Četvrtak, 9 siječnja, 2025
PočetnaMobyPametni telefoniXiaomi Mi A1 recenzija: Savršen jeftini telefon?

Xiaomi Mi A1 recenzija: Savršen jeftini telefon?


U suradnji s Xiaomijem, Google je ponovo pokrenuo Android One program, u koji je otad ubacio Moto X4 i HTC U11 Life. Jasno je da program više nije samo za najjeftinije telefone. Xiaomi Mi A1 se reklamira kao proizvod kojeg je ‘napravio Xiaomi, a pogoni ga Google’.

To znači da Xiaomi po prvi put odbacuje vlastiti Android skin MIUI u zamjenu za ‘čisti’ Android. Nakon što sam proveo nekoliko tjedana s uređajem, evo i moje recenzije Xiaomi Mi A1.

 

Xiaomi Mi A1 recenzija

Xiaomi Mi A1: Dizajn

Elementi dizajna Mi A1 zajednički su i drugim Xiaomi uređajima, ali ovdje se čine kao elegantno izrađena nadogradnja. Pruža vam vrhunski ‘metalni’ osjećaj i izgleda solidno napravljen. Sa 7,34 mm je još uvijek dosta tanak. Težak je 165g i odlično ‘leži’ u ruci. Iako je nešto širi, lijepo pristaje u dlan i ima izvrsnu ergonomiju zbog zaobljenih rubova i uglađenih stranica.

Sa stražnje strane dvostruka kamera je malo izbočena, što je odstupanje od Xiaomi uređaja, ali ovaj iskorak uopće ne izgleda loše. Ispod kamera, u središtu telefona, je skener otiska prsta. Naše je iskustvo da je u rangu istih uređaja u ovoj cjenovnoj kategoriji.

Xiaomi Mi A1 dizajn

 

Sveukupno, Mi A1 ima izrađenu vizualnu privlačnost, sa skladnim elementima, poput lijepo izrađene mrežice zvučnika i linija antene sa stražnje strane. Mislim da je ovo jedan od najljepših Xiaomi uređaja koje smo vidjeli, naravno ako zanemarimo Mi MIX seriju.

Moram spomenuti da je stražnja strana Mi A1 jako slična iPhoneu 7 Plus. Mnogo kineskih brendova je slijedilo ovaj model tijekom prošle godine, pa bismo voljeli vidjeti nešto originalnije, no opet, nije riječ o nečemu što će nas odvratiti od mobitela.

 

Xiaomi Mi A1 zaslon

Xiaomi Mi A1: Zaslon

Pet i pol inčni LTPS IPS ekran na Mi A1 je dobar dizajnerski izbor, s 2,5D zaobljenim staklom na vrhu. Full HD prikaz donosi kristalno čiste vizuale i odličan kontrast, s gustoćom piksela od solidnih 403 ppi.

Iako bogato osvjetljenje rezultira dovoljno dobrim gledanjem na suncu, zasigurno nije najbolje, posebno zbog reflektirajućeg zaslona. Također, vani na suncu se boje čine ispranima. Nema ni čitalačkog načina rada, za razliku od posljednjih Xiaomi uređaja s MIUI-em.

Ekran na Mi A1 je jasan i svijetao. Grafika izgleda odlično, a tekst je oštar. Reprodukcija boja bi mogla biti točnija, ali većina korisnika to neće primijetiti ako ne usporede s boljim zaslonom.

 

Xiaomi Mi A1 igranje

Xiaomi Mi A1: Performanse

S Mi A1, Xiaomi se vraća svom vjernom osmojezgrenom Qualcomm Snapdragon 625 procesoru, koji pokreće i Redmi Note 4 i Mi Max 2. I dok su neki očekivali da se Xiaomi uspne na vrijednosnoj ljestvici i odluči se za noviji Snapdragon 630 ili 660 SoC, ili prošlogodišnji Snapdragon 626, 625 je još uvijek dobar odabir. Za srednjoklasni čip, nudi dobru ravnotežu performansi i učinkovitosti i drži cijenu pod kontrolom.

Takt od 2 GHz, u paru s 4GB RAM-a, Snapdragon 625 drži Mi A1 brzim i sposobnim da obavi sve što mu se zada u svakodnevnoj uporabi. Dovoljno je snažan da izvrti i najzahtjevnije igre. Čisto Android iskustvo definitivno troši manje resursa nego MIUI pa ćete uživati u općenito bržem iskustvu nego na Redmi Note 4.

 

Xiaomi Mi A1 perfomanseXiaomi Mi A1 geekbench

 

Xiaomi tvrdi da koristi dvostruke ploče od pirolitičkog ugljika za efikasno hlađenje, ali rezultat je šarolik. I dok nisam imao problema tijekom dugog igranja, telefon se može zagrijati dok se puni ili koristeći Google Maps za navigaciju tijekom dugog putovanja. Moramo napomenuti da ovo nije u cijelosti abnormalno, ali zasigurno moramo to imati na umu.

Mi A1 ima 64GB unutarnje pohrane, što bi trebalo biti dovoljno za većinu ljudi, iako postoji i microSD utor za karticu kako biste mogli proširiti kapacitet za dodatnih 128GB. Da biste to učinili morat ćete zauzeti jedan od dva utora za nano SIM kartice. Mnogim ljudima koji koriste samo jednu SIM karticu, ili su zadovoljni sa 64GB prostora, ovo neće smetati, ali tu je glasna grupa korisnika koji će mrziti manjak fleksibilnosti.

Xiaomi Mi A1 performanse za igranje

Mi A1 nudi i infracrveni odašiljač koji besprijekorno radi s brojnim kućanskim uređajima putem Mi Remote aplikacije. Uvijek uživamo vidjeti ovu mogućnost, jer je postala dosta rijetkom proteklih godina.

Audio izlaz kroz jedini zvučnik na donjoj strani je prilično dobar. Zvuk je glasan, iako malo distorziran. Sve u svemu, prosječan je za ovu cijenu.

 

Xiaomi Mi A1 Kamera

 

Xiaomi Mi A1: Kamera

Xiaomi Mi A1 donosi nam sustav dvostruke kamere na pametne telefone iz srednje klase. Nije prvi brend koji to čini, ali je prvi u svojoj klasi koji nudi 2x optički zum, bez gubitka kvalitete. Sustav kamera uključuje 12MP širokokutni 26mm f/2.2 objektiv i drugi 12MP 50mm f/2.6 telefoto objektiv, s dvostrukom LED bljeskalicom.

U idealnim uvjetima osvjetljenja, kamera na Mi A1 uspijeva uslikati doista dobre portrete prirodnih boja. Većina fotografija ima jasno definirane rubove i baš pravu količinu zamućenja. Ipak, u nekoliko slučajeva zamućenje je bilo pretjerano. Slike pejzaža su također impresivne, nudeći točnu reprodukciju boja i dobru oštrinu.

Xiaomi Mi A1 test kamere

U uvjetima slabijeg osvjetljenja, fotografijama manjka detalja i dolazi do pretjeranog šuma. Za razliku od dnevnih, ove fotografije nisu dobro prikazivale boje. I portretni mod je u takvim uvjetima gotovo beskoristan. Manjak optičke stabilizacije je evidentan. Fotografije uslikane bljeskalicom ispale su bolje, iako obično ne volim takav način fotografiranja.

I dok Mi A1 ima autofokus s faznom detekcijom (PDAF), nekad mu treba trenutak prije nego se ‘zaključa’ na subjekt. Kad to napravi, obično je točan, čak i u lošim svjetlosnim uvjetima.

Primjeri fotografija slikanih sa Xiaomi Mi A1 kamerom:

Xiaomi Mi A1 kamera test Xiaomi Mi A1 kamera test Xiaomi Mi A1 kamera test Xiaomi Mi A1 kamera test Xiaomi Mi A1 kamera test Xiaomi Mi A1 kamera test Xiaomi Mi A1 kamera test Xiaomi Mi A1 kamera test

 

Prednja 5MP kamera radi dosta dobre selfije i, uz detekciju lica, fokusira se na vaše lice u sekundi. Detalji su prilično impresivni u dobrim svjetlosnim uvjetima, iako se ne mogu uspoređivati s drugim pametnim telefonima na tržištu koji su poseban fokus stavili na optiku prednje kamere.

Xiaomi tvrdi da njegov portretni mod može konkurirati onom iPhonea 7 Plus i OnePlus 5, ali to je dosta nategnuto. Za tu cijenu je impresivan i odlično radi dubinske fotografije. Ako ga dobro koristite, s Mi A1 moći ćete napraviti nevjerojatne portrete i bokeh fotografije. Sve u svemu, osim razočaravajućih performansi pri lošijem svjetlu, rezultati dvostruke kamere na Mi A1 vas neće razočarati.

I dok Mi A1 radi na ‘čistom’ Androidu, Xiaomi nudi vlastitu aplikaciju kamere. Minimalistička aplikacija nudi intuitivne kontrole i uključuje modove poput panorame, manualnog moda, uljepšavanja, grupne selfije, kvadratne fotografije itd. Kad ste u ‘dubinskom’ modu, aplikacija kamere vas vodi kroz slikanje portreta, sugerirajući vam pravu udaljenost i osvjetljenje, što je dosta korisno za nove korisnike ili amatere.

 

Xiaomi Mi A1: Softver

Mi A1 radi s Android 7.1.1. Nougat u njegovoj neizmijenjenoj formi. Nema dodataka ili prilagodbi i Xiaomi je dodao samo tri svoje aplikacije – Feedback, Mi daljinski i Mi trgovinu. Aplikacija kamere je također Xiaomijeva jer osnovna Android aplikacija još uvijek ne podržava dvostruke kamere.

Xiaomi Mi A1 os

A sad recimo i da nema ničeg što Android One uređaj donosi u usporedbi s drugim uređajima od Nokie ili Lenova koji nude ‘čisto’ Android iskustvo. Google nudi neograničen visokokvalitetni prostor pohrane za fotografije na Google Photos, ali ne u izvornoj kvaliteti, što je poprilično razočaravajuće, inače to pravo ekskluzivno polaže Pixel.

Na početku je bilo malo dezorijentirajuće koristiti Xiaomi uređaj bez MIUI. Taj sloj prilagodbe bio je integralan dio uređaja ove tvrtke. Da ih pohvalimo, Xiaomi je osvojio puno fanova radeći naporno na integriranju zgodnih dodataka i korisnih mogućnosti u MIUI. Na kraju krajeva, sve se svodi na osobne ukuse i odabir između dva dobra pristupa Android iskustvu.

 

Xiaomi Mi A1 baterija

Xiaomi Mi A1: Trajanje baterije

Redmi Note 4 mogao se hvaliti izuzetnom 4000mAh baterijom, ali Xiaomi je zadržao skroman kapacitet kod Mi A1, na 3080mAh. Trajanje baterije je još uvijek na našim testovima vrlo dobro, iako ne puno iznad prosjeka. Vremena u standbyu su osobito impresivna, možda zahvaljujući raznim optimizacijama ‘čistog’ Androida.

Xiaomi Mi A1 podržava i Qualcommovu tehnologiju brzog punjenja pa 2A punjač, koji dolazi s njim, napuni uređaj od nule do 100% u manje od dva sata, što je dobro, ali ne i odlično.

 

Zaključak

Xiaomi Mi A1je poprilično solidan i dobro zaokružen uređaj. Sposobna unutrašnjost smještena je u visokokvalitetnom metalnom kućištu koje izgleda sjajno. Po danu dvostruka kamera blista, a samo njeni portreti dostojni su puno više cijene.

Teško je kritizirati Mi A1s obzirom na njegovu impresivnu cjenovnu dostupnost, ali ipak bismo voljeli vidjeti nešto više originalnog dizajna i bolje performanse kamere u slabijim svjetlosnim uvjetima.

Android One ili ne, Mi A1 je vrlo sposoban uređaj. Iskustvo ‘čistog’ Androida s garantiranim nadogradnjama, što u biti osigurava uređaj za ubuduće, samo začinjava aranžman. Nisam siguran doprinosi li Google ičim značajnim ovoj suradnji, ali Xiaomi pruža dobru prezentaciju svog umijeća. S cijenom od oko 1.600 kn u Hrvatskoj, Mi A1 je blizu savršenog pametnog telefona za one ograničenog budžeta.

 

Xiaomi Mi A1 specifikacija:

  • Zaslon: IPS,5,5 inča FHD (1080×1920), 403 ppi, Corning Gorilla Glass 3
  • CPU: SNAPDRAGON 625 Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53
  • GPU: Adreno 506
  • RAM: 4GB
  • Pohrana: 64GB, microSD do 128GB
  • KAMERE: zadnja: Sony IMX 386, Dual: 12 MP (f/2.2, 26mm, 1.25µm) + 12 MP (f/2.6, 50mm, 1µm), phase detection autofocus, 2x optical zoom, dual-LED dual-tone flash, video: 2160p@30fps, 720p@120fps; Prednja: 5 MP, 1080p
  • Baterija: Li-Polymer, 3080Ah
  • OS: Android One (Android 7.1.2 Nougat)
  • Dimenzije: 155.4 x 75.8 x 7.3 mm
  • Masa: 165g
  • Cijena: oko 1.600kn

Za: Odličan omjer uloženo/dobiveno, dobra dvostruka kamera, dobre performanse, dobra izrada, odlična ergonomija i cijena

Protiv: Nema OIS na kamerama, nema otpornosti na vodu i prašinu

 

Piše: D.Z.

 


RELATED ARTICLES

4 Komentari

  1. Najviše bih volio android na mobitelu bez Googleovih (meni nepotrebnih) aplikacija, ili da se barem mogu deinstalirati. Ovako ih mogu samo onemogućiti. Kiosk, Chrome, filmovi, glazba, disk… bezveze.
    Velikog li užitka da gledam film na 5 incha pokraj TVa od 42 incha. Ima još sličnih primjera…
    A zlatno je pravilo da se privatne slike ne stavljaju na internet u “oblak”, zbog više razloga.
    Šiaomi mi se inače sviđa kao brand.

  2. Poštovani,
    znam da je prošlo dosta vremena od vašeg testiranja ovog moba. Molio bih vas da mi kažete da li isti ima na prednjij kameri bljeskalicu, bilo putem vlastitig ekrana ili bljeskalice. Te da li mob. ima LED obavijesno svijetlo.
    Hvala

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular