PočetnaMobyPametni telefoniTreba li vaš telefon više stražnjih kamera i zašto? Primjer Nokia 9...

Treba li vaš telefon više stražnjih kamera i zašto? Primjer Nokia 9 uređaja


Da li je bolji pametni telefon koji ima više stražnjih kamera i zašto? Koje su odlike pojedinih kamera na pametnom telefonu i zašto se proizvođači odlučuju na ugradnju više kamera? Dobiva li se s više kamera bolja slika i koji su to točno detalji bolji na fotografijama koje su snimljene s više kamera?

Većina proizvođača okrenula se trendu postavljanja više kamera na poleđinu telefona. Sve do nedavno standard su bile dvije stražnje kamere, no kako vrijeme odmiče sve su češći telefoni s 3 kamere ili više kamera. Nedavno je Nokia predstavila pametni telefon koji ima čak 5 stražnjih kamera i upravo će taj telefon danas biti tema razmatranja.

Naime, većina korisnika nije svjesna zašto proizvođači na pametne telefone postavljaju više kamera i što time zapravo žele postići. Korisnici to uzimaju zdravo za gotovo, a i ako se žele informirati o tome podatke je prilično teško pronaći.

samsung 6 cameras

Da bismo vam razjasnili neke stvari vezane uz više kamera današnji članak posvetit ćemo upravo Nokia 9 PureView pametnom telefonu koji na sebi ima čak 5 stražnjih kamera. Opisat ćemo ukratko koje su funkcije tih kamera i zašto pametni telefon s više kamera može raditi bolje fotografije te gdje konkretno nastaje razlika.

Ako želite saznati zašto vam treba više stražnjih kamera na pametnom telefonu, nastavite s čitanjem članka.

 

Nokia 9 PureView kao ogledi primjer

Nokia 9 PureView telefon predstavljen je početkom 2019. godine, a poseban je po tome što na svojoj poleđini ima čak 5 kamera. Te su kamere raspoređene u jedno kolo pa telefon izgleda prilično neuobičajeno i stoga je privukao još dodatne pozornosti korisnika.

Nokia je shvatila kako korisnici žele telefon s vrhunskim kamerama pa su uložili puno truda u razvoj inovativne tehnologije 5 kamera. U procesu razvoja ovih kamera sudjelovali su i mnogi drugi proizvođači (HMD, FIH, ZEISS, Qualcomm, Google, Light, itd) od kojih je svatko dao neki svoj obol finalnom proizvodu. Valja naglasiti kako Nokia 9 PureView može i nije toliko briljantna kada gledamo komponente uređaja (mada jest među top uređajima), no svakako radi fantastičan posao kada je u pitanju fotografiranje i snimanje video sadržaja.

Kolo kamera na stražnjoj strani Nokia uređaja sastoji se od dvije kamere u boji (RBG) te tri monokromatske kamere koje su zadužene za hvatanje detalja na fotografiji. Uz to, u kolo je uključena i LED bljeskalica, kao i ToF senzor koji ima zadaću prepoznavanja udaljenosti objekata koje fotografiramo. Sve zajedno čini napredni sustav za fotografiranje koji je trenutno jedan od najboljih na tržištu (barem što se tiče pametnih telefona).

 

 

3 monokromatske i 2 RGB kamere

Kod Nokia 9 uređaja monokromatske kamere smještene su u svojevrstan trokut, a razlog zašto je tome tako stoji u činjenici da su istraživanja pokazala kako je takav položaj tih kamera dao najbolje rezultate. Monokromatske kamere u ovom sustavu zadužene su za hvatanje i slanje detalja koji nastaju kako u sjenama, tako i u daljini. Te 3 kamere hvataju fotografije s različitom vrijednosti ekspozicije, što im omogućuje da mogu bolje uhvatiti detalje koje bi s jednom kamerom bilo teško uhvatiti.

Činjenica je da monokromatski senzor hvata gotovo 3 puta više svjetla od RGB senzora, čime dobivamo bolje fotografije u raznim vremenskim, odnosno svjetlosnim uvjetima. Kada na sve to nadodamo da Nokia 9 ima čak tri takva monokromatska senzora dolazimo do činjenice da se time hvata čak 9 puta više svjetlosti u odnosu na ostale kamere na tržištu.

Zahvaljujući monokromatskim kamerama izostala je potreba za optičkom stabilizacijom slike. Naime, optička stabilizacija slike (OIS) često služi kako bi u uvjetima lošeg osvjetljenja osigurala dovoljno svjetlosti na fotografiju, odnosno kako bi umirila fotografiju da može povući dovoljno svjetla. S obzirom na to da ovaj Nokia sustav ima čak 3 monokromatske kamere koje privlače jako puno svjetla, potreba za stabilizacijom je nestala (barem u nekoj teoriji).

Ne treba posebno naglašavati kako su RGB kamere ključne za kvalitetnu fotografiju. Naime, to su fotografije koje hvataju boje i zahvaljujući njima fotografija je prepuna boja koje vidimo golim okom. Kod Nokia 9 uređaja te su dvije RGB kamere smještene jedna ispod druge, mogu dosegnuti 12MP te imaju otvor blende f/1.8. Sve navedene kamere u istom trenutku hvataju fotografiju i šalju je na daljnju obradu – pri čemu se ovaj sustav znatno razlikuje od ostalih sustava koji su dostupni na tržištu.

 

galaxy A50 kamera

Ograničenja hardverskim mogućnostima

Bez obzira koliko kvalitetne leće i sustav leća imate na svojem pametnom telefonu, kvaliteta fotografije u velikoj mjeri ovisi o tome koje su hardverske mogućnosti telefona. Naime, obrada fotografija jako je zahtjevan zadata koji troši jako puno energije i resursa vašeg telefona pa se većina proizvođača fokusira na što bolju iskoristivost tih resursa.

Kamere kod ostalih pametnih telefona mogu imati više leća (2,3 stražnje kamere), no zanimljivo je da se obrađuju podaci samo s 2 kamere. Uglavnom obrada ovisi o tome koju funkciju korisnik odabere na pametnom telefonu i na temelju toga se radi daljnja obrada. Za obradu je zadužen ISP (Image Signal Processor).

Kod standardnih pametnih telefona s više kamera mogu se pronaći uz glavnu leću i još neke druge leće – telephoto, ultra širokokutne, itd. No, važno je naglasiti da se obrada vrši samo na dva senzora – glavnom senzoru kamere i onom koji korisnik odabere ovisno o postavkama. Dakle, iskoristivost nije potpuna – što je riješeno novim modelom koji je predstavila Nokia 9.

Kod Nokia 9 PureView uređaja hardver obrađuje svih 5 kamera zajedno, što je prilično napredan sustav u odnosu na ostale proizvođače. Slika sa svih senzora šalje se na obradu i ta obrada traje 5-15 sekundi, a prilikom toga troše se veliki hardverski resursi. No, to ne umanjuje rad pametno telefona jer se to odvija u jednom posebnom dijelu uređaja, odnosno dijelu memorije koji je rezerviran za takvu obradu.

Cjelokupni ovaj sustav ne bi bilo moguće razviti da se u igru nisu uključili i proizvođači hardvera koji su morali prilagoditi svoje komponente kako bi takva obrada bila moguća. Zbog toga smo na početku spomenuli razne proizvođače koji su radili na razvoju ovog sustava kojeg je Nokia predstavila.

Veliku ulogu u tom procesu odigrala je tvrtka Light čija tehnologija omogućava da se vrši obrada sa svih 5 leća, umjesto s dvije – kao što je to do sada bio slučaj. Također, Qualcomm je osigurao maksimalno iskorištenje mogućnosti čipova kako bi obrada fotografije bila nesmetana i kako bi korisnik mogao raditi ono što želi sa svojim uređajem. Sve zajedno rezultiralo je većom mogućnošću obrade, a prilično je izvjesno da će navedenu tehnologiju uskoro iskoristi i neki drugi proizvođači pametnih telefona.

 

samsung galaxy s9 Kamera

Naknadna obrada podataka

Svaka od leća koje se nalaze na pametnom telefonu ima zadaću da u datom trenutku uhvati fotografiju i takvu fotografiju šalje na obradu. No, kako je pametni telefon ograničen hardverskim resursima obrada fotografija nije moguće u stvarnom vremenu pa dolazi do malene odgode.

Kada fotografiramo fotografiju na zaslonu uređaja pojavljuje nam se samo slika koju hvata glavna RBG leća jer pametni telefon ne može vršiti kompliciraniju obradu. Tek nakon što ‘okinemo’ fotografiju uređaj sprema nastale fotografije i šalje ih na daljnju obradu. Zanimljivo je da uređaj unutar sebe ima poseban spremnik u koji šalje podatke i gdje oni čekaju tako dugo dok ne budu obrađeni. To korisniku omogućuje da radi fotografiju za fotografijom bez prestanka, bez obzira na to što uređaj još uvijek nije obradio prethodne fotografije. Kao što smo već rekli, obrada jedne fotografije traje otprilike između 5 i 15 sekundi, što znači da vam fotografije nisu odmah dostupne za pregledavanje.

Kada uređaj ima u spremniku fotografiju s 5 različitih leća započinje s obradom fotografije. Laički rečeno, pametni telefon radi na spajanju tih 5 fotografija u jednu kako bi se dobio najbolji rezultat. Tu u igru ulaze napredni algoritmi zahvaljujući kojima se iz fotografija eliminiraju viškovi, a ostaju samo oni detalji koji će fotografiju učiniti savršenom.

U razvoj algoritama uključile su se mnoge kompanije, a najvažniju ulogu ovdje igraju ZEISS, HMD i Google koji pokušavaju iznjedriti najbolje algoritme koji će sve fotografije učiniti ‘savršenima’. Jasno, to je nemoguće, ali s vremenom će se pojaviti neki algoritmi koji će raditi i više nego fantastičan posao. Nakon što je fotografija obrađena algoritmima, možemo je pregledavati putem galerija na pametnom telefonu.

 

Zaključak

Pametni telefoni s više kamera nisu više nikakva novost na tržištu. Više stražnjih kamera postao je standard, a proizvođači kao da se natječu tko će na svoj uređaj postaviti više kamera. Iako više kamera ne mora nužno značiti i bolju fotografiju, korisnici uvijek smatraju da je više bolje – pa biraju uređaje s više kamera.

Ipak, proizvođači ne stavljaju uzaludno više kamera na svoje uređaje, već je sve to hardverski i softverski prilično dotjerano tako da nas u končanici dovodi do teze – više kamera znači bolja fotografija. Nokia je predstavljanjem ove nove tehnologije fotografiranja cijelu priču digla na jednu više razinu, no još valja vidjeti kako će se njihove kamere ponašati u praksi.

Nadamo se kako smo vam u tekstu iznad pojasnili koja je zadaća leća na pametnom telefonu te kako se vrši obrada fotografija. Iako je Nokia 9 pomalo specifičan telefon po tom pitanju pokušali smo to povezati s ostalim primjerima koji se mogu naći na tržištu. Razmislite dobro prije kupnje novog telefona kakva kamera vam treba i da li sustav više kamera zaista treba biti okidač kupnje nekog uređaja.

Svakim novim napretkom na području kamera razlike postaju sve manje i zbilja se počinje raditi na finesama – koje su u konačnici bitne samo profi fotografima koji žive od fotografiranja. Za sve nas ‘rekreativce’, malo bolji telefon ima sasvim zadovoljavajuću kameru.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular