Kineski proizvođač pametnih telefona, tvrtka Xiaomi nedavno je na tržište pustila još jedan, vrlo zanimljiv proizvod. Ovoga puta radi se o modelu pod nazivom Xiaomi Redmi Note 9S.
Telefonu koji će se prije svega istaknuti vrlo povoljnom cijenom (oko 200 eura za model sa više radne memorije), zanimljivim značajkama i fantastičnom autonomijom. Koje su to pozitivne, a koje negativne strane ovog pametnog telefona, što bi vam se moglo jako svidjeti, a što ne baš tako jako, pročitajte u još jednoj detaljnoj recenziji.
Xiaomi Redmi Note 9S dizajn i izgled
Što se samog dizajna i izgleda tiče, tu se može reći kako Xiaomi nije želio štedjeti na ovom pametnom telefonu. Na prvi pogled, ali i na dodir Xiaomi Redmi Note 9S izgleda i djeluje ”premium”, što je apsolutan plus za pametni telefon ovakve cijene. Ne, nije riječ o nekakvoj uljepšanoj plastici u kakvu je Samsung lani i ove godine odlučio ”obući” svoje Galaxy pametne telefone iz ”A” razreda. Xiaomi Redmi Note 9S gotovo je u cijelosti u staklu. I to ne bilo kakvom staklu.
Radi se o Gorilla Glass 5 staklenoj leguri koja, osim što će zajamčiti to da Xiaomi Redmi Note 9S izgleda ”premium”, zbog koje će izgledati kao da u ruci imate neki znatno skuplji telefon, će također zajamčiti solidnu zaštitu uređaja. Uređaj jest vrlo otporan na grebanja i slična manja oštećenja i trebao bi bez problema preživjeti suživot sa ključevima, kovanicama i svim ostalim metalnim objektima koje budete planirali nositi u džepu, zajedno s njime.
Budući da se radi o uglavnom staklenom pametnom telefonu, Xiaomi Redmi Note 9S jako dobro sakuplja otiske prstiju, što bi nekima moglo zasmetati. Ako i vama to smeta, ne bi bilo loše telefon staviti u neku prozirnu zaštitnu masku. Prozirnu tim bolje, budući da se vizualno radi o dosta lijepom pametnom telefonu, koji se može pohvaliti mnoštvom modernih obilježja, kako iznutra tako i izvana.
Kada govorimo o tim modernim obilježjima, treba navesti dvije stvari po kojima ovaj telefon ide korak u korak s najmodernijim trendovima: četverostruku modul kamera, oblikovan u četverokut i veliki, prostrani zaslon sa malenom točkicom, unutar koje se u obliku ”punch-out” rupice smjestila jedna selfie kamera. Xiaomi Redmi Note 9S ima jedan zvučnik, jedan mikrofon, tipke za pojačavanje i stišavanje zvuka smještene su na desnoj strani.
S obzirom na to da uređaj dolazi s mogućnostima 64 i 128 GB unutarnje memorije za pohranu, Xiaomi je u ovaj pametni telefon implementirao i utor za microSD karticu, što će svakako dobro doći svima onima kojima tih 64 ili 128 GB bude premalo (a moglo bi biti premalo, budući da se telefon može pohvaliti solidnim kamerama). Sve u svemu, što se dizajna i izgleda tiče, tu biste trebali biti jako zadovoljni, s obzirom na to da Xiaomi Redmi Note 9S izgleda vrlo moderno, atraktivno i ”trendy”.
Xiaomi Redmi Note 9S zaslon
Xiaomi Redmi Note 9S ima vrlo prostran zaslon od 6.67 inča, koji zauzima sveukupno oko 84% prednje površine telefona. Ne radi se o nikakvom OLED-u ili AMOLED-u (što se niti ne može očekivati od ovog pametnog telefona i za ovu cijenu). Umjesto toga, telefon na sebi ima IPS LCD zaslon, Full HD+ rezolucije, gustoće točkica na oko 395 ppi. Hoćete li sa zaslonom biti zadovoljni? Trebali biste, budući da se ne radi o lošem zaslonu.
Malih problema imat ćete ako budete pokušali gledati u zaslon dok ste vani na otvorenom, pogotovo ako je vani vrlo sunčan dan, no to nije ništa zabrinjavajuće. Uostalom, većina čak i skupljih pametnih telefona sa boljim IPS LCD zaslonima bori se sa sličnim problemima.
Iako se radi o IPS LCD zaslonu, zaslon Xiaomi Redmi Note 9S telefona na vrlo će dobar način prikazivati boje, čemu dodatno doprinosi dosta dobra gustoća točkica na zaslonu. Čitljivost pod kutom je u redu, ništa posebno, no kažem, to se od ovog telefona niti ne očekuje. S obzirom na to da se radi ipak o prostranom zaslonu, Xiaomi Redmi Note 9S sasvim će vam dobro poslužiti za uživanje u multimedijskom sadržaju, gledanju videozapisa sa YouTubea, pa čak i igranju igara. Ništa spektakularno, ali sasvim OK, pogotovo ako se uzme u obzir da uređaj košta oko 200 eura. Nećete biti nezadovoljni.
Xiaomi Redmi Note 9S kamere
Kamere su vjerojatno, uz vijek trajanja baterije, jedan od najjačih aduta ovog pametnog telefona. Xiaomi nikako nije bio škrt što se kamera tiče te je na ovaj model odlučio staviti čak četiri stražnje kamere. Selfie kamera je jedna, radi se o senzoru od 16 MP (koji je i širokokutan), a njime ćete u uvjetima dobrog osvjetljenja snimiti vrlo dobre selfie fotografije. Ona je ugodno i vrlo neupadljivo smještena u ”punch-out” rupicu, koja je smještena na sredini zaslona, tako da je gotovo pa i nećete primijetiti.
Što se stražnjih kamera tiče, tu glavnu riječ vodi senzor od 48 MP. On će, na temelju predefinirano postavljenih postavki, fotografirati fotografije od 12 MP i to zahvaljujući tehnologiji sabijanja piksela, odnosno ”Pixel Binning”. Sve će ovo doprinijeti tomu da fotografije, u uvjetima dobre osvijetljenosti, budu vrlo dobre, detaljne i poprilično oštre. Ako želite možete uključiti i mogućnost da vam uređaj sam prepoznaje prizore te da vam na taj način kamera pokuša na najbolji način prikazati ono što ćete fotografirati.
Iako korištenje senzora od 48 megapiksela ne daje sličan osjećaj kao što je davao prije nekoliko godina i dalje ćete biti s njime vrlo zadovoljni. Fotografije fotografirane njime bit će uglavnom dosta detaljne. Šumovi u fotografiranju naravno, primijetit će se ako se odlučite na fotografiranje u uvjetima kada nemate dovoljno svjetlosti, no to je očekivano.
Ultra-širokokutna kamera također obavlja vrlo dobar posao, s time da je problem distorzije rubova sveden na minimum. Ono što također izgleda vrlo impresivno su fotografije fotografirane korištenjem portretnog načina. Odvajanje subjekta fotografiranja od pozadine djeluje jako dobro, kao i bokeh efekt, koji izgleda sasvim OK i ne pretjerano umjetno.
Kamere na Xiaomi Redmi Note 9S omogućit će maksimalan zoom do deset puta (radi se naravno o digitalnom zumiranju). No osobno mišljenja sam kako je zoom do pet puta sasvim dovoljan. Sve iznad toga dat će poprilično zamućene fotografije koje vam neće baš nečemu koristiti. Fotografiranje noću korištenjem kamera na Xiaomi Redmi Note 9S je sve u svemu OK, iako je možda moglo biti i bolje. Ako želite fotografirati što ljepše fotografije, trebat ćete imati jako mirne ruke.
Uređaj podržava noćni način rada, no čak i s njime na fotografijama su prisutni klasični problemi, kao što je ”zrnatost” i zamućenost objekata. Uglavnom, kada se sve zbroji i oduzme, kamere na Xiaomiju Redmi Note 9S neće vas razočarati, osim ako nemate neka velika očekivanja od njih. Glavni senzor od 48 MP je dobar, možda i najbolji u klasi, s obzirom na cijenu uređaja. Treba spomenuti i to kako Xiaomi Redmi Note 9S ima mogućnost snimanja videozapisa u 4K kvaliteti po brzini od 30 sličica po sekundi, što je još jedan od pluseva.
Primjer fotografija dobivenih s Xiaomi Redmi Note 9S:
Xiaomi Redmi Note 9S performanse
Xiaomi Redmi Note 9S dolazi sa vrlo dobrim stvarima ”ispod haube”, pogotovo opet kada se uzme u obzir da se radi o pametnom telefonu koji košta oko 200 eura. Qualcommov osmojezgreni Snapdragon 720G procesor je srednjeg razreda, namijenjen za pametne telefone također srednjeg razreda, što ovome uređaju dodatno daje na prepoznatljivosti.
Sa Snapdragonom 720G uređaj dolazi i sa Adreno 618 grafičkom karticom te sa 4 ili 6 GB radne memorije i 64 ili 128 GB unutarnje memorije za pohranu podataka, plus microSD mogućnost do 512 GB. Što se memorije pohrane tiče tu nikako ne biste trebali biti nezadovoljni. Čak i ako vam je standardnih 64 GB premalo, tu je mogućnost stavljanja microSD kartica, pa si možete kupiti jednu od 128 ili 256 GB i onda ćete sigurno biti mirni.
Kakav je Snapdragon 720G u pogledu performansi? Jako dobar, čak i bolji nego što bi se to očekivalo. Telefon će bez ikakvih problema pokretati najnovije i najzahtjevnije igre, ako što je Call of Duty Mobile i pokretat će ih na srednje-visokim detaljima. Ono što će dodatno doprinijeti gamingu kod ovog pametnog telefona jest činjenica da uređaj ima dosta veliku bateriju, ali i veliki i prostrani zaslon.
Telefon će se nakon nekih sat-dva igranja ugrijati, no to nije ništa pretjerano. Moći ćete bez problema zaigrati što god želite na njemu i to će izgledati uglavnom lijepo i bit će postavljeno, ako ne na maksimalnim, onda na visokim detaljima. Opet jedan palac gore za Xiaomi, budući da se ipak radi o dosta cjenovno pristupačnom telefonu.
Tih 4 GB RAM moglo bi biti premalo, pogotovo ako ovaj telefon budete željeli često koristiti za multitasking. Verzija sa 6 GB RAM je tek malo skuplja, a pružit će vam bolje iskustvo korištenja, pogotovo iz razloga što je danas 4 GB RAM minimum, a nakon šest mjeseci do godine dana, to će vrlo vjerojatno biti i ispod minimuma, barem što se Android sustava tiče.
Baterija na Xiaomi Redmi Note 9S pametnom telefonu još je jedan od definitivnih asova ovog telefona. 5.020. mili Amper sati baterije bit će većini običnih korisnika dovoljna za dan i pol pa čak i dva dana korištenja. Naravno, što više budete prebivali na društvenim mrežama, YouTubeu i pogotovo što više budete igrali igre, to će se baterija brže prazniti. Ipak, bez obzira na to, 5.020 mAh više je nego dovoljno da vam uređaj ostane uključen i da preživi svakodnevno korištenje bez ikakvih problema.
Kada vam se uređaj isprazni, bateriju ćete moći napuniti brzim punjačem kojeg dobivate u pakiranju. Radi se o punjaču od 18W, koji će se sasvim dobro nadopunjavati sa ovom baterijom. Od nekih 20-ak posto pa do pune baterije ovome punjaču će trebati nekih 59 minuta, što je sasvim solidno, budući da se ipak radi o velikoj bateriji.
Softver
Xiaomi Redmi Note 9S dolazi sa pred-instaliranim Androidom 10, koji je ”obučen” u Xiaomijevo korisničko sučelje MIUI, verzija 11, odnosno najnovija verzija. Sviđa mi se što je ovdje Xiaomi maksimalno ažurirao ovaj telefon i što će za njega stizati velika ažuriranja u trajanju od barem godine dana, a one zakrpe do dvije godine.
Samo korištenje uređaja i sustava je u redu. Povremenih trzanja i zapinjanja ima, no to nije ništa strašno i ništa što se od jednog pametnog telefona ovog cjenovnog razreda ne bi moglo očekivati.
Isplati li se kupiti Xiaomi Redmi Note 9S?
Najkraći i najprecizniji odgovor: da. Xiaomi Redmi Note 9S svakako se isplati kupiti i imati. Razlog za to je jednostavan: omjer uloženog i dobivenog je odličan. Za oko 200 eura (ili oko 165, ovisno o tome za koji se uređaj odlučite), dobit ćete puno više pozitivnih nego negativnih strana ovog pametnog telefona.
Koje su pozitivne strane?
Prvo, lijep, moderan i privlačan dizajn, velik, prostran i sasvim solidan IPS LCD zaslon, idealan za uživanje u multimedijskim sadržajima. Tu su i kamere; četiri stražnje, od kojih je jedna ona od 48 MP, koja je vrlo dobra i koja će vam dati jako dobre fotografije, zatim vrlo dobar procesor i fantastična baterija.
Negativne strane odnosile bi se na kvalitetu fotografija fotografiranih u uvjetima niske osvijetljenosti i ne baš svijetao zaslon. Sve ostalo je jako dobro, pogotovo kada se u obzir uzme cijena uređaja. Ako niste zahtjevan korisnik, a tražite cjenovno pristupačan pametni telefon jako dobrih kamera za taj razred, solidnog zaslona, velikog vijeka trajanja baterije i lijepog dizajna, svakako razmislite o ovom uređaju.
Tehničke specifikacije Xiaomi Redmi Note 9S:
- Dimenzije uređaja: 165.8 x 76.7 x 8.8 mm
- Masa: 209 grama
- Materijal izrade: Gorilla Glass 5 sprijeda i otraga, okvir od polikarbonata
- Vodootpornost: Djelomična, samo na prskanje po certifikatu IP53
- Zaslon: IPS LCD, 6.67 inča Full HD+ rezolucije, gustoće točkica oko 395 ppi, zaštićen Gorilla Glass 5 zaštitom
- OS: Android 10 plus MIUI 11
- SoC: Snapdragon 720G osmojezgreni, sa Adreno 618 grafičkim procesorom
- RAM: 4 ili 6 GB
- ROM: 64 ili 128 GB plus microSD
- Kamere: četverostruka stražnja (48 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, 8 MP, f/2.2, 13mm (ultra-širokokutna), 1/4.0″, 1.12µm, 5 MP, f/2.4, (makro), 1.12µm, 2 MP, f/2.4, (senzor dubine), selfie od 16 MP (širokokutna)
- Mogućnost snimanja videozapisa: 4K u 30 sličica po sekundi, Full HD do 120 sličica po sekundi, HD do 960 sličica po sekundi
- Čitač otisaka prstiju: Sa strane
- Baterija: Neizmjenjiva 5.020 mAh s mogućnostima brzog punjenja do 18W
- Cijena: 170 eura model sa 4 GB RAM, 200 eura model sa 6 GB RAM (što je oko 1.260 ili oko 1.500 kuna)
Prednosti:
- Lijep i privlačan dizajn
- Vrlo dobre kamere, pogotovo za ovaj cjenovni rang
- Solidne performanse
- Odličan vijek trajanja baterije
- Pristupačna cijena
Nedostaci:
- Zaslon nedovoljno svijetao u visokom osvjetljenju
- Kvaliteta zvuka mogla je biti bolja
Konačna ocjena: 8/10
Piše: D.Z.