PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy S9 recenzija

Samsung Galaxy S9 recenzija


Samsung Galaxy S9 je nova inačica najpoznatije samsungove flagship serije pametnih telefona. Telefon koji bi kao i uvijek trebao biti prepun novih tehnologija, kojima upravlja vrhunski hardver na kojem se nije štedjelo.

Sa najnovijim Snapdragon 845 procesorom, sjajnom kamerom i 18:9 ekranom, ima sva obilježja odličnog pametnog telefona za 2018. godinu. A opet, u isto vrijeme, jako je sličan svom starijem bratu Galaxyu S8 kojeg nasljeđuje. Samsung se ovaj puta držao pravila, ne mjenjaj ono što je već odlično, nego samo ono što zaista možeš popraviti.

Tako jedna od značajnijih promjena dolazi na segmentu kamera. S promjenjivim otvorom blende f/1.5 do f/2.4, sada bi Galaxy S9 trebao biti u mogućnosti izrađivati superirorne fotografije bez obzira na vanjsko svjetlo, bilo da slikate u podne po blještećem dnevnom svjetlu ili navečer po mraku. Također S9 nudi i mogućnost snimanja 4K videa na 60fps,  ili super slow motion snimanje na 960 fps-a s automatskom detekcijom pokreta.

Međutim Galaxy S9 ima neka ograničenja vezana uz kameru, da bi svom većem bratu Galaxy S9 plus prepustio svu slavu fotografiranja. Tako, samo kod Galaxy S9 plus modela možete očekivati dvostruku kameru i Live Portrait mod snimanja.

Međutim u svemu tome i nema neke značajne revolucije, jer dvostruka blenda i nije toliko iznenađenje. Super usporena snimka? Radi doista lijepo, ali nije mogućnost koju će ljudi svakodnevno koristiti. AR Emoji? Zabavani su i rade kako se i reklamiraju, međutim ova značajka se čini više, kao da je riječ o odgovoru Appleu na njegove nove iphoneove, a ne novim značajkama koje utiru neki novi put u tehnologijama pametnih telefona.

Ukratko, iako nije riječ o nekom revolucionarnom telefonu, kakvog bi mnogi korisnici mogli očekivati od Samsung flagship modela, ipak je riječ o jednom odličnom telefonu koji nudi mnoštvo performansi uz moderan izgled i odlične kamere.

 

Samsung Galaxy S9 dizajn

Samsung Galaxy S9: Dizajn

Mnoge Galaxy S9-ke će biti izgledom zamijenjene za Galaxy S8-ice kad se počnu pojavljivati, s obzirom na njihovu vrlo sličnu veličinu i oblik. No, među telefonima postoje fizičke razlike, suptilne promjene koje mijenjaju novi model baš toliko da mu prošlogodišnje navlake i futrole neće pristajati.

Pogledajmo konkretne dimenzije: Galaxy S8: 148.9mm x 68.1mm x 8.0mm, Galaxy S9: 147.7mm x 68.7mm x 8.5mm, dok kod težine Galaxy S8 teži 155g, dok novi Galaxy S9 163g. Možda na prvi pogled izgledaju jednako, ali ekran Galaxya S9 je velik napredak u odnosu na S8.

Kao što vodimo iz specifikacija Galaxy S9 je malo deblji i teži nego prethodnik, iz dva razloga: prednje staklo je deblje (0,6T vs. 0,5T) i aluminijiski okvir na stranicama telefona je ojačan (AL 7003 vs. AL 6013). I dok su ove promjene u svakodnevnoj uporabi teško vidljive, trebale bi donijeti veću izdržljivost i zaštitu od pada, što je uvijek plus za telefon koji je gotovo u cijelosti napravljen od stakla.

Samsung Galaxy S9 test

Kameru za selfi i druge senzore i dalje ćete pronaći na gornjem rubu telefona, ali ne odvlače pažnju kao na S8. Među ostalim manjim promjenama na S9 je izgled rešetke zvučnika na donjem rubu, koja sad ima otvor od 1,5 mm umjesto pet manjih otvora. Ova promjena donosi stereo zvuk, ali bi potencijalno mogla privući i više prašine u telefon. Izuzev toga, tipke i utori su potpuno jednaki, što znači da je Samsung opet odolio trendu uklanjanja 3,5mm utora za slušalice, što će se mnogim ljubiteljima glazbe svidjeti.

Samsung Galaxy S9 recenzija

Kada okrenemo telefon, vidljive su najveće razlike u dizajnu između S9 i S8, a to je smještaj senzora za otisak prsta. Umjesto da ga stave desno od objektiva kamere, gdje ga je bilo gotovo nemoguće doseći bez da je se zamrlja, Samsung je pomaknuo senzor na prostor točno ispod kamere. Rub oko njega pruža dodatni signal da dodirujete senzor a ne kameru, međutim na udaljenosti od samo 0,5 mm od kamere, što je još uvijek preblizu za veličinu i oblik mojih prstiju. Sve u svemu, definitivno je poboljšanje u dostupnosti i lakoći korištenja, ali još uvijek nedovoljno.

galaxy s8 vs galaxy s9
Galaxy S8 i Galaxy S9 stražnja strana

Galaxy S9 ima isti 5,8-inčni 18,5:9 Infinity Display s kojim nas je upoznao S8. I dok su rezolucije jednake (2960×1440, 529ppi), ukupno iskustvo prikaza se na S9 poboljšalo.

Prvo, ekran je svjetliji. Maksimalna svjetlina od više od 1100 nita već se gura u teritorij Notea 8 i pruža značajno bolju vidljivost na izravnom sunčevom svjetlu. Boje su živahnije, bez da su prezasićene ili neprecizne. Sve u svemu, ovo je najbolji ekran (OLED ili neki drugi) koji sam vidio na Android telefonu i ponosno može stajati rame uz rame sa iPhoneom X.

 

Samsung Galaxy S9 baterija

Samsung Galaxy S9 performanse i baterija

Galaxy S telefon ponovo je rampa za lansiranje najnovijeg Qualcommovog procesora – ovaj put Snapdragona 845 koji nudi neka poboljšanja u odnosu na 835.  Međutim Snapdragon 845 je namjenjen za kinesko i američko tržište dok kod na telefon dolazi u paketu sa  Exynos 9810 soc na 2.7GHz Quad + 1.7GHz Quad konfiguracijom.

Sve to pomognuto sa 4 GB radne memorije, a uređaj nudi unutarnju pohranu od 64GB uz mogućnost proširenja putem microSD kartice do čak 400GB. Galaxy S9 ima ugrađen akcelerometar, barometar, senzor otiska prsta, žiroskop i senzor geomagneta. Od ostalih značajki tu su još  tehnologija MST (Samsung Pay), Samsung KNOX i Bixby.

Iako je procesor drugačiji za naše tržište, performanse su vrlo slične kao i kod Snapdragona 845, evo i benchmark rezultata, točnije Geekbench (viši brojevi su bolji):

GeekBench (Jedna jezgra/više jezgara)

Galaxy S9: 3690/8755

Samsung Galaxy S9 benchmarkSamsung Galaxy S9 geekbench

Vidimo značajna poboljšanja u odnosu na Galaxy S7 a slična je situacija i nad Galaxy S8. I dok vidimo napretke u svim aspektima, najveća poboljšanja na 845-ici su u grafici i potrošnji energije. No, ni ovdje to nisu ogromna pojačanja u odnosu na prethodnu generaciju.

Bez obzira na to, S9 u suradnji sa Samsung Experience OS pruža izvrsnu duljinu trajanja baterije. Stvarna svakodnevna upotreba telefona pokazuje da S9 nadmašuje najnovije telefone i sa većim kapacitetom baterija, unatoč korištenju iste, relativno male 3000mAh baterije kakva je već viđena i u Galaxy S8. S9 će vam gotovo sigurno trajati cijeli dan, a možda i dio idućeg, ovisno o upotrebi, ali ako tražite ogroman iskorak u duljini trajanja baterije, morat ćete još pričekati.

Samsung Galaxy S9 igre

Neposredno po vađenju iz kutije S9 će vam se činiti kao najbrži telefon koji ste ikad koristili, posebno ako ste preskočili S8 i dosad koristili Galaxy S7 ili S6. No, samo vrijeme će reći hoće li S9 i Snapdragon 845 ostati brzi i optimizirani nakon šest mjeseci ili godinu dana korištenja. To je najveća prepreka koju Samsung još treba preskočiti: očuvanje telefona ‘svježim’ iznutra jednom kad vanjština počne pokazivati znakove korištenja.

 

Samsung Galaxy S9 kamera

Samsung Galaxy S9 kamera: Odlična kamera čak i bez drugog objektiva

Galaxy S9 ne dolazi s istom tehnologijom kamere kao njegov S9+ brat i to je šteta. Točnije, S9+ na stražnjoj strani telefona ima 12MP ‘širokokutnu’ kameru s dvostrukom blendom, oko koje je Samsung digao veliku buku, zajedno s 12MP ‘telefoto’ objektivom fiksne blende f/2.4. Kad se koriste u tandemu, sustav dvostruke kamere omogućuje mogućnost Live Focusa kakav je predstavljen na Galaxy Note8.

Manji S9, pak, ima samo kameru dvostruke blende. Rezultati su i dalje odlični na uobičajenim fotografijama, ali nedostaje mi klizač, kojim podešavam količinu zamućenja, koja se primjenjuje na pozadinu fotografije kad je omogućen Live Focus.

Apple koristi iste trikove na iPhone 8 i 8 Plus, u biti kažnjavajući ljude koji žele manji, a ne preveliki telefon. Srećom, nova ‘širokokutna’ kamera dvostruke blende je glavna atrakcija i dostupna je na oba modela. Samsungova aplikacija kamere omogućava vam da birate između f/1.5 i f/2.4 blende na Galaxy S9 i Galaxy S9+.

Ova kamera dolazi s istim 1,4-mikrona pikselima i optičkom stabilizacijom s kojom nas je Samsung upoznao na Galaxy S8, ali divna značajka dvostruke blende je skroz nova i omogućava vam da mijenjate otvor blende s f/2.4 na f/1.5 jednim pritiskom gumba.

Mehanički element proširuje blendu na f/1.5, a kad je kamera u auto modu, zamjena se događa automatski, ako svjetlo u okruženju padne ispod 100 luxa. To je poprilično dobra značajka za pametni telefon, a f/1.5 postavlja novi rekord u veličini otvora blende na pametnim telefonima. No, u praksi dvostruka blenda ipak nije toliko korisna koliko biste mogli pomisliti.

S obzirom da drugi pametni telefoni slikaju na najvećem mogućem otvoru blende – npr. svojoj jedinoj, fiksnoj blendi, dvostruka blenda ne nudi ništa boljeg u lošim svjetlosnim uvjetima (osim, naravno, onog što dobivamo s otvorom f/1.5). Ali ono gdje bi f/2.5 blenda trebala pomoći su uobičajeni svjetlosni uvjeti; kamera može pustiti manje svjetla (teoretski) da bi se naglasile sjene ili dobilo na jasnoći.

Evo nekoliko primjera fotografija dobivenih sa Galaxy S9 kamerom:

Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test Galaxy S9 kamera test

Uvjeti slabog osvjetljenja:

Galaxy S9 kamera test

U vrlo specifičnim okolnostima, definitivno možete vidjeti pogodnosti više postavke blende, ali vjerojatno nije riječ o postavci koju ćete puno koristiti. Na većini fotografija koje sam slikao, bilo je teško razlučiti veće razlike.

Pored dvostruke blende, novi Galaxy S9 ima i mogućnost 960-fps super usporene snimke. Kada se prebacite u taj novi mod snimanja, moći ćete usporiti svoje video snimke na apsurdne brzine, samo dodirom na ekranu. Kamera će čak automatski početi snimati usporeno, čim detektira pokret u kadru. Ali, iako je to stvarno sjajna značajka za pametni telefon, treba napomenuti da ju je prvi uveo Sony Xperia XZ Premium, i da ipak postoje neka tehnička ograničenja.

Prvo, “Super Slow-motion” snima samo u rezoluciji 720p, pa video zapisima može nedostajati oštrine. Drugo, s obzirom na ograničenja memorije, možete usnimiti samo dvije desetine sekunde stvarnog sadržaja, što se onda razvuče na više od šest sekundi super usporene snimke. Rezultati su nevjerojatno zabavni, ali kao i dvostruka blenda, vjerojatno nije riječ o mogućnosti koju ćete puno koristiti.

Tijekom testiranja, bio sam najimpresioniraniji s tim, kako Galaxy S9 hvata objekte u pokretu. Fotografije uslikane sa starijim Galxy S8 mogu biti neoštre ili čak mutne kad hvataju pokret, ali sa Galaxy S9 sam konstantno dobivao jasne, čiste slike, bilo da se objekt micao ili ne. Dobivene slike sa S9 usporedive su s onima na Pixel 2 (u svim svjetlosnim uvjetima) i također su bile primjetno bolje od onih koje sam svojednobno radio sa S8.

 

Samsung Galaxy S9 AR Emoji

Appleov Animoji ima suparnika u AR Emoji

Otkako je Apple uveo Animoji na iPhone X, bilo je samo pitanje vremena kad će Samsung razviti neku vrstu vlastitog odgovora. Na tom tragu, S9 donosi mogućnost zvanu AR Emoji, koja je u isto vrijeme bolja i lošija od Appleove verzije.

I dok ne možete kontrolirati smajliće u Unicode stilu, Samsung nam daje pregršt crtanih likova koje možemo kontrolirati (iako ne tako puno kao što je slučaj kod Applea), a Mickey Mouse i drugi Disneyevi likovi će uskoro stići na Samsungovu platformu. Ali Samsungova velika inovacija s AR Emojijem je dopuštanje korisnicima da sami kreiraju svoj animirani smajlić na temelju svoje slike i prilike. Proces stvaranja je ponešto sličan slaganju Face ID na iPhoneu X, osim što ćete morati okinuti selfi na S9 prije nego on počne raditi svoje.

Samsung Galaxy S9 AR Emoji

AR Emojijev avatar engine samo oponaša lica pa ćete morati popraviti kosu i dodati naočale ako ih nosite (AR Emoji predlaže da skinete naočale prije nego što počnete s procesom izrade). Inače, Samsungov engine radi solidan posao prenošenja jedinstvenih obilježja lica da bi izradio prilično vjerodostojan avatar.

Samsung Galaxy S9 STICKERS

Jednom kad stvorite AR Emoji, možete ga dijeliti i raditi video zapise, ali ovdje S9 malo zapinje. Bez 3D kamere poput Appleovog TrueDepth senzora, praćenje izraza lica nije tako dobro kao na iPhoneu X, te se i lica i likovi čine nekako plošnijima. Rubovi imaju oštre linije i pokreti su ponekad lošiji, ali i dalje je vrlo zabavno, kao i na iPhoneu X.

 

Samsung Galaxy S9 OS: Oreo donosi neke zgodne nove mogućnosti

Galaxy S9, Samsung Experienceu pridružuje Oreo, pa ćete moći uživati u mnogim značajnim mogućnostima koje je Google uveo na Androidu 8, uključujući kategorije obavijesti, kratice ikona aplikacija i bolje upravljanje simbolima. No, nije aktualan koliko bi mogao biti. Npr., zbog toga što nije baziran na posljednjoj 8.1 verziji, nećete imati koristan indikator baterije za Bluetooth uređaje u brzim postavkama. Nadamo se da će to doći u skoroj nadogradnji.

Samsung Galaxy S9 ZASLON

No, imat ćete sliku u slici, poboljšanje mogućnosti koja postoji na Samsungovim telefonima od S7. I dok još uvijek možete povlačiti prst iz gornjeg lijevog kuta ekrana da bi izradili pop-up prozore za bilo koju aplikaciju, Samsung također koristi Oreovu automatsku metodu za stvari poput aktivnih prozora mapa i videa koji se vrte u Chromeu. Riječ je o dobroj kombinaciji, što čini S9 odličnim multitaskerom. Zgodna je i sposobnost korištenja početnog ekrana i ladice aplikacija u horizontalnoj orijentaciji.

Samsung Galaxy S9 SOFTVER

Samsung također sada podupire Project Treble, što će donijeti brže nadogradnje na S9. To znači da ne bismo trebali čekati šest mjeseci da na S9 dobijemo Android P.

Samsung donosi novi sustav otključavanja koji kombinira prepoznavanje šarenice oka i lica, da bi izradio super biometrijsku sliku zvanu “Intelligent Scan”. Mnogo je bolja od svake metode pojedinačno, ali nema Face ID-a. Također je manje sigurna nego samo šarenica, a još uvijek ima problema u tamnim prostorijama i na jakom sunčevom svjetlu. Često sam morao namještati svoju poziciju prije nego bi se otključao (iako ne toliko dramatično koliko sa skeniranjem šarenice na S8).

 

Samsung Galaxy S9 ekran

Samsung Galaxy S9 Softver: Potpuno dovršena i bolja verzija Bixbya

Kad upalite svoj Galaxy S9 po prvi put, odmah će vas pozdraviti Bixby, što je siguran znak da je Samsung usredotočen na svog AI pomoćnika. Iako nisu svi oduševljeni sa AI pomoćnikom unutar telefona i zapravo ga malo ljudi koristi, dokaz je zašto je Samsung prije nekoliko mjeseci dodao mogućnost da se Bixby gumb na S8 onemogući. Moram se zapitati zašto Samsung nije pružio opciju na S9 da se ovim gumbom pokrene Bixby Vision (osobito jer je ikona vidljiva samo u Auto modu aplikacije kamere i nije je lako pronaći).

Samsung Galaxy S9 bixby

Jednom kad je pronađete, Bixby Vision je jako unaprijeđen u usporedbi sa S8 verzijom, uključujući prijevod u stvarnom vremenu i skeniranje slika koje je i brže i preciznije. Više nas podsjeća na verziju Google Lensa potpomognutu asistentom, sa svojim skeniranjem objekata bez potrebe da prvo okinete fotografiju.

Najzanimljivija nova opcija je skeniranje hrane, koje je povezano s Azumio bazom podataka i pruža vam osnovne informacije o hranjivosti. No, taj se proces odvija metodom pokušaja i pogreške. Prvo je mislio da je obična banana, zapravo banana za kuhanje (ajde, prilično blizu) i zamijenio je neka voća su drugima. No, sve u svemu, fora dodatak Bixbyevim alatima.

Bixby može i prevoditi bez da se prvo okine fotografija ili nespretno označe pojedine riječi. Kad prepozna riječi, radi brzo i precizno (zahvaljujući pomoći Google prevoditelja), ali kao i starija verzija Bixbya, imao je problema s dugim rečenicama.

Što se ostalog tiče, Bixby je uglavnom isti. Prepoznavanje glasa radi više manje kao i na S8 (što znači, iznenađujuće dobro) i njegova najbolja upotreba je ona pomoćnika koji ‘radi stvari’, a ne pomoćnika koji ‘zna stvari’. Bixby definitivno napreduje i Samsung očito ima viziju za njega, ali morat ćemo pričekati do verzije 2.0 Bixby Voicea da vidimo gdje taj put vodi.

 

Samsung Galaxy S9 cijena

Zaključak

Svatko tko traži novi vrhunski telefon, trebao bi svakako uvrstiti i Galaxy S9 u uži izbor. Možda jest riječ o manjoj nadogradnji što se tiče samog izgleda telefona, ali uzmimo u obzir da i S8 ima odličan dizajn, pa sa S9 dobivate još ljepši dizajn plus mnoštvo novih značajki.

I dok se sada Galaxy S8 može naći već za 5.300kn, isplati se potrošiti dodatnih 1.000kn, ili otprilike toliko, na noviji Galaxy S9 model. Procesor, kamera, dizajn su ako ne najbolji onda uz rame najboljih u high end klasi.

Galaxy S9 nije “revolucionaran” telefon koji svatko želi vidjeti ili kojeg “morate imati” kao što su bili GalaxyS8 ili iPhone X, ali je svakako odlično osvježenje jednog od najboljih mobitela koji su na tržištu. Manjak dvostruke kamere na Galaxy S9 je svakako šteta, ali jedna kamera još uvijek ima sjajne performanse. Niža cijena i manja veličina bit će vrijedan kompromis mnogim kupcima nad skupljim Galaxy S9 plus.

Zato ako tražite odličan telefon i spremni ste ga platiti koliko košta, ne dopustite da vas previše poznat dizajn odvrati od S9, jer će te dobiti sjajan mobitel za predstojeće godine i teško da će vam se činiti zaostalim ili zastarjelim kroz godinu dana. Jednostavno rečeno, mnogo je toga što vam se može sviđati kod S9, čak i ako ne izgleda toliko ‘novo’ koliko bi mogao.

 

Samsung Galaxy S9 specifikacije:

  • Zaslon: 5,8 inča, 84.8 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio), 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~570 ppi), Corning Gorilla Glass 5, HDR10
  • CPU: Exynos 9810 Octa – EMEA Octa-core (4×2.7 GHz Mongoose M3 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) ili Qualcomm Snapdragon 845 – Octa-core (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver)
  • GPU: Mali-G72 MP18 – EMEA ili Adreno 630
  • RAM: 4GB
  • Pohrana: 64/128/256 GB interna memorija, Micro SD do 400GB
  • Kamere: Stražnja kamera 12 MP (f/1.5-2.4, 26mm, 1/2.5″, 1.4 µm, Dual Pixel PDAF), OIS, LED flash, Video: 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR; Prednja kamera: 8 MP (f/1.7, 25mm, 1/3.6″, 1.22 µm), autofocus, 1440p@30fps, Auto HDR
  • OS: Android 8.0 Oreo
  • Povezivost: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX, USB 3.1, Type-C 1.0
  • Dimenzije: 147.7 x 68.7 x 8.5 mm
  • Masa: 163 g
  • Cijena: oko 6.300 kn

ZA: Kamera snima odlične fotografije u svim osvjetljenjima, odličan zaslon, jake performanse

PROTIV: Jedna kamera je odlična ali dvostruka na S9+ je još bolja

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular