Ovogodišnji ”osrednji” Samsungov uređaj iz niže klase Galaxy pametnih telefona donosi – osrednju kvalitetu uz umjerenu cijenu.
Samsung Galaxy ”J” serija uređaja je u posljednje dvije godine postala poprilično popularna, pogotovo među korisnicima koji žele imati brendirani uređaj koji neće biti toliko skup kao recimo ”A” ili ”S” serije. Kao što je već tradicija, južnokorejski proizvođač pametnih telefona svake godine na tržište izbacuje nove modele svoje ”J” serije.
Logično je za zaključiti kako svaka nova serija ima neke nove stvari i tehnološka obilježja koje protekle verzije nisu imale. Samsung Galaxy J5 (2017) je svakako jedan od uređaja koji se ističu po novinama i unaprijeđenjima, kako u estetskom, tako i u hardversko-softverskom pogledu. No, koliko se isplati kupovina novog Galaxy J5 uređaja, pogotovo ako već imate Galaxy J5 iz 2016.? O ovome i o još puno stvari ćemo nešto reći u nastavku članka.
Dizajn i kvaliteta materijala
Samsung Galaxy J5 (2016) je bio klasičan ”osrednji” uređaj iz niže klase Samsung Galaxy obitelji. To se vidjeli i na prvi pogled, a osobito kada bismo uređaj uzeli u ruke i počeli ga koristiti. Naime, to je li uređaj izrađen od stakla, plastike ili metala vrlo često (iako ne uvijek) određuje u koji razred uređaj spada. Plastično kućište je odmah sugeriralo kako se radi u uređaju iz ”entry” serije Samsungovih pametnih telefona (jer su recimo uređaji iz ”A” i ”S” serije bili izrađeni od kvalitetnijih materijala).
Ipak, ova godina je drugačija. Ove godine se Samsung, barem što se tiče Galaxy J5 uređaja odlučio na radikalnu promjenu u pogledu materijala kućišta. Umjesto dosadašnje plastike, novi J5 je izrađen od aluminija, što znači da njegovo tijelo dimenzija 146.2 x 71.3 x 8 milimetara izrađeno od aluminija, što će svakako dati na estetskom štihu, izdržljivosti, ali i na cijeni o čemu ćemo kasnije.
Već i na prvi pogled se vidi kako se radi o Samsungovom uređaju: zaobljeni rubovi, logo ispod gornjeg zvučnika, a iznad zaslona te tri tipke od kojih je jedna fizička Home tipka jasno daju do znanja kako se radi o Samsung Galaxy uređaju. Tipka za uključivanje je smještena na desnu stranu, dok su tipke za stišavanje i pojačavanje volumena zvuka, kao što je to i tradicija, smještene na lijevu.
Ako želite staviti SIM karticu (micro ili Nano) ili pak microSD, to ćete moći učiniti tek nakon što otvorite za to predviđen maleni otvor na uređaju. Otvor je zatvoren poklopcem koji se vrlo lako može otvoriti malenom iglom koja dolazi zajedno s uređajem. Samsung Galaxy J5 (2017) je dostupan u Dual SIM inačici, što znači da ukoliko poželite koristiti dvije SIM kartice nećete moći koristiti microSD karticu, tako da na ovo treba obratiti pozornost.
Ono što je isto tako važno za naglasiti kod ovogodišnje verzije J5-ice jest to da je fizička Home tipka rezervirana i za čitač otisaka prstiju (isto kao i kod J7 modela, s time da ova mogućnost nije prisutna kod J3). Ono što se meni osobno nije svidjelo jest to da multitasking tipke nemaju pozadinsko osvjetljenje, što je stvarno šteta, jer sam mišljenja kako je Samsung Galaxy J5 (2017) dovoljno ”high-end” da se na njemu mogu pronaći i svjetla za multitasking tipke i notifikacijsko LED svjetlo kojeg isto tako nema.
Sličnost koju J5 (2017) ima sa recimo ”A” serijom Galaxy uređaja jest ta što i ovaj uređaj ima zvučnik na desnoj strani, dok je donja strana odvojena za utore. 3.5-milimetarski utor je uvijek dobrodošao, s time da sam mišljenja kako bi možda bilo dobro da ova iteracija Galaxy uređaja ima i Type C utor, a ne miniUSB.
Izdaleka Samsung Galaxy J5 (2017) dosta podsjeća čak i na Samsung Galaxy A5 (2017), s time što za razliku od A5-ice, J5 nema otpornost na vodu i prašinu prema IP certifikatu.
Zaslon i dalje Super AMOLED
Ako ni zbog čega drugoga onda ćemo Samsungove pametne telefone svakako voljeti zbog kvalitetnih zaslona koji se nalaze na njima. Slično je i kod J5 koji na sebi ima ”osrednje” velik 5.2-inčni zaslon Super AMOLED kvalitete koji se nalazi između 5-inčnog IPS LCD zaslona kakvog ima J3 iteracija i 5.5-inčnog kakav se nalazi na J7 modelu.
Rezolucija nije ništa revolucionarno. 720p sa gustoćom točkica od 282 ppi govori kako Samsung Galaxy J5 (2017) u pogledu ovih obilježja neće korisnicima pružiti ništa spektakularno. No, ne može se reći kako je ovo loše ili razočaravajuće. Zaslon je poprilično svjetao tako da će korisnici moći bez većih problema čitati i koristiti svoj J5 čak i u uvjetima visoke osvijetljenosti.
Kada govorimo kod same osvijetljenosti zaslona treba reći kako Galaxy J5 (2017) ima mogućnost automatskog podešavanja svjetline zaslona, tako da je ovo nešto oko čega se korisnik ne treba brinuti. Četiri moda zaslona (Active, AMOLED Cinema, AMOLED Photos i Basic) mijenjaju ravnotežu boja ovisno o tome što je ono što ćete raditi s uređajem i koliko vam jasnoća boja igra važnu ulogu.
Operativni sustav i performanse
Ovogodišnja verzija Galaxy J5 uređaja ima Android Nougat kao svoj primarni OS, dok je verzija Samsung Experience 8.1. Sve zakrpe i nadogradnje u pogledu poboljšanja rada i sigurnosti zasad nisu dostupne za skidanje. NFC i Android Beam su prisutni kao oblici plaćanja i povezivanja uređaja što je dobro, dok za ”samo” 16 GB unutarnje memorije (od kojih je dostupno nekih 12) ne možemo reći da oduševljavaju. Ipak, mogućnost stavljanja microSD kartice do 256 GB rješava svaki eventualan problem nedostatka memorije.
Ono što se meni najviše svidjelo kod ovogodišnje iteracije Samsung Galaxy J5 modela je njegov procesor. Naime, ove godine Samsung je na J5 uređaj odlučio staviti procesor iz svoje vlastite radinosti. Radi se o Exynos 7870 osmojezgrenom procesoru koji je ojačan Mali T830 MP2 grafičkim procesorom, što je više nego dovoljno za sve grafičke zadatke koje ćete htjeti raditi na ovom uređaju. 2 GB radne memorije je opet OK, niti premalo, a svakako ne previše, što će značiti opet ”osrednje” cjelokupne performanse.
Kamera je isto tako vrlo dobra, pogotovo ako uzemo u obzir da je ovo ”J”, a ne ”A” ili ”S” serija. Dva senzora od 13 MP (od kojih je senzor primarne kamere S Sony IMX258) sa otvorima blende od f/1.7 i f/1.9 te LED bljeskalicom znače da će kvaliteta fotografija biti solidna, pogotovo ako su uvjeti u pogledu osvijetljenosti dobri. Slabija svjetlost jednako je tome da kvaliteta fotografija drastično opada. Ipak, s obzirom da se radi o ”J” uređaju, za kamere se može reći kako su dosta dobre.
Neki će reći kako je prava ”snažna” strana Samsung Galaxy J5 iz ove godine njegova baterija. 3000 mAh, u kombinaciji sa HD zaslonom koji ne traži puno znači da će baterija na ovome uređaju trajati bez ikakvih problema i do dva dana (osim ako ne igrate stalno zahtjevne igre ili ako niste na You Tubeu). Prema mjerenjima PC Mark testa, baterija je izdržala 9 sati i 9 minuta, a s obzirom da J5 (2017) ne podržava Quick Charge, već samo ”obično” punjenje, od 0 do 100 % će uzeti oko dva sata.
Završna riječ
Samsung Galaxy J5 (2017) je u odnosu na prošle iteracije donio promjene, koje su najviše primjetne kada gledamo dizajn, odnosno materijal izrade, ali i po pitanju performansi (recimo bolje kamere, Exynos procesor i bolja baterija). Ovaj model Samsunga je postao vrlo popularan zbog svoje umjerene cijene i korektnih performansi koje nudi za tu cijenu. Naravno da možemo naći i hardverski jačih telefona za 1700kn koliko je Galaxy J5 (2017) dostupan u Hrvatskoj, ali i brand koji stoji iza toga, uz kvalitetu koju donosi, ima određenu cijenu.
Ako želite brendirani ”osrednji” uređaj ”entry” razine za koji možete biti uvjereni da će biti kvalitetan i ako vam cijena od 1700kn nije problem, odaberite ga. Dobit će te solidan telefon sa dugotrajnom baterijom i lijepe snimke u dobrim uvjetima osvjetljenja uz iznenađujuće dobre selfie fotografije. Ako vam nije važno to nosi li vaš uređaj ime poznatog proizvođača, na tržištu ćete bez ikakvih problema moći pronaći uređaje sličnih (ili boljih) performansi. Izbor je na vama.
Tehničke specifikacije Samsung Galaxy J5 (2017):
- Dimenzije: 146.2 x 71.3 x 8 mm
- Masa: 160 grama
- Baterija: 3000 mAh
- Zaslon: 5.2 inča, Super AMOLED, 720p, 282 ppi
- Procesor i grafička kartica: Exynos 7870 octa na 1.6 GHz, Mali T830 MP2
- Kamere: obje na 13 MP
- OS: Android 7.0 Nougat
- Radna memorija: 2 GB
- Unutarnja memorija: 16 GB
- MicroSD: da, do 256 GB
- Cijena: oko 1700 kuna
Prednosti:
- Dosta dobra izdržljivost baterije s obzirom na performanse
- Procesor
- Kvaliteta zaslona
- Unaprijeđena kamera
- Dvostruki SIM
Nedostaci:
- Nema USB Type-C
- Samo 16Gb vlastite memorije
- Tipke nemaju pozadinsko osvijetljene
Piše: I.H.