PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A80 recenzija: Prvi Samsungov ''pametnjaković'' s rotirajućom kamerom!

Samsung Galaxy A80 recenzija: Prvi Samsungov ”pametnjaković” s rotirajućom kamerom!


Samsung, južnokorejski proizvođač pametnih telefona, ove je godine na tržište izbacio svoju novu ”A” seriju. Nova serija u sebi sadrži čitav spektar uređaja: od cjenovno i specifikacijski pristupačnijih kao što su Samsung Galaxy A10 i A20, pa sve do ”medium-high-end” uređaja kao što su Samsung Galaxy A50 i A70; Samsung je novom serijom odlučio dodatno zahuktati i zakomplicirati stanje na tržištu.

Na red je stigao i uređaj koji bi po svemu sudeći trebao biti najbolji (ali i najskuplji) iz nove ”A” serije: Samsung Galaxy A80. Po čemu se sve Galaxy A80 ističe, koje su njegove pozitivne, a koje negativne strane pročitajte u nastavku članka i u našoj detaljnoj recenziji.

Galaxy A80 recenzija

Tehničke specifikacije uređaja:

  • Vrijeme izlaska na tržište: svibanj 2019.
  • Dimenzije: 165.2 x 76.5 x 9.3 mm
  • Masa: 220 grama
  • Materija izrade: prednja površina staklo (Gorilla Glass 3), stražnja površina staklo (Gorilla Glass 6), aluminijski okvir
  • Ekran: 6.7 inča, Super AMOLED, rezolucije 1080p i gustoće točkica na ekranu oko 393 ppi
  • OS: Android 9.0 Pie, Android One UI
  • SoC: Snapdragon 730 osmojezgreni plus Adreno 618 GPU
  • RAM: 8 GB
  • ROM: 128 GB
  • SD kartica: Ne
  • Kamere: stražnja trostruka (48 MP, f/2.0, 26 mm, širokokutna, sa PDAF, 8 MP f/2.2, 12 mm, ultraširokokutna, ToF 3D kamera), prednja trostruka, rotirajuća
  • Posebnosti: čitač otisaka prstiju unutar ekrana, Type-C reverzibilni konektor, mogućnost brzog punjenja od 25W
  • Cijena: oko 4.700 kuna

 

Prednosti:

  • Rotirajuća selfie kamera i sve u svemu vrlo dobre kamere
  • Vrlo dobar ekran i izvrstan prikaz slike
  • 8 GB RAM

Nedostaci:

  • Nema utor za SD karticu
  • Nema 3.5-milimetarski utor za slušalice
  • Omjer gustoće točkica i slike su mogli biti bolji
  • Nema IP certifikat
  • Procesor je malo sporiji od očekivanog

 

Cijena – malo previsoka s obzirom na kokurenciju i ono što nudi

S obzirom na to da se radi o ”A” uređaju iz Samsungove kuhinje očekivali smo da će njegova cijena biti više u skladu s tim obilježjem. Umjesto toga Samsung Galaxy A80 cjenovno se nalazi negdje između srednjeg i visokog razreda.

Na primjer, malo je jeftiniji od Huaweijevog P30 uređaja (u vremenu kada je P30 tek izašao na tržište), ali je poprilično skuplji od Googleovog Pixela 3a. U usporedbi sa jednim od najprodavanijih Galaxyja iz nove serije, Samsung Galaxy A40 i Samsung Galaxy A50 uređajima, cijena A80-ice je poprilično skočila. Ovo će biti jedan od razloga koji je korisnike odbiti od ovog uređaja (s obzirom da se na 5.000 kuna može dobiti i tehnički jači uređaj).

 

Samsung Galaxy A80 cijena

Samsung Galaxy A80:  Dizajn – malo pretežak i glomazan uređaj

Po pitanju dizajna, ono što mi prvo dolazi na um kada dotaknem ili podignem Samsung Galaxy A80 jest da se radi o teškom i velikom uređaju. Ako više volite pametnjakoviće koji su manje mase i čiji su ekrani ispod 6 inča, zaobiđite ovaj uređaj u širokome luku. Sa svojih 220 grama Galaxy A80 je jedan od najtežih pametnih telefona koji danas postoje na tržištu (u usporedbi s njim Galaxy A50 teži laganih 166g). Iako dimenzijama nasreću nije rame uz rame s ostalim divovima sa tržišta, 165.2 x 76.5 x 9.3mm znače da im nije ni daleko. Sve u svemu, ako vam ne smeta poveća masa i veći dizajn, Galaxy A80 će vam biti OK.

Osim masivnosti, treba svakako reći i to da Samsung Galaxy A80, iako to nije, svakako djeluje kao flagship. To se može zahvaliti Corning Gorilla Glass premazima otraga i naprijed, kao i aluminijskom okviru.

Na stranama uređaja nalaze se (tradicionalno) tipke za uključivanje i isključivanje uređaja, tipke za pojačavanje i stišavanje zvuka, kao i pripadajući utor za SIM karticu. Na dnu se nalazi i USB-C reverzibilni utor (što je plus i pokazatelj da microUSB polako, ali sigurno izumire), kao i zvučnik. Nažalost, uređaj na sebi nema utorčić od 3.5 mm za slušalice, što je po mom mišljenju minus.

Ono zbog čega je ovaj uređaj podigao toliko prašine je svakako njegova rotirajuća kamera (odnosno kamere). Premda ova novina jest dobrodošla, nakon nekog vremena korištenja vidjelo se da će tu biti još materijala za usavršavanje. Samo okretanje kamere ne ide onako brzo kako bi trebalo, što nekim korisnicima može biti minus.

Još jedna stvar koja se meni osobno nije svidjela kod rotirajuće kamere jest činjenica da je ona doslovno magnet za prašinu. Svaki puta kada sam podignuo kameru morao sam obrisati prašinu, koja se nalazila u međuprostoru. Kao što sam već rekao, iako se radi o nečemu što je dobrodošlo u svijem pametnih telefona, sama implementacija rotirajuće kamere je nešto na čemu će proizvođači u budućnosti još trebati poraditi.

 

Samsung Galaxy A80 zaslon

Samsung Galaxy A80: Prikaz slike kao i ekran klasično odlični na Samsungov način

Prikaz slike i ekrani su segment gdje smo se oduvijek mogli pouzdati u Samsung i njegovu kvalitetu. Ekran i prikaz slike na Galaxyju A80 samo potvrđuju činjenicu da Samsung pravi najbolje ekrane na tržištu.

Super AMOLED zaslon daje odličan kontrast slike, vrlo jasne, bogate i žive boje. Dodajmo tu i nekoliko dostupnih načina podešavanja kvalitete prikaza slike i dobili smo još jedan uređaj sa ekranom vrhunske kvalitete. Za vrijeme korištenja svakako preporučujem uključivanje ”Vivid” načina rada, jer će to bojama dati dodatno na živosti i bogatstvu (što će biti pogotovo prigodno prilikom igranja igara ili gledanja multimedijskih sadržaja, što svakako preporučujem).

Jedine dvije negativne da tako kažem strane u vezi ekrana ogledaju se u oko 393 ppi i činjenici da se radi o 6.7-inčnom ekranu. 393 ppi gustoća točkica znači da prikaz slike neće biti baš toliko jasan i oštar (s obzirom na to da se radi o uređaju sa 6.7-inčnim zaslonom). Osim toga, ako imate malene ruke, A80 će vam biti nemoguće koristiti jednom rukom, tako da ovo treba imati na umu prilikom eventualne kupnje uređaja.

Samsung Galaxy A80 os

Samsung Galaxy A80: Vijek trajanja baterije – OK i ništa više

Samsung Galaxy A80 u sebi ima bateriju koja na prvi pogled može izgledati ”prostrano”. Ipak, u praksi je ispalo da je 3.700 mAh baterije tek dovoljno za svakodnevno (i to ne previše učestalo) korištenje.

Što se tiče tog ne previše učestalog korištenja, uređaj može izdržati jedan dan, ali jedva. Ako ste jedan od onih korisnika koji vrlo često uređaje imaju u ruci, pripremite se na dopunjavanje barem jednom u danu, prije nego što se vratite doma s posla ili s plaže. Jedan od uzroka poveće potrošnje energije je ekran, dok je drugi rotirajuća kamera.

Za vrijeme mojih ispitivanja, koja su se sastojala od puštanja videozapisa u trajanju od sat i pol, uz maksimalnu svjetlinu ekrana, uključenom Wi-Fi mrežom, ažuriranjem i sinkroniziranjem aplikacija u pozadini, energija baterije se u tih sat i pol spustila na 85%. U usporedbi s A80 modelom, Huawei P30 je izgubio samo 7% energije, što Galaxy A80 stavlja u ”OK” rang po pitanju trajnosti baterije.

Punjenje baterije ide dosta brzo, što se može zahvaliti brzom punjaču od 25W. Od 0 do 50% baterija će se napuniti za oko 40 minuta, što je poprilično brzo i dobro.

Samsung Galaxy A80 kamera

Samsung Galaxy A80: Kamere – rotirajući mehanizam je svakako dobrodošla novina

Glavni okidač Samsung Galaxyja A80 je njegov ”snapper” od 48 megapixela i otvora blende f/2.0. Tu su još i 8-megapixelni, ultraširokokutni okidač otvora blende f/2.2 i ToF (ili ”Time of Flight”) okidač otvora blende f/1.2, kojeg ćete koristiti za bolju dubinu i naravno bolju kvalitetu portretnih fotografija.

Najzanimljivija (vjerojatno i iz razloga što se radi o ”najnovijoj” vrsti okidača unutar kamera na Android telefonima) je ToF kamera. Sve u svemu, on svoj posao obavlja više nego odlično. Fotografije portreta izgledaju vrlo jasno, detaljno i jednom riječju prekrasno. Osim toga, izgled pozadina je uvijek jasan i nigdje nema zamućenja (koje se zna itekako dogoditi kod onih kamera koje na sebi nemaju ovaj okidač).

Samsung Galaxy A80 rotirajuća kamera

Ipak, s obzirom na to da ToF kamera kod A80-ice zamjenjuje klasični telefoto osjetljivi okidač, on neće biti baš tako dobar za zumiranje. Svaki puta kada pokušate zumirati fotografiju ona će biti vidno ”zrnata”, s obzirom na to da ne postoji optički zoom.

Druga kamera na A80 uređaju je ultraširokokutni okidač. Opet, moram reći da me zadivila kvaliteta fotografija fotografiranih ovim okidačem. U velikoj većini slučajeva rubovi su jasni, dok je sama kvaliteta fotografija vrlo visoka. Definitivno plus za kameru.

Samsung Galaxy A80 kamere

Glavni okidač od 48 megapixela je… u najboljem slučaju dobar (pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da se radi o pametnom telefonu koji košta oko 5.000 kuna). Dobre strane primarnog okidača su ”hvatanje” boja; zahvaljujući ovome boje će izgledati živo i bogato, čak i onda kada je optimizacija scene isključena. S druge strane, fotografije fotografirane u uvjetima niže ili niske razine svjetlosti izgledaju isto onako kako bi izgledale uobičajene fotografije, koje su fotografirane u takvim uvjetima, ali sa uključenom svjetlinom. U prijevodu: fotografije u uvjetima niže osvjetljenosti nemaju toliku razinu detalja.

Samsung Galaxy A80 rotirajuća kamera za selfie

Kada poželite koristiti prednju kameru (odnosno prednji dio kamere, budući da Samsung Galaxy A80 ima ”iste kamere”), njihova kvaliteta je tu negdje, s time da prednja kamera nema toliko funkcija.

Svaki puta kada poželite fotografirati neki selfie, vidjet ćete da ”selfie kamera” ima manji izbor mogućnosti u odnosu na ”stražnje kamere”. Na primjer, načini fotografiranja u panorami ili noćni način uopće ne postoje kod ”prednje kamere”, što znači da nećete imati mogućnost fotografiranja selfija u uvjetima niže osvjetljenosti, a nećete ih moći niti zumirati. Sve u svemu, kamere plus njihove mogućnosti su OK, ali mi je iskreno žao to što su selfie mogućnosti ograničene.

Samsung Galaxy A80 softver

Samsung Galaxy A80: Korisničko sučelje – ”Up-to-date” Android plus One UI

Samsung Galaxy A80 u sebi ima trenutno najnoviji Android; Android 9.0 Pie plus Samsungov One UI podoperacijski sustav.

Kao i kod mnogih drugih ”custom” osmišljenih korisničkih sučelja i kod ovog uređaja se najveća promjena ogleda u estetici. One UI prikazuje malo drugačiji izgled boja, kvadratasti izgled ikonica koji je malo zaokružen, s većim naglaskom na widgetima.

Samsung Galaxy A80 finger

Uređaj prilikom svakodnevnog korištenja začudo radi malo sporije nego što sam to očekivao. Pokretanje i zatvaranje aplikacija oduzima malo više vremena nego što bi to trebalo biti (što se najviše osjeti kod aplikacije kamere, koja je pomalo ”lijena”). Čitač otisaka prstiju je, s obzirom na cijenu i ono što konkurencija nudi, OK. Znalo mi se nekoliko puta dogoditi da uređaj ne prepozna odmah otisak, što je naravno palac dolje.

 

Samsung Galaxy A80 performanse

Samsung Galaxy A80: Performanse prilikom korištenja pokazuju da se radi o uređaju srednjeg razreda

S obzirom na to da ekran A80-ice nema zubić (niti zub, kao recimo Huawei Mate 20 X), uživanje u multimedijskim sadržajima bit će zajamčeno. Slično vrijedi i za igranje igara, s time da gaming iskustvo na ovome uređaju nije toliko fluidno kao kod nekih drugih uređaja iz istog razreda.

Glavni uzrok i razlog povremene sporosti kod pokretanja aplikacija leži u procesoru srednje klase: Snapdragonu 730. Iako se radi o novom procesoru i premda ima osam jezgri, Snapdragon 730 je više namijenjen ”čistokrvnim” pametnim telefonima srednje klase, što A80 baš i nije. Igre će vam raditi dobro i uglavnom fluidno na srednje-visokim detaljima, ali nemojte očekivati fluidnost kao kod flagshipovih procesora.

Benchmark mjerenja to su i dodatno pokazala. Benchmark za mjerenje rada više jezgri dao je 6.903 boda, što je vrlo dobro. U bliskoj usporedbi, Samsung Galaxy S8 postigao je 6.630 bodova (radi se o flagshipu iz 2017.), dok je Huaweijev P30 postigao broj bodova od 9.730. Dovoljan za nesmetano, svakodnevno korištenje? Da. Dovoljno dobar za visokozahtjevne aktivnosti? Ne baš. Iako Snapdragon 730 jest ”medium-end” procesor za ”medium-end” uređaje, imam dojam da bi Galaxyju A80 bolje koristio neki brži, ne nužno Snapdragon.

Jedna od stvari koja mi se posebno svidjela kod performansi je 8 GB radne memorije. Tih 8 GB (od kojih je ”po defaultu” dostupno oko 5.5-6) bit će više nego dovoljno za multitaskanje, tako da je ovo apsolutni palac gore. Ono što mi se, izuzev 128 GB ROM nije svidjelo jest nepostojanje utora za microSD kartice. Iako 128 GB (ili oko 110 dostupnih) može izgledati ”dovoljno”, nije. Utor za microSD bi bio itekako dobrodošao.

Samsung Galaxy A80 ekran

Sve u svemu – isplati li se kupiti Samsung Galaxy A80?

Samsung Galaxy A80 posljednji je iz nove Samsungove ”A” serije pametnih telefona. ”A” serija je u prošlosti slovila kao serija idealna za sve one koji si ne mogu priuštiti sve blagodati i prednosti, koje nudi ”S” serija, ali koji opet žele imati kvalitetne i ne preskupe uređaje. A80 je uređaj koji i pripada i ne pripada ”A” seriji.

Po specifikacijama (pogotovo po procesoru) A80 spada u srednji rang, ne samo Samsungovih pametnjakovića, već pametnih telefona uopće. Tu su naravno i neka obilježja uređaja visokog razreda (kombinacija stakla i aluminija), ali sve u svemu Samsung Galaxy A80 klasičan je ”medium-end” pametni telefon, bez obzira na dobrodošlu rotirajuću kameru, odličan prikaz slike i veliki, lijepi Super AMOLED.

Kupiti ga ili ne, pitanje je sad. Možda ne bi bilo loše pričekati na to da uređaju malo padne cijena. Jer trenutno za cijenu od oko 5.000 kuna na tržištu možete naći uređaje koji su specifikacijama i performansama čak i iznad A80 modela (jedino niste obožavatelj Super AMOLED-a, no nije sve u ekranu).

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular