PočetnaMobyPrijenosniciLenovo 7 Legion recenzija: Izvrsni 16 inčni gaming laptop koji pruža briljantne...

Lenovo 7 Legion recenzija: Izvrsni 16 inčni gaming laptop koji pruža briljantne performanse


Legion 7 je poprilično nabildan laptop koji pruža vrhunske performanse kada su u pitanju laptopi za igre. Pokreće ga moćna kombinacija najnovijeg AMD Ryzen procesora i Nvidia GeForce RTX grafičke kartice. Zaslon je 16-inčni broj 2.560 x 1.600 (165 Hz), s blago kvadratnim omjerom prikaza 16:10.

lenovo 7 test

Estetski gledano, prijenosna računala Legion skrivaju svoju rasvjetu za igranje ispod poklopca. Ako isključite svjetlosni prikaz, mogao bi proći kao samo još jedno snažno prijenosno računalo u nizu. Ali osvjetljenje nudi raskoš i vrlo lijepo se uklapa u dizajn kučišta, kako bi na kraju oduševio svakog korisnika. Ciljna skupina su oni koji žele prijenosnik za ozbiljan rad, ili ljubitelji igranja koji žele pokretati ozbiljne igre.

 

Za recenziju sam dobio početni model na pregled, koji dolazi sa SSD pohranom od 1TB, 16 GB RAM, osmojezgrenim procesorom na 3,2GHz AMD Ryzen 7 5800H i potentnom grafičkom karticom Nvidia GeForce RTX 3080.

Dostupne su i skuplje verzije, s Ryzen 9 5900H čipom zajedno s 2 TB prostora za pohranu i 32 GB RAM-a. Međutim, kao što ćemo uskoro vidjeti, nadogradnja Legion 7 nakon kupnje zapravo je prilično jednostavna, tako da najjeftiniji model nije baš ograničavajući i ostavlja Vam mogućnost naknadne nadogradnje..

Lenovo 7 Legion

Dizajn i kvaliteta izrade

Možda nije iznenađujuće da Legion 7 izgleda kao nešto veća verzija Legiona 5. Nije baš lagan prijenosnik, budući ta teži 2,5 kg, niti je mali s 356 x 261 x 23,5 mm, ali prijenosna računala za igre pune veličine nikad nisu osobito prenosiva. Velika baterija snage 300 W sama je teška 600 g, tako da ćete ga sigurno primijetiti u svom ruksaku.

Lenovo 7 Legion recenzija

Tijelo prijenosnog računala izrađeno je od super-čvrstog aluminija, dok Storm Grey boja izgleda i zvuči kao nešto za ozbiljan prijenosnik za igre. Robna marka Legion utisnuta je u kutu poklopca prijenosnog računala, a zvijezda u sredini slova ‘O’ svijetli u bilo kojoj boji koju tipkovnica i okolna svjetla trenutno prikazuju.

Lenovo 7 Legion test

Stražnja strana uvijek ima impresivan niz priključaka. U ovom slučaju, sastoji se od tri USB utora Type-A 3.2 Gen 1 i još jednog USB utora Type-C 3.2 Gen 2, koji također podržava DisplayPort 1.4 i Power Delivery.

Lenovo 7 Legion priključci

Također ćete pronaći HDMI 2.1 i RJ45 konektore i DC-in utičnicu. Dodajte tome još jedan identičan Type-C utor na lijevoj strani zajedno s audio priključkom i podatkovnim utorom Type-C 3.2 Gen 1 na desnoj strani i imate sve utore koje biste poželjeli. Na desnoj strani je i “E-Shutter” prekidač koji izolira web kameru.

Tipkovnica je čvrsta s besprijekorno raspoređenim tipkama, iako je pomalo šteta što ne podržava biometrijsku prijavu; skener otiska prsta ne bi puno dodao cijeni. Dobra vijest je, međutim, da numerička tipkovnica i različite tipke sa pokazivačem čine ovu tipkovnicu idealnom za rad i igru, a touchpad dimenzija 120 x 75 mm mogu opisati samo kao savršen.

Lenovo 7 Legion tipkovnica

Svaka tipka ima svoje RGB pozadinsko osvjetljenje i niz RGB svjetala se kreće oko baze uređaja. Uključite Corsair iCUE kontrolnu ploču i možete stvarati svjetlosne emisije u rasponu od osnovnih do sasvim trippy. Ako je to preveliki problem, jednostavno možete proći kroz izbor unaprijed postavljenih postavki pomoću Fn + Space, što će isključiti sva svjetla.

Šteta je, međutim, što ne možete dodijeliti svjetlosne efekte pojedinačnim tipkama, pa ako želite da se vaše WASD tipke ističu, nemate sreće. Govoreći o tipkovničkim prečacima, kao kod Legiona 5, korištenjem Fn+Q kruži kroz načine napajanja Lenovo Vantage od tihog preko uravnoteženog do maksimalnih performansi.

Uklonite stražnju ploču i razne zaštitne poklopce unutar njih i možete pristupiti dvama 2280 SSD dokovima, WiFi modulu i dva SODIMM RAM utora. Nadogradnja osnovnog paketa od 16 GB i 1 TB na Lenovo navedenih maksimalnih 32 GB i 2 TB trebala bi biti vrlo jednostavna operacija.

Lenovo 7 Legion zaslon

Prikaz slike i zvuk

IPS panel od 16 inča i rezolucije 2560 x 1660 je vrlo dobar. Svijetao i oštar, zaslon prikazuje na odličan način sve boje. Maksimalna svjetlina iznosi vrlo respektabilnih 490cd/m², dok je omjer kontrasta solidnih 1208:1.

lenovo 7 legion test zaslona

Delta E točnost boja impresionirana je na 1,4, a pokrivenost sRGB raspona iznosi solidnih 97%, dok volumen raspona pokriva 104%. Za prijenosno računalo za igranje, to je impresivno solidan skup metrika, a kao što biste očekivali po ovoj cijeni, zaslon podržava visoku stopu osvježavanja od 165 Hz, koja uključuje Nvidijin G-Sync i AMD-ov FreeSync zaslon i tehnologiju usklađivanja brzine kadrova GPU-a.

Lenovo 7 zaslon

Kvaliteta zaslona koja se manje može mjeriti je njegov oblik. Nisam očekivao da će razlika između 16:10 (Legion 7) i 16:9 (Legion 5) biti toliko očita koliko je bila. Dodatni okomiti prostor daje igrama veći osjećaj prostora i dubine.

Lenovo 7 test zaslona

Ozvučenje je jednako dobro kao i zaslon. Dva Harman Kardon zvučnika od 2W pružaju obilje glasnoće i mnoštvo snage basova. Ako volite petljati po svom zvučnom okruženju, Nahimic Audio upravljačka ploča omogućuje vam da to činite do mile volje, ali ono što izdvaja sustav zvučnika po strani nisu toliko glasnoća koliko detalji.

 

Performanse i vijek trajanja baterije

Također se ne može poreći iznimna izvedba Legion 7. Tijekom pokretanja vrlo zahtjevnog mjerila Hitman 2 Mumbai, postigao je 68 fps-a u rezoluciji 1.920 x 1.080. To je najviši rezultat koji smo imali priliku vidjeti na prijenosnom računalu, a čak je i pri rezoluciji od 2560 x 1660 uspio dosegnuti 49 fps.

nvidia rtx 3080 laptop 16 gb

amd cezanne graphics

Rise of the Tomb Raider, postavljen na najzahtjevnije postavke s omogućenim Ray Tracingom, postigao je 99 sličica u sekundi pri izvornoj razlučivosti, dok je najniža ocjena koju sam dobio od Wolfenstein: Youngblood bila 105 sličica u sekundi i to s uključenim Ray Tracingom, isključenim DLSS-om i maksimalnom razinom detalja na 2.560 x 1.660. Spustite rezoluciju na FHD i brzina sličica skače na 141.

3DMARK test je na Time spy modu pokazao 10.681 bodova, dok je Fire strike dohvatio 24.489 bodova, što su odlični rezultati.

Lenovo 7 3D MARK TEST

Ova impresivna igraća izvedba djelomično je posljedica Lenovo Legion AI Enginea, koji je uparen s Legion Coldfront 3.0 sustavom hlađenja. Ovaj skup podešavanja neprestano upravlja postavkama sustava Legion 7 u potrazi za sve većim razinama optimizacije i većim brojem sličica u sekundi. Obično sam oprezan prema tako nejasnim alatima za optimizaciju sustava, ali ovdje, kao i u jeftinijem Legionu 5, čini se da prave stvarnu razliku i dopuštaju novom Legionu 7 postizanje brzine sličica koja je veća od računala u istom rangu.

Lenovo 7 Legion geekbench

Stres test GeekBench 5 procesora govori sličnu priču, s Legionom 7 koji je postigao 1.345 bodova za jednojezgreno i 7.282 bodova za višejezgreno mjerenje, dok je Asus Zephyrus M16 s procesorom Core i9 postigao 1.618 i 9.025. Razlika između tih rezultata referentne vrijednosti produktivnosti je kao razlika između Ferrarija od 175 km/h i Lamborghinija od 185 km/h: zapravo vrlo mala i nebitna u stvarnoj uporabi.

test ssd

Brzina pohrane se pokazala vrlo dobrom sa Samsung SSD-om koji je vraćao sekvencijalne brzine čitanja i pisanja od 3.408 MB/s odnosno 3.004 MB/s. Ove brzine diska su u skladu s drugim strojevima visokih specifikacija koje smo imali priliku testirati.

Početni test iscrpljenosti baterije ispraznio je bateriju Legiona 7 od 80 Wh za samo 3 sata i 25 minuta, što nije baš pohvalno. Međutim, tada sam shvatio da je integrirani AMD Vega GPU isključen, a s njim i Nvidia-in Optimus grafički sustav za prebacivanje.

Nakon što sam omogućio iGPU tako što sam Legion 7 stavio u hibridni način rada pomoću Lenovo-ove kontrolne ploče Vantage (proces koji uključuje ponovno pokretanje), ponovno sam testirao i dobio potpuno razumniji rezultat od šest sati. Doduše, to još uvijek nije velika brojka, ali sustav velike snage poput ovog s WQXGA zaslonom uvijek će trošiti više  električne energije, ali će se također potpuno napuniti u vrlo kratkom vremenu. Za usporedbu, Asus M16 trajao je samo osam minuta više.

lenovo 7 legion cijena

Zaključak

Snaga, izgled, kvaliteta izrade, zaslon, zvučni sustav i tipkovnica: Legion 7 briljira u svim tim područjima. To u prijevodu znači da ćete na ovom prijenosnom računalu, koje je prvenstveno namijenjeno igranju igara, teško pronaći neki veći nedostatak, što je svakako dobro.

Nedostaci bi svakako mogli biti ne baš sjajna trajnost baterije i nedostatak skenera otiska prsta (pogotovo čitač otisaka prsta, čiji me je nedostatak razočarao, budući da njegovo uključivanje bi puno utjecalo na cjelokupnu cijenu). Ali uz sve to, s obzirom na sve ono što ovaj prijenosnik nudi i s čime dolazi, Legion 7 ponudit će izvrstan omjer uloženog i dobivenog, što je uvijek veliki plus. Ako želite posjedovati odlično ”gamersko”, prijenosno računalo i ako se pitate isplati li se kupiti Legion 7, odgovor je da se itekako isplati. U hrvatskim trgovinama Legion 7 prijenosna računala dostupna su po cijeni od oko 25.000 kuna.

lenovo 7 legion specifikacija

Testirani model Lenovo Legion 7 specifikacija:

CPU: AMD Ryzen™ 7 5800H, (8-jezgre, 16 niti, 3,2 GHz (Boost do 4,4 GHz), 16 MB L3 predmemorije)
GPU: NVIDIA GeForce RTX 3080, 16 GB GDDR6, Maximum Graphics Power 165W
Zaslon: 16 inča QHD (2560 x 1600) IPS, 16:10, 165Hz, 3ms response time, 100% sRGB, up to VESA DIsplayHDR™ 400 certified, Dolby Vision™-enabled, NVIDIA® G-SYNC™ support, 500 nits
RAM: 16 GB DDR4, 3200 MHz
Pohrana: 1 TB M.2 2280 PCIe 3.0×4 NVMe
Zvuk: 2 x 2W Harman Kardon® speakers with Nahimic Audio
Kamera: 720p s E-camera zaštitom privatnosti
Dimenzije: 20.1-23.5mm x 356mm x 261.04mm
Masa: 2.5 kg + 1.14 kg napajanje
Povezivost: Killer™ WiFi AX1650 (2×2) (optional), 2×2 WiFi 802.11ax, Bluetooth® 5.1
Portovi: USB-C 3.2 Gen 2 (podržava DisplayPort 1.4 Alt Mode), USB-C 3.2 Gen 2 (podržava DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery), USB-C 3.2 Gen 1, 2 x USB 3.2 Gen 1, HDMI, LAN, ulaz za slušalice / mikrofon, USB 3.2 Gen 1 (uvijek uključen)
Tipkovnica: Corsair® iCUE RGB, osvijetljena, hrvatska
Napajanje: 300W
Baterija: 80 Wh, Up to 8 hours* (MM18)
OS: Windows 10 Home
Cijena: 20.400 kn

ZA:

Vrhunska izvedba
Elegantan dizajn
Mnoštvo portova
Performanse CPU-a i GPU-a nadmašuje većinu trenutne konkurencije
Mnogo bolje trajanje baterije od Intelovog modela
Pristupačniji od Intelovog modela

PROTIV:

Slabiji vijek trajanja baterije
Cijena
Nema čitača kartica i biometrije

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular