HP EliteBook Folio G1 vrlo lijepog dizajna, tanak i lagan, nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Kada se pojavio Dellov XPS 13, napravio je dosta buke na tržištu laptopa i to zahvaljujući svojim ‘edge-to-edge’ prikazom i činjenicom da je manji od konkurencije. Većini ljudi laptopi traju po nekoliko godina, a obzirom da je trend da su sve tanji i lakši, možete vrlo brzo ocijeniti starost laptopa po njegovom vanjskom izgledu. Ovo postolje lijepih i tankih laptopa je dugo vremena pripadalo isključivo Apple-ovim MacBook Air modelima, no međutim stvari se mjenjaju pa tako i Windows korisnici mogu napokon odahnuti: MacBook Air je napokon proglašen zastarjelim, i u pogledu dizajna i specifikacija. Ako tražite laptop koji će u sebi imati Windowse, tada će vas zasigurno zanimati nova, impresivna hardverska rješenja, koja su dodatno ‘pojačana’ činjenicom da novi laptopi dolaze i sa Win10 operativnim sustavom.
Sada kad je napokon MacBook Air pobijeđen, proizvođači Windows laptopa su sada usmjerili svoj pogled na noviji, 12-inčni MacBook. I Asus i HP su već proizveli svoje verzije 12-inčnih ‘MacBook’ verzija Windows laptopa što je i mene navelo da se pitam- mogu li se ‘prebaciti’ na nešto maleno i lagano što bi mi koristilo za svakodnevan posao.
HP EliteBook Folio G1 je laptop koji je proizveden za posao i koji se želi natjecati s MacBook-om. Laptop je malen i lagan, rađen od čvrstog aluminija, no bez obzira na to niti u jednom trenutku ne daje dojam krhkosti. Kod nas su cijene ovisno o modelu od 12.000kn pa sve do 16.000kn dok se preko bare može nabaviti za upola manje, počevši od 999$ pa sve do 1799$. HP EliteBook Folio G1 gotovo u svemu podsjeća na MacBook, s jedinom razlikom da ovaj laptop u sebi ima Win10, no ono što isto tako ima jest nekoliko poboljšanja u odnosu na Appleov proizvod. Izgleda sjajno, no kao i za većinu stvari u životu- ‘broji’ se ono što je unutra.
Iako je HP EliteBook Folio izrađen za posao, iskreno ja nisam siguran što je razlog tomu. Ne radi se o tipično ‘dosadnom’ Lenovo ili Dell laptopu koji izgleda kao da je za posao. Baš naprotiv, radi se o suprotnom. Moje mišljenje jest da je ovo jedan od najboljih laptopa koje je HP proizveo u proteklih nekoliko godina (čak mi je bolji i od fantastičnog HP Spectra 13, koji je pušten u prodaju ranije ove godine), a sa svojom aluminijskim okvirom i mutno-srebrnim HP logom, radi se o laptopu koji se može pohvaliti zaista modernim dizajnom. Ne mogu si pomoći a da ne prijeđem svojim prstima preko rubova i to svaki puta nakon što ga uzmem u ruke. Iako rubovi izgledaju oštri i daju dojam da bi vam mogli odrezati prste, izuzetno su meki i podatni.
Bez obzira što ih nikada nećete zapravo vidjeti, zvučnici koji se nalaze ispod su moderno uklopljeni u cjelokupan izgled što laptopu daje još moderniji štih. Debljina Folio je manje od 1,3 cm, a teži manje od 1kg, no ne čini se da je baš tako lagan i krhak. Djeluje čvrsto i stabilno i sasvim je stabilan i u mojim rukama i na stolu.
HP EliteBook Folio G1 – Prekrasno dizajniran laptop
U pogledu specifikacija, HP je opremio Folio sa 12.5-inčnim, 1080p prikazom, 8 GB radne memorije, i jednim SSD-om od 128 GB. Prostor pohrane se može povećati na 512 GB, a laptop isto tako podržava 4K prikaz slike. Ovim izborom ćete utjecati na cjelokupno korištenje laptopa. Oba prikaza imaju dobru reprodukciju i prikaz boja, kao i kutove gledanjam no nakon detaljnije usporedbe, nisam baš vidio neku posebnu prednost 4K 12.5-inčnog prikaza u usporedbi sa 1080p ekvivalentom.
Nažalost, HP u Folio nije uključio pravi ‘edge-to-edge’ prikaz, isto onakav kakav ima Dell sa svojim XPS 13 ili Lenovo sa svojim Yoga 910, predstavljenim na ovogodišnjoj IFA sajmu u Berlinu. Na dnu i na vrhu ekrana postoji veliki vanjski rub, što kvari inače oku ugodan izgled i dizajn samog laptopa. Na svu sreću, gornja granica se može neutralizirati s dodavanjem Windows Hello kompatibilne kamere, što znači da se u Win10 možete ulogirati na način da laptop prepozna izgled vašeg lica.
Tipkovnica na HP Folio je razumne veličine i lagana je za korištenje, stoga možete slobodno imati i duže seanse tipkanja. Za moj pojam, jedino je malo previše kruta, a smanjene dimenzije bi nekima ipak mogle biti problem, pogotovo ako ste naviknuli na veće laptope. Raspored funkcijskih tipki u biti pokazuju publiku za koju je HP Folio prvenstveno i napravljen. Na mjestu gdje se nalaze uobičajene tipke za kontrolu medija, nalaze se prečaci za pozive, kalendar te opcije za stišavanje mikrofona koje su ovdje stavljene u slučaju poziva na sastancima i konferencijama.
Oduvijek sam mislio kako je dobar način testiranja laptopa pokušaj otvaranja s jednom rukom. Ako se otvara bez problema i ako pritom ne stvara nikakve zvukove, tada je laptop vjerojatno dobro izrađen. EliteBook Folio je ovaj test prošao s vrlo dobrim ocjenama. Iako se ne mogu sjetiti situacija u kojima ću laptop koristiti na ovakav način, svejedno se radi o dobrom triku za provjeru opće kvalitete izrade.
HP Folio G1 će vrlo vjerojatno oduševiti sve, barem u pogledu dizajna, tankog profila i malene mase, ali već smo rekli da je ipak najvažnije ono što je unutra. Slično kao i Appleov MacBook slične veličine, Folio isto tako koristi Core M5 ili Core M7 procesore, koji da budemo iskreni, ne odrađuju posao baš najbolje. Ovo se poglavito vidi u modelu koji ima 4K, gdje su problemi s performansama nešto uobičajeno, a video poziv bi doslovno bacio laptop, na koljena. Nakon što sam pokušao namjestiti zvuk, primijetio sam da su funkcijske tipke tople na dodir. Jedina pozitivna stvar u cjelokupnom problemu sa performansama jest ta što ipak nisam mogao čuti zvuk ventilatora i to iz razloga što se radi o Intelovom dizajnu čipa koji nema ventilator.
Za sada je 4K na 12.5-inčnom ekranu nešto što je potpuno nepotrebno
HP-ova verzija 1080p Folio laptopa puno manje zapinje i ‘šteka’. Jasno je da je 4K prikaz nešto što je očigledno previše za Core M procesore, tako da mi zaista nije bilo jasno što je nagnalo HP da se odluči na 4K prikaz za Folio laptope.
Kao i uvijek, baterija je briga svih laptopa, pogotovo ako su laki i tanki, a HP EliteBook G1 nije iznimka. 4K verzija poprilično troši bateriju, što znači da je baterija izdržala samo tri sata, što je značilo da sam trebao puniti laptop puno češće nego što sam to očekivao. 1080p verzija je uspjela izdržati oko pet sati, no sve ovo zajedno je premalo od onoga što očekujemo od jednog premium laptopa za 2017.godinu, i još bez nekih zahtjevnih performansi.
HP se, isto kao i Apple, odlučio za USB Type-C, no za razliku od Applea, HP je stavio dva utora umjesto jednoga. Ovime se omogućuje jednostavno i brzo punjenje čak i dok obavljate svoje aktivnosti na njemu, no imajte na umu da ćete trebati imati punjač uključen čak i dok radite jednostavne stvari na njemu. Morati ćete svugdje nositi adaptere za svoje postojeće USB stvarčice, što je malo nezgodno, barem dok se svijet ne prebaci na USB Type-C. Jedini drugi utor na laptopu je utor za slušalice od 3.5mm, kojeg HP još uvijek nije maknuo.
HP EliteBook Folio G1: softver
Unatoč tomu što Win10 radi poprilično dobro na HP Folio, osjetio sam niz drugih problema koji nisu bili vezani sa operativnim sustavom. HP je u Folio natrpao mnoštvo svojih aplikacija i programa koji stvaraju mnoštvo obavijesti. Meni osobno, potpuno nepotrebno su natrpali laptop sa hrpetinom svojih aplikacija.
Sviđa mi se ideja laganog i tankog laptopa i HP se stvarno potrudio oko dizajna EliteBook Folio G1. No sve u svemu, radi se o računalu koji se može pohvaliti samo svojim dizajnom.
U utrci za najtanjim i najlakšim laptopima, proizvođači često moraju žrtvovati neke stvari, poput performansi, ergonomije i slično. Sviđa mi se ideja laganog i tankog laptopa i HP se stvarno potrudio oko dizajna EliteBook Folio G1. Zajedno sa oštrim 12,5 inča zaslonom, HP je uspio ugraditi i jednu od najboljih tipkovnica za urešaje ovakve vrste. Sa jakim zvučnicima Bang&Olufsen, hlađenjem bez ventilatora i infracrvenom kamerom za prepoznavanje lica HP EliteBook Folio G1 ima što za pokazati. Ali kao što treba i svakog bildera dobro nahraniti baterija je možda najveći minus ovog laptopa, iz razumljivih razloga. Sve u svemu HP je nepotrebno zakoplicirao sa hrpom svojih aplikacija, ali je uspio napraviti jedan izvrstan laptop koji će mnogi poslovni korisnici poželjeti na svom stolu.
ZA:
- 4K touch screen koji je fantastičan,
- Vrlo tanak i male mase,
- Čvrste izrade,
- Odlična tipkovnica
- Odlični zvučnici
PROTIV:
- Nedostatak tradicionalnih utora i poveznica,
- Kratko trajanja baterije
- Cijena
USTUPIO: Microline
CIJENA: 12.000-16.000kn
Piše: S.M.