PočetnaMobyPrijenosniciASUS TUF Gaming A15 FA506QR 2021 recenzija: Odličan omjer uloženo dobiveno!

ASUS TUF Gaming A15 FA506QR 2021 recenzija: Odličan omjer uloženo dobiveno!


Asus TUF Gaming A15 iz 2021. godine nadograđuje i ažurira prethodni model, s malim vanjskim redizajnom, ažuriranim hardverom i bržom bežičnom mrežom, puno ljepšom opcijom zaslona i baterijom od 90W na svim konfiguracijama.

Sve to čini model iz 2021. A15 svestranijim prijenosnim računalom srednje klase, tišim i učinkovitijim uz svakodnevnu upotrebu, a istodobno boljim za zahtjevnije aplikacije i gaming segment. Ipak, i dalje se podosta grije, čak i ako je Asus malo doradio termički dizajn, no sada je i skuplji, barem u ovoj vrhunskoj konfiguraciji s višim specifikacijama. Trenutno se ažurira najnovijim BIOS upravljačkim programima.

ASUS TUF Gaming A15 FA506QR test

ASUS A15 FA506QR: Dizajn i materijali izrade

S 2021 TUF Gaming A15 nije se puno promijenilo u pogledu cjelokupnog dizajna i linija izrade, uz dvije iznimke: poklopac izgleda malo drugačije, a dno je prepravljeno kako bi se omogućio bolji ulaz zraka u ventilatore.

To znači da je ovo prijenosno računalo napravljeno od metalnog poklopca uz kombinaciju plastičnih djelova, s teksturiranom crnom unutrašnjošću i grubljim materijalima, koji se koriste za donju stranu i okvire. Interijer djeluje ugodno za ovu klasu i ugodan je za svakodnevno korištenje. Otupljeni rubovi i kutovi pomažu u doživljaju, ali sveukupno u ovom laptopu nema ničeg neobičnog, koji sam po sebi djeluje vrlo pouzdan i čvrst.

ASUS TUF Gaming A15 FA506QR recenzija

Te crne plastike trebale bi dobro starjeti i trebale biti otporne na grebanje, pogotovo za razliku od metala, ali crne površine prilično lako skupljaju mrlje i prljavštinu, što znači da ćete ovaj model morati često brisati i čistiti.

ASUS TUF Gaming A15 FA506QR dizajn

Što se tiče donje strane, također se radi o plastici; primjetni su i urezi za zvučnike i usisnike zraka, kao i noge koje obećavaju dobar grip, ali koje uz to djeluju tanašno. O tome nešto više kasnije.

Označavanje brenda je prilično minimalno s unutarnje strane ovog TUF Gaming-a A15, tamni ASUS-ov logotip nalazi se ispod zaslona, a TUF Gaming ugravirano je na glavnom kućištu, ispod zaslona i pored statusnih LED svjetala. Prigušeni su i slabo ih se može vidjeti čak i u tamnijim sobama. Kad smo već kod toga, tipka za napajanje i dalje u sebi sadrži pomalo dosadno crveno svjetlo, uobičajeno za seriju.

Što se tiče poklopca, dostupan je u dvije različite verzije: jednoj od crne plastike, rezerviranoj za niže konfiguracije i drugoj od glatkog tamno-sivog aluminija, koju imamo ovdje. Asus je očistio TUF logotip za ovu generaciju i premjestio ga sa sredine poklopca na kut na ovoj metalnoj varijanti, ali osobno nisam ljubitelj kada TUF piše na polovici poklopca; mislim da bi laptop izgledao puno čišće bez toga. Što se tiče praktičnosti, ovaj TUF Gaming uređaj čvrsto stoji na ravnoj površini zahvaljujući gumenim nožicama, koje obećavaju sasvim solidan grip, koje se nalaze na donjoj strani, kao i zaslonu kojeg se vrlo lako može uzeti jednom rukom.

Dva panta djeluju dovoljno snažno i pouzdano da bi vam dopustili da zaslon zarotirate sve do 140 stupnjeva prema nazad, iako ne u potpunosti kao što biste možda htjeli, odnosno nećete ga moći zarotirati do 180 stupnjeva. Uz to, postoji mali usjek na donjem rubu, zahvaljujući kojem ćete uvijek moći vidjeti ono što je iza laptopa. Ipak, s obzirom na to da ondje nema nikakvih utora niti kabela, vjerujem da vas to neće brinuti.

Što se dimenzija tiče, laptop je poprilično prenosiv, no ne i lagan ili kompaktan, kao neka druga rješenja koja su dostupa na tržištu. Kvalitetno je izrađen, djeluje čvrsto, tako da je predviđen za intenzivnije korištenje kao višesatna igranja na višim rezolucijama zaslona.

ASUS TUF Gaming A15 FA506QR utori

Utori su stavljeni na lijevoj strani. Na istoj toj strani nalaze se i ispust za zrak, kao i jedan dodatni USB utor. Ovaj dizajn je OK, što znači da korisnik ima na raspolaganju cijelu desnu stranu.

ASUS TUF Gaming A15 FA506QR utori

Ne postoji čitač kartica, kao ni biometrija. USB-C utor ne podržava punjenje, samo prijenos podataka. Laptop na gornjoj strani zaslona sadrži i kameru, kao i par mikrofona.

Vrijedi spomenuti da ovaj laptop zadovoljava vojni MIL-STD-810H standard izdržljivosti, po čemu se izdvaja od konkurencije iz istog cjenovnog ranga. Zapravo i samo ime “TUF” je igra riječi jer se čita isto kao i „toughth“ što u prijevodu znači “žilavost”, a to nam u neku ruku govori o samoj kvalitet izrade unutrašnjosti laptopa, onoga što se ne vidi na prvu loptu, a svakako utječe na dugotrajniji “životni vijek”.

 

ASUS A15 FA506 zaslon test

ASUS A15 FA506QR: Zaslon

Protekli TUF A15s model dolazio je s Panda zaslonom od 144 Hz, koji je bio ispodprosječan, sa sporim vremenom odziva i podosta ispranim bojama, barem za današnje standarde. Ovogodišnja verzija TUF A15 modela dolazi s kvalitetnijim zaslonom. Radi se o Sharpovom LM156M1JW26 zaslonu, kakvog smo ranije mogli viđati samo na Asus-ovim ROG modelima.

ASUS TUF Gaming A15 FA506QR zaslon

Zaslon je i svjetliji, sa više od 300 nita svjetline. Nudi bogatiji spektar boja, uz gotovo stopostotnu sRGB pokrivenost. Vrijeme odziva je bolje, što je svakako ”must have” za sve moderne gamere i one koji to žele postati. Zaslon također podržava i Adaptive-Sync i G-Sync mogućnost, što znači da će vizualno stvari izgledati još bolje u igrama.

Zaslon je dobro kalibriran i pokazao se ujednačenim u pogledu osvijetljenosti i prikaza boja. Uz to, zaslon je pokazivao malo svjetlosnih otjecanja, koja su inače primjetna oko rubova na tamnoj pozadini. Treperenje je prisutno.

Sve u svemu, radi se o jednom vrlo potentnom zaslonu za prijenosna računala koja su namijenjena za igranje igara srednjeg i višeg razreda. Zaslon će biti vrlo dobar za svakodnevno korištenje i jako dobar u pogledu igranja igara. Istodobno, sa samo 100% pokrivenosti sRGB bojama, ovo možda neće biti dovoljno za kreatore sadržaja ili profesionalce koji traže vrhunsku točnost boja, pogotovo sada kada su dostupni i QHD paneli sa 100% DCI-P3 pokrivenosti za gaming prijenosna računala srednjeg razreda.

ASUS A15 FA506 ekran test

ASUS A15 FA506QR: Hardver i performanse

Naš testni model kodnog imena FA506QR dolazi s najnovijim specifikacijama koja su dostupna na tržištu. Točnije, radi se o AMD-ovom Ryzen 7 5800H 8C/16T procesoru, sa 16 GB DDR4 3200 MHz dvo kanalnom memorijom, 1 TB SSD memorijom za pohranu i sa dvije grafičke kartice: za one zahtjevne aktivnosti brinut će se Nvidia-ina RTX 3060 grafička kartica, dok će se za one manje zahtjevne brinuti AMD-ova Vega iGPU.

Sve u svemu, što se specifikacija tiče, ovaj model prijenosnika dolazi s najnovijim hardverskim komponentama koje su trenutno dostupne na tržištu. Ryzen 7 5800H procesor je visokog razreda za prijenosna računala, član AMD-ove Cezanne Ryzen 5000 obitelji, s 8C/16T, radnim taktom koji ide sve do 4.4 GHz i potrošnjom energije od 45W.

No, Asus je za ovaj model također implementirao nekoliko različitih modela potrošnje energije, koje možete dodatno namjestiti unutar opcija, ovisno o vašim potrebama. U usporedbi s proteklim modelom, Ryzen 7 5800H označava korak naprijed u pogledu mogućnosti i performansi. Što se grafike tiče, Asus je u ovaj model prijenosnika uvrstio i RTX 3060 GPU, grafičku karticu koja troši oko 95W, plus dodatnih 5 uz uključeni Dynamic Boost.

Kada promatramo RAM i ROM, odnosno radnu memoriju i memoriju za pohranu, treba reći da ovaj model laptopa dolazi s dostupna dva memorijska DIMM-a i M.2 SSD utora. Model koji je bio na testiranju kod nas imao je 16 GB dvokanalne memorije i poprilično brz Hitachi SSD. Spomenimo da laptop ima predviđeno i dodatno mjesto za ugradnju još jednog brzog M.2 NMVE SSD diska.

Pristup do samih komponenata nije komplicirano; sve što vam treba jest odvijač, stražnja strana se lako skida i nakon toga možete lako odvinuti nekoliko Phillips vijaka, koji drže stražnju stranu.

Procesor Ryzen 7 stabilizira se na 75 + W trajne snage na postavci Turbo, što prevodi u frekvencije od 3.8+ GHz, temperature u 90-94 C. Ti podaci procesoru daju više od 2100 bodova.  Ventilatori se vrte na oko 42-43 dB u prosjeku. Tijekom cijelog trajanja testa nisam uočio pogoršanje performansi. Kasnije ažuriranje BIOS-a dovodi do toga su se ventilatori brže okretali točnije na oko 45-46 dB, s istim performansama, ali nešto nižim temperaturama, od 88-90 stupnjeva Celzijevih.

Prebacivanjem na način rada gdje se prednost daje performansama, procesor radi na 65W, do maksimalno 90 stupnjeva, s okretanjem ventilatora do 41 dB. U istom načinu rada, nakon nekog vremena, sustav sam ograničava dodatnu potrošnju energije procesora na do 55 stupnjeva, što dovodi do blagog pada performansi, ali također snižava i temperaturu procesora, točnije do 85 stupnjeva.

Inače mislim da je hlađenje dosta dobro riješeno na ovom modelu laptopa, što mu u neku ruku i produljuje životni vijek. Četiri cijevi za grijanje i tri hladnjaka odvajaju toplinu od vašeg hardvera i brzo je odvode, održavajući temperature komponenata na optimalnoj razini. Postoji i sistem za automatsko čiščenje sistema hlađenja koji osigurava da rashladni sustav unutar laptopa ostane čist zbog pune funkcionalnosti prilikom hlađenja i intenzivnije uporabe.

Prebacivanje na tihi način rada, procesor troši 50W, ventilatori rade još tiše, odnosno glasnoće do 37 dB, temperatura je također naravno još niža i ne prelazi 70 stupnjeva. Sve ovo donosi procesoru 18080 bodova, odnosno samo nekih 10% manje od Turbo načina rada, koji zahtijeva daleko veću potrošnju energije i koji znatno podiže temperaturu procesora.

S obzirom na sve ove informacije, kako se Ryzen 7 5800H nosi u usporedbi s nekoliko drugih, također aktualnih i novih, AMD-ovih i Intelovih procesora? Vrlo dobro. Za početak, primjećuje se porast od 12-15% u odnosu na prošli model, Ryzen 7 4800H, koji se nalazi u lanjskom modelu TUF A15.

Što se tiče Intelovih procesora, tu treba reći da i9-10980HK zaostaje za modelom Ryzen 7 5800H za otrpilike 10-15%. Ne treba ni zaboraviti da je Intelovom konkurentu potrebna veća snaga koja će se nalaziti u bučnijem prijenosniku, dok se 6C i7-10750H jedva može nositi s bilo kojom od ostalih opcija u ”multi-core” testiranjima ovog razreda.

Testove smo provjerili na popularnom Cinebench R23 kao i na Geekbenchu gdje je osvojio 1450 bodova na single core i 7404 bodova na multi core testovima. Na ovom smo prijenosnom računalu proveli i kombinirane stres testove grafičke kartice i procesora, 3D Mark i PC Mark. 3DMark stres izvodi isti test 20 puta uzastopno i traži varijacije i pogoršanja performansi tijekom vremena. Ovaj model laptopa prošao je ovaj test s vrlo dobrim ocjenama.

Slijedi nekoliko rezultata benchmark mjerenja. Proveli smo određeni niz ispitivanja i mjerila na standardnom Turbo profilu. Evo kakve smo rezultate dobili.

U usporedbi s Ryzen 7 4800H, koji dolazi s RTX 2060 90W konfiguracijom Asus TUF A15 od lani, ovaj model postiže otprilike 7-20% bolje rezultate u ”multi core” mjerenjima, 15-25% bolje rezultate u ”single core” mjerenjima i  više od 30% bolje rezultate prilikom ispitivanja grafičkih kartica, putem testiranja kao što su  3DMark. Sve u svemu, vrlo zadivljujuće. Procesor i grafička kartica, očekivano, postižu vrlo visoke temperature na Turbo profilu, točnije između 80 i 90 stupnjeva za procesor, uz temperaturu višu od 80 stupnjeva za grafičku karticu. Prebacivanje na način rada usmjeren za performanse dodatno povećava ove temperature, uz blagi pad performansi i smanjenje buke ventilatora.

S obzirom na rezultate testiranja i na unaprjeđenja, pogledajmo kako to izgleda u praksi. Pokrenuli smo nekoliko igara koje podržavaju DX11, DX12 i Vulkan s uključenim Turbo, Performance i tihim načinom rada, na FHD rezoluciji (za unutarnji zaslon) i QHD (vanjski monitor). Whisper Mode bio je omogućen unutar GeForce Experience sučelja za tihi način rada. Igre koje smo isprobali bile su Battlefield 5, The Witcher 3 i Far Cry 5.

Premda postoje određene razlike u pogledu performansi i ovih naslova, u prosjeku RTX 3060 radi na 80W, uz temperature do 83 stupnja, dok procesor radi između 25 i 40W, uz temperature između 83 i 95 stupnjeva, ovisno o naslovu.

Far Cry 5 se pokazao kao najzahtjevniji u pogledu potrošnje struje. Tijekom ispitivanja te igre računalo je dosegnulo do 90 stupnjeva, dok je GPU radila blizu 90W, bez Boost mogućnosti. Međutim, ovaj laptop pored nešto većih radnih temperatura nudi i značajno bolje performanse od svojih predhodnika.

Mislim da bi podizanje ovog prijenosnog računala dodatno poboljšalo hlađenje, pogotovo kod zahtjevnih gaming naslova, i temperatura procesora nebi prelazila oko 80 stupnjeva a GPU bi se zadržao na oko 75 stupnjeva kod većine AAA naslova. No ako ovaj laptop stavite na neki, za njega predviđen hladnjak, temperature će logično biti još niže.

Zaključno, prema onome što trenutno mogu reći, Asus TUF A15 iz 2021. godine je znatno brži od prethodne generacije u svakom smislu i svakom pogledu: od svakodnevnog korištenja do pokretanja zahtjevnih aplikacija i igara, što je itekako očigledno u konfiguraciji s RTX 3060 modelom grafičke kartice. Međutim, u isto vrijeme, treba reći da je laptop, zbog boljih mogućnosti performansi nešto topliji od svojih prethodnika. Svakako se preporučuje da za intenzivno korištenje, laptop podignete s radne površine i da ga, ako je to moguće, stavite na hladnjak, koji će dodatno spustiti temperaturu.

ASUS TUF Gaming A15 FA506QR tipkovnica

ASUS A15 FA506QR: Tipkovnica i dodirnik

Tipkovnica se nije promijenila od protekle verzije TUF A15. Sučelje se sastoji od tipki koje su uobičajenih dimenzija. Glavne tipke smještene su na pravome mjestu, dok su brojčane tipke zdesna malo uže. Strjelice su također manje, no na praktičan su način smještene uokolo glavnih tipki. Treba reći da ovaj model laptopa ne dolazi s dodatnim tipkama za kontrolu multimedijskog sadržaja, koje su inače smještene u gornjem, lijevom kutu. Putanja tipki je solidna, tipke same po sebi mogu djelovati previše mekano. Trebat će vam određeno vrijeme da se naviknete na ovako mekane tipke, no sve u svemu, tipkovnicom nećete biti nezadovoljni.

Treba napomenuti da su tipke osvijetljene na uobičajen RGB način, uz podršku za AURA program i Armory Crate aplikaciju. Osvjetljenje je podosta svjetlo, no ne pretjerano. Asus je na ovaj model implementirao i zaseban Caps Lock indikator. Osvjetljenje možete isključiti sami, s time da se nakon nekog vremena ono automatski isključi ako laptop nije spojen na vanjski izvor energije.

Što se tiče dodirnika, ovdje se Asus odlučio za plastičnu varijantu sa zasebnim tipkama, koje su ugrađene ispod dodirne površine. Iako se nekim korisnicima dodirna površina može činiti maleno, u praksi funkcionira sasvim dobro i poslužit će vam u situacijama kada ne možete koristiti uobičajeni miš. Tipke dodirnika rade glatko. Klik na njih nije glasan. Također, ovaj model ne dolazi ni sa kakvom biometrijom.

ASUS A15 FA506 recenzija

ASUS A15 FA506QR: Vijek trajanja baterije

U svim verzijama TUF Gaming A15 modela prijenosnog računala iz 2021. godine nalazi se baterija od 90 Wh. U prošlosti je Asus također nudio verzije s baterijom od 48 Wh i HDD kavezom, ali to nije dostupno za ovogodišnji model.

U nastavku slijedi kratak pregled rezultata mjerenja koje smo dobili od ovog modela z u pogledu trajanja baterije, s osvjetljenjem zaslona postavljenim na oko 120 nita (što je oko 70% svjetline).

Radi se o sve u svemu solidnim rezultatima i znatno boljim od onoga što se dobije iz prošlogodišnjeg modela. Sustav automatski prebacuje zaslon na 60Hz dok je na bateriji i na iGPU-u. Za ovo bih volio da svaki model prijenosnog računala ima, budući da se radi o korisnoj mogućnosti.

Tu je i iGPU / dGPU prekidač u Armory Crateu, pomoću kojeg možete potpuno onemogućiti Nvidia-inu grafičku karticu kada je ona isključena, odnosno kada je računalo ne koristi, pazeći time da je niti jedan buntovni program, koji bi se pokrenuo u pozadini ne probudi i ne počne nekontrolirano trošiti bateriju.

Nadalje, treba reći da ova TUF A15 FA506QR konfiguracija dolazi s 90-wattnom baterijom, manjom i lakšom od one koja se nalazi na prošlogodišnjem modelu. Baterija se napuni za otprilike 2 sata, s brzim punjenjem koje djeluje u prvih pola sata. Punjenje putem USB-C nije podržano.

ASUS A15 FA506QR test

Zaključne riječi

Ovogodišnji TUF Gaming A15 model demonstrira poboljšanje prethodne generacije na nekoliko različitih načina tako da bi igranje trebalo biti pravo zadovoljstvo. Prilikom dugotrajnijeg igranja temperature se ne podižu za puno, ali bi bilo korisno da podignete ovaj model laptopa s radne površine i stavite ga na povišenu platformu, dobit ćete bolju cirkulaciju zraka, što znači da bi definitivno bilo dobro da ga stavite na neki stalak ako već nemate hladnjak za laptope. U slučaju da imate hladnjak za prijenosno računalo, svakako ga postavite na njega, budući da će to dovesti do još boljeg hlađenja, pogotovo ako volite vrlo duge seanse igranja.

Asus je obavio sjajan posao sklapajući ovaj gaming laptop ugradivši respektabilnu količinu najnovijeg hardvera i ponudivči ga na tržište po vrlo atraktivnoj cijeni od 10.000 kn. Možda se čini nekom puno, ali podsjetimo da se ispod haube nalazi vrhunski Ryzen procesor i odlična NVIDIA grafička kartica uz 1TB NVMe SSD sve to čini brzo i svestrano iskustvo korištenja.

Što se tiče vrijednosti za novac, Asus postavlja ljestvicu prilično visoko za TUF Gaming A15. Kao što smo rekli 10.000 kn za RTX 3060 gaming uređaj trenutno je prilično dobra cijena, i svakako nosi titulu stvarno dobrog gaming laptopa.

Asus TUF A15 iz 2021. godine donosi ažurirani hardver i bežičnu mrežu uz puno ljepšom opcijom zaslona i baterijom od 90 W na svim konfiguracijama. Sve to čini 2021 A15 svestranijim gaming prijenosnikom srednje klase, tišim i učinkovitijim za svakodnevnu upotrebu, a istodobno bržim sa zahtjevnim opterećenjima i igranjem zahtjevnijih naslova. Odličan omjer uloženo dobiveno!

ASUS A15 FA506 cijena

TUF A15 FA506QR specifikacije :

  • Processor: AMD Ryzen 7 5800H 3.2GHz (do 4.4GHz, L3 16GB)
  • Zaslon: 39,6 cm (15,6 inča) IPS FHD (1920 x 1080, 16:9), 144Hz, 250nits, matt
  • RAM memorija: 16GB, DDR4 3200MHz SDRAM, 2 slots, support to 32GB
  • Unutarnja memorija: 1TB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD storage
  • Grafička kartica: NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
  • OS: Windows 10
  • Zvuk: stereo zvučnici 2x 2W, microphone, HD webcam (720p)
  • LAN 10/100/1000, Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.2 (Dual band) 2*2
  • touchpad, numerička RGB osvjetljena tipkovnica
  • Utori: 1x HDMI 2.0b, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x LAN (RJ45), 1x 3.5mm audio
  • Baterija: 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion
  • Dimenzije: 35.9 x 25.6 x 2.28 ~ 2.43 cm
  • Masa: 2,3kg
  • Cijena: oko 9.999 kn

Ustupio Asus, prodaja Instar informatika.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular