PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A51 - solidan ''mid-ranger'' fantastičnog zaslona!

Samsung Galaxy A51 – solidan ”mid-ranger” fantastičnog zaslona!


Samsung, južnokorejski proizvođač pametnih telefona, prošle nas je godine obradovao svojom novom ”A” serijom. Radilo se o novom potezu zahvaljujući kojem smo dobili i nekadašnju ”J” seriju, zajedno sa novom i poboljšanom ”A” serijom u jednome.

Jedan od najboljih lanjskih Galaxyja iz te ”A” serije definitivno je bio Samsung Galaxy A50. Samsung je toga bio itekako svjestan te je krajem prošle godine na tržište odlučio izbaciti svojevrstan nastavak vrlo uspješnog Galaxyja A50, Samsung Galaxy A51. I napravio je odličan posao.

Što je to što Samsung Galaxy A51 ističe iznad konkurencije, koji su sve razlozi zbog kojih biste danas mogli kupiti ovaj pametni telefon, koje su sve prednosti i mane ovog uređaja saznajte u još jednoj detaljnoj recenziji.

Samsung Galaxy A51 RECENZIJA

Samsung Galaxy A51: Dizajn i izgled

Samsungova Galaxy ”A” serija je oduvijek bila poznata po tome što je za nižu cijenu korisnicima pružala okus onoga što je uvijek donosila ”premium” ili ”S” serija iz te godine. Tako smo najčešće dobivali Galaxyje iz ”A” serije koji su nerijetko na sebi ili u sebi imali ono što bismo inače očekivali kod ”S” serije, kao što je vodootpornost po IP68 certifikatu ili optička stabilizacija kamere. Samsung Galaxy A51 želi slijediti tu tradiciju i uglavnom mu to polazi za rukom, iako ne baš u cijelosti. Na primjer, uređaj je izrađen od materijala kojeg Samsung naziva ”glasstic”, a koji je navodno kombinacija stakla i polikarbonata, čime i ovaj Galaxy u ruci i kada ga gledate ostavlja ”premium” dojam, iako je taj materijal sve samo ne ”premium”. No počnimo otpočetka.

Na prednjoj strani uređaja dobit ćemo veliki zaslon dijagonale od 6.5 inča, koji se lijepo proteže od gornjeg do donjeg ruba. Selfie kamera ovoga puta nije smještena u ”notch” ili ”zubić” kao što je to bio slučaj kod njegovog prethodnika u onaj ”Infinity-U” dizajn. Ovoga puta ona je smještena u ”punch-out” rupicu, koja se nalazi na sredini zaslona, baš kao što je to slučaj kod ovogodišnjih perjanica, Samsung Galaxy S20 serije, što znači da je Samsung želio da Galaxy A51 izgleda maksimalno ”u trendu”.

Samsung Galaxy A51 test

Otraga također možemo vidjeti još nešto što nam govori da se radi o pametnom telefonu koji vjerno slijedi najmodernije trendove; stražnje kamere posložene su u četverokutni modul, s time da se one ipak ne ističu toliko kao kod Galaxyja S20, što je definitivno dobro. Ako želite maksimalno neutralizirati ”klackanje” kamere uređaj ćete staviti u neku prozirnu silikonsku masku.

Na lijevoj strani telefona nalazi se ladica za SIM karticu, dok se na desnoj strani nalaze tipke za kontrolu glasnoće i tipka za uključivanje, odnosno isključivanje uređaja. Sve viđeno kao i lani, što je svakako dobrodošlo, budući da su tipke kod Galaxyja A50 bile odlično izvedene. Na donjoj strani se uz USB-C utor nalazi i utor od 3.5 milimetara, što znači da ćete svoj Galaxy A51 moći priključiti na slušalice. Ovo svakako pozdravljam.

Galaxy A51 utori

Samsung Galaxy A51 je velik telefon. Njegov 6.5-inčni zaslon koji prekriva gotovo 88% prednje strane uređaja tomu najviše svjedoči, no to opet nije ništa što bi vas trebalo iznenaditi, budući da živimo u vremenu kada su pametni telefoni dijagonala od 6.3 do 6.7 inča normala. Materijal izrade je nešto gdje je Samsung svakako želio uštedjeti i u tome mu je uspjelo. Umjesto stakla pa čak i aluminija, Samsung se i ovdje odlučio za svoj ”glasstic” dizajn.

Samsung Galaxy A51 cijena

Uređaj izgleda lijepo i u ruci ostavlja dojam kao da je izrađen od stakla, no nije. Zato jako dobro skuplja kojekakve masne mrlje i otiske prstiju kako da jest, što znači da ćete ga često morati brisati i čistiti, osim ako ga ne stavite u zaštitnu masku. Sve u svemu, što se izgleda i dizajna tiče, može se reći da je Samsung ovdje napravio dosta dobar posao i da je uspio objediniti najnovije trendove sa opet cjenovnom pristupačnošću, čemu i potencijalni kupci u ovom cjenovnom razredu i teže.

 

Samsung Galaxy A51: Zaslon

Samsung Galaxy A51 može se pohvaliti podosta velikim zaslonom. Radi se o dijagonali od 6.5 inča, što znači da ćete na ovome telefonu moći uživati u pregledavanju multimedijskih sadržaja, igranju igara i svega onoga što biste na jednom pametnom telefonu mogli raditi.

Ono što je svakako plus ovog uređaja jest to što se na njemu nalazi Super AMOLED, a znamo što to znači: bogatstvo boja i njihova ”živost”, jasne nijanse crne, odlična čitljivost pod kutom. Rezolucija zaslona je Full HD+, odnosno 2400 x 1080p uz malo više od 400-injak točkica po inču, što će zajamčiti jako dobru, ako ne i odličnu preglednost svega onoga što na ovome uređaju budete gledali.

Samsung Galaxy A51 zaslon

Kada govorimo o zaslonu, neću pretjerati ako kažem da je zaslon Galaxyja A51 bolji od zaslona koji se recimo nalazi na iPhoneu SE 2020, koji iako je poprilično skuplji uređaj i dalje na sebi ima IPS LCD. Po mogućnostima je tu negdje, čak i iznad Motorolinog Moto G Stylusa, budući da oba uređaja imaju istu rezoluciju, no Moto G Stylus dolazi sa LCD-om.

Ono što je svakako odlično jest to da je Samsung ponovno implementirao svoj AMOLED zaslon na pametne telefone pristupačnije cijene. To znači da više ne moramo izdvajati četiri ili pet tisuća kuna kako bismo uživali u telefonima sa AMOLED tehnologijom, što pokazuje i Samsung Galaxy A51.

Galaxy A51 ekran

Zaslon je sve u svemu, više nego odličan, pogotovo za ovaj cjenovni rang. Ako volite kvalitetu prikaza slike i ako vam je to jako važan segment kod odabira pametnog telefona, onda će tu Galaxy A51 svakako dobiti dodatne bodove.

Ispod zaslona nalazi se optički čitač otisaka prstiju. Senzor je sam po sebi dobar, ništa specijalno, no to se od njega niti ne očekuje. Ponekad mu treba malo duže da reagira na dodir prsta, no u velikoj većini slučajeva zadovoljit će vas svojom brzinom i responzivnošću.

 

Samsung Galaxy A51: Performanse

Dok je zaslon jedan od glavnih aduta ovog pametnog telefona, ono za što se ne može reći da je nešto čime bi se ovaj telefon mogao pohvaliti su njegove performanse. Najveći problem je Exynosov 9611 procesor, koji je u usporedbi sa procesorima istog razreda, ipak slabiji i pružit će uređaju lošije performanse, što se osjeti i u svakodnevnom radu.

Osim Exynosa 9611, Galaxy A51 dolazi sa 4, 6 ili 8 GB radne memorije i 64 ili 128 GB unutarnje memorije za pohranu. 4 GB RAM je danas OK za svakodnevno korištenje, no za neki multitasking, pogotovo ako se radi o istovremenom pokretanju više aplikacija odjednom u pozadini, osjetit će se problemi. No ono što je prava šteta jest to što Samsung ovdje nije stavio neki brži procesor, budući da je Exynos 9611 zapravo reciklirani Exynos 9610 koji omogućuje da glavni senzor kamere bude onaj od 48 MP.

Samsung Galaxy A51 performanse

Samo informacije radi, Exynos 9610 nalazi se u Samsung Galaxyju A50, koji je na tržište izašao prije otprilike godinu dana, a već tada je taj procesor malo zaostajao za konkurencijom. U usporedbi sa većinom ostalih pametnih telefona iz srednjeg razreda, kojemu i ovaj uređaj pripada, Exynos 9611 je dosta sporiji od recimo Snapdragona 670, 720, a o Appleovom A13-Bionicu da i ne govorim.

Kako se ovo preslikava u svakodnevno korištenje?

Telefon će povremeno znati zatrzati, čak i prilikom obavljanja osnovnih i svakodnevnih stvari, dok će animacije biti manje fluidne. Uređaj će pokrenuti i zahtjevne igre i moći ćete ih igrati na nekim srednjim detaljima, no osjetit će se povremeno ”trzuckanje”. Tomu svjedoče i rezultati GeekBench 5 benchmarka.

Na temelju ovog mjerenja, Samsung Galaxy A51 ostvario je 315 bodova u single core mjerenju, dok su multicore mjerenja dala 1.281 bod. Ako tražite pametni telefon srednjeg razreda za kojeg ne želite potrošiti više od 3.000 kuna, a za njega želite da vam ipak daje jako dobre rezultate i da je brz, zaobiđite ovaj uređaj i tražite dalje.

Samsung Galaxy A51 softver

Softver

Samsungovo One UI korisničko sučelje svake godine postaje sve bolje i bolje, uz tu i tamo neke nadogradnje, koje dodatno doprinose boljoj fluidnosti, preglednosti i jednostavnosti korištenja. Zahvaljujući ovome i korisničko sučelje koje ćete dobiti na Samsung Galaxyju A51 bit će vrlo ispolirano i ne biste trebali s njime biti nezadovoljni. Ako ste ranije imali prilike koristiti neki stariji Samsung Galaxy i njegov TouchWiz, vidjet ćete da je One UI puno bolji u svakome pogledu.

Samsung Galaxy A51 dolazi sa Androidom 10 i One UI verzijom 2.0, što ćete kasnije moći nadograditi na One UI 2.1. Na korisničko sučelje ćete se relativno brzo naviknuti i ne bi vam trebao biti problem koristiti ga. Što se redovitosti nadogradnji tiče, njih će biti, no opet ne tako često kao kod Samsungovih Galaxyja iz ”S” serije.

Ipak, bolje ikakve nadogradnje nego nikakve. Sve u svemu, softverska podrška, korisničko sučelje i samo korištenje uređaja bit će nešto s čime ćete isto tako biti zadovoljni, pogotovo ako na Galaxy A51 prelazite sa recimo Galaxyja A5 (2017) ili još nekog starijeg Samsungovog pametnog telefona.

Samsung Galaxy A51 kamere

Samsung Galaxy A51: Kamere

Zahvaljujući različitim novim mogućnostima, kao što su strojno učenje i korištenje tri, četiri i čak pet leća, pametni telefoni iz razreda perjanica pomiču granice onoga što kamere jednog pametnog telefona mogu. Prije samo dvije godine jedna stražnja kamera bila je normativ za Samsungove pametne telefone. Izuzetaka je bilo jako malo; Galaxy A7 (2018) i Galaxy S9+ imali su otraga po tri, odnosno po dvije kamere.

No danas je sasvim normalno da čak i pametni telefoni nižeg razreda imaju barem dvije stražnje kamere, a ostali i po četiri. Samsung Galaxy A51 otraga ima četiri leće; glavna je ona od 48 MP, njoj prave društvo 12-megapikselni ultra-širokokutni, 5-megapikselni makro i 5-megapikselni senzor dubine. Selfie kamera je leća od 32 MP.

Galaxy A51 ekran kamera

To što neki pametni telefon ima četiri ili tri kamere i što su njegove kamere od 32 ili 48 MP ne znači da će te kamere davati kvalitetne fotografije, no u uvjetima dobrog osvjetljenja, Galaxy A51 će davati dosta dobre, pa čak i odlične fotografije i to najviše zahvaljujući 48-megapikselnom senzoru koji je vrlo dobro softverski odrađen.

Količina detalja je jako visoka, a stvar dodatno poboljšava i ultra-širokokutna leća, zahvaljujući kojoj ćete moći fotografirati jako dobre fotografije pejsaža. U uvjetima nižeg osvjetljenja stvari naravno postaju lošije. Selfie kamera će dati solidne selfie uratke koje ćete moći bez srama objaviti na Instagramu.

Primjer fotografija dobivenih s Samsung Galaxy A51 kamerom:

Samsung Galaxy A51 test kamere

 

Vijek trajanja baterije

Još jedan od, može se reći, aduta Galaxyja A51 je njegova baterija. Radi se o ćeliji od 4.000 mAh, koja će vam bez ikakvih problema potrajati od jutra do večernjih sati, bez potrebe dopunjavanja, bez obzira kakvim naporima izlagali ovaj uređaj. Uređaj dolazi i sa punjačem za brzo punjenje od 15W, što je OK, ali je u usporedbi s punjačima konkurenata ipak slabašno. Bežičnog punjenja naravno, nema.

Galaxy A51

Završna riječ

Samsung Galaxy A51 uglavnom je uspješan ”nastavak” lanjskog Galaxyja A50. Radi se o pametnom telefonu koji se prije svega može pohvaliti fantastičnim zaslonom, dosta dobrim kamerama, vijekom trajanja baterije koji će vas zadovoljiti te lijepim i modernim dizajnom, zbog kojeg će Galaxy A51 izdaleka, ali i izbliza izgledati kao da se radi o nekom znatno skupljem telefonu.

U negativne strane ovog uređaja svakako se ubraja njegov procesor. Exynos 9611 nije loš sustav na čipu, ali u usporedbi sa onime što konkurencija nudi, ipak zaostaje. Ako ste spremni na takve kompromise, ako želite imati jedan dosta dobar pametni telefon iz Samsungove ”A” serije, po relativno pristupačnoj cijeni (može ga se nabaviti po cijeni od oko 2.800 kuna, što je oko 380 eura), modernog izgleda i dizajna, svakako bi bilo dobro da i ovaj uređaj uključite u popis onih koje biste mogli kupiti.

 

Tehničke specifikacije Samsung Galaxy A51:

  • Dimenzije: 158.5 x 73.6 x 7.9 mm
  • Masa: 172 grama
  • Materijali izrade: Gorilla Glass 3, polikarbonatni okvir, polikarbonatna pozadina
  • Zaslon: Super AMOLED, 6.5-inčni
  • Rezolucija zaslona: Full HD+, 2400 x 1080p (sa oko 405 ppi)
  • Omjer kućišta i zaslona: 87.4%
  • Operacijski sustav: Android 10, plus One UI 2.1
  • SoC: Exynos 9611 osmojezgreni, sa Mali-G72 MP3 grafikom
  • RAM: 4, 6 ili 8 GB
  • ROM: 64 ili 128 GB
  • MicroSD: Da
  • Kamere: četverostruka stražnja (48 MP, f/2.0, 26mm (širokokutna), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultra-širokokutna), 5 MP, f/2.4, (makro), 5 MP, f/2.2, (senzor dubine), selfie kamera od 32 MP (širokokutna), f/2.2, sa HDR
  • Mogućnosti snimanja videozapisa: glavne kamere 4K do 30 sličica po sekundi, Full HD do 120 sličica po sekundi, selfie kamera Full HD do 30 sličica po sekundi
  • Utor od 3.5 mm: Da
  • Čitač otisaka prstiju: ispod zaslona
  • Baterija: neizmjenjiva od 4.000 mAh sa mogućnostima brzog punjenja do 15W
  • Cijena: oko 2.800 kuna (ili oko 380 eura)

 

 

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular