PočetnaMobyPametni telefoniRecenzija - Sony Xperia XA2 - telefon ugodnog dizajna, solidnog hardvera i...

Recenzija – Sony Xperia XA2 – telefon ugodnog dizajna, solidnog hardvera i pristupačne cijene


Sony nam svake godine predstavi nekoliko novih pametnih telefona. Prilikom toga trudi se zadovoljiti kako potrebu nešto oskudnijih kupaca, tako i onu čiji kupci vole uložiti znatan novac u svoje pametne uređaje. Telefon koji ćemo danas predstaviti pripada u srednji razred i može se reći kako je cjenovno pristupačan svim vrstama kupaca.

Čini se kako je Sony počeo raditi određeni zaokret u dizajnu što pokazuju telefoni iz višeg ranga. Kod Xperia XA2 telefona taj zaokret još nije toliko vidljiv, iako se određeni pomaci na bolje naziru. Za pretpostaviti je kako će Sony telefoni srednjeg ranga značajno poboljšanje dizajna doživjeti naredne godine, čime bi se Sony u potpunosti odmaknuo od svojeg prepoznatljivog, ali sada već pomalo zastarjelog dizajna. Xperia XA2 donosi nekoliko novina za razliku od svojeg prethodnika i svakako upada u kategoriju telefona koji su poželjni za kupnju i nude dobar omjer cijene i kvalitete. No, za više detalja preporučamo daljnje čitanje recenzije.

  • Zaslon: 5.2″ IPS LCD
    Procesor: SoCQualcomm Snapdragon 630
    Radna memorija: 3 GB
    Memorija: 32 GB
    Operativni sistem: Android 8.0 Oreo
    Stražnja kamera: 23 MP; 4K video
    Prednja kamera: 8 MP; 1080p video
    Baterija: 3300 mAh
    Cijena: 2599,00 kuna

sony xperia xa2

Sony Xperia XA2: Dizajn

Za razliku od svojeg prethodnika, koji je imao iznimno grub četvrtasti dizajn, kod Xperia XA2 telefona stvari su se znatno promijenile. Iako telefon i dalje izgleda četvrtasto, sada je taj osjećaj znatno ublažen raznim zaobljenim dijelovima koji izgledaju poprilično ekskluzivno. Stražnja strana uređaja je zaobljena i vrlo kvalitetno liježe u ruku, a jedina mala zamjerka tu je što se zaobljenost postiže s bočnih bridova, a ne i s gornje i donje strane uređaja. Bočni rubovi također su u potpunosti zaobljeni, a lijepim linijama spajaju se sa stražnjom i prednjom stranom uređaja gdje se zaslon proteže gotovo do kraja bočnih rubova. Gornji i donji brid telefona izrađeni su od metala, dok je stražnji dio napravljen od plastike. Zanimljivo, sve je vrlo kvalitetno ukomponirano u cjelinu i zahvaljujući svijetlim rubovima na dnu i vrhu ekrana naglašava se kvalitetan dizajn samog kućišta.

Na prednjoj strani uređaja nalazi se 5.2 inčni zaslon koji se proteže gotovo u potpunosti od lijevog do desnog ruba. No, ono gdje moramo ponovno uputiti male kritike Sonyju jest činjenica da postoji jako puno prostora iznad i ispod zaslona, koji zjapi prazan i neiskorišten. To je nedostatak koji se proteže već generacijama uređaja, a sve su glasnija nagađanja kako će iduće godine stići do određenog zaokreta u tom dijelu. Na vrhu prednje strane nalazi se prilično velika kamera, a uz nju tu je i lampica za obavijesti, kao i zvučnik koji je ukomponiran u sam rub uređaja. Ispod zaslona jako je puno mjesta koje je u potpunosti neiskorišteno i gdje se ne nalazi ništa.

Na vrhu lijevog brida uređaja nalazi se prilično velika ladica za kartice u koju je moguće staviti ili dvije SIM kartice ili kombinaciju SIM i microSD kartice. Desni brid upotpunjen je s tri različita gumba, koji su ovog puta i različitih dimenzija. Na vrhu je veliki gumb za podešavanje glasnoće, ispod njega nalazi se okrugli gumb za paljenje/gašenje uređaja, a na dnu se smjestio gumb koji omogućava fotografiranje. Sony je i kod toga ostao dosljedan svojem režimu te još uvijek drži gumb za fotografiranje na svojem uređaju. Na gornjem bridu uređaja nalazi se 3.5 mm utor za slušalice, a uz njega je tu i sekundarni mikrofon. Glavni mikrofon smjestio se na donjem bridu, gdje je i USB-C priključak za punjenje, ali i glavni zvučnik pametnog telefona. Poleđina uređaja izgleda prilično lijepo, a na njoj je u sredini smještena stražnja kamera od 23 MP, uz nju se nalazi bljeskalica, dok je ispod toga smješten čitač za otisak prsta. Tu je još i oznaka za NFC tehnologiju, kao i logotip Xperia.

Uređaj koji smo dobili na testiranje je u ugodnoj svjetlo-plavoj boji, koja izgleda vrlo skladno na cijelom uređaju. Na raspolaganju su još 3 druge boje: siva, crna i rozo-ljubičasta. Cjelokupni dizajn izgleda dosta ekskluzivno, iako se radi o telefonu koji ne pripada u viši razred uređaja. Nažalost, korišteni su i neki lošiji materijali, a mjesta za poboljšanja svakako ima (posebice kada pričamo o neiskorištenom prostoru iznad i ispod ekrana). U usporedbi sa svojim prethodnikom, Xperia XA2 gotovo je identičnih dimenzija, bez obzira na to što ima veći ekran i veću bateriju. Uz nekoliko drugih poboljšanja, najzamjetnije je ono oko seljenja kamere s ruba uređaja na sredinu. Generalno gledajući, ovaj je uređaj napravljen vrlo solidno i korisnicima bi se trebao itekako sviđati.

 

Sony Xperia XA2: Zaslon

Kao što smo već spomenuli, kod Sony Xperia XA2 telefona ugrađen je zaslon od 5.2 inča. Za razliku od svojeg prethodnika, kod ovog je uređaja zaslon nešto veći, ako ćemo točno onda je veći za 0.2 inča u dijagonali. Ono što nam se sviđa kod zaslona jest to što se proteže od lijevog do desnog ruba i što nema suvišnog prostora sa strane (ali zato ima ispod i iznad).

Zaslon je izrađen u Full HD tehnologiji, što za razliku od prethodne generacije (koja je bila u HD tehnologiji) osigurava puno bolji prikaz slike i raspon boja na zaslonu. Na telefonu se nalazi opcija putem koje je moguće uključiti funkciju poboljšanja kvalitete slike što će dovesti do većeg zasićenja boja. Generalno gledajući, kvaliteta prikaza slike je na vrlo visokoj razini. Uz kvalitetan kontrast i vrlo dobro pozadinsko osvjetljenje, tu je i zadovoljavajuća oštrina koje se postiže zahvaljujući 424 ppi. Rad na uređaju dobra je i za vrijeme sunčanih dana i korisnici s time ne bi trebali imati nikakvih problema.

 

sony xperia xa2

Sony Xperia XA2: Hardver

Sony je odlučio kako će u Xperia XA2 telefon ugraditi isti procesor kakav ima i Xperia XA2 Ultra. Radi se o Qualcommovom procesoru Snapdragon 630, koji se pokazao prilično kvalitetnim na testiranjima. Uređaj u sebi ima i 3 GB RAM-a, što bi trebalo zadovoljiti apetite srednje zahtjevnih korisnika, ali čak i one koji pametni telefon koriste pod punim opterećenjem. Korisnici na raspolaganju imaju i 32 GB prostora za pohranu podataka na uređaju, a uz to je moguće umetnuti i microSD karticu do 256 GB te tako proširiti memoriju za pohranu. To će vam možda i zatrebati u slučaju da se odlučite u potpunosti iskoristiti mogućnosti kamere, jer spremanje fotografija u punoj rezoluciji i video materijala u 4K rezoluciji traži i puno mjesta za pohranu.

Što se tiče grafike u uređaj je ugrađen Adreno 508 grafički procesor, koji se pokazao kvalitetnim. Prilikom igranja igara na Xperia XA2 pametnom telefonu nije bilo nikakvih problema, a isto je i s pokretanjem srednje zahtjevnih aplikacija. Zvuk koji proizvodi glavni zvučnik relativno je kvalitetan, tek pri nešto glasnijem pojačanju dolazi do određene distorzije. Također, pohvale idu i za zvučnik koji služi za razgovore, a sve to upotpunjeno je i kvalitetnim prijemom signala na pametnom telefonu. Čitač otisaka prstiju radi kvalitetno i precizno, ali je za razliku od nekih drugih uređaja malo sporiji. Vjerujemo da to neće smetati većini korisnika, ali neki bi ipak mogli ovo smatrati malenim nedostatkom. Generalno, hardver koji se nalazi u ovom pametnom telefonu može postići zadovoljavajuće rezultate kako kod srednje zahtjevnih, tako i kod naprednih korisnika.

 

Fotografirano stražnjom kamerom
Fotografirano stražnjom kamerom

Sony Xperia XA2: Kamere

Sony telefoni poznati su po tome da se u njih ugrađuju kvalitetne kamere visoke rezolucije, koje nude i mnoštvo naprednih mogućnosti zahvaljujući kvalitetnom softveru koji stoji u pozadini cijele priče. Xperia XA2 ima glavnu kameru od čak 23 MP, što pripada u kategoriju kamera s visokom rezolucijom. No, kod Sonyja još uvijek ne postoji navika ugradnje dvije stražnje kamere, tako da to izostaje i kod ovog uređaja.

Dakle, glavna kamera je rezolucije 23 MP, a otvor blende iznosi f/2.0. Iako se na prvu otvor blende ne čini velikim, važno je spomenuti kako kamera ima neke napredne mogućnosti koje omogućuju kvalitetno fotografiranje unatoč tom podatku. Zbog toga možemo reći kako će fotografije izgledati kvalitetno i u mraku, što je rijetko slučaj kod pametnih telefona srednjeg ranga.

Što se tiče nekih naprednih mogućnosti, svakako vrijedi istaknuti PD automatski fokus te mogućnost snimanja 4K video materijala. Nažalost, i kod ovog je uređaja slučaj da je za 4K snimanje potrebno ući u jedan zasebni modul, odnosno način rada, što može značiti da ćete propustiti uhvatiti pravi trenutak i savršen video. No, to je princip kojeg se Sony drži već neko vrijeme i čini se da će ustrajati i dalje u tome.

Mnogi će se korisni složiti kako je kod Sony uređaja najbolje koristiti Univerzalno automatski način rada, jer se kod njega postiže maksimalna kvaliteta fotografija uz minimalno ulaganje znanja i truda. Dakako, uz Univerzalno automatski način rada, korisnici se uvijek mogu pozabaviti i ručnim načinom rada koji omogućava mnoga podešavanja, ali istovremeno komplicira korisnicima rad s uređajem pa je za takav način rada potrebno posjedovati odgovarajuće fotografsko znanje. Ručnim načinom moguće je aktivirati i HDR, što će zanimati napredne korisnike.

Već smo spomenuli da je kvaliteta fotografija na zadovoljavajućoj razini, a možemo reći i nešto iznad toga. Kod noćnih fotografija zamjetna je nešto veća količina šuma, ali je zanimljivo da je kvalitetne fotografije moguće raditi i bez bljeskalice. Ako se ipak odlučite za korištenje iste, rezultati koji se dobivaju su kvalitetni i dobri.

Što se tiče selfie kamere tu su rezultati nešto slabiji, a ponajviše zbog toga što nedostaju dvije kamere i što nema bljeskalice. Xperia XA2 Ultra ima dvije selfie kamere, optičku stabilizaciju, veću i manju rezoluciju, kao i dva različita otvora blende. No, za razliku od tog uređaja, naš današnji testni primjerak Xperia XA2 uskraćena je takvih mogućnosti i zbog toga su selfiji koji nastaju nešto skromniji. Xperia XA2 ima širokokutnu kameru što znači da će u kadar za fotografiranje stati jako puno ljudi, no zbog prije spomenutih nedostataka, kvaliteta fotografija će biti nešto lošija. Zanimljivo, Sony je omogućio dva načina rada ove selfie kamere pa je tako moguće odabrati da li želite raditi širokokutne ili normalne fotografije. To je pohvalno i vjerujemo da će se korisnici prebacivati između ova dva način rada.

U globalu, kvaliteta fotografija koje daje Xperia XA2 uređaj je dobra. Stražnja kamera koristi napredne sustave koji uz vrlo malo truda korisnika daju sjajne fotografije i to je zapravo velika prednost ovog uređaja. Što se tiče video materijala, potrebno je pripaziti kod snimanja 4K te je najbolje prebaciti u H.264 format jer kod tog formata postižu se najbolji rezultati, a istovremeno video zauzima i nešto manje mjesta. Video je također kvalitetan i kamera ovdje odrađuje sjajan posao.

 

Sony Xperia XA2: Baterija

Baterija su uvijek diskutabilan dio pametnih telefona, jer koliko god sredstava ulagali u razvoj novih baterija i način punjenja, rezultati na tom području nisu briljantni. Za razliku od svojeg prethodnika, Xperia XA2 ima bateriju čiji je kapacitet sada uvećan za čak 1000 mAh i sada iznosi ukupno 3300 mAh. Zbog te je činjenice ovaj uređaj i nešto deblji od prethodnika, ali ima i značajno bolju autonomiju. Uz povećanje kapaciteta baterije, u ovaj je telefon ugrađen i nešto štedljiviji procesor pa su rezultati još dodatno poboljšani.

Prilikom umjereno korištenja ovog pametnog telefona moguće je postići da telefon na jednom punjenju izdrži i dva dana. Dakako, sve ovisi o načinu korištenja uređaja, jer ako se on koristi pri punom osvjetljenju i ako su podešene redovite sinkronizacije aplikacija, baterija će se više trošiti. Bez obzira na to, telefon bi na kraju dana trebao biti negdje na polovici kapaciteta baterije.

Uređaj ima omogućeno brzo punjenje, ali uz uređaj ne dolazi odgovarajući punjač koji bi takvo što omogućio. Punjač koji se nalazi u paketu radi na 1.5 A te mu za ostvarivanje punog kapaciteta baterije treba otprilike 3 sata punjenja. Ako nabavite bolji punjač koji podržava brzo punjenje moguće je za 15 minuta postići 20 posto kapaciteta baterije. Unutar jednog sata takav će punjač osigurati 75 posto kapaciteta, što je i više nego zadovoljavajuće. Bez obzira na vrstu punjača, unutar uređaja ugrađen je sustav koji blokira brzo punjenje kako se napunjenost baterije bliži maksimumu. To znači, da će i bolji punjači na kraju procesa usporiti punjenje i trebati će nešto duže vremena da dođu do 100 posto. Jasno, ta je zaštita ugrađena kako bi se očuvala baterija i njezino trajanje produljilo što je više moguće.

 

Sony Xperia XA2: Softver

Pametni telefon Xperia XA2 radi na novom operativnom sistemu Android 8.0 Oreo, koji se još uvijek nije nastanio na mnogim uređajima i još uvijek nije dosegao svoj puni kapacitet. Zbog toga, možemo reći kako ovaj uređaj u tom segmentu spada u naprednije, jer radi na sustavu koji je prilagođen top uređajima.

Već standardno Sony nije puno zadirao u samo sučelje i ono je gotovo bazično onakvo kakvo koristi i Google na svojim uređajima. Tek nekoliko manjih preinaka, garancija su da će uređaj raditi brzo i kvalitetno i neće korisnika zamarati nekim vlastitim prilagodbama. U startnom paketu dolaze ponovno neke standardne Sony aplikacije poput Albuma, Glazbe, Vijesti, Movie Creatora, Amazon Shoppinga, itd.

Početni zaključani zaslon ima veliki sat čiji je izgled moguće promijeniti u postavkama, a tu su i prečice do kamere te glasovnog biranja. Što se tiče nekih dodatnih postavki moguće je izmijeniti veličinu i izgled ikonica, mijenjati pozadine, teme, efekte, premještati aplikacije, stvarati widgete, itd. Jedna od novosti koje donosi navedeni Android sustav je rad u dva zaslona koji je podržan i kod ovog uređaja i koji može poslužiti prilikom obavljanja nekih kompliciranijih i naprednijih zadataka na pametnom telefonu.

Iako se 3 GB radne memorije nekim čini možda malo, zbog prilagođenosti procesora i ostalog hardvera te sjajnog softverskog dijela, ovaj uređaj radi iznimno kvalitetno i brzo. Prilikom testiranja raznih aplikacija i igara nije se pojavio nikakav problem i sve se odvijalo fluidno. Zanimljivo, uređaj nije imao ni problema kada je radio s nekoliko otvorenih aplikacija paralelno pa možemo zaključiti kako se radi o iznimno dobro optimiziranom uređaju.

 

Zaključak

Xperia XA2 pametni telefon pokazao se vrlo dobar prilikom testiranja i teško bismo pronašli neku veliku zamjerku za ovaj uređaj. Što se tiče hardverskog i softverskog dijela, tu imamo same pohvale i uređaj radi fantastično. Novi štedljiviji softver i 3 GB radne memorije u suživotu daju vrlo dobre rezultate, jer nije bilo nikakvih posustajanja prilikom korištenja raznih aplikacija. Ovaj pametni telefon krasi i novi Android Oreo sustav s kojim se mogu za sada pohvaliti tek rijetki uređaji i to je svakako jedna o velikih prednosti.

Na području kamera velika pohvale idu na stražnju kameru koja omogućava snimanje kvalitetnih fotografija u visokoj rezoluciji, ali isto tako i video materijale u 4K rezoluciji. Prednja kamera ima neke mane, prije svega pomanjkanje bljeskalice, ali omogućava širokokutno fotografiranje. Sjajne novosti desile su se na području baterije gdje je, za razliku od prethodnika, kod Xperia XA2 kapacitet narastao na velikih 3300 mAh. Takva baterija omogućava i do dva dana autonomije, a telefon ima i sustav za brzo punjenje pa oko toga ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Zbog povećanja kapaciteta baterije, telefon je nešto deblji od prethodnika, dok su ostale dimenzije gotovo identične. Dizajn uređaja je kvalitetan i zahvaljujući zaobljenim rubovima telefon je dobio jedan ekskluzivan štih. Nažalost, Sony je ostao vjeran ostavljanju puno slobodnog prostora iznad i ispod ekrana koji je u potpunosti neiskorišten. No, unatoč tome Xperia XA2 izgleda sjajno, a i funkcionira fantastično. Telefon je na našem tržištu moguće nabaviti po cijeni od 2.500 kuna. S obzirom na sve nabrojano nama se ovo čini kao pametno ulaganje, posebno ako tražite telefon srednje klase koji će raditi super fotografije i koji vam neće zadavati nikakve probleme prilikom rada. S obzirom na to da koristi novi sustav Android Oreo, telefon bi trebao imati i redovita ažuriranja pa bi i u skoroj budućnosti trebao raditi kvalitetno.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular