PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy S21 recenzija – manja, kompaktnija i cjenovno pristupačnija verzija ovogodišnje...

Samsung Galaxy S21 recenzija – manja, kompaktnija i cjenovno pristupačnija verzija ovogodišnje Samsungove perjanice!


Ovogodišnja manja i kompaktnija verzija Samsungove perjanice, Samsung Galaxy S21 dolazi s jako puno pluseva i vrlo malo minusa; pogotovo ako volite Samsungovu ”S” seriju.

Samsung Galaxy S21 dolazi s još malo boljim, 6,2-inčnim zaslonom Dynamic AMOLED kvalitete, boljom memorijom i boljim procesorom, ali isto tako treba napomenuti da uređaj ima isti trostruki modul kamere te bateriju od 4.000 mAh kao i S20 od lani.

Snapdragon 888 dostupan je samo za američko i azijsko tržište, dok je nama na Starome kontinentu ”po defaultu” dostupna verzija s Exynosom 2100 SoC, koji je nešto inferiorniji, no nasreću, taj procjep, koji postoji između Snapdragona i Exynosa svake je godine sve manji. Sve u svemu, Samsung Galaxy S21 vrlo je uspješna nadogradnja na lanjski S20 model, uz to što uređaj sadrži i neka obilježja najvećeg, najmoćnijeg i najskupljeg među trojcem: Galaxy S20 Ultra modela.

Koje su to prednosti, a koji su nedostaci ovogodišnjeg Galaxy S21 modela, kojeg u hrvatskim trgovinama možete nabaviti po cijeni od 6.500 kuna, saznajte u još jednoj iscrpnoj recenziji.

Samsung Galaxy S21 recenzija

Samsung Galaxy S21: dizajn i izgled

Galaxy S21 s prednje strane izgleda gotovo identično prošlogodišnjem Galaxyju S20, što ne mora biti nužno loše, jer sam osobno mišljenja da je lanjski model izgleda jako dobro i privlačno. Tu je i njegov 6,2-inčni zaslon u kompletu s urednom selfie kamerom, koja je smještena u ”punch-out” rupicu, koja je smještena na gornju sredinu zaslona i nimalo nije upadljiva (za razliku od onih usjeka iliti ”notcheva”, koji se itekako primijete).

Jedna velika promjena u vezi dizajna i izgleda odnosi se na zaslon. Ako pogledate malo bliže, vidjet ćete da je zaslon Galaxyja S21 ravan. Samsung je ovdje odlučio reći ”zbogom” zakrivljenim rubovima zaslona, kakve smo vidjeli na S20 modelu. Je li to plus ili minus, odlučit ćete vi. Iskreno, meni je minus. Volim zakrivljene rubove zaslona još tamo od 2015. godine i Samsungovog Galaxyja S6 Edge. Šteta što se ovdje južnokorejski proizvođač odlučio na ravne rubove, no što je tu je.

Ravni rubovi na Samsung Galaxyju S21 vode do metalnih rubova koji teku prema novom dizajnu kamere “Contour Cut”, gdje se čini da se modul stražnje kamere stapa u lijevi rub S21, kao i stražnji.

Kad smo već kod toga, metal ovdje ustupa mjesto onome što je vjerojatno najveća promjena kod Samsungovog Galaxyja S21: plastična leđa. Samsung to naziva polikarbonatom, ali u osnovi radi se o plastici, dok S20 model koristi staklenu leguru. Minus? Donekle da, iako i plastična leđa imaju svoje prednosti. No polikarbonatna će definitivno oduzeti nekoliko bodova u pogled otmjenosti.

Samsung Galaxy S21 test

Polikarbonatna poleđina vjerojatno je najveći razlog zašto Samsung može ponuditi Galaxy S21 po nižoj cijeni. I premda bi se nedostatak staklene poleđine mogao činiti neobičnim za perjanicu kakva S21 jest, kako se ono kaže, svako zlo za neko dobro. Tako ova plastična poleđina ne djeluje i ne izgleda nimalo jeftino, što znači da se radi o kvalitetnijem polikarbonatu nego što ćete pronaći na uređajima nižeg cjenovnog ranga, što je svakako plus.

Samsung Galaxy S21 zadnji kraj

Leđa vizualno izgledaju jako dobro, kao i cijeli uređaj uostalom i ono što se meni osobno svidjelo kod polikarbonata otraga jest to da on uređaju daje dodatno na hvatu, što znači da će vam se manje klizati u rukama. To je dobro pogotovo sada kada je ljeto i kada je vruće. Iako ostavljaju lošiji dojam, pogotovo kada se uzme onaj ”premium” segment, polikarbonat otraga ima i svojih prednosti i ako je Samsung ovdje želio uštedjeti (a sigurno jest), nemam neke posebne zamjerke.

Treba reći i to da je Samsung Galaxy S21, sa svojih 151.7 x 71.2 x 7.9 mm i s masom od 169 g nešto manji, ali i nešto teži od lanjskog S20 modela. Osobno smatram da je, kada se uzme u obzir veličina i masa, ovaj pametni telefon sasvim OK za jednu prosječnu ruku; ne bi vam trebao biti problem koristiti ga čak niti ako imate manje dlanove, što se dodatno može zahvaliti Samsungovim mogućnostima smanjivanja površine zaslona. No čak i bez te mogućnosti nećete imati problema dosegnuti vrh zaslona niti će vam biti problem držati uređaj u ruci sat-dva dok gledate omiljenu seriju.

Zaslonski ultrazvučni čitač otiska prsta zaslona Galaxyja S21 jedno je od poboljšanja ovogodišnje serije. To se može zahvaliti boljoj tehnologiji skeniranja, zbog čega je čitač čak i do 50% brži od onoga koji se nalazi na Galaxyju S20 (tako barem tvrdi proizvođač). Ako je i malo bolji od onog lanjskog, a jest, to je već odlična stvar, budući da je čitač na S20 modelu već bio jako brz.

Ono što mi se nije svidjelo, a siguran sam da se neće svidjeti ni velikom broju korisnika, jest činjenica da Galaxy S21 više nema microSD utor, s kojim su dolazili njegovi prethodnici. Nisam siguran zašto je Samsung to učinio, jer nema očiglednih ograničenja prostora unutar Galaxyja S21, niti bih očekivao da će njegovo uklanjanje dovesti do Bog zna kakve uštede. Možda je je ovo jedan od načina kako je Samsung želio potaknuti kupce na kupovinu verzije od 265 GB. N s obzirom na toliko besplatnih usluga za pohranu u oblaku, u konačnici nisam previše zabrinut zbog nedostatka proširive pohrane.

 

Samsung Galaxy S21 zaslon

Samsung Galaxy S21: prikaz slike i zaslon

Što se zaslona tiče, treba reći da je ovdje Samsung napravio dvije stvari u isto vrijeme, jednu dobru, drugu ne baš: nadogradio je i degradirao svoj 6,2-inčni AMOLED zaslon, u odnosu na ono što S20 nudi. Više ne morate birati između FullHD+ razlučivosti, koja radi na razini osvježenja od 120Hz ili QHD-a na 60Hz, kao što ste to radili s Galaxyjem S20. Razlog toga jest taj što je maksimalna rezolucija Galaxyja S21 Full HD+, s razinom osvježenja od 120 Hz.

Možete postaviti zaslon na razinu osvježenja od 60Hz, ako želite izvući što je moguće više od baterije ili jednostavno, ako volite malo treperenja, koje je primjetno tijekom listanja sadržaja i pogotovo internetskih  stranica. Tu je naravno i nadogradnja razine osvježenja na 120 Hz, koja je više nego dobrodošla. Uz nju će se sva ona treperenja ukloniti, a i uređaj će raditi još fluidnije, što će biti najvidljivije kod pregledavanja internetskih sadržaja i sličnoga.

Uz isprobavanje predefinirane postavke zaslona, rezultati pokazuju da zaslon Galaxy S21 pruža 109,2% sRGB i 77,4% DCI-P3 pokrivenosti boja, dok je Delta-E na razini od 0,29. To su sve u svemu vrlo dobre ocjene, iako su iPhone 12 i Samsung Galaxy Note 20 Ultra nadmašili S21 u pogledu pokrivenosti i preciznosti prikaza boja. No isto tako, treba reći da je ovo nešto što svakodnevni korisnik neće primijetiti.

Samsung Galaxy S21 ekran

Kvaliteta prikaza i točnosti boja je klasično ”amoledovska” na Samsungov način. ako ste ikada ranije imali mogućnost koristiti neki od Samsungovih pametnih telefona iz ”S, Note” i većine ”A” uređaja, poznat vam je Super AMOLED. Boje su prekrasno žive i jasne, što se pogotovo vidi na Dynamic AMOLED-u Galaxyja S21. Crne su prikazane točno i precizno, radi se o ”pravim” nijansama crne, ne o ispijenim nijansama sive kao što je to slučaj kod IPS LCD-a. Ako je zaslon uređaja jedan od odlučujućih faktora kod odabira pametnog telefona, znajte da će vas Galaxy S21 oduševiti i da ćete zaslonom biti više nego zadovoljni, bez obzira hoćete li na ovom uređaju igrati igre, gledati najnovije filmove ili serije ili sve zajedno.

 

Samsung Galaxy S21 kamera

Samsung Galaxy S21: kamere

Hardverski gledano, kamere na Galaxy S21 potpuno su iste kao i kod Galaxy S20. Trostruki modul kamera sastoji se od glavne širokokutne leće od 12MP, ultra-širokokutne leće od 12MP i telefoto leće od 64MP, s trostrukim hibridnim optičkim zumom i softverskim zumom do 30 puta.

Fotografija Galaxyja S21 prepuna je detalja i jasnog prikaza boje, iako su fotografije, poput većine fotografija koje su fotografirane Galaxy telefonima u prošlosti, boje možda malo zasićenije od onih koje ćete fotografirati Huaweijem ili Googleovim Pixelima. Pixel 5 pruža topliji ton i oživljavajuće boje, s boljim dinamičkim rasponom.

No zumirajući, S21 odabire neke sitnije detalje, vjerojatno zbog telefoto kamere, što se pogotovo može vidjeti kod fotografiranja objekata mrtve prirode, koji se odlikuju konturama.

Vrijedno je napomenuti da je kod testiranja bila isključena značajka ”Scene Optimizer,” koja pomoću AI-a ili umjetne inteligencije prepoznaje ono što je u kadru i u skladu s tim podešava kameru kako bi postigla najbolju kvalitetu fotografije. U praksi smatram da to može rezultirati pretjeranom obradom.

Izvana na prirodnom svjetlu, glavna kamera S21 izvrsno radi. Međutim, Pixel 5 nudi dinamičniji raspon i boje koje su realističnije. Stvari se malo kompliciraju u situacijama slabijeg osvjetljenja ili u okruženjima osvijetljenim umjetnim svjetlom. Ovdje će  S21 povremeno izbacivati zamagljene i previše izglađene fotografije.

No to i nije toliko vidljivo, a vjerujem da je sve do toga da Galaxy S21 pojačava ISO i da kao posljedicu toga stvara više zrnatosti u mračnijim dijelovima fotografija. Pretpostavljam da bi za ovo mogla biti odgovorna obrada koja se vrši putem umjetne inteligencije, koja se primjenjuje u situacijama sa slabijim osvjetljenjem, što bi Samsung mogao popraviti ažuriranjem softvera. Fotografiranje ultra-širokokutnom lećom ne daje baš očaravajuće rezultate, što je pogotovo osjetno kod situacije kada zumirate fotografije, no to je uobičajeno za ultra-širokokutne kamere.

Space Zoom mogućnosti, koje idu sve do trideset puta su zapravo najveće nadogradnje kamere Galaxya S21. Također, nova značajka Zoom Lock koja koristi AI za prepoznavanje subjekta i koja omogućuje stabilnije fotografije također je novina.

Fotografije dobivene s Galaxy S21:

 

Sve u svemu, nove mogućnosti zumiranja djeluju sasvim dobro. Možete dobiti snimke koje su iznenađujuće jasne za tako ekstremno zumiranje, čak i ako imate prilično drhtave ruke. Obrada nakon fotografiranja toga očisti fotografiju i rezultira fotografijom, koja je čak poprilično dobre kvalitete. Sve u svemu, mogućnosti fotoaparata Galaxyja S21 iznad su mogućnosti lanjskog modela, što je svakako plus, ali je i očekivano. Drago mi je da ovdje Samsung nije štedio, nego je čak i ispolirao već viđeni trostruki modul kamera.

 

Samsung Galaxy S21 performanse

Samsung Galaxy S21: performanse

Galaxy S21 je na europskom tržištu osvanuo uz 8 GB radne memorije i s Exynosom 2100 plus Mali-G78 MP14 grafičkim procesorom, uz 128 GB memorije za pohranu. Snapdragon 888 je i dalje iznad Exynosa 2100, no kao što sam napisao na početku članka, svakom novom serijom taj se jaz sve više smanjuje, što je pohvalno.

Samsung Galaxy S21 geekbench

Exynos 2100, prema onome što je reklamirao Samsung, pruža poboljšanje od 20% u pogledu energetske učinkovitosti te poboljšanje od 10% u odnosu na performanse, u usporedbi s prošlom generacijom Exynosovog 7-nanometarskog čipa, Exynosa 990. Geekbench 5 benchmark testiranja pokazuju da je Exynos 2100 postigao broj bodova od 3.391, što znači da se Exynos zaista i približava sve više Snapdragonu, ali i Appleovom čipu.

Samsung Galaxy S21 performanse

Kako to izgleda u praksi? Neće imati nikakvog prigovora. Galaxy S21 će, baš kako se od njega to i očekuje, odrađivati sve zadatke savršeno. Gaming segment, iako ovo nije gaming pametni telefon, odrađivat će više nego odlično, s time da će biti prisutno malo do srednje zagrijavanje uređaja, pogotovo sada kada je temperatura viša.

Samsung Galaxy S21 performanse

No svaka igra koju budete na njemu igrali, od PUBG-a do Call of Dutyja, radit će na maksimalnim detaljima, bez trzanja ili zaštekavanja. Mislim da ovdje stvar dodatno popravlja mogućnost osvježavanja od 120 Hz. Iako sustav nije fluidan kao OxygenOS, dovoljno je fluidan da zadovolji ne samo prosječne, nego i zahtjevne korisnike, koji od perjanica očekuju ono što se od njih očekivati mora: maksimum.

 

Galaxy S21 baterija

Samsung Galaxy S21: vijek trajanje baterije i korisničko sučelje

Poput svog prethodnika, Galaxy S21 dolazi s baterijom od 4.000 mAh. To je u redu za telefon njegove veličine, iako je šteta što Samsung nije malo povećao kapacitet. Ipak, prilagodljiva brzina osvježavanja i poboljšana učinkovitost čipa trebali bi pružiti bolje trajanje baterije.

Postavljen na brzinu osvježavanja od 60Hz, Galaxy S21 uspio je dogurati do 9 sati i 53 minute uključenog zaslona, s uključenom 5G mrežom, otvorenim karticama preglednika i svjetlinom od 150 nita. To je čak bolje i od onoga što nudi iPhone 12.

Punjenje je brzo, no uređaj ne dolazi s punjačem u pakiranju, što znači da ćete morati kupiti punjač ili da ćete morati koristiti neki stariji. S originalnim punjačem Galaxy S21 napunit će se od 0 do 50% za oko 25 minuta, što je dosta dobro s obzirom na njegovu bateriju.

Sučelje je elegantnije, zajedno s redizajniranim Quick Panelom i zaslonom s obavijestima koji djeluje manje pretrpano. Posebno cijenim redizajnirane widgete zaključanog zaslona, kao i mogućnost postavljanja widgeta na zaslon i podešavanja njihove prozirnosti. One UI 3 još uvijek donosi također mnoštvo mogućnosti za prilagodbu vašeg Galaxy iskustva, što će se nekima svidjeti.

Galaxy S21

Zaključak

Samsung Galaxy S21 sve u svemu predstavlja korak naprijed u odnosu na lanjski S20 model. Unaprjeđenja se osjete u kamerama, iako se i dalje radi o istim senzorima, sada tu postoje neke nove mogućnosti.

Procesor je očekivano nov; Snapdragon 888 je, siguran sam, san snova, no ni Exynos 2100 nije za baciti. Količina RAM i ROM su na visini za jednu perjanicu. 128 GB ROM bi moglo možda biti premalo (još ako se sjetimo da je Samsung izostavio microSD utor).

8 GB RAM je više nego dovoljno, a dizajn i izgled, (bez obzira na ravan zaslon i polikarbonatnu poleđinu) pokazat će izdaleka da se radi o novom, ”premium,” Samsungovom telefonu ”S” klase, premda se radi o onom najmanjem i cjenovno najpristupačnijem.

Vrijedi li ovaj telefon 4.900 kuna? Usudio bih se čak reći da vrijedi. Kvaliteta je tu i neosporna je. Za one koji žele više, bolje i veće, preporučujem posezanje dublje u novčanik i izdvajanje još koju tisuću kuna za Galaxy S21 Ultra. No ako želite posjedovati najnoviji Samsungov flagship po pristupačnijoj cijeni, svakako preporučujem Galaxy S21.

Galaxy S21 specifikacija

Galaxy S21 specifikacija:

  • Zaslon: 6,2 inča, dinamičan AMOLED 2X, FHD+ (2400 × 1080)
  • Procesor: Exynos 2100 5 nm, Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-X1 & 3×2.80 GHz Cortex-A78 & 4×2.2 GHz Cortex-A55)
  • GPU: Mali-G78 MP14
  • Radna memorija: 8 GB RAM (LPDDR5)
  • Pohrana: 128 GB
  • Operativni sustav: Android 11
  • Zadnja kamera: 12 MP (ultra široki) + 12 MP (širokokutni) + 64 MP (telefoto) 30X Space povećanje, 3X hibridni optički zum
  • Prednja kamera: 10 MP
  • Mreža Podrška za 5G
  • Senzori: ultrazvučni senzor otiska prsta, akcelerometar, barometar, žiro senzor, geomagnetski senzor, Hall senzor, senzor blizine, senzor ambijentalnog svjetla
  • Opcije provjere autentičnosti Zaključavanje: uzorak, PIN, lozinka
  • Biometrija: otisak prsta, otkrivanje lica
  • Baterija: Li-Ion 4000 mAh
  • Dimenzije: 71,2 mm x 151,7 mm x 7,9 mm
  • Masa: 171 g
  • Cijena: 4.900 kn

 

Za:

  • Performanse
  • Dizajn i kvaliteta izarade
  • Kamere
  • Odličan 120Hz zaslon

 

Protiv:

  • Nema utora za micro SD
  • Nema punjača u kutiji

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular