Samsung nas redovito svake godine opskrbljuje novim Galaxy pametnim telefonima iz svoje ”premium” ”Note” klase. Možemo reći da je južnokorejska tvrtka svake godine radila dobar posao, izuzet one 2016., kada se na tržištu pojavio onaj nesretni, sklon samozapaljenju, Samsung Galaxy Note 7, a isto vrijedi i ove godine.
Ove je godine, baš kao i lani, Samsung isprva odlučio prodati dva modela Galaxy Note uređaja: Galaxy Note 20 i njegovog većeg, naprednijeg, više ”premium” ali i skupljeg brata Galaxy Note 20 Ultra (tko zna, možda se pojavi i ove godine Lite verzija). No mi ćemo u ovo recenziji govoriti o ”standardnom” Galaxy Note 20 modelu. Što je sve dobro u vezi ovog pametnog telefona, a što nije te vrijedi li on oko 7.000 kuna, što je oko 930 eura, pročitajte u nastavku ove recenzije.
Izgled i dizajn: kombinacija ”premium” i štedljivih elemenata
Iako Samsung Galaxy Note 20 jest manji od svog Ultra brata, nikako se ne radi o kompaktnom, pametnom telefonu. No, to od ovog i njemu sličnih uređaja niti ne očekujemo, budući da su to ipak od svojih početaka ”phableti”, koji jednostavno moraju biti veliki. Slično vrijedi i za ovaj telefon. Sa svojih 6.7 inča, koliko iznosi dimenzija zaslona Galaxyja Note 20, ovaj telefon spada u niz klasično velikih pametnih telefona, na koje smo naviknuli u proteklih godinu-dvije. Opet ponavljam, ako vam je ovo previše, u tom slučaju Galaxy Note 20 nije telefon za vas i možda biste trebali potražiti neki manji.
Što se samog izgleda i dizajna tiče, ono što se može zaključiti jest to da Galaxy Note 20 izgleda i ostavlja onaj ”premium” dojam, iako se ne radi o uređaju koji je u cijelosti ”odjeven” u ”premium” materijale. Prednja strana uređaja izrađena je od Gorilla Glass 5 stakla, što je svakako plus i nešto što se očekivali od njega, dok su poleđina i rubovi izrađeni od Samsungovog ”glasstica”, odnosno nekakve Samsungove posebne legure, za koju oni kažu da se sastoji od kombinacije stakla i plastike, odnosno polikarbonata.
Ako ste ljubitelj ”premium” izgleda i dizajna i ako vam je to jedna od najvažnijih stvari kod pametnih telefona, ne morate se brinuti da će Galaxy Note 20 poremetiti vaš imidž. Uostalom, taj glasstic će vrlo vjerojatno biti izdržljiviji od stakla, a ako uređaj stavite u neku silikonsku masku, što će vjerojatno velik broj kupaca i učiniti, neće se ni primijetiti radi li se o staklu ili polikarbonatu, pardon glassticu.
Najveći dio prednje strane zauzima velik, lijep i prostran, 6.7-inčni Super AMOLED zaslon, na vrhu kojeg se nalazi selfie kamera, smještena u ”punch-hole” rupicu, koja je osjetno veća od one koja se nalazi na Ultra modelu. Treba reći i to da je ovaj telefona vodootporan po certifikatu IP68 te da ima dva zvučnika. Sve su ovo plusevi i nešto što se jednostavno mora nalaziti na jednom Samsungovom pametnom telefonu ovog razreda.
Uređaj nažalost nema utor od 3.5 mm, kao i utor za microSD kartice, što znači da će ono što ćete dobiti od predefiniranih 256 GB morati biti dovoljno. Otraga se odmah ističe trostruka kamera, koja je smještena u gornjem, lijevom kutu. Ono što se meni osobno sviđa kod kamera jest to što se one ne ističu jako, dok se kamere kod Ultra modela itekako ističu. Sve u svemu, ako vam ne smeta polikarbonatna poleđina, s dizajnom i izgledom Galaxyja Note 20 nećete biti nezadovoljni.
Zaslon: klasično fantastičan Super AMOLED, ali samo na 60-herznom osvježenju
Zasloni su oduvijek jedan od najjačih aduta velike većine Samsungovih, pametnih telefona. Čak i na uređajima nižih razreda Samsung zna staviti svoje Super AMOLED zaslone, koji se onda ističu puno življim i realističnijim prikazom boja, posebice odličnim prikazom nijansi crne. Samsung Galaxy Note 20 nema najbolji zaslon na tržištu pametnih telefona i to samo iz razloga što postoje uređaji poput Samsung Galaxy Note 20 Ultra i Samsung Galaxy S20 Ultra, čiji se zasloni mogu pohvaliti višim rezolucijama, ali i višim razinama osvježenja slike.
No bez obzira na to, zaslon Galaxyja Note 20 jedan je svakako od aduta ovog uređaja. Full HD+ rezolucija, na dijagonali od 6.7 inča značit će vrlo dobru čitljivost pod kutom, izvrsnu vidljivost čak i na otvorenom, u situacijama kada ga Sunce izravno obasjava i sveukupno jedno fantastično iskustvo uživanja u svemu onome što poželite raditi na ovom pametnom telefonu, a moći ćete raditi puno toga.
Zahvaljujući jako dobrim komponentama ”iznutra” i odličnom zaslonu, Galaxy Note 20 ne samo da je dobar za pisanje, što svakako jest zahvaljujući njegovoj odličnoj S-olovci, već će biti i izvrstan za gledanje videozapisa na YouTubeu, gledanje filmova na Netflix-u, čitanje članaka na internetu, pisanje, stvaranje skica i poruka, ali i za igranje igara i to onih najzahtjevnijih. Jedan od minusa zaslona jest njegovo osvježenje; naime, Galaxy Note 20 ima osvježenje od standardnih 60 Herza, što je malo i nisko, pogotovo za jedan telefon ovakvog razreda, tako da ćemo to svakako staviti pod minus. No izuzev toga, sa zaslonom ovog telefona bit ćete itekako zadovoljni.
Performanse: još bolja S-olovka, 8 GB RAM i Exynos 990 pobrinut će se za besprijekorno obavljanje svih visokozahtjevnih aktivnosti
Samsungovi pametni telefoni iz ”Note” razreda ponose se S-olovkama i to s velikim razlogom. Svake godine, Samsung dodatno doradi i poboljša S-olovku i na nju stavi neku novu tehnologiju, zbog koje olovke na novim modelima postaju bolje u odnosu na prošle. Isto vrijedi i za S-olovku na Galaxyju Note 20. Zahvaljujući induktivnom načinu dopunjavanja baterije, nikada se nećete morati brinuti oko toga hoće li se baterija u olovci isprazniti ili ne.
Dodajmo tu i Samsung Notes aplikaciju te geste ”u zraku”, zahvaljujući kojima ćete moći koristiti S-olovku doslovno u zraku, na udaljenosti od zaslona uređaja i ponovno smo dobili najbolju olovku za pametne telefone na tržištu. Latencija od 47 milisekundi je jako dobra, iako ne kao latencija olovke koja dolazi s Ultra modelom, koja iznosi 9 milisekundi, no što je tu je. Samsung je valjda negdje morao uštedjeti.
Kada govorimo o ostalim komponentama koje je Samsung stavio ”ispod haube” Galaxyja Note 20, treba reći da ćete i u vezi njih biti vrlo zadovoljni. Exynos 990, koji je nominalno sporiji i lošiji od Snapdragona 865+, bez problema obavljat će sve zadatke koje stavite pred njega. Onako kao što se i očekuje.
Sve igre, od PUBG-a do Call of Duty Mobile i eFootball PES 2020, rade na najvišim detaljima, fluidno i bez trzanja. Palac gore za to. Kažem, Snapdragon 865+ jest brži i bolji, no to će vam biti važno samo ako ste opterećeni detaljima specifikacija; za svakodnevno korištenje to vam uopće neće biti važno, a neće se osjetiti neke razlike ni kod pokretanja zahtjevnijih aplikacija ili kod multitaskinga.
Što se multitaskinga tiče, Galaxy Note 20 omogućit će vam gotovo ”bestrzajno” korištenje više zahtjevnih aplikacija odjednom. To se može zahvaliti odličnih 8 GB radne memorije, koja u kombinaciji s Exynosom 990 odrađuju odličan posao. Je li Samsung Galaxy Note 20 pametni telefon namijenjen za igranje igara? Ne nužno, ali ako se odlučite za to, moći ćete uživati u gamingu bez ikakvih problema.
Samsung Galaxy Note 20 ne podržava nikakve microSD kartice. 256 GB ”po defaultu” je sve što ćete dobiti i to je nešto s čime biste trebali biti zadovoljni, budući da je to iznad prosjeka za prosječnog korisnika.
Baterija koja se nalazi u ovom pametnom telefonu je OK, trebali biste biti zadovoljni njome. Radi se o bateriji od 4.300 mAh. koja će vam u uvjetima normalnog, ne-prezahtjevnog korištenja pružiti oko 7 sati i 15 minuta uključenog zaslona. Baterija podržava i brzo žično punjenje do 25W. Od 0 do 100% uređaju će trebati nekih 75 minuta, što je sasvim OK.
Sve u svemu, kada se sve zbroji i oduzme, s performansama Galaxyja Note 20 bit ćete zadovoljni.
Kamere: trostruka stražnja i selfie kamera kao na Ultra modelu
Prvo što ću reći u vezi kamera Galaxyja Note 20 jest to da ovaj telefon i njegov Ultra brat imaju iste selfie senzore. Radi se o 10-mgapikselnoj kameri, kojom ćete fotografirati jako lijepe selfie fotografije, pogotovo u uvjetima dobrog osvjetljenja, a snimat ćete i videozapise u 4K kvaliteti.
Otraga se nalazi trostruka kamera. Ne, glavni senzor nije onaj od 108 MP, kakav se nalazi na Ultra modelu. Glavni senzor nije ni senzor od 64 MP. Glavni senzor je senzor od 12 MP. Radi se o širokokutnom senzoru, koji ima dual pixel fazni autofokus i optičku stabilizaciju slike te otvor blende f/1.8. Drugi senzor je senzor od 64 MP. Radi se o telefoto kameri, s trostrukim, hibridnim povećanjem, faznim autofokusom i OIS-om te treći, 12-megapikselni senzor, otvora blende f/2.2, s tehnologijom spajanja piksela, odnosno s ”Pixel Binning-om”.
Treći senzor je ultra-širokokutni. Mogućnosti snimanja videozapisa stražnjih kamera ide čak do 8K i to do 24 fps-a, no ono što je vjerojatnije je da ćete njima snimati videozapise u Full HD i 4K rezolucijama, što kamere ovog uređaja također podržavaju. Kamere koriste ”Super Slow Motion” i ”Hyperlapse” mogućnosti.
Sučelje kamera je da tako kažem, već viđeno i klasično ”samsungovski”. Možete odabrati između nekoliko načina snimanja i fotografiranja, dok se noćni način uključuje sam, kada senzor opazi da nema dovoljno svjetla. Unutar opcija možete odabrati i kontroliranje mikrofona, što daje dodatne mogućnosti kod kreiranja videozapisa. Profesionalni način snimanja videozapisa, koji je također dostupan, dostupan je samo na stražnjim kamerama, ne i na selfie kameri, što nekima može biti minus, pogotovo ako volite snimati videozapise.
Test kamere Samsung Galaxy Note 20:
Sama kvaliteta fotografija, ali i videozapisa je na vrlo visokoj razini. Kamerama ćete fotografirati iznimno kvalitetne, jasne i detaljima bogate fotografije, pogotovo ako budete koristili glavni senzor. Isto vrijedi i za videozapise. Kamerama nećete biti nezadovoljni, no oni koji se odluče na Ultra model, imat će ipak znatno više mogućnosti u pogledu fotografiranja i snimanja videozapisa.
Korisničko sučelje i operativni sustav
Samsung je na svoj Galaxy Note 20 ”po defaultu” očekivano stavio Android 10, uz najnoviju dostupnu verziju One UI korisničkog sučelja. Samsungovo novo korisničko sučelje je takvo kakvo jest. Njega ćete ili voljeti ili vam se neće svidjeti. Nekima je prekompliciran za korištenje, drugi uživaju u mogućnostima koje on pruža.
Ako će vam ovo biti prvi Samsungov pametni telefon, znajte da će vam trebati malo vremena kako biste se naviknuli na njegovo korisničko sučelje. Treba reći isto tako da ono radi poprilično glatko, uglavnom bez ikakvih trzanja; tu i tamo zna se dogoditi, kod multitaskinga, da uređaju treba mili-sekunda više kako bi prešao s jedne aplikacije na drugu, no to će vjerujem za većinu budućih korisnika biti zanemarivo. Tu se opet potežu ona pitanja bi li sve bilo još fluidnije da uređaj ima zaslon od 90 Hz, a ne od 60. Bi, ali što je tu je.
Isplati li se?
Na kraju članka dolazimo do najvažnijeg pitanja: isplati li se izdvojiti oko 7.000 kuna za ”standardni” Galaxy Note 20 ili je ipak bolje izdvojiti još 300-injak eura i kupiti onaj Ultra model? Ovisi. Ako želite posjedovati pametni telefon s najboljom olovkom na tržištu, telefon koji dolazi s odličnim zaslonom, solidnim vijekom trajnosti baterije, vrlo dobrim materijalima izrade i lijepim dizajnom, a opet uređajem koji je malo manji od Ultra modela i još k tome vam se ne da ili nemate dodatnih 300-injak eura, onda svakako odaberite ovaj model.
Svi oni kojima novac nije problem, a žele telefon većih gabarita, većeg zaslona s boljom rezolucijom, boljim kamerama, boljim vijekom trajnosti baterija i općenito boljim specifikacijama odlučit će se za skuplji i po većini segmenata više ”premium”, Samsung Galaxy Note 20 Ultra model.
Tehničke specifikacije Samsung Galaxy Note 20:
- Dimenzije: 161.6 x 75.2 x 8.3 mm
- Masa uređaja: 192 grama
- Materijali izrade: naprijed Gorilla Glass 5, otraga polikarbonat, polikarbonatni okvir
- Vodootpornost: Da, po certifikatu IP68
- Zaslon: Super AMOLED, 6.7-inčni
- Rezolucija: Full HD+ (1080 x 2400p) sa oko 393 ppi gustoćom točkica
- Posebnosti: HDR10+, Always-On
- Operativni sustav: Android 10 plus One UI 2.5
- SoC: Exynos 990 ili Snapdragon 865+ sa Mali G77 MP11 ili Adreno 650 grafikom
- Utor za microSD: Ne
- RAM: 8 GB
- ROM: 256 GB
- Kamere: stražnja trostruka (12 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 64 MP, f/2.0, 27mm (telefoto), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS, 3x hibridni zoom, 12 MP, f/2.2, 120˚, 13mm (ultra-širokokutna), 1/2.55″, 1.4µm, selfie kamera jedna, od 10 MP ultra-širokokutna
- Mogućnosti snimanja videozapisa stražnjom kamerom:, 8K do 24 sličice, 4K do 60 sličica, Full HD do 30 sličica
- Stereo zvučnici: Da
- Utor od 3.5 mm: Ne
- Čitač otisaka prstiju: Ispod zaslona, ultrasonični
- Baterija: 4.300 mAh neizmjenjiva
- Brzo punjenje: do 25W, bežično punjenje do 15W
- Cijena: oko 7.000 kuna
Piše: D.M.
ne isplati se. imam note 10 i mogu reci zesca prevara. zadnji sto valja je S8 nakon toga copy paste. kinezi ih ubijaju i treba jer je samsung postao gori i od apple inc… uzas..
inace koristim samsung elektroniku od 2003 i u 2020 mogu reci dosta vise prevara. kapu skidam samo samoled screenu ali iovako ih tu LG sisa..
qled tv jedna velika prevara posebno ultraskupi tanki cabel koji cikne kad ga krivo pogledas a kosta 300e….lopovi