web kamera može koristiti za praćenje glave uz pomoć Tobii Horizon alata.

Zaslon koristi IPS panel i ima rezoluciju 2560×1600, sa vrlo dobrim kontrastom i 500 niti svjetline jamči vrhunski 4k prikaz. Visoki omjer širine i visine pruža više okomitog radnog prostora, dok nedostatak PWM-a u podešavanju svjetline znači da će duge sesije igranja biti ugodnije. Zaslon ovog prijenosnog računala pokriva 100% sRGB raspona boja i ima točan prikaz boja. Nadalje, stopa osvježavanja od 240 Hz nudi jako veliki odziv. Sve ovo osigurava zaista visoku kvalitetu prikaza slike.

Razmislite, za koliko prijenosnih računala znate da imaju ukupno 6 USB utora? Ovo je jedno od njih, a dobivate i Thunderbolt 4 konektor. Nepostojanje čitača SD kartica pomalo razočarava, ali je i očekivano, s obzirom na povijest Legion uređaja, pogotovo posljednjih godina.

Sve u svemu, Legion Pro 7 jedan je izvrstan laptop namijenjen za igranje igara ili jednostavno “zvijer” od laptopa. A kako sada pronaći manu ovakvog “zvijer” laptopa? Možemo samo navesti da je mana njegova cijena, jer većini nas ovakvo prijenosno računalo je nažalost nedostupno. Ali ne možemo kriviti Lenovo za to, matematika je egzaktna grana, komponente koje ova zvijer sadrži, jednostavno koštaju puno. No, kada se sve zbroji i oduzme, ovo je vjerojatno model koji nudi najbolji omjer uloženog i dobivenog, pogotovo u ovom razredu gaming prijenosnih računala.

Legion Pro 7 16ARX8H specifikacije

Lenovo Legion Pro 7 16ARX8H specifikacija:

• Procesor: AMD Ryzen 9 7945HX (16C / 32T, 2.5 / 5.4GHz, 16MB L2 / 64MB L3)
• Zaslon: 16″ WQXGA (2560×1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 240Hz, DisplayHDR 400, Dolby Vision, FreeSync, G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance
• Grafički sustav: NVIDIA GeForce RTX 4090 16GB GDDR6, Boost Clock 2040MHz, TGP 175W
• Radna memorija: 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5200
• Pohrana: 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0×4 NVMe
• Dimenzije: 363.4 x 263.55 x 21.97-25.9 mm
• Masa uređaja: Less than 2.8 kg
• Jamstvo: 2-year, Courier or Carry-in
• Baterija: Integrated 99.9Wh
• Operativni sistem: Ne
• Mreža: 100/1000M (RJ-45)
• Bežična mreža: Wi-Fi 6E, 11ax 2×2 + BT5.1
• Audio ulazi/izlazi: da
• Portovi: 1x Ethernet (RJ-45), 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Power connector, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer and DisplayPort 1.4), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 140W and DisplayPort 1.4),3x USB 3.2 Gen 1
• Webkamera: FHD 1080p with E-shutter
• Boja: Onyx Grey
• Pozadinsko osvjetljenje tipkovnice: da
• Zvučnici: Stereo speakers (super linear speaker), 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP)
• Cijena: 4.029 eura

Lenovo Legion Pro 7 16ARX8H, 82WS001JSC za potrebe testiranja ustupio Mikronis.

Piše: Ivan Hečimović

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular