PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A32 5G: cjenovno pristupačan Samsungov 5G telefon!

Samsung Galaxy A32 5G: cjenovno pristupačan Samsungov 5G telefon!


Samsung je napravio dobru stvar ovim uređajem. Za pristupačnu cijenu dobit ćete moderan pametni telefon, vrlo dobrih specifikacija Samsung Galaxy A32 5G!

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 1.900 kuna ili oko 252 eura

Galaxy A32 5G izvrsna je cjenovno pristupačna 5G opcija. Izravno izaziva OnePlus Nord N200 za najbolji 5G cjenovno pristupačni, pametni telefon. No i usprkos prednostima, koje svakako postoje, Galaxy A32 5G također dolazi i s određenim minusima. Koje su sve prednosti, a koji su nedostaci ovog pristupačnog Samsungovog pametnog telefona pročitajte u još jednoj recenziji.

Samsung Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G: Dizajn i izgled

Na prvi pogled Galaxy A32 5G izgleda jako lijepo. Tri vertikalne leće kamere, zajedno s makro kamerom i bljeskalicom, čine suptilan modul kamere na stražnjoj strani telefona. Sa sjajnim plastičnim kućištem, A32 jako privlači otiske prstiju, što zahtijeva često čišćenje kako bi izgledao oštro.

Zaslon zauzima većinu prednje strane Galaxy A32. Međutim, zdepasti donji i gornji okviri zbunjuju svaku iluziju da se radi o zaslonu od ruba do ruba. Prednja kamera je smještena malom prostoru koji izgleda u obliku suze, smještenom na vrhu zaslona. To je pomalo ”demode”, budući da danas veliki broj pametni telefona koristi selfie kamere unutar rupice ili ”punch-hole” dizajna.

Samsung Galaxy A32 5G recenzija

Tipka za uključivanje A32 također sadrži senzor otiska prsta, koji je radio dovoljno. Ponekad sam imao problema s pravilnim postavljanjem lijevog kažiprsta, ali telefon je svaki put prilično prepoznao moj desni palac. Ono što mi se svakako svidjelo jest utor od 3.5 mm za slušalice, što je nešto što polako, ali sigurno istiskuju mnogi proizvođači pametnih telefona.

Samsung Galaxy A32 5G zaslon

Samsung Galaxy A32 5G: Kvaliteta zaslona

Više ne viđamo puno telefona s TFT LCD-ima, ali Samsung se odlučio na ovu opciju kako bi smanjio cijenu Galaxy A32 5G. Definitivno je kvalitetom prikaza slike daleko od Super AMOLED panela tvrtke, a pri 720p, oštrina zaslona neće vas baš oduševiti. Riječ je o srednjem 6,5-inčnom zaslonu, koji će prikazati u najboljem slučaju prosječnu kvalitetu boja, pogotovo ako ovaj zaslon usporedimo s prosječnim Super AMOLED-om.

Gledanje videozapisa na Galaxy A32 nije najbolje iskustvo, dok na primjer, njegov konkurent, OnePlus Nord N200 5G ima pristojan zaslon, koji je odradio puno bolji posao s bojama, kutovima gledanja i dubljim crnim bojama. Držanje oba telefona jedan pored drugog pokazuje vidljive razlike između TFT i IPS LCD panela. Zasloni na oba telefona mogu ići do 90Hz, što je jako lijepo vidjeti za uređaje koji koštaju manje od 2.000 kuna. Ta veća brzina kadrova znači da će listanje kroz aplikacije biti glatkije. Igre koje podržavaju visoke stope osvježavanja također će teoretski izgledati bolje, kada bi Galaxy A32 mogao skupiti snagu koja bi mu bila potrebna za takav zadatak.

Što se tiče svjetline, Galaxy A32 je u testiranju postigao maksimalnih 485 nita (s tim da je Nord N200 vidio nižih 415 nita). Vidjeti tako osrednji zaslon iz Samsunga prilično je iznenađujuće, pogotovo jer OnePlus nudi superioran zaslon na telefonu koji je još cjenovno pristupačniji.

Samsung Galaxy A32 5G kamere

Samsung Galaxy A32 5G: Kvaliteta kamera

Galaxy A32 5G koristi četiri kamere: glavnu kameru od 48 MP, ultra-širokokutnu kameru od 8 MP, makro leću od 5 MP i senzor dubine od 2 MP. Kao što možete očekivati samo su glavna i ultra-širokokutna kamere vrlo dobre; čini se da potonje dvije ne dodaju ništa.

Sve u svemu, kamere na A32, sve u svemu vrlo dobar posao, za telefon koji košta manje od 2.000 kuna. Samsung voli pretjerano zasićenje na svojim skupljim telefonima, ali ta sklonost nije tako vidljiva na fotografijama A32. To bi moglo biti zato što procesor nema snagu za obavljanje sve naknadne obrade koju obavljaju napredniji Galaxy telefoni. U fotografiranju na otvorenom, Galaxy A32 5G snimio je dobro uravnotežene fotografije. Boje su bogate, ekspozicija dobra s obzirom na to koliko je scena bila sunčana, a slika je općenito življa.

U interijerima, Galaxy A32 5G također pruža vrlo dobre fotografije. Ono što se dosta primjećuje jest to da je telefon imao određenih problema s mekim fokusom, zbog čega su konačne slike na nekim mjestima izgledale mutne. No sve u svemu, fotografije u uvjetima dobrog osvjetljenja Galaxy A32 5G sa svojim glavnim kamerama pruža vrlo dobru kvalitetu fotografija. Galaxy A32 5G je imao problema s portretima. Borio se ne samo sa svjetlom koje je dolazilo s desne strane slike, već i s preciznošću boja. Radijus zamućenja je, međutim, prilično umjetnički, pa ostajem da se pitam je li ovdje problem samo u nemogućnosti A32 da se nosi s lošijim svjetlosnim uvjetima.

Samsung uključuje noćni način rada na Galaxy A32 5G i to nije loše. Nažalost, ni to nije dobro, daleko od Googleovog ”Night Sighta” na Pixelu 4a. U usporedbi s OnePlus telefonom, Galaxy A32 je dao puno svjetliju sliku.

Treba reći i da Galaxy A32 5G ima prednju kameru od 13 MP. Ona je sve u svemu OK kvalitete, ništa posebno. Selfie fotografije bit će dovoljno bogate detaljima i poslužit će za svrhe ”instagramiranja” i ostalih vrsta uživanja u vlastitim fotografijama.

Samsung Galaxy A32 5G antutu

Samsung Galaxy A32 5G: Performanse uređaja

Telefoni s MediaTekovim procesorima obično ne misu toliko kvalitetni i snažni, kao što je to slučaj kod Dimensity, Exynos ili Snapdragon procesora za Android pametne telefone. Galaxy A32 5G koristi Dimensity 720 sustav na čipu uparen s 4 GB RAM.

Samsung Galaxy A32 5G performanse 2

U usporedbi s današnjim normativom, ne može se reći da je ovaj telefon mmoćan, ali ovaj čip ide u korak s nekim Qualcommovim ponudama iz nižih razreda, kao što je Snapdragon 480 5G. U svakodnevnoj upotrebi, Dimensity 720 radi dovoljno dobro, ali sve što je intenzivnije od pregledavanja društvenih medija i provjeravanja vaših poruka iziskuje poveći napor i tu ćete primijetiti usporavanje.

Samsung Galaxy A32 5G geekbench

Igranje igara ponekad može biti naporno na A32, pogotovo ako trebate ispustiti grafičke postavke da biste dobili bilo kakvu razumnu izvedbu. Manje zahtjevne igre bit će biti u redu, ali sve što zahtijeva puno resursa, poput Call of Duty Mobilea, dovest će do velikih napora i vidljivo je da će se uređaj mučiti. Sve u svemu, ako budete željeli igrati igre, budite spremni na kompromise.

Samsung Galaxy A32 5G baterija

Samsung Galaxy A32 5G: Vijek trajanja baterije i mogućnosti punjenja

Jedna od najvećih prednosti Galaxy A32 5G svakako je njegova trajnost baterije. S baterijom od 5.000 mAh, telefon će ostati uključen vrlo dugo, s obzirom na brzinu osvježavanja od 90 Hz. Uvijek je lijepo za vidjeti kada telefoni traju duže od 10 sati, što bismo smatrali prosječnim za današnje pametne telefone. No kod Galaxyja A32 5G ovo ide još dalje, što je svakako jedan veliki plus.

Jedan od odličnih načina kako se može ispitati trajnost baterije jest putem učitavanja mobilnih stranica na svjetlini od 150 nita, sve dok se baterija ne isprazni. U adaptivnom načinu rada, gdje se zaslon kreće gore i dolje, ovisno o sadržaju koji konzumirate, A32 je radio 11 sati i 39 minuta. A u načinu rada od 60Hz, telefon je izdržao duže; čak 12 sati i 22 minute, što je jako dobro.

Samsung Galaxy A32 5G performanse

Nije neobično za vidjeti da je na cjenovno pristupačnijim, pametnim telefonima jedan od najvećih aduta uređaja upravo baterija. Slično je i ovdje. Ako vam je na pametnom telefonu vijek trajanja baterije jedno od najvažnijih obilježja, a opet želite imati pametni telefon renomiranog proizvođača, tu bi se Galaxy A32 5G mogao probiti na sam vrh vaših mogućnosti odabira.

 

Samsung Galaxy A32 5G: Softverske mogućnosti

Još jedan plus za Galaxy A32 5G, softver na ovom telefonu je praktički isti kao što ćete naći na Galaxy S21. Kako bi se složio s tim, Samsung je obećao tri godine ažuriranja Androida i četiri godine sigurnosnih zakrpa. To je svakako ogroman plus u ovoj kategoriji pametnih telefona.

Samsungov One UI 3.1 izgleda vrlo drugačije od Googleove vizije, ali možda će vam se svidjeti. Samsung vam čak daje mogućnost da odaberete koji bloatware želite instalirati tijekom postavljanja, što je bolje nego da dobijete bloatware bez mogućnosti odabira. Vi birate ono što želite, a znamo da je mogućnost izbora uvijek plus. Softver na A32 nema ništa drugo posebno, što je u redu. Samsung je napravio dobar posao time što je učinio One UI vrlo jednostavnim za korištenje, s glatkim animacijama, lijepim prijelazima i mnoštvom stvari skrivenih u postavkama.

Samsung Galaxy A32 5G cijena

Zaključna riječ

Samsung Galaxy A32 5G cjenovno je pristupačan pametni telefon, namijenjen onima koji žele osjetiti dašak novina iz Samsungove kuhinje, ali za to ne žele izdvojiti previsoku svotu novca. Telefon dolazi sa svojim prednostima i nedostacima. Od prednosti svakako treba izdvojiti pristupačnost cijene, moderan dizajn, odličan vijek trajanja baterije i mogućnost ažuriranja od tri, odnosno četiri godine, ovisno o vrstama ažuriranja. No uređaj također dolazi i s nekim nedostacima.

Iako Galaxy A32 5G dolazi sa zaslonom koji se može ponositi razinom osvježenja od 90 Hz, treba reći da s ovdje ne radi o Super AMOLED zaslonu, nego o TFT ploči, što znači da kvaliteta prikaza boja neće biti tako kvalitetna. Tu je i procesor, koji, iako će obaviti posao na adekvatan način, ipak se ne može mjeriti sa Exynos i Snapdragon modelima, kakve danas u velikoj većini slučajevima vidimo na Samsungovim pametnim telefonima.

Samsung Galaxy A32 5G specifikacija:

• Brzina procesora: Octa Core 2×2.0GHz,6×2.0GHz
• Zaslon: Veličina zaslona: 6,5″
• Razlučivost: 1600 x 720 (HD+)
• Tehnologija: TFT Infinity-V Display
• Kamera: Quad kamera: 48MP + Ultra Wide 8MP F2.2 + Depth 2MP F2.4 + Macro 5MP F2.4
• Bljeskalica: Da
• Razlučivost / rezolucija snimanja videozapisa: 4K (3840 x 2160) @30fps
• Prednja kamera: 13MP
• Memorija: Veličina radne memorije (RAM-a GB): 4GB
• Veličina interne memorije za pohranu: 128GB
• Podrška za vanjsku memoriju: MicroSD (do 1TB)
• Kapacitet baterije (mAh, tipično): 5000
• Vrijeme upotrebe interneta (LTE) (do sati): 19
• Vrijeme upotrebe interneta (Wi-Fi) (do sati): 21
• Vrijeme reprodukcije videozapisa (do sati): 20
• Uklonjiva: Ne
• Vrijeme reprodukcije audiozapisa (do sati): 106
• Vrijeme razgovora (4G LTE) (do sati): 36
• Broj SIM kartica: Dual-SIM
• Veličina SIM kartice: Nano-SIM (4FF)
• Tip utora za SIM: SIM 1 + Hybrid (SIM ili MicroSD)
• Infrastruktura: 2G GSM,3G WCDMA,4G LTE FDD,4G LTE TDD,5G Sub6 FDD,5G Sub6 TDD
• USB interface: USB Tip-C
• Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80
• Wi-Fi Direct: Da
• Bluetooth v5.0
• NFC: Da
• OS: Android 10
• Dimenzije (VxŠxD, mm): 164,2 x 76.1 x 9.1 mm
• Težina (g): 205
• Senzori:Akcelerometar, Senzor otiska prstiju, Žiro senzor, Geomagnetski senzor, Hallov senzor, Senzor svjetla, Senzor blizine
• Format reprodukcije videozapisa: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
• Razlučivost reprodukcije videozapisa: FullHD (1920 x 1080) @60fps
• Format reprodukcije audiozapisa: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA
• Gear podrška: Galaxy Buds Live,Galaxy Buds+,Galaxy Buds,Galaxy Fit2,Galaxy Fit e,Galaxy Fit,Galaxy Watch3,Galaxy Watch,Galaxy Watch Active2,Galaxy Watch Active,Gear Fit2 Pro,Gear Fit2,Gear Sport,Gear S3,Gear S2,Gear IconX (2018)

 

Plusevi:

  • Za ovu cijenu, vrlo dobra razina osvježenja zaslona od 90 Hz
  • Vrlo dobra podrška u pogledu sigurnosnih ažuriranja sustava
  • Jako dobar vijek trajanja baterije
  • Pristupačna cijena

 

Minusi:

  • Performanse su mogle biti bolje
  • Dimenzije mogu predstavljati problem
  • Rezolucija je prosječna

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular