PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A52 – mnoštvo ''premium'' obilježja dostupnih po pristupačnijoj cijeni

Samsung Galaxy A52 – mnoštvo ”premium” obilježja dostupnih po pristupačnijoj cijeni


Samsung Galaxy A52 5G posljednji je ulazak tvrtke na cjenovno pristupačnije tržište telefona, u kojem je tvrtk poduzela korake kako bi ovaj telefon učinila najboljim do sada, po pristupačnoj cijeni.

A52 5G nije cjenovno najpristupačniji pametni telefon kojeg ste ikada vidjeli (dostupan je po cijeni od oko 2.600 kuna), ali je zasigurno mnogo jeftiniji od vodeće ponude tvrtke poput Galaxy S21 i Galaxy S21 Ultra. To znači da Galaxy A52 5G neće moći konkurirati apsolutno najboljim telefonima, ali on to i ne pokušava učiniti.

Ono što Samsung pokušava učiniti jest da u svoju cjenovno pristupačniju A seriju uvede velik broj ”premium” značajki, poput zaslona velike brzine osvježavanja, poboljšane stražnje kamere i IP certifikata. Koje su sve prednosti, a koji su nedostaci ovogodišnjeg Samsungovog Galaxyja A52, pročitajte u još jednoj recenziji. Uređaj je trenutno dostupan u hrvatskim trgovinama po cijeni od 2.600 kuna (oko 346 eura).

Samsung Galaxy A52

Dizajn i izgled

Galaxy A52 5G vrlo je čvrst telefon, iako se to možda tako ne čini na prvu ruku. Materijali izrade su također solidne kvalitete; ovdje imamo aluminijski okvir i polikarbonatnu stražnju stranu uređaja (ono što Samsung naziva ”glasstic”).

Istina je da na dodir ne djeluje tako ”premium” kao Samsungove perjanice tipa Galaxy S21, ali djeluje dovoljno izdržljiv u ruci da se sve u svemu može reći da dojmom u ruci i izgledom neće razočarati. Također treba reći da ovo nije mali uređaj, s obzirom na 6,5-inčni zaslon.

Samsung Galaxy A52 recenzija

Dimenzije od 159,9 x 75,1 x 8,4 mm govore da se radi o povećem, iako cjenovno pristupačnijem, pametnom telefonu. Masa od 189 grama, sugerira da uređaj nije ni pretežak niti baš lagan. Meni je osobno bio OK što se tiče mase i u pogledu upravljanja jednom rukom. Telefon dolazi u četiri boje, a dvije od njih su posebno podebljane i svijetle. Radi se o crnoj, bijeloj, plavoj ili ljubičastoj boji.

Samsung Galaxy A52 test

Treba svakako reći i to da je Galaxy A52 otporan na prašinu i vodu sa certifikatom IP67, što je nešto što u A segmentu Galaxy pametnih telefona nismo vidjeli još tamo od Galaxyja A5 2016, tako da nam je iznimno drago što je Samsung ponovno odlučio vratiti IP certifikat u svoj srednji rang pametnih telefona, čak i ako je IP67, a ne IP68.

Samsung Galaxy A52 utori

Utor od 3.5 mm je i dalje tu, što je svakako plus. Nalazi se na donjem dijelu uređaja. Pored njega smješten je USB-C utor, koji će poslužiti za spajanje uređaja na računalo i za punjenje. Zaslon na vrhu ima rupicu, što znači da je selfie kamera smještena u ”punch-hole” dizajn. Rubovi su vrlo tanki, što je također plus sa strane dojma i dizajna.

Samsung Galaxy A52 zaslon

Zaslon i prikaz slike

Zaslon koristi Super AMOLED tehnologiju može se pohvaliti Full HD+ rezolucijom. Otkrili smo da svjetlina od 800 nita izgleda fantastično kad smo zaslon namjestili na maksimalnu snagu svjetline. Zaslon je vrlo dobar, pogotovo za uređaj ovog cjenovnog ranga, što znači da će uživanje u multimedijskim sadržajima biti pravi užitak. Točna rezolucija je 1080 x 2400, što je jednako gustoći piksela od 407 piksela po inču, pa ćete to vjerojatno smatrati zadovoljavajućim, ali neće se moći usporediti s ekranima QHD ili QHD+ pametnih telefona, poput starijih modela Galaxy S serije.

Na sredini gornjeg ruba nalazi se malena rupica za selfie kameru. Zaslon je velik i prostran, a zahvaljujući vrlo dobrim specifikacijama moći ćete bez problema uživati i u igraćem segmentu, kao i u pregledavanju društvenih medija, gledanju filmova, serija i u sličnome. Selfije kamera smještena u ”punch-hole” dizajn definitivno nije za svačiji ukus, no Samsung je očito uložio veliki napor tu rupicu pokuša nekako sakriti što je bolje moguće.

Nakon nekog vremena korištenja siguran sam da ćete vidjeti da je rupica za selfie kameru prikladna alternativa onom, sada već pomalo zastarjelom ”notchu” iliti usjeku, koji se nalazi na vrhu zaslona nekih starijih Samsungovih uređaja iz A serije.

Samsung Galaxy A52 zaslon ekran

Jedna od velikih nadogradnji u odnosu na prethodne Galaxy A telefone odnosi se na uvođenje razine osvježenja zaslona od 120Hz, što je značajka koja je obično rezervirana samo za perjanice ili one telefone koji to žele biti. To u biti znači da se slika na vašem ekranu osvježava brže nego na većini drugih pametnih telefona iz ovog cjenovnog razreda, što sve u svemu osigurava glatkiji doživljaj prilikom pregledavanja sadržaja društvenih medija, igranja igara, ali i običnog pregledavanja aplikacija.

Razina fluidnosti u odnosu na uređaje s razinom osvježenja od 60 Hz je itekako veća i to će primijetiti svaki korisnik koji se malo razumije u razine osvježenja zaslona pametnih telefona. Razina osvježenja od 120 Hz ipak ne bi trebao biti odlučujući razlog za kupnju ovog telefona. No definitivno je plus i ono što još dodatno daje na dojmu jest činjenica da ova razina osvježenja ne djeluje dodatno negativno na vijek trajanja baterije, u smislu da će, ako biste razinu namjestili na 120 Hz, uređaj brže trošio bateriju.

To se sigurno može zahvaliti i boljoj sistemskoj optimizaciji, kvalitetnoj bateriji, ali i činjenici da uređaj koristi Super AMOLED zaslon, koji je dobro poznat po svojim mogućnostima štednje baterije.

Samsung Galaxy A52 igranje igri

Osobito ćete primijetiti razliku pri igranju mobilnih igara, a primijetio sam je i pri pomicanju kroz stranice društvenih medija. Ako vam se ova značajka ne sviđa, može se isključiti i u postavkama, ali od srca preporučujem da je isprobate. Mislim da ćete se pozitivno iznenaditi.

Čitač otisaka prstiju nalazi se ispod zaslona i uglavnom radi vrlo precizno. Nije to ništa spektakularno, no to se od Galaxyja A52 niti ne očekuje. Čitač radi dosta brzo i neće vas razočarati.

Samsung Galaxy A52 performanse

Specifikacije, performanse uređaja, korisničko sučelje

Ako želite super-brzu 5G povezivost po pristupačnoj cijeni, to će vam dodatno pomoći da se odlučite za ovog člana nove Galaxy A serije pametnih telefona. Ovaj će vam uređaj omogućiti korištenje internetske veze nove generacije, iako će većina možda smatrati da vam 5G pametni telefon još uvijek ne treba, budući da je ta tehnologija još uvijek u začecima, što nije pogrješno. No ako mislite da ćete jednog dana koristiti 5G povezivost, preporučujemo da odaberete telefon s opcijom nove generacije, a ne onaj bez, jer to znači da nećete morati nadograđivati telefon da biste dobili veće internetske brzine.

Uređaj ”ispod haube” dolazi s osmojezgrenim Qualcomm Snapdragon 750G procesorom, koji bez većih problema obavlja čak i one zahtjevne zadatke koje ispred njega stavite. S ovim čipsetom nećete dobiti vrhunsko, ”premium” iskustvo, ali treba reći da je 750G SoC dovoljno snažan za obavljanje čak i zahtjevnijih zadataka, pokretanje više zahtjevnijih aplikacija odjednom, pokretanje novih igara na visokim detaljima, fluidan rad i još je uz to 5G kompatibilan. Sve u svemu, procesor je vrlo dobar.

Ne biste trebali imati prigovor na njega. Kada ga objedinimo s razinom osvježenja od 120 Hz-a i dodatno ispoliranim korisničkim sučeljem (o čemu ću nešto više govoriti kasnije), onda imamo jedan vrlo dobar i podosta brz pametnih telefon, koji je na tržištu dostupan za manje od 3.000 kuna.

Samsung Galaxy A52 igre

Ako planirate igrati mnoštvo novih, super-zahtjevnih mobilnih igara, možda ovo i neće biti uređaj za vas, no bez obzira na to što se ne radi o igraćem pametnom telefonu, treba reći da je Galaxy A52 ipak jedan sposoban telefon. Njegov čipset samo znači da ćete možda morati dulje čekati da se aplikacije i igre učitaju u odnosu na ono kako stvari izgledaju kod Galaxyja S21 i S21 Ultra, no ovo je za svakodnevno korištenje zanemarivo.

 

Geekbench 5 mjerenje pokazalo je da telefon u pogledu mjerenja performansi više jezgri postiže 1614 bodova, dok s jednom jezgrom postiže 541 bod. To je znatno niže od Samsungovog vodećeg Galaxy S21, koji je osvojio 2.699 bodova s više jezgri, ali ne zaboravimo da je S21 cjenovno daleko iznad Galaxyja A52.

Samsung Galaxy A52 igranje

Samsung prodaje ovaj telefon sa 6 GB RAM-a i 128 GB prostora za pohranu ili 8 GB RAM-a i 256 GB prostora za pohranu. Ako vam treba dodatni prostor, postoji podrška za microSD do 1TB, što također zaslužuje palac gore, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da je Samsung iz svojih perjanica (Galaxy S21 modela) uklonio utor za microSD.

Samsung Galaxy A52 micro SD

Samsungov Galaxy A52 dolazi s predinstaliranim Samsungovim One UI 3.1 korisničkim sučeljem, koje je zasnovano na operativnom sustavu Android 11. To sve u svemu znači da A52 model dolazi s najnovijim što Android može trenutno ponuditi u svom svijetu. Ono što je ovdje još bolje i što još više veseli korisnike jest činjenica da će Galaxy A52 dobivati podršku za sigurnosne zakrpe i nadogradnje u trajanju od 3 godine.

Galaxy A52 recenzija

Samo korisničko sučelje podsjeća na One UI 2.0 i 1.0. Ako ste prije koristili neki noviji Samsungov telefon, osjećat ćete se kao na domaćem terenu. U slučaju da niste, brzo ćete se naviknuti. Samsungova trgovina temama i raznim sadržajem i dalje je tu, kao i aplikacije kao što su Samsung Health i ostale slične. Bloatwarea ima, no nije pretjeran. Većina nepotrebnih aplikacija može se onemogućiti u postavkama.

Samsung Galaxy A52 kemere

Kvaliteta kamera

Samsung Galaxy A52 ima četverostruki modul sa stražnje strane, koji se sastoji od primarne kamere od 64 megapiksela (s optičkom stabilizacijom slike i otvorom blende od f/1,8), ultra široko-kutne kamere od 12 megapiksela, makro kamere od 5 megapiksela i senzora dubine od 5 megapiksela. Za selfije je zadužena prednja, vrlo dobra kamera od 32 megapiksela.

Aplikacija za kameru slična je onoj koju ćete dobiti na većini drugih Samsungovih pametnih telefona, a pronaći postavku koju tražite nije tako teško. Postoji optimizator prizora (”Scene Optimizer”), koji detektira prema čemu je kamera usmjerena i pomaže pri postavljanju scene. Dodatne mogućnosti funkcioniraju odlično i rijetko kada da optimizator prizora nije uspio prepoznati prizor fotografiranja. Kamera je također brzo usmjerila fokus i nikad nije trebala ručnu intervenciju.

Najimpresivniji dio postavke kamera svakako je glavna leća od 64 MP. Ona će u uvjetima kvalitetnog osvjetljenja pružiti vrlo kvalitetne fotografije s puno detalja, a osvjetljenje nije bilo često problem ni pri snimanju glavnom stražnjom kamerom. Slike su bile prilično zasićene, no to je uobičajeno za Samsungove kamere na pametnim telefonima. Ovdje nema telefoto kamere, pa se kvaliteta zumiranja vrlo brzo pogoršava. Međutim, to vjerojatno neće biti problem za većinu ljudi.

Fotografije dobivene s Galaxy A52 5G:

Galaxy A52 5G test kamere (2)

 

Kvaliteta fotografija koje su fotografirane ultra široko-kutnom i makro kamerama su u redu, no ipak ne mogu se usporediti s kvalitetom fotografija koju pruža glavni senzor kamere, za kojeg sam siguran da ćete ga uglavnom koristiti na ovom pametnom telefonu. Na prednjoj strani nalazi se 32MP selfie kamera, koja je smještena u rupcii koja se nalazi gore, u središnjem dijelu ekrana. Selfie kamera pružit će vrlo zadovoljavajuće selfije i ako bude za to bilo potrebe, bit će sasvim OK i za video pozive. Sve u svemu, kamere su vrlo dobre, s time da je 64-megapikselna kamera na ovogodišnjoj iteraciji Samsungovog Galaxyja iz A50 serije iznenadila novim mogućnostima.

Galaxy A52 baterije

Vijek trajanja baterije i mogućnosti punjenja

Galaxy A52 5G dolazi s baterijom od 4.500 mAh. Iz Samsunga tvrde da ovaj pametni telefon može ponuditi trajnost baterije od čak dva dana. U praksi to ipak izgleda drugačije. Naime, tijekom redovitog korištenja baterija će izdržati cijeli dan bez potrebe punjenja, ali ako telefon ne koristite često svaki dan, nije nemoguće da vam baterija zaista i izdrži dva cijela dana. Naravno, baterija se troši brže ako na uređaju pokrećete zahtjevne aplikacije, ako putem njega ”streamate” ili ako često obavljate video pozive. No u globalu, trajnost je cijeli dan, što je OK.

Mogućnosti punjenja su vrlo dobre. Uređaj dolazi s brzim punjačem od 15 W, iako uređaj podržava brzo punjenje do 25 W. Preporučujem da si nabavite taj punjač, budući da će on napuniti bateriju Galaxyja A52 do 50% za neke 32 minute. 15-wattni punjač nije loš, ali je 25-wattni znatno bolji.

Galaxy A52

Isplati li se kupiti Galaxy A52?

Moje je mišljenje da se isplati. Ove je godine Samsung u Galaxy A52 5G, uređaj koji trenutno košta oko 2.800 kuna, implementirao mnoštvo dodatnih mogućnosti, koje smo dosad ili viđali samo na ”premium” uređajima ili ih dugo nismo vidjeli. Neke od tih mogućnosti su svakako osvježenje zaslona od 120 Hz na ionako odličnom Super AMOLED-u, IP67 certifikat, OIS za 64-megapikselnu glavnu, stražnju kameru.

Dizajn i izgled nisu ”premium”, ali to se u ruci i vizualno uopće ne osjeti. Zaslon je prostran i na lijep će način prikazati sve ono što na njemu budete gledali, specifikacije su vrlo dobre, kao i količina radne memorije, memorije za pohranu, plus mogućnost povećavanja memorije uz microSD kartice. Snapdragon 750G je vrlo dobar SoC. Sve u svemu, smatram da ćete Galaxyjem A52 dobiti jako dobar omjer uloženog i dobivenog.

Galaxy A52 5G specifikacije

Galaxy A52 5G specifikacije:

• Mreže GSM / HSPA / LTE
• Dimenzije 159.9 x 75.1 x 8.4 mm
• Težina 187 g
• Materijali Prednja strana staklo (Gorilla Glass), zadnja strana plastika, aluminijski okvir
• SIM Single SIM (Nano-SIM) iliHybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
• IP67
• Vrsta zaslona Super AMOLED, 90Hz
• Veličina 6.5 inches, 102.0 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio)
• Rezolucija 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density)
• Zaštita Corning Gorilla Glass
• Operativni sustav Android 11, One UI 3.1
• Chipset Qualcomm SM7225 Snapdragon 720G 5G (8 nm)
• CPU Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver)
• GPU Adreno 618
• Memorija microSDXC (uses shared SIM slot)
• Interna 128GB 6GB RAM
• UFS 2.1
• KameraQuad 64 MP, f/2.0, 26mm (wide), PDAF
• 8 MP, f/2.2, 123° (ultrawide)
• 5 MP, f/2.4, (macro)
• 2 MP, f/2.2, (depth)
• Features LED flash, panorama, HDR
• Video 4K@30fps, 1080p@30/120fps; gyro-EIS
• SELFIE kamera Single 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm
• Features HDR
• Video 4K@30fps, 1080p@30fps
• Zvučnik Da
• 3.5mm jack Da
• COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
• Bluetooth 5.0, A2DP, LE
• GPS Da, sa A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
• NFC Da
• USB USB Type-C 2.0, USB On-The-Go
• FEATURES Senzor otiska prsta (optički, ispod ekrana), accelerometer, gyro, proximity, compass
• Cijena: oko 2.800 kn
• Baterija Li-Po 4500 mAh, non-removable
• Brzo punjenje 25W

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular