Puristi će tvrditi da vam treba “pravo” računalo da biste igrali igre i bili “pravi” gamer, no mi se s time ne možemo složiti. Danas su gaming laptopi izrazito moćni i izuzetno se dobro prodaju diljem svijeta.
Da, možda nećete imati 120 FPS-a na 4K rezoluciji, no imat ćete i više nego dovoljno FPS-a, moći ćete upogoniti 4K, moći ćete upogoniti VR i slično. Zato se mi u ovom tekstu bavimo gaming laptopima, na što pripaziti kod kupovine istih, te vam donosimo popis 10-ak gaming laptopa s kojima ne možete pogriješiti.
Da, skupi su, no gameri su toga svjesni i znaju zašto toliko plaćaju gaming mašine. U ovom slušaju gaming laptope.
Koliko želite potrošiti?
Prvo pitanje je upravo to – koliko ste spremni potrošiti na dobar gaming laptop? Dobri high-end setupi koštaju jako puno, jer početni modeli koštaju od 6 do 8-9 tisuća kuna.
To su oni laptopi koje bismo svrstali u “budget gaming” laptope s kojima ćete igre moći igrati na rezolucijama od 1366×758 do 1080p, s relativno dobrim detaljima. Nećete sve grafičke opcije imati na maksimumu niti ćete uključiti sve moguće opcije, ali ćete moći igrati nove naslove.
Laptopi koje bismo svrstali u “mid-range” gaming laptopa su oni laptopi koji bez problema vrte igre na 1080p s gotovo maksimalnim grafičkim postavkama i ti laptopi idu od 9 do 15 tisuća kuna.
High-end laptopi su oni skuplji od 15 tisuća kuna i s njima imate sve što smo nabrojali u uvodu – odličnu grafiku, maksimalne grafičke postavke, rezolucije veće od 1080p, podršku za VR i slično.
Nadalje u takvim high-end setupima imate najčešće i PCIe SSD-ove, 3K do 4K monitore, najbolje grafičke kartice, dodatne coolere, mehaničke tipkovnice, mogućnost dodavanja dodatnih pločica RAM memorije i slično. Nakon što odlučite cifre koju želite dati za laptop, možemo ići dalje.
Grafika je ključ svega
Ključna stvar koja čini gaming laptop je definitivno grafička kartica. Možete vi potrošiti hrpu novaca na laptop, ali ako je unutra slaba grafika, niste napravili ništa.
Dominantni “igrač” na ovom polju je Nvidia koja trenutačno proizvodi GPU-ove s Pascal micro–arhitekturom. Te kartice vam daju gotovo jednako iskustvo kao grafike koje idu u stolna računala. Danas su još uvijek na tržištu dostupni modeli s GTX 900 serijom, no noviji laptopi imaju 10XX seriju grafičkih kartica. I preporučujemo vam da gledate te laptope, a ne one sa 900 serijom jer se one više ne proizvode i kada se prodaju u narednih par mjeseci, više ih i neće biti na tržištu.
Nvidijin glavni rival – AMD – se ugrađuje u manji broj gaming laptopa. Neki modeli nude njihove VEGA grafičke kartice, ali je vjerojatnije da ćete kupiti model s Nvidijinom karticom unutra.
Ako niste previše “u hardveru” generalno pravilo je da što je veći broj grafičke kartice i što je ona novija, to su bolje 3D performanse. Tako će GeForce 1080 biti bolja od 1060 modela. Kao što će generalno 10XX serija biti bolja od 9XX serije.
Laptopi koji imaju jednu grafičku karticu će vam dozvoliti da igrate AAA naslove na 1080p, te su to ulazni modeli za VR igre. Laptopi s dual grafičkim karticama su oni koji će vam omogućiti da igre igrate na 4K rezolucijama, da spojite više monitora na grafičke kartice, da u potpunosti iskoristite Nvidijinu Gsync i AMDovu FreeSync tehnologiju, imate “glađu” sliku, veći broj FPS-ova …
Odabir procesora
Procesor je srce laptopa i uz grafičku karticu, ključna komponenta gaming laptopa. Tako ćete u većini gaming laptopa naći Intelove quad core procesore sedme generacije – i5 i i7. Oni su bazirani na Kaby Lake chipsetu.
Intelova nova osma generacija procesora – Coffee Lake – je taman došla u nove laptope. Bilo poslovne, bilo gaming laptope. Oni donose dvije jezgre više, što rezultira boljim i bržim radom, boljim multi-threadingom, ali utjecaj na igre je minimalan.Ako se nađete u situaciji da morate birati između dobrog GPU-a i malo slabijeg CPU-a i slabijeg GPU-a i jačeg CPU-a, uzmite jači GPU. GPU ima veći utjecaj na igre od CPU-a.
S druge strane, ima onih koji tvrde da AMD-ov Ryzen ima utjecaj na igre i da je dobar procesor jednako važan – slažemo se s time, no veća je šansa da ćete kupiti laptop s GeForce grafikom i Intel procesorom, nego laptop s AMD-ovim Ryzenom i VEGA-om.
Treba li vam 17-inčni monitor?
Kada govorimo o veličini monitora, većina nas se slaže da je 15 inča “sweet spot”, odnosno idealna veličina ekrana za laptop. Bilo za gaming, bilo za raditi. Danas hrpa gaming laptopa dolazi i u XL veličini, odnosno u varijanti od 17 inča, no to ćete osjetno više platiti, da ne govorimo i da je tu faktor težine.
Ti laptopi su u prosjeku teži 0.7 do 1.2 kg. Ono što mi preporučujemo je 15 inčni monitor s minimalnom rezolucijom od 1080p. Naravno, mnogo je bolje recimo uzeti laptop koji ima QHD+ rezoluciju (3200×1800 piksela).
Danas su sve češći i laptopi s 4k rezolucijom, ali su još uvijek užasno skupi. Platit ćete par tisuća kuna više za takav ekran, a realno vam ne treba jer ćete vjerojatno laptop ionako spojiti na eksterni monitor i igrati na njemu dok se kod kuće.
Obratite pozornost i na Max-Q
Neki laptopi imaju i oznaku “Max-Q”. To je termin posuđen iz svijeta aeronautike, a u pravilu se tiče samo jedne stvari – maksimalna iskoristivost prostora. Kako u što manje kućište nagurati što više hardvera, a da sve bude funkcionalno.
Kao što i sami znate – dobre grafičke kartice se jako zagrijavaju i trebaju prostor za disperziju te topline. Iako u načelu podržavamo što manja kućišta, nije nužno da vaš idući gaming laptop ima ovu oznaku i bude tanji od novog MacBook Pro-a.
Spomenimo samo modele Asus ROG Zephyrus i Origin PC EVO 15-S. Oni su ponajbolji laptopi s ovom oznakom, ako baš to tražite kod gaming laptopa.
Držite se SSD-a
Nažalost, na tržištu još uvijek ima laptopa s klasičnim HDD-om, no naš savjet je da se držite SSD-a. Cijene su unazad par godina drastično pale, a performanse koje ćete dobiti sa SSD-om su neusporedivo bolje nego kod HDD-a. Da ne govorimo o bržem boot timeu, buđenju laptopa iz sleep modea, bržem vremenu lansiranja bilo koje aplikacije i igre itd.
Ako već uzimate laptop koji ima kombinaciju SSD-a i HDD-a, neka SSD ima barem 128 GB, ako ne i 256. Modeli koji dolaze isključivo sa SSD-om najčešće imaju 500 GB ili 1 TB. Vjerojatnije ovo prvo.
Memorije nikad dosta …
I još nam ostaje memorija. Gledajte da vaš budući laptop ima minimalno (!) 8 GB RAM DDR4 memorije, a još je bolje da to bude 16 ili 32 GB. Manjak memorije će vam kompletno uništiti korištenje laptopa, a uz to želite i imati dovoljno memorije da možete imati pokrenute igre, aplikacije koje vam trebaju, te da se možete brzo switchati između otvorenih aplikacija.
Ako i kupujete laptop sa samo 8 GB RAM memorije, vidite da imate barem 4 utora za memoriju da ju možete sami kasnije nadograditi ako vidite da vam treba više memorije. Mid i high end laptopi ne bi smjeli imati kada ih kupujete manje od 16 GB memorije.
“Nice to have” mogućnosti
Iako smo do sada pobrojali sve što jedan dobar gaming laptop treba imati, postoje još neke stvari na koje je dobro obratiti pozornost.
Većina gaming mašina jako brzo troši bateriju, pa uvijek sa sobom imajte punjač i izvor struje u blizini. Iako kupujete prijenosno računalo, odnosno laptop, teško ćete moći duže vrijeme igrati igre bez da vam je računalo spojeno na struju.
Nadalje, novi laptopi bi trebali imati USB-C/Thunderbolt 3 utor, te barem 2 USB 3.0 utora za vašu periferiju. Tu su još i video portovi kao što su HDMI ili Mini Display Port koji će vam biti od koristi kada budete htjeli spojiti eksterni monitor ili dva.
Popis najboljih gaming laptopa
- Alienware 17 R4
- Asus ROG Zephyrus (GX501VI)
- Dell Inspiron 15 7000 Gaming (7567)
- Acer Predator Helios 300
- Razer Blade (2017)
- HP Omen 17
- Lenovo Legion Y520
- MSI GS65 Stealth Thin
- New Razer Blade Pro (2017)
- Acer Nitro 5
Piše: B.P.