PočetnaMobyPametni telefoniSony Xperia 1 II - pametni telefon kojeg ćete željeti imati!

Sony Xperia 1 II – pametni telefon kojeg ćete željeti imati!


Sony je poznata japanska tehnološka tvrtka koja u svom proizvodnom asortimanu sadrži mnoštvo tehnoloških stvari: od televizora, kamera, konzola, pa sve do pametnih telefona.

Iako se Sony u pogledu pametnih telefona, što brojem proizvedenih, što brojem prodanih primjeraka ne može možda nositi sa Samsungom i Appleom, to nikako ne znači da ga se treba otpisati. Baš naprotiv, japanska tvrtka ove je godine pokazala da itekako zna osmisliti vrlo kvalitetan pametni telefon, kojeg će mnogi potencijalni kupci i korisnici željeti imati. O čemu se točno radi i što je ono zbog čega je Sony Xperia 1 II itekako vrijedna spomena i pažnje, saznajte u još jednoj opsežnoj recenziji.

 

Sony Xperia 1 II recenzija

Dizajn i izgled: slično kao i lani, što uopće nije loše

Dizajn Sonyjevih pametnih telefona je oduvijek bio poseban i drugačiji od velikog broja drugih pametnih telefona koje smo imali prilike vidjeti na tržištu. Slično vrijedi i kod Xperije 1 II, a isto je vrijedilo i za lanjsku Sony Xperiju 1, od koje ”dvojka” jako puno toga kopira, što se izgleda i dizajna tiče. No to uopće nije loše. Zašto mijenjati ili ”popravljati” ako nešto nije pokvareno? A Sony zna da nije te je stoga odlučio ostaviti gotovo identičan dizajn od lani.

Sony Xperia 1 II izgleda vrlo pojednostavljeno, neki će reći podosta kockasto (ili bolje rečeno pravokutno). Površina gdje se nalazi zaslon također je ravna, nema nikakvih zakrivljivanja na kakva smo naviknuli kod sve većeg broja pametnih telefona. Isto vrijedi i za stražnju stranu uređaja. Lagana zakrivljenost postoji oko rubova, što uređaju pomaže da ne bude ”preoštar” i da bolje leži u ruci, no ta zaobljenost je jedva osjetna, što će nekima biti plus, a nekima minus. Meni je osobno bio veliki plus. Jer iskreno, malo su mi dosadili svi ovi zakrivljeni pametni telefoni iz razreda perjanica, koji su jako slični jedan drugome. Sony je rekao i ove godine ”bit ćemo drugačiji” i tako je to i bilo.

Sony Xperia 1 II test

To što je telefon tako ravan omogućilo je Sonyju implementaciju nekih vrlo zanimljivih rješenja, kakva se opet ne viđaju kod pametnih telefona. Tipke za glasnoću nalaze se na desnoj strani uređaja, malo iznad tipke za uključivanje i isključivanje. No ono što se meni posebno svidjelo jest to što je Sony na ”Power” tipku implementirao i senzor otisaka prstiju. Ništa novo, barem za Sony, ali itekako dobrodošlo i po mom mišljenju, puno bolje rješenje od implementacije čitača otisaka prsta ispod zaslona.

Ispod čitača otisaka, koji je ujedno i tipka za uključivanje uređaja smještena je tipka za kameru. Radi se o posebnoj, odvojenoj tipki za kontroliranje kamere, koju je Sony odlučio staviti na Xperiju 1 II. Ta tipka je ujedno i tipka za okidanje, što znači da je Sony njome želio opet napraviti nešto drugačije u pogledu korištenja kamera svoje Xperije 1 II i što je po mom mišljenju, opet plus.

Na gornjoj strani nalazi se više nego dobrodošao utor od 3.5 mm za slušalice, kojeg Sony nije izostavio. Ovime se Sony iskupio za izostavljanje spomenutog utora sa Xperije 1, ali i sa Xperije XZ2 i taj potez također pozdravljam. Lijeva strana telefona je uglavnom ”čista”, osim ladica za SIM i microSD karticu (koju Xperia 1 II podržava). Na donjoj strani telefona nalazi se usamljeni USB-C utor koji podržava brzo punjenje do 18 W i bežično, brzo punjenje do 11 W, no o tome nešto više kasnije.

Ono što svakako treba navesti u vezi dizajna Sony Xperije 1 II i što je svakako jedan veliki plus, su materijali od kojih je uređaj izrađen. Naime, kao prava perjanica, Sony Xperia 1 II izrađena je u cijelosti od najnovijeg, najmodernijeg Corning Gorilla Glass 6 zaštitnog stakla, što ovom telefonu dodatno daje na ”premium” elementu. To da se radi o staklu, a ne o ”glassticu” ili aluminiju osjetit ćete odmah nakon što uređaj uzmete u ruke.

Sony Xperia 1 II ima u sebi malo i aluminija, no on je ograničen samo na rubove uređaja, koji drže već spomenuti Gorilla Glass 6. Na dodir telefon ne djeluje pretjerano sklisko, no to je vjerojatno slučaj iz razloga što moji dlanovi nisu suhi. Oni koji imaju suhe i još k tomu manje dlanove mogli bi imati određenih problema s ”gripom”. Još ako tu dodamo i izuzetno duguljast izgled Sony Xperije 1 II, dobit ćemo jedan dosta velik pametni telefon, koji nije za one manjih dlanova. Ne bi bilo loše da telefon obučete u neku prozirnu silikonsku masku. Za svaki slučaj, a i neće ga poružniti.

Sve u svemu, kada se sve zbroji i oduzme, može se zaključiti da je Sony Xperia 1 II jedan vrlo lijep, ali neobičan pametni telefon. Nekima može predstavljati problem to što uređaj nije klasično zaobljen, kao većina današnjih flagshipa, meni iskreno to nije bio ni najmanji problem. Smatram da je Sony napravio dobar potez time što je kod Xperije 1 II kopirao dizajn i izgled Xperije 1, pa i Xperije XZ2.

 

Sony Xperia 1 II zaslon

Zaslon uređaja – velik, prostran i prekrasan

Jedno od obilježja po kojima se definitivno ističe Sony Xperia 1 II njegov je veliki, izduženi zaslon. I ovoga puta Sony je implementirao OLED zaslon omjera 21:9, sa HDR mogućnostima i dijagonale 6.5 inča. Da, vjerojatno si mislite kako tih 6.5 inča nije ništa posebno. I nije, jer danas na tržištu imamo pametne telefone koji imaju i šire dijagonale zaslona. No ono što zaslon Sonyja Xperije 1 II čini posebnim jest njegov jedinstveni omjer slike. Telefon je vrlo visok i, u usporedbi s nekim drugim perjanicama, dosta uzak.

Neko vrijeme će vam biti čudno koristiti ga, no naviknut ćete se. Zbog toga što ima tako visok zaslon i tako neobičan omjer slike, Sony Xperia 1 II odličan je za obavljanje više stvari odjednom, pogotovo ako aplikacije pokrenete u ”pop-up” načinu pregleda. Činjenica da je omjer slike 21:9 znači da filmove i serije koje budete željeli gledati na Xperiji 1 II možete gledati u istoj onoj rezoluciji kao što bi ti filmovi bili prikazani da ih gledate u kinu.

Sony Xperia 1 II ekran

Još jedan plus u pogledu zaslona je njegova rezolucija. Umjesto klasičnih 1080p. 1440p ili nešto između, Sony je na Xperiju 1 II implementirao rezoluciju od 3840 x 1644p. U kombinaciji s omjerom slike i dijagonalom, zaslon ovog pametnog telefona prikazivat će iznimno oštar prikaz boja i sadržaja na zaslonu uređaja. S obzirom na to da se radi o OLED zaslonu, očekujte dodatno bogatstvo boja i ”oledovsku ”živost” prikaza slike.

Ono što se može uvrstiti u svojevrstan minus zaslona jest razina osvježenja slike. Naime, za razliku od većine drugih perjanica, zaslon Sony Xperije 1 II ima ono standardno osvježenje slike, od 60 Hz. Nažalost, nema ni 90-herznog osvježenja, na kakvo smo već naviknuli kod 99% perjanica koje su se na tržištu pojavile ove godine. Palac dolje. Ono što zaslužuje još jedan palac gore je 4K prikaz slike. Kada se podvuče crta, za zaslon se može reći da se radi o jednom odličnom zaslonu, koji će biti idealan za multitasking. Je li najbolji ili jedan od najboljih na tržištu? Nije. No je li loš? Daleko od toga. Ako se možete naviknuti na izdužen izgled, bit će vam više nego dobar.

 

Sony Xperia 1 II performanse

Performanse: fantastične i bez prigovora

Xperia 1 II je, barem na papiru, prava, pravcata perjanica. Tomu ponajprije svjedoči procesor koji se nalazi u ovom pametnom telefonu; Sony se ovdje odlučio najviše isprsiti i nije odlučio ništa uštedjeti, što znači da Xperia 1 II dolazi s Qualcommovim Snapdragonom 865, što znači da performansama i brzinom nikako nećete biti nezadovoljni. Najboljem procesoru iz Snapdragonove obitelji pomaže i 8 GB radne memorije te 256 GB unutarnje memorije za pohranu podataka (s time da se tih 256 GB može dodatno povećati microSD karticama).

Sony Xperia 1 II igre

Sve ovo svjedoči da se zaista radi o pravom flagshipu koji je na tržište izašao kako bi račune pomrsio najboljim pametnim telefonima iz Samsungove, Huaweijeve i Appleove obitelji. No to nije sve. Sony je na Xperiju 1 II implementirao i certifikat vodootpornosti IP68, što znači da ovaj pametni telefon bez ikakvog straha i problema može ostati pod vodom dubine do metar i pol, do pola sata. Uređaj naravno ima i mogućnost bežičnog punjenja, kao i bežičnog, brzog punjenja.

A ima i utor od 3.5 mm, za sve one koji radije vole slušati glazbu preko žičnih slušalica. Kada se pogleda sve ono što telefon ima ispod i iznad ”haube”, može se sa sigurnošću zaključiti da Sony Xperia 1 II ima sve. Pa čak i više od nekih drugih uređaja iz istog razreda, jer ako malo pogledamo uokolo, vidjet ćemo da utori od 3.5 mm, kao i microSD ladice polako, ali sigurno odlaze u povijest. No ne i kod Sonyja. Sony je u ovogodišnjem izdanju odlučio ostaviti sve. To je jedan veliki plus.

Sony Xperia 1 II test perfoamsi

U pogledu svakodnevnog rada i korištenja, Sony Xperia 1 II obavljat će sve aktivnosti koje pred njega stavite, s apsolutnom lakoćom. Tomu najviše doprinosi naravno procesor, ali i radna memorija, koje ima više nego dovoljno za sve što vam zatreba. Sony nije na ovaj uređaj stavio 12 GB RAM, što je dobro, jer je 12 GB radne memorije i dalje previše. Sony Xperia 1 II na AnTuTu benchmarku ostvarila je impresivnih 549.551 bodova, što samo dodatno pokazuje o kako odličnom telefonu se radi.

Sony Xperia 1 II geekbench

Geekbench 4 benchmark je, što se mjerenja rada jezgri pojedinačno, pokazao 4.248 bodova, dok je mjerenje rada više jezgri pokazalo 13.102 boda. To je čak više i od OnePlus-ovog 8 Pro modela, koji je postigao 4.195 bodova. Kako god okrenete, sa performansama Xperije 1 II bit ćete prezadovoljni. Sve igre radit će vam bez ikakvih problema i zapinjanja na najvećim detaljima, a s obzirom na to da uređaj ima izdužen zaslon, gaming segment će vam možda još i bolje odgovarati u odnosu na one telefone koji imaju zaslon sa više inča, ali čiji su zasloni širi, a ne duži.

Sony Xperia 1 II jedan je od rijetkih pametnih telefona koji su nedavno izašli na tržište, a da se može pohvaliti tako sveukupnim obilježjima jedne perjanice. Bilo da se radi o IP68 certifikatu, utoru od 3.5 mm, microSD utoru, fantastičnom procesoru, odličnom količinom radne memorije i fenomenalnom količinom memorije za pohranu, ovaj pametni telefon sadrži sve ovo.

 

Vijek trajanja baterije

Baterija je ono gdje se Sony možda mogao malo bolje istaknuti, no to ne znači da ćete njome biti nezadovoljni. 4.000 mAh, bit će vam sasvim dovoljno za cjelodnevno korištenje i nekih šest sati uključenog zaslona, no to je sve. Više od toga teško da ćete izvući. Uređaj podržava brzo punjenje do 18W, što je OK, ali ništa posebno.

Štoviše, očekivao sam da će Sony za Xperiju 1 II implementirati brzo punjenje barem do 30W, no morat ćemo se zadovoljiti s ovime što imamo. Dobra stvar je što uređaj podržava bežično punjenje, što će značiti da ćete njegovu bateriju moći dopunjavati na više različitih načina.

 

Sony Xperia 1 II kamera

Kamere – vrlo zanimljive ideje

Kamere su segment koji vjerojatno najviše razočarava od svih kod ovog pametnog telefona, no to je vjerojatno iz razloga što smo, zahvaljujući zanimljivim idejama koje je Sony predstavio, počeli imati malo previsoka očekivanja. Na papiru, imamo vrlo dobre i obećavajuće kamere, koje nude neke nove i zanimljive stvari. Kamere kao takve davat će fotografije vrlo dobre kvalitete (prosječne s obzirom na to da se radi o perjanici), što bi neke moglo razočarati, no ono gdje je Sony želio postići najviše bodova u pogledu kamera je brzina okidanja.

Sony Xperia 1 II kamere

Naime, Xperia 1 II sadrži sveukupno četiri stražnje kamere otraga i jednu sprijeda. Otraga tako imamo širokokutnu, 12-megapikselnu, sa dvostrukim PD autofokusom, glavnu kameru koja je također od 12 MP i koja također ima dvostruki PD autofokus, ali ima i optičku stabilizaciju slike te telefoto osjetljivu kameru, koja je također od 12 MP, ima PD autofokus i optičku stabilizaciju slike. S kombinacijom ovih kamera Sony je želio svojim korisnicima ponuditi dvije stvari: ”sveto trojstvo kamera” u pogledu mogućnosti zumiranja leća i istih mogućnosti uzastopnih, takozvanih ”burst” okidanja u 20 sličica po sekundi, kakve daje Sonyjeva Alpha 9 kamera.

Kod fotografija se to ”sveto trojstvo zum objektiva” odnosi na široko-srednji zum, zum od sredine do telefoto i zum telefoto-do-super-telefoto mogućnosti. Ovdje je Sony isporučio objektiv od 16-24 mm, 24-70 mm i 70-200 mm. Ovaj raspon pokriva većinu predmeta, osim ako ne pokušavate fotografirati fotografije na način da pokušate fotografirati ultra široki krajolik ili astro-fotografiju. Stvari vam neće baš najbolje uspjeti niti ako budete pokušali fotografirati super-zumirane fotografije divljih životinja. Naravno, ovo nisu leće s optičkim zumom. I dalje su to leće od 16 mm, 24 mm i 70 mm. Ali Sony je bio vrlo promišljen s tim žarišnim duljinama, birajući ih posebno kako bi isprobao i na najbolji način pokušao implementirati to ”sveto trojstvo”.

Sony Xperia 1 II softver

Kao što sam spomenuo ranije, Sony je želio kopirati mogućnosti uzastopnog okidanja fotografija po 20 sličica po sekundi, odnosno isto ono što je već prije implementirao kod svojih A9 kamera. To sve u svemu izgleda vrlo dobro i impresivno, pogotovo ako se uzme u obzir to da će telefon provjeravati fokus tri puta po sličici, prije nego što odluči gdje će fokus na kojoj sličici biti. Na primjer, ako se odlučite na fotografiranje uzastopnih fotografija u trajanju od jedne sekunde, telefon će fotografirati 20 fotografija, s fokusom iskalkuliranim 60 puta.

Kako bi to mogao postići, Sony nije mogao upotrijebiti najveći senzor, ali isto tako nije mogao upotrijebiti niti senzor najveće rezolucije koji je trenutno dostupan na tržištu. Mnogi su očekivali da će Sony na Xperiju 1 II implementirati IMX 689 senzor, odnosno isti onaj kojeg je Sony implementirao na pametne telefone kao što su Oppo Find X2 Pro i OnePlus 8 Pro. No Sony se u vezi Xperije 1 II predomislio. Na upit zašto je to tako, iz Sonyja su rekli da tim senzorom ne bi mogli postići iste rezultate i mogućnosti kakve su postigli sada i kakve su naumili postići kamerama koje na sebi ima Xperia 1 II, što je u stvari vrlo logičan potez.

Sony Xperia 1 II stražnja kamera

Najbolji od svih senzora je naravno glavni senzor. Radi se o leći od 24 mm, otvora blende f/1.7. Prikaz boja je jako dobar, jasnoća fotografija je izvrsna, pogotovo kada je dosta svjetlosti, ali nemojte misliti da će vas kamera razočarati u uvjetima niskog osvjetljenja. Baš naprotiv, kamera će i u takvim uvjetima davati vrlo dobre fotografije, što je još jedan plus.

Telefoto leća prikazivat će također fotografije bogate bojama, no osjeti se određena razina ”mekoće”, pogotovo u usporedbi s onime što može i zna glavni senzor. No ni to nije nikako loše. Ultra-širokokutna leća je dobra, ali je lošija od ostalih senzora. Nakon fotografiranja njome, primijetit će se određena ”ispranost” boja, pogotovo u usporedbi s glavnim senzorom.

Ono što je objektivno najlošiji segment kamera je selfie kamera. Fotografije koje budete fotografirali njome bit će vrlo ”mekane”, čak i u uvjetima dobre osvijetljenosti. U uvjetima kada svjetla nema dovoljno, selfie fotografije izgledat će, pa jedva prosječno, a ako kvalitetu fotografija koje ona pruža usporedite s onime što pružaju neki drugi pametni telefoni iz istog razreda, onda je to čak ispodprosječno.

Primjer fotografija dobiven sa Sony Xperia 1 ii:

Sony Xperia 1 II test kamere (7)

 

Sony Xperia 1 II test kamere

Sučelje aplikacije kamere je OK. Tipka za prebacivanje na selfie kameru nalazi se na gornjoj strani, što će većini biti malo nezgodnije za dosegnuti, pogotovo zbog izduženog zaslona. Unutar glavne aplikacije nema HDR-a, ta opcija se može pronaći samo unutar Camera Pro aplikacije. Dodatne mogućnosti kamera moći ćete isprobati kroz Camera Pro i Photo Pro aplikacije.

 

Sony Xperia 1 II softver

Softver

Sony Xperia 1 II dolazi s pred-instaliranim Androidom 10, gotovo ”čistim” Android korisničkim sučeljem, koje ispunjavaju neke od Googleovih aplikacija, kao što su Google Phone, Google Chrome, Google Photos, itd. Ono što se meni posebno svidjelo kod korisničkog sučelja ovog pametnog telefona jest to što je ono gotovo u cijelosti slično onim sučeljima kakve ćete pronaći na Googleovim Pixelima, što znači da ”bloatwarea” kao takvog nema.

To je jedan veliki plus, pogotovo za one koji (poput mene), ne vole kada njihov pametni telefon dolazi s unaprijed instaliranim aplikacijama od kojih 90% njih nikada nećete trebati koristiti, ali ih ne možete obrisati, već samo onemogućiti (osim ako rootate telefon).

Budući da je ovo Sonyjev pametni telefon, on je na Xperiju 1 II implementirao neke svoje cool mogućnosti, kakvih nema na drugim uređajima. Jedna od njih je Playstation aplikacija, uz pomoć koje možete spojiti Dual Shock 4 kontroler, što je super za sve one koji vole igranje na PS4 ”na daljinu”.

 

Sony Xperia 1 II cijena

Zaključak

Sonyjeva Xperia 1 II odličan je nastavak prošlogodišnje Xperije 1. Ovim uređajem Sony je želio pokazati nešto novo, u isto vrijeme zadržavajući sve ono s čime je bio zadovoljan lani. To je i uspio. Ponovno smo dobili pravokutni pametni telefon, izduženog zaslona, omjera slike 21:9. Ponovno smo dobili telefon čiji je zaslon u potpunosti ravan, s tek zaobljenim rubovima. No isto tako, dobili smo telefon s vrhunskim specifikacijama, od kojih se najviše, uz fenomenalan, iako neobičan zaslon, najviše ističu procesor i memorija.

Dobili smo i telefon koji je vodootporan po IP68 certifikatu, telefon koji sadrži utor od 3.5 mm i telefon koji ima kamere s vrlo zanimljivim mogućnostima. Vrijedi li sve to zajedno oko 9.300 kuna? Po cijeni ovaj telefon nalazi se blizu Samsungovog Galaxyja S20 Pro. Je li i po kvaliteti tu negdje? O tome bi se dalo raspravljati, kao i uostalom o tome isplati li se kupiti jedan ovakav telefon ili ne. Na vama je da procijenite.

Sony Xperia 1 II zaslon

Tehničke specifikacije uređaja:

  • Dimenzije uređaja: 165.1 x 71.1 x 7.6 mm
  • Masa uređaja: 181.5 grama
  • Materijali izrade: Gorilla Glass 6 naprijed i otraga, aluminijski okvir
  • *Vodootporan po certifikatu IP68
  • Vrsta zaslona: OLED
  • Rezolucija i veličina zaslona: 1644 x 3840p (sa oko 643 ppi), 6.5 inča
  • Operativni sustav: Android 10
  • Procesor: Snapdragon 865 i Adreno 650 grafički ko-procesor
  • RAM: 8 GB
  • ROM: 256 GB
  • MicroSD: Da
  • Kamere: četverostruka stražnja (12 MP, f/1.7, 24mm (širokokutna), 1/1.7″, Dual Pixel PDAF, OIS, 12 MP, f/2.4, 70mm (telefoto osjetljiva), 1/3.4″, 1.0µm, PDAF, 3x optički zoom, OIS, 12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm (ultra-širokokutna), 1/2.55″, Dual Pixel PDAF, 0.3 MP, TOF 3D, (senzor dubine), selfie kamera jedna od 8 MP
  • *Posebnosti kamere: Zeiss optika, HDR, praćenje oka
  • Mogućnosti snimanja videozapisa: 4K do 60 sličica, Full HD do 120 sličica
  • Utor od 3.5 mm: Da
  • Čitač otisaka prstiju: Sa strane
  • Kapacitet baterije: 4.000 mAh
  • Brzo punjenje: Da, do 18 W
  • Bežično punjenje: Da, do 11 W
  • Cijena uređaja: oko 1.240 eura (ili 9.300 kuna)

 

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular