Dok je model Galaxy S22 Ultra ukrao najveću pažnju na Samsung Unpacked događaju 2022., Galaxy S22 Plus bi zapravo mogao biti prikladniji telefon s velikim zaslonom za kupnju kod prosječnog korisnika.
Galaxy S22 Plus nedostaju neke značajke Ultra modela, ali upravo to ga čini posebnim: ako ne koristite S Pen redovito, vjerojatno ga nećete željeti u svom telefonu, a to znači da nećete imati nabavite telefon koji je znatno lakši i ne tako gigantski, tako da ga možete udobno nositi u džepu. Galaxy S22 Plus je ta zlatna sredina: nije premalen i ne prevelik, ima vrhunsku staklenu stražnju stranu, odvodi toplinu bolje od kompaktnih modela, a trajanje baterije je daleko bolje od mini telefona. A u usporedbi s prošlogodišnjim modelom S21 Plus, novi Galaxy sve to čini i u kompaktnijem obliku!
Međutim, nakon malo testiranja, pokazalo se da Galaxy S22 Plus jedva da donosi nešto novo na stol i da je prilično jednak prošlogodišnjim Galaxy S21 Plus. Čak bih se usudio reći da je lošiji u nekim ključnim aspektima, poput trajne izvedbe i kvalitete slike u određenim scenama. O čemu se točnije radi, pogledajmo zajedno u recenziji koja slijedi u nastavku!
Dizajn i izgled uređaja
Gorilla Glass Victus i Armor Aluminium sendvič koji je Galaxy S22 Plus definitivno evocira povratne pozive na jezik dizajna iPhonea 12/13 sa svojim ravnim prednjim i stražnjim pločama i gotovo ravnim bočnim okvirom. Galaxy S22 Plus se doima iznimno čvrstim i čvrstim, ali doduše, ljepše ga je izgledati nego koristiti.
Stražnji rubovi okvira jednostavno se uvlače u vaš dlan i stvaraju neugodno iskustvo korištenja, što će svakako biti problem nekim potencijalnim korisnicima. Dakle, baš kao i iPhone 13, Galaxy S22 Plus je telefon koji je neudoban za korištenje i koji se čini većim nego što zapravo jest. Ipak, iz perspektive dizajna, Galaxy S22 Plus je besprijekoran telefon izrađen od vrhunskih materijala koji djeluje otmjeno.
Nažalost, ergonomija malo pati i daleko je od najugodnijeg Samsung telefona za korištenje; elegantnog Galaxy S10 Plus. Ako govorimo o Galaxy bojama, treba reći da imate četiri opcije za odabir: tradicionalnu Phantom Black i Phantom White, a zatim novu Pink Gold, kao i elegantnu zelenu boju. Što se ostatka dizajna tiče, S22 Plus je prilično sličan prošlogodišnjoj seriji S21, ali to je dobra stvar: kamera koja se na neki način stapa s okvirom jedinstven je dodir koji sada druge tvrtke kopiraju.
Samsung je također radio na ispravnim sitnim detaljima, budući da su okviri oko zaslona sada savršeno ujednačeni (prije je donji okvir bio nešto deblji). A onda je praktičnost još uvijek tu sa IP68 zaštitom od vode i prašine, koja pomaže vašem Galaxyju preživljavanje kišnih, zimskih dana ili uranjanje u slatku vodu.
Prikaz i mogućnosti zaslona
Sa Samsung Galaxyjem S22 Plus dobivate veliki i ravan zaslon od 6,55 inča koji koristi najnoviju Dynamic AMOLED tehnologiju s razlučivosti 1080p. Većina korisnika će ovaj zaslon smatrati vrhunskim, ali treba reći da Ultra model nudi nešto više u pogledu kvalitete zaslona za one koji traže najbolje. Prvo, razlučivost od 1080p je jedna razlika, jer Ultra ima višu razlučivost od 1440p za samo malo dodatne oštrine.
Drugo, dok smo u početku bili uvjereni da S22 Plus ima adaptivnu stopu osvježavanja od 10-120Hz, kasnije je otkriveno da se zaslon zapravo osvježava na 48-120Hz (kao na prošlogodišnjem Galaxy S21 Plus). Samsung je pojasnio da GPU telefona prenosi podatke na 10Hz kako bi mogao postići uštedu energije kada se na zaslonu prikazuje statični sadržaj, ali to zapravo ne znači da se zaslon osvježava na 10Hz.
Iako Samsung oglašava maksimalnu svjetlinu od 1750 nita, praktički je nemoguće postići takvu svjetlinu u svakodnevnim scenarijima, pa čak i u našim laboratorijskim testovima. Što se tiče reprodukcije boja i kutova gledanja, Galaxy S22 Plus je definitivno pobjednik. Temperatura boje zaslona je malo toplija, pa je nešto niža od idealnih 6500 Kelvina koja je povezana s čistom bijelom bojom.
Treba reći i da svi Galaxy modeli ove godine imaju nešto drugačiji omjer prikaz, a na S22 i S22 Plus sada dobivate omjer 19,5:9, dok su prijašnji Galaxiji imali uže zaslone s omjerom 20:9. Je li to dobar ili loš potez sa Samsungove strane, diskutabilno je, jer ja osobno preferiram više, ali uže telefone, ali vaša kilometraža sigurno može varirati. Mala zanimljivost: najnoviji iPhonei također imaju isti omjer širine i visine. Konačno, baš kao što biste očekivali od vodećeg modela, dobivate punu HDR video podršku, tako da možete uživati u Netflix filmu u svoj njegovoj HDR slavi.
Što se tiče biometrije, Samsung se drži poznatog ultrazvučnog čitača otiska prsta na zaslonu. Brz je kao i najnoviji skeneri otiska prsta koji se nalaze na Samsungovim vodećim modelima. Nije jako brz, ali nije ni strašno spor, tako da imamo lijepu sredinu između sigurnosti i jednostavnosti korištenja. Dodatno, imate podršku za prepoznavanje lica pomoću prednje kamere.
Performanse i mogućnosti softvera
Unatoč svim glasinama, Samsung se drži svoje stare strategije korištenja različitih procesora u istom Galaxy modelu koji se prodaje na različitim tržištima. Stara je poslovica: svi modeli Galaxy S22 u SAD-u dobivaju Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 čip, dok će se Velika Britanija/Europa morati zadovoljiti Exynos 2200 čipom.
Ako ništa drugo, novi telefon s novim čipsetom naizgled ima samo nešto bolje performanse od Galaxy S21 Plus koji pokreće Exynos 2100, što i nije baš sjajno za vidjeti. Bez obzira na sintetička mjerila, performanse Galaxy S22 Plus u stvarnom životu su uglavnom sjajne, ali su daleko od vodećeg Apple A15 Bionic čipseta u industriji. Telefon se ipak zagrije tijekom dugotrajnog igranja igrica, ali ne bih rekao da je neugodno vruć. Ako ništa drugo, toplinske performanse Galaxy S22 Ultra nisu mi baš smetale tijekom dugog igranja Call of Duty Mobilea.
S22 Plus ima 8 GB RAM. Ako pogledate povijesno, primijetit ćete kako je S21 Plus također imao 8 GB RAM, ali S20 Plus iz 2020. dolazi s 12 GB RAM, tako da je serija zapravo ovdje doživjela pad. Što se tiče pohrane, dobivate osnovni model od 128 GB kao i verziju od 256 GB za blagu premiju, a onima koji snimaju više videa preporučujemo da svakako uzmu 256G model. Zapamtite da S22 Plus nema utor za microSD karticu, tako da ne možete proširiti pohranu, ono što dobijete je ono što na kraju dobijete.
Konačno, sa softverske strane, Galaxy S22 Plus dolazi s trenutnom verzijom Androida 12, ali je prilagođen Samsungovim One UI 4.1, koji je pred-instaliran. One UI zadržava poznati izgled Samsunga i nema moderne nove vizualne elemente Androida koje dobivate na Pixelu, ali nam se sviđa što je to poznato.
Velika je vijest, međutim, oko ažuriranja softvera. Sa serijom Galaxy S22, Samsung obećava 4 godine velikih ažuriranja softvera, više od bilo kojeg drugog proizvođača Android telefona i više od 3 godine koje je Samsung ranije obećao. To znači da će Galaxy S22 Plus dobiti Android verzije 13, 14, 15 i 16 neko vrijeme u budućnosti.
Mogućnosti kamera
Samsung Galaxy S22 Plus se isporučuje s tri kamere na stražnjoj strani, glavnom, ultra-širokokutnom i objektivom s trostrukim zumom, potpuno istim postavkama kao i na manjem Galaxy S22. Međutim, ono što nedostaje je periskopski zum objektiv, a iako kompaktnom S22 modelu možemo oprostiti što ga nije uključio, čini se da bi ga sada skuplji S22 Plus trebao dobiti. Ipak, to ostaje ekskluzivna značajka za S22 Ultra.
Još jedna stvar koju treba primijetiti je da umjesto telefoto objektiva s visokim megapiksela s digitalnim izrezivanjem, S22 Plus ima izvorni objektiv s trostrukim zumom, što bi trebalo rezultirati boljim zumiranjem. Senzor glavne kamere sada je i fizički veći i s quad-binningom trebao bi snimati fotografije s jasnijim detaljima danju i noću. Naravno, telefonske kamere ovih dana puno se bave softverom, tako da očekujemo podešavanja softverskih algoritama kako bi se postigla bolja kvaliteta slike i videa. Treba spomenuti i novu Samsung Expert RAW 16-bitnu značajku snimanja koju će cijeniti entuzijasti i profesionalci.
Kvaliteta slike Galaxy S22 Plus s glavne kamere slična je ili malo bolja od Galaxy S21 Plus. Ali očekujemo da će se dodatno poboljšati sa budućim ažuriranjem softver,a koji će rješavati nedostatke potencijalno vrlo sposobnog sustava kamera.
Evo primjera fotografija dobivenih sa Galaxy S22 kemerom:
Vijek trajanja baterije i mogućnosti punjenja
S22 Plus se isporučuje s baterijom od 4.500 mAh koja je osjetno manja u usporedbi s baterijom od 4.800 mAh u S21 Plus. To je skoro 6% smanjenje veličine i očekujemo da će to također rezultirati kraćim vijekom trajanja baterije. Valja istaknuti da je prošlogodišnji model izdržao cjelodnevno korištenje, pa bi cjelodnevno korištenje uz još intenzivnije korištenje ipak trebalo biti lako ostvarivo na S22 Plus.
Što se tiče punjenja, S22 Plus dobiva brže punjenje od 45 W, što je sjajna vijest! U kutiji nema punjača, kao što se i očekivalo, pa biste ga kupili zasebno, a imajte na umu da Samsungov punjač od 45 W dolazi s debljim kabelom koji trebate koristiti kako biste postigli najveće brzine. Bežično punjenje je također podržano sa brzinama od 15 W, a dobivate i obrnuto bežično punjenje pri manjim brzinama koje vam omogućuje da postavite drugi uređaj pored njega i punite ga.
Zaključna riječ
Samsung Galaxy S22 Plus nalazi se po mnogočemu u sredini, između standardnog izdanja Galaxy S22 modela i najboljeg, najvećeg i cjenovno najnepristupačnijeg Galaxy S22 Ultra modela. Nadalje, uređaj je cjenovno pristupačniji i od svog izravnog konkurenta, iPhone 13 Pro Max modela, ali doduše, iPhone ima prednost u trajanju baterije, ima brže performanse i prednost za snimanje videa.
Neki korisnici će također preferirati više iOS ekosustav i povezivost s Apple satovima, AirPods i svim ostalim Apple uređajima. Ako ste ljubitelj Samsunga, onda ćete sigurno baciti pogled na ovaj uređaj. No ako ste korisnik Galaxyja S21 Plus ili Galaxy S21 FE uređaja, moja preporuka jest da se suzdržite od kupnje ovog uređaja. Jer iako određene nadogradnje postoje, osobnog sam dojma da se ne isplati izdvajati dodatnih 8.500 kuna za ono što je manja nadogradnja u odnosu na Galaxy S21 Plus.
Galaxy S22 Plus specifikacija:
-
- Dimenzije: 157.4 x 75.8 x 7.6 mm
Težina: 195 g
IP68 otporan na prašinu/vodu (do 1, 5 m za 30 min) Armour aluminijski okvir s jačom otpornošću na padove i ogrebotine (oglašeno)
Izrada: Staklena prednja strana (Gorilla Glass Victus), staklena stražnja strana (Gorilla Glass Victus), aluminijski okvir
SIM: Dual SIM (2 Nano-SIM + eSIM, dual stand-by)
Zaslon: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nita (vrh), 1080 x 2340 piksela, omjer 19, 5:9 (~393 ppi gustoće) 6, 6 inča, 105, 3 cm2 (~88, 3% omjer zaslona i tijela), Zaštita: Corning Gorilla Glass Victus
Platforma: OS: Android 12, One UI 4.1
Čipovi: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
Procesor: Osmojezgreni (1×3, 00 GHz Cortex-X2 i 3×2, 40 GHz Cortex-A710 i 4×1, 70 GHz Cortex-A510)
GPU: Adreno 730
Memorija: 256 GB, 8 GB RAM-a
Zvuk: 32-bitni / 384kHz zvuk Tuned AKG, stereo
Comms: WLAN: Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / 6e, dvopojasni, Wi-Fi Direct, žarišna točka, Bluetooth: 5, 2, A2DP, LE, GPS: Da, s A-GPS, GLONASS, BDS, Galileo, USB: USB Type-C 3.2, USB u pokretu, NFC: Da
Značajke: Senzori: Otisak prsta (pod zaslonom, ultrazvuk), akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas, barometar. Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (podrška za desktop iskustvo) Bixby naredbe prirodnog jezika i diktat Samsung Pay (certificiran Visa, MasterCard) podrška za ultra širokopojasnu (UWB) mrežu
Baterija: Li-Ion 4500 mAh, ne može se ukloniti. Brzo punjenje 45W, USB Power Delivery 3.0, brzo Qi/PMA bežično punjenje 15W, Reverzno bežično punjenje 4, 5W
Glavna kamera: 50 MP, f/1.8, 23 mm (široko), 1/1.56″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 70 mm (telefoto), 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optički zoom 12 MP, f/2.2, 13 mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video. Značajke: LED bljeskalica, auto-HDR, panorama. Video: 8K @ 24fps, 4K @ 30 / 60fps, 1080p @ 30/60 / 240fps, 720p @ 960fps, HDR10 +, stereo snimanje zvuka, žiro-EIS
Selfie kamera: 10 MP, f / 2.2, 26 mm (široko), Video: 4K @ 30 / 60fps, 1080p @ 30fps, Značajke: Dvostruki video poziv, Auto-HDR
- Dimenzije: 157.4 x 75.8 x 7.6 mm
Plusevi:
- Sjajan zaslon
- Prekrasan dizajn
- Dobar vijek trajanja baterije
- Premium hardver
- Kvaliteta izvedbe vrlo dobra
Minusi:
- Cijena
- Ne dolazi sa punjačem
Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: od 8.500 kuna
Piše: Ivan Hečimović