PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy S8 i Galaxy S8 plus recenzija

Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8 plus recenzija


Samsung Galaxy S8 i S8 plus predstavljaju vrhunac smartfon tehnologije. Lijepi su, brzi, imaju ludo dobru kameru, fantastičan zaslon i tonu dodatnih značajki. Sve što jedan mobitel treba kako bi postao najbolji smartfon ikada napravljen.

Ali kao i svemu u životu i na S8 možemo pronaći i pokoju manu. Tako npr. senzor za otisak prsta nalazi se u položaju koji nije baš idelan za svakodnevnu uporabu, a baterija je mogla biti i malo većeg kapaciteta. No krenimo redom.

Samsung je predstavio svoje najnovije Galaxy S8 i S8 plus diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj, još prošli mjesec na svom eventu. Interes je jako veliki i to s razlogom, jer su to dva flagship modela najvećeg proizvođača pametnih telefona u svijetu, a serija Galaxy S sa titulom najpoželjnijih telefona u svijetu.

Prijašnji Galaxy modeli su bili lako prepoznatljivim zahvaljujući zakrivljenim dizajnom i kao poznati švicarski nož, prepuni tehnologije i funkcija. Ova analogija također vrijedi i za 5.8 inča Galaxy S8 i 6.2 inča Galaxy S8 plus, koji dijele istu DNA kao i prethodne generacije.

Cijena u Hrvatskoj za Galaxy S8 je 6000kn, a za Galaxy S8 plus 6800,00kn, postavlja se pitanje da li je vrijedno toga? Ako želite najbolji smartphone na tržištu, onda da. Da ga npr usporedimo sa Google Pixel XL, jeftiniji je od njega, brži, vodootporan i sa kameru koja je gotovo jednako dobra. A još ktome bolje izgleda i dolazi standardno sa više prostora za pohranu. Sve to skupa je bolje i od LG G6 i iPhone 7, nudi više, gotovo u svakom pogledu.

Čak i tada biste mogli reći da je cijena previsoka, međutim, Samsung nije jedini u ovoj cjenovnoj kategoriji, zapravo, to je dio općeg trenda koji se odvija već neko vrijeme. Možda vam se to ne sviđa, ali to je realnost, 5000-6000kn za top-smartfone postaje normalno.

 

galaxy s8 i galaxy s8 plus

 

Samsung Galaxy S8 i S8 plus dizajn

I dalje je prisutan aluminijski okvir između kojeg se nalazi “edge-to-edge”, od ruba do ruba, Corning Gorilla Glass 5 staklo, sa zakrivljenim stranama naprijed i nazad. Zakrivljeno staklo sa zadnje strane čini mobitel još lakšim za za podignut sa stola, a ujedno i još udobnijim za držanje u ruci, uz još atraktivniji vizualni dojam.

Ipak na prvo pogled i nema velike razlike između S8 i S7 kad su jedan pored drugoga. Mnoge stvari su identične pa tako kod oba modela na dnu možemo pronaći USB tip-C, a pored njega je priključak za slušalice i jedan zvučnik usmjeren prema dolje.

MicroSD/NanoSIM se i dlje nalaze zajedno sa strane pri vrhu, i gumb za uključivanje se nalazi otprilike malo iznad polovice uređaja, prema gore s desne strane. Jedina razlika između novog i starog modela je na lijevoj strani, gdje gumbi za glasnoću su sada jedan gumb i također možemo naći gumb za Samsungov novi asistent Bixby.

Najveća promjena je ustvari na prednjem dijelu mobitela, i povezana je sa cjelokupnom formom i funkcionalnošču uređaja.

 

galaxy s8 senzor prsta

 

Samsung Galaxy S8 i S8 plus novi načini otključavanja telefona

Postoji čak šest sigurnosnih načina za otključavanje S8:

  • Otisak prsta
  • Prepoznavanje lica (novo)
  • Skener irisa oka
  • Uzorak
  • PIN
  • Smart Lock – (otključava se na pouzdanim lokacijama)

Samo jedan od njih je potpuno novi, a to je prepoznavanja lica. Samsung je premjestio čitač otisaka prstiju straga, zbog nedostatka prostora na prednjoj strani telefona, a također tvrdi da je na S8 osjetno poboljšana točnost svog sustava za prepoznavanje irisa oka.

Iskreno, nijedna Samsungov biometrijska shema otključavanja mobitela nije posebno praktična. Tehnički, one rade dobro, uključujući i prepoznavanje lica (većinu vremena). Problem je u tome što se morate prilagođavati, kako bi omogućili njihovo korištenje, što je mnogima više truda nego što bi trebalo biti, pa ga niti ne koriste.

Na primjer, kada S8 stavite na stol okrenut prema gore, nijedna od ovih opcija nije dostupna. Morate držati uređaj prema gore i staviti ga u razinu očiju kako bi skeneri mogli očitati iris vašeg oka, ili podignuti telefon i usmjeriti kameru na svoje lice. (Napominjemo, ne možete koristiti i iris skener i novo prepoznavanje lica zajedno, morate odabrati jedan ili drugi.)

Senzor otiska prsta nalazi se na stražnjoj strani telefona, tako da morate podići uređaj da biste ga koristili i, da se stvari pogoršaju, senzor otiska prsta nalazi se pored stražnje kamere, što olakšava prljanje leće s prstom, dok pokušavate naći senzor.

 

samsung galaxy s8 zaslon

 

Samsung Galaxy S8 i S8plus zaslon

Galaxy S8 i S8+ imaju Samsungov novi Infinity zaslon, koji proteže zaslon vertikalno ali ne i horizontalno, odstupajući od tradicionalnog 16:9 aspekta. Rezultat je QHD + Super Amoled zaslon sa rezolucijom 2960×1440 i aspektom 18,5:9 koji je sličan 18:9 aspektu, koji koristi LG na svom flagshipu LG G6.

Tako da Samsung i LG navode iz svojih marketinških istraživanja: da ljudi žele veće ekrane koji mogu prikazati više sadržaja, ali također žele mobitele koji se mogu koristit jednom rukom i lako se smjestit u njihov džep. Prema tome “viši” ekrani mogu prikazati više sadržaja, a ujedno su dovoljno uski, tako da ih je lako koristit jednom rukom.

Oba Galaxy S8 mobitela sadrže još jedan dizajnerski trend, a to su zaobljeni kutevi zaslona. Dok LG G6 koristi LCD panele koji imaju zaobljene kuteve, čini se da Samsung koristi zaobljene okvire da bi pokrili oštre kuteve zaslona.

 

galaxy s8 i galaxy s8 plus zaslon

 

Time se izbjegava preklapanje koje je vidljivo na kutevima zaslona na G6 i također mobitel vizualno izgleda glađi i ljepši. Iako smo imali priliku koristit Galaxy S8 samo kraće vrijeme, primjetili smo da Samsungov  TouchWiz i Samsungove aplikacije su ponovno redizajnirane da bi dobro radile sam zaobljenim kutevima.

Pozadina se proteže po cijelom zaslonu i vizualni elementi su prikazani na gornjim i donjim rubovima bez da su odsječeni. Aplikacije treće strane trenutno ne mogu iskoristi cijeli zaslon, tako da ispod status bara i iznad navigacijskih tipki ostanu crne pozadine.

S8 i S8+ su također prvi mobiteli koji ima UHD Alliance Mobile HDR Premium certifikat koji osigurava da mobitel podržava minimalne zahtjeve za reproduciranje 4K HDR sadržaja. To znači da je S8 sposoban renderirati 90% DCI-P3 spektar boja, i ima dinamički raspon od 0.0005-540 nita, a podržava i 10-bitni display pipeline.

 

galaxy s8 recenzija

 

Da bi zadržali veličinu mobitela što manjom Galxy S8 i S8 plus su dramatično smanjili okvire oko zaslona. Samsung tvrdi da je omjer zaslon i tijela za njihovim novim uređajima 83%, što je manje nego Xiaomi Mi MIX smartphone koji ima čak 91.3%. Ali i dalje impresivno s obzirom koliko je hardvera u gorenjem dijelu okvira ugurano na S8.

 

galaxy s8 i s8 plus kamere

 

Samsung Galaxy S8 i S8 plus kamera

Mimo uobičajenih senzora za svijetlost i udaljenost i zvučnika, tamo se nalazi nova 8MP prednja kamera sa f/1.7 lećom i pametnim AF koji koristi prepoznavanje lica za precizno fokusiranje kod slikanja autoportreta. Tu je također IR LED i IR kamera za iris skener koji je prvi put predstavljen na Note7 koji je imao nesretnu grešku sa baterijom, ali se ponovno pojavio u “refurbished” izdanju sa oznakom Note 7R . Čak je i cijena ovog modela osjetno smanjena tako da jednostavno mami na kupnju.

Sveukupno iskustvo sa kamerama je bilo raznoliko zadnjih nekoliko generacija Galaxy uređaja, ali kvaliteta je uvijek bila vrhunska. Samsung je S7 liniji dao novu 12MP kameru sa poboljšanom kvalitetom fotografiranja u ograničenom osvjetljenju okoline. Također je prvi mobitel čija kamera koristi duple pixele PDAF, što značajno poboljšava auto fokus zato jer koristi svaki pixel za phase detection umjesto pojedinog pixela na senzoru.

Dok većina top modela pa čak i neki mid range modeli prelaze na duple kamere sa hybridnim AF da bi poboljšali performanse i privukli kupce, Samsung je uzeo kameru sa S7 i jednostavno doradio softver za kameru.

galaxy s8 plus kamera

 

samsung galaxy s8 kamera

 

galaxy s8 kamera

Slike su i dalje vrhunske, obzirom na mogućnosti pametnih telefona, boje su žive uz odličan kontrast, fokusiranje je jednostavno i softver obavlja većin posla za korisnika.

Pretpostavljamo da ćemo na godinu vidjeti novu kameru, ali ruku na srce, kamera od S7 i S8 je i dalje jedna od najboljih na svijetu. U kombinaciji funkcija (object-tracking AF, auto HDR, HDR live preview, manual mode, 2160p30/1080p60 video) odličnih performansi (camera launch, image capture, AF, HDR processing) i također odlične kvalitete slika sveukupno iskustvo je odlično.

Dodavanje još jednog senzora bi moglo omogućiti dodatne mogućnosti, kao depth sensing, ili daljnji napredak kvalitete slike, ali Samsung ili ne želi ili još nije spreman za taj put.

Zato su Galaxy S8 i S8 plus dobili novu prednju kameru. Veća rezolucija u paru sa brzom f/1.7 lećom sposobnom snimati u 2k, iako su HRD, EIS i video efekti deaktivirani u ovom modu. Samsungova pametna AF funkcija koristi prepoznavanje lica i AF baziran na kontrastu da bi poboljšali fokusiranje, i dobili oštriji krajnji rezultat.

Smanjivanjem veličine okvira bilo je potrebno premjestiti skener za otisak prsta na zadnju stranu. Umjesto da su ga stavili ispod kamere kao sto je na većini telefona koji ih imaju na zadnjoj strani, Samsung ga je postavio pored kamere, što baš i nije najbolje rješenje.

Kamera i senzor su okruženi sa malo povišenim rubom pa je teško prepoznati razliku samo sa osjećajem, i ako promašite senzor, ostane lijep otisak prsta na kameri. Na manjem modelu S8 taj problem bi mogao nestati uz malo prakse u korištenju, ali još je veći problem na većem S8+. Pošto je mobitel viši, senzor je dalje od donjeg ruba i teško je ako ne i nemoguće dosegnuti do senzora dok mobitel držite u prirodnom položaju u ruci.

Čak i s mojim rukama koje su veće od prosjeka sam morao mijenjati način držanja mobitela da bih došao do skenera za otisak. Fizički home gumb i touch gumbi za navigaciju koji su oduvijek bili prisutni na Galaxy uređajima, morali su biti maknuti na zaslon, tj. sada imate ikone  na zaslonu umjesto fizičkih, a razlog tome je smanjivanje okvira.

 

Samsung Galaxy S8 i S8 plus performanse

Očekivali biste da novi Samsungov flagship model ima najbrže i najnaprednije unutarnje komponente na raspolaganju i to je definitivno slučaj kod serije S8.

U Galaxy S8 i S8 plus možemo pronaći dvije verzije čipova, Qualcomm Snapdragon 835 ili Samsungov Exynos 8895 čip. Američko tržište koje zahtijeva kompatibilnost sa CDMA će dobiti modele sa Snapdragonom, dok je Europsko tržište kao i naše zastupljeno sa Samsung Exynos 8895 osmojezgrenim čipom.

Oba procesora su prvi mobilni čipovi koji su proizvedeni na 10nm procesu, što obećava veću učinkovitost i potencijalno bržu izvedbu, a obje varijante nude i mogućnost povezivanja na Gigabitne 4G/LTE brzine kada budu dostupne.

Verzija sa Exynos čipovima dolazi sa Mali-G71MP20 GPU-om, konfiguracija GPU-a je postavljena od strane OEM-a, što znači da S8 možda neće koristit svih 20 GPU jezgri.

 

samsung galaxy s8 igrice

 

Novi chipset je uparen sa 4GB LPDDR4 RAM-a, isto kao što je bilo i kod predhodnih modela S7, S7 Edge, i većina drugih flagship modela. Unutarnja pohrana je ograničena na 64GB sa opcijom da povećate memoriju uz pomoć SD kartice. Iako je ovo dovoljno za većinu korisnika, lijepo bi bilo vidjeti verziju i sa 128GB.

Pa kakve performanse nudi Galaxy S8? Vjerujemo da nećete biti iznenađeni kad otkrijete da je super brz i da zauzima vrhove tablica u svim mjerenjima. U Geekbench 4 multi core testu osjetno je brži od LG G6 i iPhone 7, pri čemu je samo Huawei P10 Plus dosta blizu.

galaxy s8 performanse

 

galaxy s8 geekbench

samsung galaxy s8 performanse

 

galaxy s8 grafičke performanse
Što se tiče grafičkih performansi, slična priča. S8 je dovoljno snažan za mobilne igrice

Novi Galaxy modeli dolaze sa Androidom 7.0 i Google Asistentom. TouchWiz je dobio redizajn sa zaobljenim rubovima da bi funkcionirao sa zaobljenim ekranom. Dodana je i nova zanimljivija funkcija Bixby, Samsungov novi virtualni asistent.

Ovo inteligentno korisničko sučelje obećava proširenu navigaciju glasom, dopuštajući vam glasovne komande za sve akcije za koje se koristi touch. Mi je nismo koristili, a postoje i razna oprečna mišljenja o funkcionalnosti ove značajke.

 

Samsung Galaxy S8 i S8 plus baterija

Makar su dimenzije Galaxy S8: 148.9×68.1x8mm, nešto veće nego kod prethodnika, nažalost kapacitet baterije nije povećan. Galaxy S8 dolazi sa 3000mAh baterijom istog kapaciteta kao i S7, dok S8+ dolazi sa 3500mAh što je za 100mAh manje nego kod S7 Edge.

Bilo bi zanimljivo vidjeti usporedbu trajanja baterije, s obzirom da zasloni na Galaxy S8 sadrže 16% više pixela, veća potrošnja energije neće biti problem jer novi chipseti su napravljeni na novoj 10nm tehnologiji. Očigledno je Samsung dao prioritet samoj debljini uređaja a na uštrb kapaciteta baterije.

U našem testu baterije, puštanjem neprekidnog videa s zaslonom postavljenim na svjetlinu od 170cd/m2 trajala je  oko 16 sati. Iako je to još uvijek impresivno, gotovo je sat lošije od Samsung Galaxy S7 (17 sati) i dva sata od S7 Edgea (18 sati).

Galaxy S8 dolazi s brzim punjačem koji na neki način nadoknađuje ovu “manu”. Telefon se napunio sa 0% na 37% u 30 minuta, što je poprilično dobro.

galaxy s8 baterija

 

Također treba napomenuti da su ti testovi izvedeni s telefonom pri srednjoj razlučivosti (FHD + ili 1,080×2,220). Ako promjenite u izborniku postavki na native razlučivost od 1.440×2.960, izdržljivost pada za 17%, a ako smanjite razlučivost na HD + (720×1.440) vijek trajanja baterije raste za 3%.

Prilikom normalnog korištenja  i u modu srednje razlučivosti i bez štedljivog načina rada za bateriju, telefon bi trebao izdržati cijeli dan sa jednim punjenjem. Ako uključite štedljiv način rada za betriju na srednju “MID” razinu,  vijek trajanja baterije se povećava za oko 15%.

Naravno uz cijenu da se smanjuje svjetlina zaslona za 10%, ograničava brzina procesora, onemogućuje korištenje pozadinske mreže i onemogućuje praktičan “always handy” postavljen zaslon.

 

galaxy s8 i s8 plus usporedba

 

Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8 plus dodatna oprema

Samsung je također predstavio novu opremu uz Galaxy S8 liniju. Novi Gear VR koji je kompatibilan sa S8, S7, S6 i Note5 familijom. Predstavljen na MWC 2017, ovaj novi model dolazi sa touchpad kontrolerom koji također omogućava praćenje rukom.

 

Samsung Gear 360 VR kamera je također osvježena. Sada može snimati 4096×2048 H.265 video na 24fps-a, što je mali pomak naspram prethodne generacije koja snima u 3840×1920 rezoluciji na 30fps-a.

Samsungova DeX stanica za spajanje je oprema fokusirana na produktivnost koja omogućava da S8 mobitel koristite kao stolno računalo. Ova bazna stanica uključuje HDMI port, 2 USB 2.0 porta, i 100Mbit/s Ethernet port za povezivanje mobitela sa eksternim zaslonom, tipkovnicom, mišem i žičanom vezom. Čak je prisutan i ventilator za bolje hlađenje mobitela. Vrlo zanimljivo rješenje za pretvranje mobitela u stolno računalo.

Samsung DeX Station

 

S8 pruža pravo desktop okruženje sa podrškom za umnožavanje, promjenjive veličine prozora, kopiranje i lijepljenje između prozora, i ladicu sa aplikacijama za pristup svim aplikacijama instaliranim na uređaju.

SPECIFIKACIJE Galxy S8 i Galaxy S8 plus:

• Procesor: Exynos 8895 Quad Core 2.35GHz & Quad Core 2.30GHz
• Zaslon: S8 5.8 inča, S8 plus 6.2 inča Super AMOLED 2960 x 1440, – kapacitivni – multitouch – Gorilla Glass 5
– 3D Touch – Always-on display – TouchWiz UI
• Memorija: 4GB, 64GB – microSD do 256GB
• Data:  – 3G – 4G – WiFi – NFC – Bluetooth 5.0 – microUSB 3.1, Type-C 1.0
• OS: Android 7.0
• Baterija: Li-Ion 3000mAh
• Posebnosti: – kamera: 12MP dual pixel, prednja: 8MP – phase detection autofocus, OIS, LED flash – geo-tagging, touch focus, face/smile detection, Auto HDR, panorama
– video: 2160p @ 60fps – Samsung Pay – IP68 certified – otporan na prašinu – otporan na vodu do 1.5m (30min) – iris scanner, fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2
• Dimenzije: S8:  148.9 x 8 x 68.1mm S8 plus: 159.5 x 73.4 x 8.1 mm
• Težina: S8: 155g. S8 plus: 172g.
• Jamstvo: 24 mjeseca

 

Cijena: Galaxy S8 6000kn, Galaxy S8 plus 6800,00kn

ZA:

  • Odlična kamera
  • Briljantan zaslon
  • Odličan dizajn

PROTIV:

  • Visoka cijena
  • Teško ga je otključati
  • Baterija nije dobra kao kod S7

Piše: A.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular