PočetnaMobyPametni telefoniRealme 8 recenzija: Sve u svemu fantastičan, ''budget'' Android!

Realme 8 recenzija: Sve u svemu fantastičan, ”budget” Android!


Iako na prvi pogled ne izgleda posebno uzbudljivo, Realme 8 je sve u svemu jedan fantastičan ”androidaš”, koji nudi odličan omjer uloženog i dobivenog.

U nekoliko godina koliko je na tržištu Realme je postao jedna od najboljih, cjenovno pristupačnih, telefonskih tvrtki na svijetu. S obzirom na to, nije teško za zaključiti da će vam i Realme 8, ukoliko se odlučite za ovaj pametni telefon, pružiti odličan omjer uloženog i dobivenog.

Ovo nije najuzbudljiviji telefon koji je lansiran ove godine, a propušta nekoliko sitnica koje ćete pronaći u njegovim Realme 8 Pro i 8 5G braći i sestrama. Možda ćete također pronaći jače specifikacije za cijenu od sličnih Redmi uređaja, ali gladak softver i jednostavnost korištenja čine Realme 8 bolje uravnoteženim uređajem i lako ga je za preporučiti.

Realme 8 recenzija

Realme 8: Dizajn i izrada

Što se ističe:

  • Telefon je vrlo tanak i lagan za držanje
  • Logo se jako ističe, što i nije baš plus
  • Uređaj izrađen od polikarbonata

Sviđa mi se činjenica što je uređaj vrlo tanak i lagan; sa samo 8 mm debljine i 177 g spada u laku kategoriju pametnih telefona, posebno u odnosu na one glomazne standarde većine današnjih pametnih telefona, kako onih cjenovno pristupačnih tako i onih skupljih. Zaslon od 6,4 inča jamči da ovo nipošto nije mali telefon, ali je i dalje udoban za korištenje jednom rukom.

Realme 8 test

Jedan od razloga zbog kojih je uređaj ovako lagan jest taj što je izrađen od polikarbonata, što je uobičajeno za vidjeti na pametnim telefonima ovog cjenovnog ranga. Uz to, Realme 8 se ne može pohvaliti nikakvim IP certifikatima, no ni to me nije iznenadilo. Tvrtka je negdje morala uštedjeti novac i odlučila je da će to učiniti kod materijala izrade, što nije loša odluka.

Realme 8 utori

Četverostruki modul stražnjih kamera dosta će se isticati otraga, no ne previše. Ništa što već nismo vidjeli u posljednje dvije godine kod pametnih telefona. Iskreno, mislim da vam neće smetati. Ono što bi vam moglo zasmetati jest logo tvrtke i natpis ”Dare to Leap”, koji se jako ističe. Osobno nisam ljubitelj ovako vidljivih logoa i natpisa na telefonima, tako da mi je ovo minus.

No ono što me razveselilo jest utor od 3.5 mm za slušalice, koji se smjestio ugodno pored USB-C utora za punjenje baterije. Sve u svemu, dizajn je u redu. Bio bi još bolji, odnosno telefon bi bio još više oku ugodan da moto i logo tvrtke nisu tako vidljivi. Nemam nekih većih prigovora ovdje.

 

Realme 8 zaslon

Realme 8: Zaslon i prikaz slike

Što se ističe:

  • Prekrasan AMOLED zaslon
  • Razina osvježenja od ”samo” 60 Hz

Jedna od prednosti ovog pametnog telefona svakako je njegov zaslon. To će vidjeti svatko onaj kome je zaslon jedan od odlučujućih čimbenika kod odluke koji pametni telefon kupiti. Više ne morate posezati za Samsungovim uređajima ako želite imati Super AMOLED. Čak ne morate izdvajati ni 2 tisuće kuna. Zahvaljujući božićnim pogodnostima, Realme 8 možete kupiti i za oko 1.600 kuna, što znači da uređaj sa Super AMOLED zaslonom može biti vaš za ovako pristupačnu cijenu.

O čemu se točnije radi? Realme 8 dolazi sa Full HD+ zaslonom, 2400 x 1080p, gustoćom točkica od oko 411 ppi i s razinom osvježenja od 60 Hz. Ta razina osvježenja za neke može značiti minus, budući da smo danas naviknuli na barem razine od 90 Hz, no iskreno meni ne smeta. Trebamo se prisjetiti da se radi o cjenovno vrlo pristupačnom telefonu. Super AMOLED donosi bolji kontrast, bolju kvalitetu prikaza slike od onih LCD zaslona, bilo da zaslon promatrate na danjem svjetlu ili pod kutovima.

Na 6.4 inča ovakva rezolucija je standardna za uređaje ovakvog cjenovnog ranga, što je dobro. Zaista mi se sviđa činjenica da je Realme ponovno u svoje uređaje uvrstio Super AMOLED, umjesto LCD-a. To nesumnjivo doprinosi kvaliteti uživanja u multimedijskom sadržaju, bez obzira o kakvom se radi. Osobno mislim da je Realme 8 odličan za gledanje filmova i pregledavanje društvenih mreža. Za igraći segment ne baš toliko, no o tome malo kasnije. Svi korisnici kojima je zaslon jako važan kod odluke o kupovini telefona svakako bi trebali baciti pogled na Realme 8.

Realme 8 benchmark

Realme 8: Performanse i specifikacije

Što se ističe:

  • Performanse su sve u svemu vrlo dobre
  • Mogućnost odabira između 4 i 8 GB RAM
  • Nema 5G mogućnosti

Iz perspektive čistih specifikacija, jasno je da je Realme 8 cjenovno pristupačan telefon, ali to ne znači da neće zadovoljiti u svakodnevnom korištenju. U srcu telefona je MediaTekov Helio G95 čipset, koji je uparen s 4, 6 ili 8 GB RAM i 128 ili 256 GB memorije za pohranu, što je odlično. G95 je zapravo isti čip koji je Realme prethodno koristio u Realmeu 7, ali još uvijek stoji dobro, s obzirom na cijenu. Performanse nisu revolucionarne, ali telefon se drži čak i u odnosu na neke telefone koji slove kao znatno kvalitetniji, što pokazuju i mjerenja.

Realme 8 performanse

Uređaj je, po pitanju mjerenja procesorskih mogućnosti, tu negdje sa Googleovim Pixelom 4a 5G, malo iznad Realmea 7 i tek nešto ispod Realmea 8 5G i Realmea 8 Pro. U redovitoj upotrebi telefon uglavnom djeluje glatko i jednostavno, s malo kašnjenja ili zapinjanja. Testirao sam telefon sa 6 GB RAM, koji je više nego zadovoljio. Ako želite izdvojiti malo više novca za još 2 GB RAM, svakako to preporučujem.

Međutim, bio bih oprezan pri kupnji modela telefona od 4 GB; tih 4 GB radne memorije vjerojatno će doprinijeti sporijem radu telefona, pogotovo kada je u pitanju multi-tasking, tako da bi bilo dugoročno isplativije odmah odabrati model sa 6 ili 8 GB. 128 ili 256 GB trebalo bi biti sasvim dovoljno za sve ono što planirate pohranjivati na svom Realmeu 8.

Vrijedno je istaknuti da Realme 8 ne podržava 5G, ali postoji Realme 8 5G ako vam je to prioritet. Ostala povezivost je ipak solidna, s uključenim Bluetooth 5.1 i NFC-om. Što se tiče biometrije, tu je senzor otiska prsta ugrađen u sam zaslon.

Realme 8 baterija

Realme 8: Vijek trajanja baterije i mogućnosti punjenja

Što se ističe:

  • Baterija od 5.000 mAh može bez problema potrajati i dva dana
  • Solidne, brze mogućnosti punjenja brzinom do 30 W

Unutar Realmea 8 pronaći ćete bateriju od 5.000 mAh, koja je definitivno još jedan veliki plus ovog uređaja. Baterija može vrlo lako potrajati i do dva dana, zahvaljujući mogućnostima uključivanja štednih načina potrošnje i zaslonu. Još ako niste vrsta korisnika koji je po cijele dane na društvenim mrežama ili ako ne igrate puno igara, baterija će vam zaista potrajati dva dana.

Brzina punjenja od 30 W sasvim je u redu za uređaj ovakvog cjenovnog razreda. U mom testiranju, 15 minuta punjenja bilo je dovoljno za dopunjavanje 30% baterije, odnosno do 59% tijekom pola sata punjenja, što je pokazatelj da punjač, kojeg dobivate u paketu, što je također plus, može vrlo brzo napuniti ovu vrlo prostranu bateriju.

Realme 8 kamere

Realme 8: Kamere i mogućnosti kamera

Što se ističe:

  • Primarni senzor vrlo dobar, pogotovo u uvjetima solidne osvijetljenosti
  • Drugi senzori nisu takve kvalitete

Performanse kamere Realme 8 prilično su tipične za ovaj cjenovni rang ovih dana, što znači da dobivate glavni objektiv koji radi sjajan posao pri dobrom osvjetljenju, ali ne baš tako dobar u uvjetima nižeg osvjetljenja. Ostale tri stražnje kamere su u najboljem slučaju u redu. No ništa posebno, što se zapravo, bez obzira na to koliko nam to smetalo, baš i ne može zamjeriti Realmeu 8.

Osnovna kamera je 64-megapikselna, otvora blende f/1.8, koja se dobro snalazi kada je osvjetljenje na pristojnoj razini. Dnevne su snimke svijetle, živopisne i detaljne, a HDR radi pristojan posao s rasponom boja, sve dok osvjetljenje nije previše ekstremno. Kvaliteta fotografija naglo pada u slabijim uvjetima osvjetljenja, a pri slabom osvjetljenju prilično je nekvalitetna, iako će noćni način rada pomoći sve dok snimate statične objekte. U Realmeovu obranu, kao što sam već napisao, ovo je vrlo tipično za ovako cjenovno pristupačne telefone, a morat ćete potrošiti više od toga ako želite stvarno pouzdane fotografije pri slabom osvjetljenju.

Ultra-širokokutna leća, otvora blende f/2.3 podržava glavni objektiv, zajedno s 2-megapikselnim makro i senzorima dubine. Ultra-širokokutni objektiv je dovoljno dobar za osnove, ali očito lošiji od glavne kamere, sa smanjenim detaljima i manje realističnim bojama. Senzor dubine pomaže u snimanju portretnih fotografija, a makro leću je najbolje potpuno zaboraviti; fotografije izbliza ispadaju previše zrnate i nekvalitetne.

Na prednjoj strani ćete pronaći selfie kameru s rezolucijom od 16 MP i otvorom blende f/2.5. Slično kao i glavna kamera, ova će postići odlične rezultate ako joj osvjetljenje ide u prilog, iako s malo manje detalja od stražnjeg objektiva. Čak i bez dodatnog senzora koji bi pomogao, portretni način s prednje strane također je impresivan i uvelike skriva neke druge nedostatke kamere.

Što se tiče mogućnosti snimanja videozapisa, treba reći da ćete moći snimati 4K video pri 30 sličica u sekundi sa stražnjom kamerom, s elektronskom stabilizacijom kako bi stvari bile prilično stabilne. Međutim, prednja kamera je ograničena na Full HD rezoluciju.

Realme 8 softver

Softverske mogućnosti

Što se ističe:

  • Android 11 bez bloatware aplikacija
  • Korisničko sučelje jednostavno za korištenje
  • Nejasan plan u vezi budućih nadogradnji sustava

Realme 8 se isporučuje s Androidom 11 i vlastitim Realme  korisničkim sučeljem, UI 2.0. Ako ste ikada koristili Oppo ili neki Realme telefon, iskustvo sa softverom bit će vam poznato. U svakom slučaju radi se o jednom od boljih Android skinova.

Realme 8 os

Sučelje je jasno i prilično jednostavno za navigaciju, sa šarenim ikonama kako bi postavke bile jasnije, a uglavnom ćete otkriti da je kontrole i opcije lako pronaći i gdje biste ih očekivali. Telefon se isporučuje s nekoliko unaprijed instaliranih aplikacija, no Realme neće imati ništa protiv ako se odlučite koristiti Androidove vlastite standardne aplikacije. Uz to, jedna super stvar jest ta da uređaj ne dolazi sa bloatware aplikacijama, što pomaže u ubrzavanju postavljanja i održavanju vašeg telefona čistim ide naprijed.

Što se tiče stalne podrške, Realme ima stalnu politiku pružanja dvogodišnje softverske podrške svojim telefonima, ali to ne jamči nužno dva puna ažuriranja verzije Androida. Ovo bi trebalo dobiti ažuriranje na Android 12 i najmanje dvije godine sigurnosnih zakrpa, ali osim toga malo je sigurno. Drugi Android brendovi nude više, iako cjenovno pristupačni telefoni poput ovog rijetko imaju dugotrajnu podršku.

Realme 8

Cijene uređaja

Danas u hrvatskim trgovinama možete pronaći Realme 8 pametni telefon čak i za 1.600 kuna, no standardna je cijena oko 1.700 kuna. Cijena naravno ovisi o modelima. U prosjeku, verzija sa 4 GB RAM košta oko 150 eura, dok verzija sa 6 GB RAM i 128 GB ROM košta oko 200 eura.

Po toj cijeni, glavna konkurencija telefona su uređaji tipa Xiaomijev Poco X3 NFC i M3 Pro, Redmi Note 10 serije i OnePlus Nord N100. Kao što je gore spomenuto, tu su i Realme 8 Pro i 8 5G, koji nude malo drugačije specifikacije od standardnog 8, uz naravno 5G mogućnosti.

Realme 8 cijena

Zaključna riječ

Realme 8 je najkraće rečeno jedan vrlo dobar Android, koji nudi sve u svemu odličan omjer uloženog novca i specifikacija koje ćete dobiti za tu cijenu.

Za manje od 2 tisuće kuna dobit ćete pametni telefon čije prednosti daleko nadilaze minuse: odličan i vrlo prostran Super AMOLED Full HD+ zaslon na kojem ćete uživati u multimedijskim sadržajima, vrlo dobar sustav na čipu, koji će pokretati sve novije igre bez problema na srednjim detaljima, jako dobru glavnu kameru za ovu cijenu i fenomenalnu bateriju od 5.000 mAh, koja bez ikakvih problema može potrajati i do dva dana, a možete ju isto tako i brzo dopunjavati, u slučaju potreba.

Minusi u obliku razine osvježavanja od 60 Hz, previše vidljivog mota tvrtke, polikarbonatnog kućišta su zanemarivi. Realme je još jednom napravio jako dobar posao i ne sumnjam da će vas njegov Realme 8 itekako zadovoljiti.

Realme 8 specifikacija:

Tehnologija GSM / HSPA / LTE
KUĆIŠTE Dimenzija 160.6 x 73.9 x 7.99 mm
Težina 177 g
Vrsta SIM kartice nano SIM
Jedna SIM kartica Da
Dvije SIM kartice Da, Dual stand-by
ZASLON Vrsta Super AMOLED
Dimenzije 6.4″
Rezolucija 1080 x 2400 piksela
Multitouch Da
PLATFORMA Verzija operativnog sustava Android 11 (REALME UI 2.0)
Chipset Mediatek Helio G95 (12 nm)
CPU Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55)
GPU Mali-G76 MC4
MEMORIJA Unutarnja memorija 6 GB RAM + 128 GB ROM
KAMERA Primarna 64+8+8+2 MP
Značajke 64 MP, f/1.79, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF; 8 MP, f/2.5, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm; 2 MP, f/2.4, (macro); 2 MP, f/2.4, (depth), LED bljeskalica, panorama, HDR
Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS
Sekundarna Sony 16 MP, f/2.45, 79.3˚
ZVUK Zvučne obavijesti vibracije, mp3, WAV melodije
Zvučnik Da
3.5mm utor Da
POVEZIVANJE Bluetooth 5.1, A2DP, LE
GPS Da, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou
Radio Ne
USB USB Type-C 2.0, On-The-Go
OSTALE ZNAČAJKE Senzori Senzor otiska prsta, akcelerometar, žiroskop, senzor udaljenosti, kompas
Dopisivanje SMS (intuitivni prikaz), MMS, Email, Push Email, IM
Internetski preglednik HTML5
BATERIJA Kapacitet 5000 mAh

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 1.500 kuna, ovisno o modelu

 

Plusevi:

  • Super AMOLED zaslon vrlo visoke kvalitete s obzirom na cijenu uređaja
  • Tanak i lagan
  • Vrlo dobre specifikacije, pogotovo baterija

 

Minusi:

  • Razina osvježavanja je na samo 60 Hz
  • Vizualno nije baš privlačan

 

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular