PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A52s 5G recenzija: Poboljšana verzija standardnog A52 modela

Samsung Galaxy A52s 5G recenzija: Poboljšana verzija standardnog A52 modela


Samsung nikako nije besposlen. Nedugo nakon standardnih modela A52 i A52 5G, koji su naišli na jako dobar odgovor kod kupaca, već je dostupno aĹľuriranje za jedan od najpopularnijih Samsungovih pametnih telefona srednjeg ranga: Na prvi pogled, Samsung Galaxy A52s 5G nudi samo poboljšanje performansi, no malo bolji pogled pokazuje kako ipak postoje razlike izmeÄ‘u standardnog i ”s” modela. O ÄŤemu se toÄŤnije radi, proÄŤitajte u nastavku.

Kvalitetan pametni telefon srednjeg ranga s 5G i dobrim kamerama? Čini se da se kupcima ovo sviđa. Uostalom, Samsungova Galaxy A50 serija je pravi hit od svog predstavljanja, ako kao pokazatelj uzmete broj pregleda naših članaka za pregled ili čak prodajne karte velikih online trgovaca.

Galaxy A52s je malo ažuriranje 5G modela Galaxy A52 koji ima novi SoC. Dok sve ostale specifikacije ostaju iste, postoje neke razlike, primjerice u pogledu performansi, ali i u još nekim obilježjima.

Samsung Galaxy A52s 5G recenzija

Samsung Galaxy A52s 5G: Kućište i dizajn – i dalje Gorilla Glass 5

Gledajući vanjštinu Samsung Galaxy A52s 5G, ne primjećujemo nikakve razlike u odnosu na prethodnika. Težina i dimenzije su identične, a stražnje kamere i dalje prilično strše iz kućišta.

Crna, ljubičasta i bijela još uvijek su dostupne kao opcije boja, ali umjesto plavog modela, sada je tu nešto suptilnija zelena- mentol nijansa. Dizajn je i dalje prilično uglađen s mat poleđinama i nešto uglatijim izgledom nego kod prethodnih uređaja.

Samsung Galaxy A52s 5G test

Stabilnost kućišta je sasvim zadovoljavajuća, ali pametni telefon ÄŤujno škripi kada ga pokušate izvrnuti. Ništa se nije promijenilo ni po pitanju materijala: sprijeda je Gorilla Glass 5, dok je ostatak kućišta izraÄ‘en od plastike koja oponaša metalni okvir sa strane. Samsung je u tom pogledu aĹľuran: OnePlus Nord 2 5G, na primjer, takoÄ‘er ima Gorilla Glass 5 sprijeda i straga. Stoga je zaslon dobro zaštićen od razbijanja. Galaxy pametni telefon takoÄ‘er je zaštićen od prodora vode i prašine prema IP67 standardu, tako da se moĹľe koristiti i u malo ”grubljim” okruĹľenjima.

Samsung Galaxy A52s 5G vodootpornost

 

Samsung Galaxy A52s 5G: Spojivost s mogućnošću dva zvučna utora

Samsung nudi pametni telefon u dvije verzije, od kojih su obje dostupne u sve četiri varijante boja: Samsung Galaxy A52s 5G,128 GB ROM 6 GB RAM. koji košta oko 350 eura (ili točnije oko 2.600 kuna) i Samsung Galaxy A52s 5G sa 256 GB ROM i 8 GB RAM koji košta oko 400 eura.

USB-C priključak nudi samo USB 2.0 brzine. Iako postoji namjenski 3,5 mm audio priključak, možete koristiti i USB-C priključak za audio izlaz. Činjenica da Samsung nudi obje opcije vrlo je zgodna ako želite koristiti svoje žičane slušalice bez adaptera. Bluetooth 5.0 i NFC također su dio konfiguracije. microSD čitač podržava kartice kapaciteta do 1 TB. Prilično je brz s našom referentnom karticom Angelbird V60, ali nije sasvim u rangu s drugim pametnim telefonima kada je riječ o brzinama čitanja.

Samsung Galaxy A52s 5G os

Softverske mogućnosti jasno pokazuju da je Samsungu stalo do ažuriranosti sustava i korisničkog sučelja

Na pametnom telefonu je unaprijed instaliran Android 11, a na njega je instaliran Samsungov OneUI 3.1. Snažno prilagođava izgled i pomiče kontrole na donju polovicu zaslona što je više moguće, tako da ga i korisnici s manjim rukama mogu lako koristiti. Na primjer, sigurnosne zakrpe su bile potpuno ažurirane u vrijeme testiranja. Samsung je prije nekoliko mjeseci obećao najmanje četiri godine sigurnosnih zakrpa za mnoge pametne telefone, a Galaxy A52s 5G trenutno čak prima mjesečna ažuriranja.

Međutim, kada je riječ o novim verzijama Androida, Samsung je ostavio stvar otvorenim jer nije dao nikakve izjave: Uostalom, moguće je da hardver više neće biti podržan u budućim generacijama Androida, prema Samsungovoj web stranici za ažuriranje. To ne zvuči baš vjerodostojno iz tri razloga: Prije svega, drugi proizvođači barem uspijevaju obećati jednu ili dvije nove verzije Androida. Drugo, komponente pametnog telefona toliko su standardizirane da treba zajamčiti podršku za nekoliko generacija Androida. I treće, kao jedan od najvećih svjetskih proizvođača Android pametnih telefona, Samsung tu svakako ima neki utjecaj.

Stoga možemo samo ići na temelju iskustva i pretpostaviti da će se ažuriranje na Android 12 za trenutni pametni telefon srednjeg ranga poput Galaxy A52s 5G vrlo vjerojatno dogoditi. U ovom trenutku, međutim, nitko sa sigurnošću ne može reći kako će stvari izgledati dalje od toga.

Uobičajene Samsung aplikacije su uključene, ali dupliciraju neke od funkcija koje Android već nudi, kao što su Google Play Store ili preglednik. Nadalje, morate se suočiti s nekim unaprijed instaliranim aplikacijama za oglašavanje, ali se one mogu lako deinstalirati.

 

Kvaliteta telefonskih poziva: osrednja u najboljem sluÄŤaju

Samsung koristi svoju internu telefonsku aplikaciju, koja je više fokusirana na tipkovnicu od Googleove standardne aplikacije, ali je također vrlo dostupna nakon kratkog razdoblja upoznavanja.

Kvaliteta poziva telefona je prilično prosječna: osoba s druge strane zvuči pomalo prigušeno preko ugrađene slušalice, ali po želji razumno glasno. Druga osoba može čuti što govorimo, čak i ako govorimo tiše. Kvaliteta je i ovdje osrednja.

Osoba s druge strane linije zvuči vrlo visoko kada koristimo zvučnik i hands-free mikrofon, zbog čega zvuči pomalo tanko, ali jasno. Naš glas se dobro prenosi drugoj strani. Međutim, moraju pažljivo slušati kako bi nas razumjeli kada govorimo tiše.

Samsung Galaxy A52s 5G ekran

Samsung Galaxy A52s 5G: Zaslon uz razina osvjeĹľavanja od 120 Hz

Zaslon razine osvježavanja od 120 Hz i precizan zaslon osjetljiv na dodir čine pametni telefon vrlo osjetljivim: kašnjenja ili kašnjenja gotovo da i ne postoje kada pregledavate izbornike. Stvari bi mogle izgledati malo drugačije u aplikacijama, budući da ovo nije fiksna brzina od 120 Hz: kako bi se uštedjelo trajanje baterije, zaslon automatski detektira odgovarajuću stopu osvježavanja i smanjuje je kada je potrebno. Ovo radi prilično pouzdano. Povremeno smo na testovima primijetili mikro zastajkivanja, no ona su iznimno rijetka i vidljiva tek pomnijim pregledom.

Jedine hardverske tipke nalaze se na desnoj strani kućišta, a posvećene su funkcijama mirovanja i kontrole glasnoće. Prilično strše iz kućišta i stoga ih je lako pronaći. Međutim, zbog vrlo uskog oblika, nisu tako udobne za pritiskanje.

Senzor otiska prsta nalazi se ispod ekrana, malo preblizu donjem rubu za naš ukus. Nakon što se naviknete, otključavanje uređaja je prilično brzo, ali je primjetno lagano kašnjenje. Senzor otiska prsta također se uključuje kada je zaslon isključen, sve dok ste pogodili pravo mjesto.

Otključavanje telefona moguće je i putem prepoznavanja lica, koje također radi prilično pouzdano.

Samsung Galaxy A52s 5G zaslon

Već smo vidjeli ovaj AMOLED zaslon u Samsung Galaxy A52 5G: ima proširenu Full HD rezoluciju i može postati vrlo svijetao kada je potrebno.

Zahvaljujući tehnologiji, pojedinačni se OLED-ovi mogu potpuno isključiti, što teoretski omogućuje prikazu pune crne boje uz beskonačno visok omjer kontrasta. Iako to nije 100% ostvarivo u praksi zbog ambijentalnog svjetla i zalutalog svjetla, definitivno ćete dobiti svijetle boje i duboku crnu. Ne čudi što je zaslon certificiran i za HDR10+.

 

Samsung Galaxy A52s 5G performanse

Performanse: još bolje nego kod ”standardnog” A52 5G modela

Qualcommov prilično novi Snapdragon 778G je SoC za gornji srednji raspon i posljedično upravo pravi za naš testni uređaj. To također dovodi do najočitije razlike u usporedbi s prethodnikom Galaxy A52 5G: znatno veće performanse sustava. Povećanje od 50% u Geekbench 5.3 višejezgrenom testu, kao i antutu testu govori sve. Galaxy pametni telefon sada može konkurirati i preostalim uređajima za usporedbu.

Samsung Galaxy A52s 5G antutu test

Kada je u pitanju grafika, možemo vidjeti da je i ovdje postignuto značajno povećanje performansi: Adreno 642L sada postiže 70% ili čak 80% bolje rezultate u usporedbi s Adreno 619 u prethodniku. U isto vrijeme, preostali uređaji za usporedbu nude znatno više grafičke snage. Unatoč brzom SoC-u, Samsung Galaxy A52s 5G ima mjesto u sredini terena samo kada pregledava internet. U svakodnevnoj upotrebi ponekad morate čekati da se slike učitaju prilikom pomicanja.

Samsung Galaxy A52s 5G antutu performanse

Igranje na punih 120 Hz gotovo je nemoguće. Performanse su dovoljne za postizanje oko 100 sličica u sekundi u 2D igrama. Najmanje od 60 sličica po sekundi i dalje je moguće u PUBG Mobile kada snizite postavke. Igru se također može igrati bez problema pri 30 sličica, ali ne tako glatko kao pri većoj količini sličica po sekundi. Svaki okvir koji omogućuje reakciju važan je za zahtjevne igrače akcijskih igara.

Samsung Galaxy A52s 5G kamera

Samsung Galaxy A52s 5G kamera: bez hibridnih mogućnosti zumiranja

Sustav kamere nije se promijenio u usporedbi sa Samsung Galaxy A52 5G: i dalje snimate slike uglavnom s lećom od 64 megapiksela, koja obično kombinira svaka četiri piksela u jednu točku slike koja je intenzivno svjetlo. To rezultira fotografijama od 16 megapiksela, ali možete koristiti i punu razlučivost u posebnom načinu rada. Naravno, prisutan je optički stabilizator slike, kao i prateća leća za dubinsku oštrinu.

Slike snimljene glavnim objektivom pristojne su za svoj cjenovni razred; predmet cvijeta izgleda vrlo svijetlo, a dinamika je također pristojna na slici okoline. Međutim, detalji se ispiru pomnijim pregledom. Prihvatljiva reprodukcija detalja pri slabom osvjetljenju je ugodna, ali objektiv bi ipak mogao biti malo bolji u osvjetljivanju tamnih područja.

Ako želite veće vidno polje, možete koristiti širokokutni objektiv. Daje pristojne fotografije u smislu boja, ali su prilično netočne u detaljima, a također se znatno iskrivljuju na rubovima. Ne postoji glatki hibridni zum između glavnog i ultra-širokokutnog objektiva, a možete se samo izravno izmjenjivati između njih. To čini sustav malo manje fleksibilnim.

Primjeri fotografija dobivenih sa Galaxy A52s 5G kamerom:

Galaxy A52s 5G test kamere 1

Videozapisi se mogu snimati pri maksimalno 4K i 30 sličica po sekundi; 60 sličica također je moguće u Full HD rezoluciji. Moguće je prebacivanje između glavne i širokokutne kamere čak i tijekom snimanja. Autofokus i podešavanje svjetline radili su prilično pouzdano, brzo i glatko na našem testu.

 

Samsung Galaxy A52s 5G baterija: sve u svemu dosta dobri rezultati

Općenito, Samsung Galaxy A52s 5G pokazao se prilično štedljivim u smislu potrošnje energije sa svojim novim SoC-om. Samo pod maksimalnim opterećenjem zahtijeva nešto više snage, ali to je vjerojatno i zbog činjenice da je ovdje dostupno više performansi sustava. Baterija je kapaciteta 4.500 mAh, što je u rangu s konkurencijom. Sa svojom baterijom od 5000 mAh, Motorola Moto G100 dokazuje da je u tom pogledu moguće još više, ali u zamjenu za veću težinu.

Vrijeme izvođenja koje mjerimo prilično je na razini prethodnika. Postoje samo male razlike kod gledanja filmova, gdje je Galaxy A52s 5G u blagoj prednosti, ili pod opterećenjem, gdje prethodnik uspijeva izdržati nešto dulje, ali nudi i znatno manje snage. U usporedbi s drugim pametnim telefonima u cjenovnom rangu, Galaxy A52s se nalazi u sredini u pogledu trajanja baterije.

Vrijeme punjenja od oko 1 sat i 40 minuta s uključenim punjačem je prihvatljivo kada punite uređaj preko noći. No, treba imati na umu da će i malo punjenje baterije uređaja kada nemate vremena za potpuno punjenje također potrajati usporedivo dulje. Ako koristite brži punjač, vrijeme punjenja možete smanjiti na nešto više od sat vremena.

Galaxy A52s 5G

Zaključna riječ: A52s 5G donosi suptilna, ali vrlo važna poboljšanja u odnosu na standardni A52 5G model

Na prvi pogled čini se da su Samsung Galaxy A52 5G i Galaxy A52s 5G identični; kućište, performanse kamere, zaslon, zvučnici i trajanje baterije su svi tako slični.

Međutim, bliži pogled otkriva nekoliko razlika: novi SoC pruža mnogo više snage, osobito kada su u pitanju grafičke performanse i scenariji s više jezgre. U isto vrijeme, Wi-Fi je također brži. Svijetli zaslon i IP certifikat prednosti su koje Samsung pametni telefon čine privlačnim izborom.

Možete uštedjeti nekoliko eura uz OnePlus Nord 2 5G, koji također ima puno snage i još brže punjenje. Xiaomi Mi 11 Lite 5G također je nešto jeftiniji od Samsungovog uređaja srednjeg ranga, a dobar je izbor za korisnike koji traže tanak i lagan uređaj srednjeg ranga.

Samsung Galaxy A52s 5G

Samsung Galaxy A52s 5G specifikacija:

• Mreže GSM / HSPA / LTE
• Dimenzije 159.9 x 75.1 x 8.4 mm
• Težina 187 g
• Materijali Prednja strana staklo (Gorilla Glass), zadnja strana plastika, aluminijski okvir
• SIM Single SIM (Nano-SIM) iliHybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
• IP67
• Vrsta zaslona Super AMOLED, 90Hz
• Veličina 6.5 inches, 102.0 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio)
• Rezolucija 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density)
• Zaštita Corning Gorilla Glass
• Operativni sustav Android 11, One UI 3.1
• Chipset Qualcomm SM7225 Snapdragon 720G 5G (8 nm)
• CPU Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver)
• GPU Adreno 618
• Memorija microSDXC (uses shared SIM slot)
• Interna 128GB 6GB RAM
• UFS 2.1
• KameraQuad 64 MP, f/2.0, 26mm (wide), PDAF
• 8 MP, f/2.2, 123° (ultrawide)
• 5 MP, f/2.4, (macro)
• 2 MP, f/2.2, (depth)
• Features LED flash, panorama, HDR
• Video 4K@30fps, 1080p@30/120fps; gyro-EIS
• SELFIE kamera Single 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm
• Features HDR
• Video 4K@30fps, 1080p@30fps
• Zvučnik Da
• 3.5mm jack Da
• COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
• Bluetooth 5.0, A2DP, LE
• GPS Da, sa A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
• NFC Da
• USB USB Type-C 2.0, USB On-The-Go
• FEATURES Senzor otiska prsta (optički, ispod ekrana), accelerometer, gyro, proximity, compass
• ANT+
• Baterija Li-Po 4500 mAh, non-removable
• Brzo punjenje 25W
• Cijena 2.650 kn

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular