PočetnaMobyPametni telefoniRecenzija Samsung Galaxy S23 FE

Recenzija Samsung Galaxy S23 FE


Sam po sebi, Samsung Galaxy S23 FE izgleda kao primamljiva opcija. Tome najviše doprinose činjenica da je cjenovno pristupačniji od vodeće S23 serije, ali da ima onaj S23 DNK, što je nešto što bi se mnogim korisnicima moglo svidjeti.

No budući da je i standardnom S23 sada već pala cijena, ”Fan Edition” S23 modela mogao bit izgubiti dobar dio potencijalnih kupaca. Ipak, bez obzira na sve, ne može se poreći da se radi o jednom vrlo zanimljivom pametnom telefonu.

Samsung je najavio svoj najnoviji Fan Edition telefon, Galaxy S23 FE i samo brzim pogledom na njegovu specifikaciju, čini se da nas ovaj put čeka lijepo opće osvježenje. Od nove glavne kamere, koja bi mogla biti ista kao ona koja se nalazi na vodećem S23, do odbacivanja plastične stražnje ploče u zamjenu za novu staklenu, S23 FE izgleda kao poslastica za one koji ne žele potrošiti previše novca ali ipak želite nešto od vrhunskog korisničkog iskustva, posebno kada se uzme u obzir da je cijena S23 FE modela ipak niža u odnosu na cijenu za koju se prodavao S21 FE.

Zamisao koju je Samsung ovdje želio sprovesti u djelo bila je jednostavna: isporučiti vodeći Samsung Galaxy S23 DNK uz nekoliko kompromisa, kako biste postigli nižu cijenu. I Samsung je u velikoj mjeri uspio u svom naumu. Ponudio je vrlo solidno iskustvo s nekoliko značajnih kompromisa. No bilo bi bolje da je Samsung ovaj pametni telefon na tržište izbacio ranije nego što jest. Jer da jest onda bi se ta niža cijena osjetila još bolje. Ovako nije toliko došla do izražaja.

Galaxy S23 FE: Sadržaj pakiranja, dizajn i izgled uređaja

Galaxy S23 FE nema puno toga za ponuditi što se tiče samoga paketa. Sve što ćete dobiti unutra, osim samog telefona, je USB-C na USB-C kabel, alat za izbacivanje SIM kartice i uobičajena dokumentacija.

Što se samog izgleda i dizajna tiče, prva stvar koja je jasna nest da je vrlo teško na prvi pogled razlikovati Samsung Galaxy S23 FE i S23 modele, pogotovo onaj standardni, što i jest smisao. Cilj S23 FE je ponuditi vrhunsko iskustvo S23 po nižoj cijeni. To znači da ćete dobiti isti minimalistički dizajn koji koristi vodeći asortiman tvrtke za 2023., zajedno sa zaobljenim rubovima, ravnim zaslonom, jednostavnim triom leća kamere na stražnjoj strani i ne puno više.

S23 FE također je dostupan u sličnim prigušenim pastelnim bojama kao što su Lime, Cream, Purple, Indigo, Tangerine i Graphite. Postoje, naravno, male razlike u izgledu dva telefona ako pogledate dovoljno pažljivo. Samsung je ipak morao sniziti cijenu, što znači da je morao negdje uštedjeti.

S23 FE ima nešto deblje okvire i istaknutiju bradu od super-tankih okvira serije S23, a postavka stražnje kamere strši malo dalje od kućišta, ali to će biti vidljivo samo ako ste potrošili puno vremena koristeći taj telefon. Međutim, postoje očiglednije razlike kada uređaj uzmete u ruku. S23 FE je osjetno viši i širi od standardnog S23, sve do većeg panela od 6,4 inča od 6,1-inčnog S23, ali je i veće mase, s 209 g.

Postoje i razlike u materijalu; dok ćete dobiti istu kombinaciju aluminija i stakla kao vodeći model, korak naprijed u odnosu na plastični okvir jeftinijeg Galaxy A54 5G, zaštićen je Gorilla Glass 5 umjesto najnovijim Victusom 2. To znači da neće preživjeti pad tako dobro kao standardni S23 modeli, iako uz odgovarajuću IP68 otpornost na prašinu i vodu, neće imati problema ako upadne u bazen ili u kadu.

Uz sve rečeno, mislim da Galaxy S23 FE ima prave rezove kako bi pružio vrhunski izgled vodeće serije Galaxy S23, a istovremeno nudi ključne vrhunske prednosti. Samsung je napravio korake sa svojim pakiranjem s kartonskom kutijom koja se uglavnom može reciklirati, iako još uvijek postoji upotreba plastike za jednokratnu upotrebu koja će ići ravno na odlagalište, tako da tu još ima posla.

 

Galaxy S23 FE: Zaslon i prikaz slike

Glavna obilježja zaslona:

  • Zaslon od 6,4 inča veći je od običnog S23
  • AMOLED zaslon je živopisan i svijetao
  • Ne-LTPO brzina osvježavanja od 120 Hz

Zaslon je jedno područje u kojem se Galaxy S23 FE razlikuje od standardnog 6,1-inčnog Galaxy S23. Njegov zaslon od 6,4 inča bliži je 6,6-inčnom S23 Plus modelu. To znači da dobivate neznatno više prostora na zaslonu, što se prevodi u bolje iskustvo gledanja filmova i posebice igranja igara, što je uvijek dobro.

Ako u obzir ne uzmemo veličinu, možemo lako zaključiti da su zasloni prilično slični u pogledu tehnologije. Standardni S23 i S23 FE dijele isti Dynamic AMOLED 2X s prodornim, živim bojama i snažnim nijansama crne, po čemu je ova tehnologija najpoznatija.

Zaslon isto tako dolazi i s brzinom osvježavanja od 120 Hz, iako bez vrhunske LTPO tehnologije koja se nalazi na vodećim modelima, S23 FE može mijenjati samo između 120 Hz i 60 Hz. To neće biti previše važno u svakodnevnoj upotrebi s općenito glatkim radom. No ovo znači da će uređaj trošiti malo više baterije nego što bi inače trošio.  S23 FE i S23 dijele istu FHD+ (1080 x 2340) rezoluciju, ali veći zaslon S23 FE znači da zaslon uređaja nema tako gust raspored točkica. Standardni S23 također je neznatno svjetliji, s 1750 nita u usporedbi s 1450 nita svjetline, koju nudi S23 FE.

Osim ako niste proveli dosta vremena s vodećim S23 asortimanom, odnosno sa S23 Plus i Ultra modelima, zaslon koji se nalazi na S23 FE bit će vam više nego odličan. Dovoljno je svijetao za korištenje na otvorenom, gladak je, a AMOLED tehnologija donosi živopisne nijanse boja. Istina, te boje ponekad izgledaju malo previše žive, ali to se može podesiti u izborniku postavki. Zaslon je idealan za gledanje video sadržaja i igranje igara. Možda ne čini mnogo da se istinski izdvoji od konkurencije višeg srednjeg ranga, ali svoj posao obavlja dovoljno dobro.

Galaxy S23 FE: Kamere

Glavna obilježja kamera:

  • Iste glavne i ultra-širokokutne leće kao i kod standardnog S23 modela
  • Telefoto leća od 8MP
  • Sjajne performanse primarnog objektiva

Galaxy S23 FE je prilično blizu onome što nudi vodeći Galaxy S23 kada je u pitanju hardver kamere, s identičnom primarnom lećom od 50 MP i ultra-širokokutnom lećom od 12 MP. Međutim, telefoto leća od 8 MP, koja se nalazi na S23 FE, malo je ispod onoga što nudi standardni S23. Primarna leća od 50 MP daje prilično slične rezultate kao i vodeći model u većini scenarija i pri dobrom i pri slabom osvjetljenju.

Postoji prepoznatljiva prezasićenost koju preferira Samsung u cijeloj paleti pametnih telefona, a iako to znači da slike nisu sasvim realne, izgledaju posebno živo na AMOLED ploči telefona i izgledaju sjajno na društvenim mrežama. Fotografije fotografirane tijekom sunčanog dana bile su pune detalja, s pristojnim dinamičkim rasponom, iako telefon povremeno može malo pogriješiti ekspoziciju. To ponekad može dovesti do ispranog izgleda na fotografijama, ali to se događa uglavnom u slučajevima kod prevelike izloženosti svjetlosti.

Performanse pri slabom osvjetljenju bile su jednako učinkovite zahvaljujući relativno širokom otvoru blende od f/1.8 i podršci za OIS, što je omogućilo telefonu upijanje što je moguće više svjetlosti. Telefoto leća, čak i sa smanjenim brojem megapiksela u usporedbi s običnim S23, još uvijek može isporučiti sjajne 3x zumirane fotografije.

Najprikladniji je za portretnu fotografiju sa svojim uskim vidnim poljem, ali također pomaže smanjiti udaljenost između vas i udaljenog subjekta bez oslanjanja na digitalni zum. Jedina primjedba koju imam na telefoto je to što je ugađanje boja malo manje u usporedbi s primarnim i ultra-širokokutnim objektivima. Međutim, činjenica da postoji telefoto leća umjesto makro senzora ili senzora dubine koji se često viđaju u postavkama s tri kamere po ovoj cijeni velika je pobjeda za S23 FE koja mu omogućuje da se izdvoji iz gomile srednje klase.

Trio objektiva zaokružuje isti ultra-širokokutni objektiv od 12 MP koji ćete pronaći na običnom S23, sa sličnim performansama u ponudi. To znači da ćete općenito dobiti živopisne snimke sa širokim kutom od 120 stupnjeva idealnim za panoramske prizore i grupne snimke. Pati od blagog ribljeg izobličenja oko rubova snimljenih slika, ali koliko je to vidljivo ovisi o kompoziciji vaših fotografija.

Naprijed nalazimo selfie kameru od 10 MP koja je dobra za povremeni selfie i više nego prikladna za video pozive. Video je također pokriven do 8K@24fps dostupnim sa stražnjih leća, iako bih preporučio bolji 4K i 60fps za svakodnevnu upotrebu. Ne dobivate HDR10+ snimanje i snimanje stereo zvuka vodećeg S23, ali to nije veliki minus.

Galaxy S23 FE: Hardver i softver

Performanse Galaxy S23 FE ovisit će o tome gdje se nalazite u svijetu. Oni u SAD-u pronaći će Snapdragon 8 Gen 1, dok će oni u većini drugih regija, uključujući Europu, dobiti Samsungov Exynos 2200 čipset. Oba su čipseti vrhunske razine, iako oni s početka 2022. Ne mogu biti siguran je li Samsung prilagodio svoj interni dizajn kako bi se prilagodio visokim temperaturama 8 Gen 1, ali sa sigurnošću mogu reći da varijanta Exynos 2200 ne pati od istih problema pretjeranog zagrijavanja.

Exynos 2200 može podnijeti gotovo sve što se stavi ispred njega s glatkom lakoćom, bilo da se radi o učitavanju aplikacija, pomicanju kroz vremenske trake s velikim brojem medija ili igranju igara poput Diablo Immortal, pri stabilnih 60 sličica u sekundi. Jedini put kada sam naišao na kašnjenje bilo je prilikom listanja kroz aplikaciju Google vijesti, iako smatram da je to više problem optimizacije aplikacije nego problem sa čipsetom.

S23 FE nudi 128 GB ili 256 GB prostora za pohranu, što bi trebalo biti dovoljno za većinu korisnika, ali istinski iskusni korisnici možda će se morati odlučiti za obični S23 i njegovu opciju od 512 GB, posebno imajući u vidu da telefon nema utor za microSD karticu. Drugdje, korisnici se mogu veseliti vrhunskim opcijama povezivanja uključujući 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 i podršku za eSIM uz fizičku ladicu za SIM karticu.

Kada se govori o softveru, prva stvar koja je jasna jest da Samsung Galaxy S23 FE došao je s Androidom 13 i OneUI 5.2 kada je prvi put lansiran u listopadu 2023., iako je od tada prešao na Android 14 i Samsungov ažurirani OneUI 6. To znači da će ga korisnici iz Europe također imati predinstaliranog na svoje uređaje. Godišnje nadogradnje OS-a Android tijekom proteklih nekoliko godina nisu bile tako uzbudljive kao ekvivalentne nadogradnje iOS-a, jer je fokus bio se više na poboljšavanja već postojećih obilježja, a ne na unošenje novih stvari.

S obzirom na to, OneUI 6.0 barem daje prijeko potreban izgled određenim elementima Samsungovog sučelja. To znači da elementi poput brzih kontrola i obavijesti izgledaju malo ljepše na novijem softveru, ali osim malih vizualnih podešavanja, funkcionira u biti na isti način na koji je OneUI 5.2 radio s Androidom 13. Galaxy S23 FE dobit će iste četiri nadogradnje OS-a i pet godina sigurnosnih zakrpa kao i i standardni S23, tako da još uvijek postoji mogućnost da bi vaš Galaxy S23 FE mogao izgledati i osjećati se drugačije u nadolazećim godinama.

 

Galaxy S23 FE: Baterija

Samsungov Exynos 2200 sustav na čipu donio je neka poboljšanja u odnosu na Snapdragon 8 Gen 1 SoC, pogotovo ona koja se odnosi na zagrijavanje. To se posebno odnosi na Galaxy S23 FE, s kombinacijom 2200 i prilično pristojne baterije od 4500 mAh.

To nije ćelija od 5000 mAh koja se nalazi u mnogim alternativama, ali donosi poboljšanje u odnosu na ono što donosi baterija standardnog S23 modela. Uz standardno korištenje, baterija će lako izdržati cijeli dan. No brzine punjenja mogle su biti malo bolje, budući da će uređaju trebati sat i 40 minuta kako bi se napunio od 0 do 100%.

 

Zaključak

”Fan Edition” Galaxy S23 modela želi donijeti mnogo toga što imamo prilike vidjeti na standardnom S23 modelu, ali po nižoj cijeni. U ovome donekle uspijeva, ali ne u potpunosti, pogotovo iz razloga što je sada standardni S23 model jako blizu po cijeni u odnosu na S23 FE.

Ipak, ako želite malo uštedjeti, a opet želite dobiti puno toga što biste dobili kod standardnog S23 modela Samsungove vodeće serije pametnih telefona, ne bi bilo loše uzeti ovaj uređaj u obzir.

 

Plusevi uređaja:

  • Vrlo sličan dizajn Galaxy S23 seriji
  • Sjajne performanse Exynosa 2200
  • Cjelodnevno trajanje baterije

 

Minusi uređaja:

  • Sporo punjenje
  • Nekima bi mogla smetati težina uređaja

 

Tehničke specifikacije uređaja:

Dizajn:

  • Dimenzije: 158 x 76,5 x 8,2 mm
  • Masa: 209,0 g
  • Materijali: Stražnja strana: staklo (Corning Gorilla Glass 5), okvir: Aluminij
  • Vodootpornost: da; IP68
  • Biometrija: Otisak prsta na zaslonu
  • Tipke: Desno: kontrola glasnoće, tipka za zaključavanje/otključavanje

Zaslon:

  • Veličina: 6,4 inča
  • Rezolucija: 2340 x 1080 piksela, omjer 29,5:9, 403 PPI
  • Tehnologija: Dynamic AMOLED
  • Brzina osvježavanja: 120Hz
  • Zaslon-tijelo: 83,24 %
  • Obilježja: HDR podrška, staklo otporno na ogrebotine (Corning Gorilla Glass 5), senzor ambijentalnog svjetla, senzor blizine

Hardver:

  • Sistemski čip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm)
  • Procesor: 1x 2,8 GHz Cortex-X2 + 3x 2,50 GHz Cortex-A710 + 4x 1,8 GHz Cortex-A510
  • GPU: Adreno 730
  • RAM: 8 GB
  • Interna memorija: 128 GB, nije proširiva
  • OS: Android (13)

Baterija:

  • Kapacitet: 4500 mAh
  • Punjenje: Brzo punjenje
  • Maksimalna brzina punjenja: Žičano: 25,0 W

Kamera:

  • Stražnja: trostruka kamera
  • Glavna kamera: 50 MP (OIS, PDAF)
  • Specifikacije: Veličina otvora blende: F2.2
  • Druga kamera: 10 MP (telefoto)
  • Specifikacije: optički zoom: 3.0x
  • Treća kamera: 10 MP (ultra-širokokutna)
  • Specifikacije: Veličina otvora blende: F2.4
  • Video snimanje: Da
  • Prednja: 10 MP

Mogućnosti spojivosti:

  • Bluetooth: 5.3
  • Wi-Fi: 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), Wi-Fi 6E; Wi-Fi Direct, Hotspot
  • USB: Type-C (reverzibilni)
  • Značajke: Punjenje
  • Lokacija: GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi pozicioniranje
  • Senzori: akcelerometar, žiroskop, kompas
  • Ostalo: NFC

Cijena: 699 eura ili oko 5.266 kuna

 

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular