PočetnaMobyPametni telefoniRealme 8 Pro recenzija: Odličan telefon za 2000 kn?

Realme 8 Pro recenzija: Odličan telefon za 2000 kn?


Nakon Xiaomijevog Redmija Note 10 Pro, recenziramo još jedan u svakom smislu privlačan pametni telefon srednjeg razreda, koji se na tržištu može pronaći po cijeni između 2.300 i 2.500 kuna (ili oko 306 i 332 eura).

Riječ je o uređaju koji želi za pristupačnu cijenu ponuditi jako dobre specifikacije, koji se može pohvaliti privlačnim dizajnom i koji će svakako privući sve one koji žele uštedjeti, a opet kupiti pametni telefon koji i više nego zadovoljava današnje potrebe korisnika. O čemu se točno radi i zbog čega bi Realme 8 Pro mogao biti vaš idući pametni telefon, pročitajte u nastavku ove recenzije.

Realme 8 Pro

Realme 8 Pro – dizajn i izgled

Realme 8 Pro zasigurno nije pametni telefon malenih dimenzija, no u ruci djeluje nekako kompaktnije u odnosu na svoje konkurente. To je naravno odlična stvar za sve one koji žele posjedovati veliki, no ne preveliki ”phablet.” Uređaj je i relativno tanak i malene mase, što dodatno doprinosi ”premium” aspektu.

Sa svojih 176 grama i debljinom od nešto malo više od 8 milimetara, Realme 8 Pro spada u skupinu tanjih i za današnje pojmove, kompaktnijih uređaja. Tomu svakako pridonose materijali izrade; ovdje se ne radi ni o kakvim metalima, aluminiju ni ničemu slično, no to se od uređaja ovog cjenovnog razreda niti ne očekuje.

Realme 8 Pro recenzija

Umjesto svih tih ”premium” kerefeka imamo dobar stari polikarbonat, što opet ne znači da je to nešto nužno loše. Na dodir Realme 8 Pro djeluje kao da je osmišljen od kvalitetnijeg polikarbonata u odnosu na uređaje do 1.500 kuna, što je dobro.

Što se tipki tiče, s desne strane nalaze se tipke za pojačavanje i stišavanje, kao i tipka za uključivanje i isključivanje uređaja. Tu su naravno i USB-C utor i dobri, stari utor od 3.5 milimetara za slušalice, što je svakako plus. Sve u svemu, dizajnom i izgledom nećete biti razočarani, no trebate znati da se ovdje ne radi ni o čemu spektakularnom ni ”premium.”

Realme 8 Pro zaslon

Realme 8 Pro – zaslon i prikaz slike

Napisao sam da, iako se i dalje radi o povećem pametnom telefonu, Realme 8 Pro spada u kompaktniji segment tih većih telefona. Glavni razlog za tu tvrdnju je njegov 6.4-inčni zaslon. On iako je velik, nije toliko velik kao što je to slučaj kod zaslona drugih uređaja ovog cjenovnog ranga (pogotovo ako uzmemo u obzir da je danas neki normativ 6.6 i 6.7 inča).

Zaslon je Super AMOLED, što je uvijek plus. Super AMOLED smo također imali prilike vidjeti i kod njegovog prethodnika, Realmea 7 Pro. Drago mi je zbog toga što se proizvođač odlučio da i u ovoj iteraciji uključi AMOLED, umjesto LCD-a, a siguran sam da će i vama to biti drago, budući da je razlika u prikazu i kvaliteti slike između AMOLED-a i LCD-a nebo i zemlja.

Rezolucija zaslona je u biti klasična za pametne telefone ovog cjenovnog razreda. Radi  se o Full HD+ rezoluciji iliti 1080x2400p, što pruža razlučljivost od nekih 411 ppi točkica na zaslonu uređaja. Zaslon se naravno ne može nositi s onima koji se nalaze na Samsungovim pametnim telefonima (čak ni s onima koji se nalaze na Galaxy A52 i A72 modelima), no ne zaostaje puno kvalitetom. Što je najvažnije, te razlike u kvaliteti neće se primijetiti u svakodnevnom korištenju.

Realme 8 Pro ekran

Prikaz boja na ovom zaslonu je vrlo dobar. Crne su prave crne, dok je prikaz sve u svemu podosta živ i ”vibrantan.” To će se pogotovo vidjeti kod gledanja videozapisa, filmova i serija, ali i kod igranja igara. Meni je osobno drago što, kako vrijeme prolazi, sve više proizvođača na svoje uređaje srednjeg razreda stavlja Super AMOLED zaslone. Prije tri godine takvi su zasloni bili rezervirani samo za flagship uređaje i za Samsungove pametne telefone. Svjetlina zaslona je OK iako je mogla biti malo bolja, što će se vidjeti na otvorenom, pogotovo kada sada tijekom sunčanih dana.

Ono što je OK, ali što je mogli biti bolje, jest razina osvježenja. Iako danas određen broj pametnih telefona srednjeg cjenovnog razreda dolaze s razinom osvježenja od čak 120 Hz, to ovdje nije slučaj. Umjesto toga, dobili smo klasičnih 60 Herza. Opet kažem, to se neće vidno osjetiti prilikom svakodnevnog korištenja, pregledavanja društvenih mreža ili tijekom uživanja u multimedijskim sadržajima, ali će se osjetiti ako na primjer pored Realmea 8 Pro stavite neki uređaj koji ima razinu osvježenja od 120 Hz. Ipak, što je tu je. Ovo je jedan od kompromisa koje je Realme morao odraditi kod ovog pametnog telefona.

Selfie kamera smjestila se u malenu rupicu, koja se nalazi u gornjem, lijevom kutu ekrana, u onom takozvanom ”punch-hole” dizajnu. Ono što je plus kod Realmea 8 Pro jest njegov čitač otisaka prstiju. Dosta je brz i precizan i ono što je neobično jest da je smješten ispod zaslona, umjesto da bude smješten na nekoj od bočnih tipki ili pak na stražnjoj strani uređaja. Sve u svemu, zaslon Realmea 8 Pro vrlo dobar, Super AMOLED svakako zaslužuje plus, kao i smještaj selfie kamere i čitača otiska prstiju ispod zaslona, koji radi dosta dobro i precizno.

Realme 8 Pro kamere

Realme 8 Pro – kvaliteta kamera

Glavna stražnja kamera Realmeovog 8 Pro pametnog telefona senzor je od 108 megapiksela. Uz Xiaomijev Redmi Note 10 Pro, ovaj se pametni telefon može, uz još mali broj uređaja iz ovog cjenovnog ranga, pohvaliti da dolazi s primarnim senzorom od 108 MP. Senzor kamere s toliko megapiksela smo prvi pita vidjeli lani kod Samsungovog Galaxyja S20 Ultra.

Naravno, ovdje se ne radi o istom takvom senzoru, ali veseli to što na uređaju koji je dostupan za oko 2.400 kuna možemo vidjeti kameru s tolikim brojem megapiksela. Njemu prave društvo još i 8-megapikselna ultra-širokokutna kamera, 2-megapikselni senzor dubine i nezaobilazna 2-megapikselna makro kamera, uz solidan selfie okidač od 20 MP.

Naravno, kada  se analiziraju kamere pametnih telefona i njihova kvaliteta ovdje treba znati da nisu megapikseli jedini koji su zaslužni za kvalitetno snimljene fotografije. Bez softverske optimizacije tih 108 MP ne znači puno. Kakva je kvaliteta fotografija kod Realmeovog 108-megapikselnog senzora?

Realme 8 Pro 108mp kamera

Nije kao kod Samsunga, to je sigurno, ali nije ni ”za baciti.” Ako se odlučite na fotografiranje u uvjetima dobrog osvjetljenja dobit ćete vrlo kvalitetno odrađene fotografije, bogate detaljima i sve u svemu urednim kontrastom. Ovo vrijedi i za fotografiranje pejsaža, udaljenih objekata kao i objekata koji su blizu kameri.

Ultra-širokokutna kamera je, usprkos samo 8 MP, isto vrlo dobra, no treba reći da su boje izgledale dosta drugačije prilikom korištenja ove kamere za fotografiranje, a tu je i zamućenost. Ipak, u nuždi će poslužiti. Ono što vam vjerojatno neće poslužiti su pomoćni senzori od 2 MP, kao što su makro senzor i senzor dubine. Realme je ovdje jednostavno odlučio slijediti trendove, pa je u svoj 8 Pro odlučio implementirati i ove dvije kamere i tako broj kamera zaokružiti na pet, premda bi bilo bolje da je izostavio ova dva 2-megapikselna senzora.

Fotografije dobivene s Realmea 8 Pro:

Realmea 8 Pro test kamere 1 (2)

Realmea 8 Pro test kamere 1 (2)

Zato je selfie kamera od 20 MP vrlo dobra. Selfiji su detaljni, dobro osvijetljeni i onako, djeluju dosta ”živo.” U prijevodu- ako se volite ”instagramirati” i ako svaki dan volite provjeravati kvalitetu selfie kamere kroz barem deset do dvadeset selfija, s Realmeom 8 Pro nećete biti nezadovoljni.

Mogućnosti snimanja videozapisa idu sve do 4K, što je super. Taj 4K video moći ćete snimiti do 30 sličica po sekundi, što je u redu. Ako poželite snimati videozapis u Full HD, njega ćete moći snimiti na brzini od 60 sličica po sekundi.

Realme 8 Pro performanse

Realme 8 Pro – specifikacije i performanse

Realme 8 Pro dolazi sa Snapdragon 720G procesorom, 6 ili 8 GB radne memorije i 128 GB unutarnje memorije za pohranu, koja se može povećati microSD karticom. Kakav je SD 720G? Ne može se reći da se radi o nekom super-brzom ili čak najnovijem procesoru srednjeg razreda, no opet, nije ni loš.

Neće pružiti neke blistave rezultate na Geekbenchu 5 (multi-core rezultat bio mu je 1678, što je OK), ali i dalje ćete na njemu moći zaigrati PUBG, Call of Duty Mobile i slične igre na pristojnim detaljima, bez trzuckanja i bez pretjeranog zagrijavanja. Trzanje će se dogoditi ako na primjer u Call of Duty Mobile pokušate igrati na najvišim detaljima, no ako stavite na visoke ili čak srednje, igra radi sasvim u redu.

Realme 8 Pro igre

Što se svakodnevnog korištenja tiče, tu većih prigovora nema. Brzina naravno nije nešto posebno (za razliku od na primjer, Redmija Note 10 Pro, koji je i zahvaljujući razini osvježenja fluidniji i brži), no može proći, nećete biti razočarani, osim ako ne tražite čuda po pitanju brzine. Mišljenja sam da bi se na brzini korištenja, listanju aplikacija i jednostavno u fluidnosti kod svakodnevno korištenja moglo dobiti više da uređaj dolazi barem s razinom osvježenja od 90 Hz. Ipak, nije ni ovo loše. Za jedan pametni telefon koji košta manje od 2.500 kuna, brzina i performanse su vrlo solidne.

 

Realme 8 Pro softver

Realme 8 Pro – softverska podrška

Realme 8 Pro dolazi s pred-instaliranim Android 11 operativnim sustavom, uz Realme UI iliti korisničko sučelje. Ako ste u prošlosti imali prilike koristiti neki od Oppo pametnih telefona, primijetit ćete da su korisnička sučelja Oppo-a i Realmea 8 Pro podosta slična. Ta se sličnost može objasniti i djelomično time što su Oppo i Realme sestrinske tvrtke.

Samo korisničko sučelje nema puno bloatwarea, ali je on prisutan. Nasreću, možete vrlo brzo i lako obrisati sve one aplikacije koje ne planirate koristiti i tako si dodatno osloboditi memoriju uređaja i ubrzati ga. Predefinirano korisničko sučelje vrlo je svjetlo, to uključuje i predefinirano postavljene ikone aplikacije, kao i pozadinu uređaja. Dobro je i to što Realme UI sadrži široku paletu mogućnosti za dodatno namještanje izgleda sučelja, aplikacija, pozadina i sličnog, što svakako dodatno doprinosi personalizaciji uređaja.

Realme 8 Pro testiranje

Realme 8 Pro – vijek trajanja baterije i mogućnosti punjenja

Po mom mišljenju, uz zaslon baterija i njezine mogućnosti punjenja najsnažniji su aduti ovog pametnog telefona. Realme 8 Pro dolazi s baterijom od 4.500 mAh. Zahvaljujući činjenici da uređaj ima AMOLED zaslon (pa unutar opcija možete dodatno povećati vijek trajanja baterije) i da njegove specifikacije nisu veliki potrošači energije, baterija na ovom pametnom telefonu potrajat će bez ikakvih problema cijeli dan, bez potrebe dopunjavanja, čak i ako ste ”stalno na mobitelu.”

To se svakako može zahvaliti i softverskoj optimizaciji potrošnje baterije. Nakon što se baterija potroši, možete ju vrlo lako i brzo napuniti njezinim punjačem, kojeg dobivate u paketu. Radi se o odličnom, 50-wattnom punjaču, kojim ćete od nule pa do 50% Realme 8 Pro napuniti za otprilike 25 minuta, dok će vam za 100% trebati oko 53 minute. Ovo su svakako odlični rezultati, pogotovo ako se opet uzme u obzir cjenovni rang ovog pametnog telefona, kao i činjenicu da danas sve veći broj renomiranijih proizvođača sa svojim pametnim telefonima iz ”flagship” ranga u paket više ne stavljaju nikakav punjač.

Realme 8 Pro

Završna riječ

Došli smo polako do završetka ove recenzije, što znači da na red dolazi kratka procjena pluseva i minusa ovog pametnog telefona. Realme 8 Pro, kao i svaki drugi pametni telefon, ima svoje prednosti, ali i mane, koje se, logično, s obzirom na cijenu, lakše opraštaju ovdje, nego što bi to bio slučaj kod nekog Samsunga ili OnePlus-a koji koštaju 5 i više tisuća kuna.

Koji su najveći plusevi Realmea 8 Pro?

Kao prvo, cijena i omjer uloženog i dobivenog. Ovaj uređaj, baš kao i njegov prethodnik, nudi jako dobar omjer uloženog i dobivenog. Za manje od 2.500 kuna dobit ćete uređaj sa Super AMOLED Full HD+ zaslonom, Always On prikazom, uređaj sa četiri stražnje kamere (od kojih je jedna od 108 MP).

Dobit ćete i uređaj s vrlo dobrom baterijom te odličnim 50-wattnim punjačem. Dobit ćete i uređaj sa 3.5-milimetarskim utorom za slušalice. Iako je zaslon od 6.4 inča, to se danas smatra kompaktnim, pa ako tražite nešto da je veliko, ali opet kompaktnije, Realme 8 Pro bi mogao biti uređaj baš za vas.

Koji bi bili minusi?

Ako želite biti ažurirani po pitanju 5G mreže i tih stvari, onda ovaj uređaj nije za vas, budući da Realme 8 Pro ima podršku samo za 4G mreže. Isto tako, kamera od 108 MP, premda daje vrlo dobre fotografije, dolazi i sa svojim nedostacima, koji se najviše primijete kod izmjenjivanja i ”rezanja” fotografija.

Također, ako želite uređaj s većom razinom osvježenja zaslona i općenito s većim zaslonom, mogli biste zaobići ovaj. No kada se sve zbroji i oduzme, Realme 8 Pro je jedan vrlo dobar, cjenovno pristupačan Android uređaj, kojeg možete pronaći u hrvatskim trgovinama po cijeni između 2.300 i 2.500 kuna i koji za tu cijenu nudi daleko više pluseva od minusa!

 

Realmea 8 Pro specifikacije:

  • OS: Android 11 (REALME UI 2.0)
  • Zaslon: 6.4″, Super AMOLED, 430 nits (1000 nits peak), 1080×2400 pixels
  • Procesor: Snapdragon 720G (8 nm), Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver)
  • Memorija: 128 GB
  • RAM: 8 GB
  • Kamera stražnja: 108MP/8MP/2MP/2MP, LED flash, HDR, panorama
  • Kamera prednja: Single 16MP, HDR, panorama
  • Senzori: Proximity sensor / Accelerometer / senzor otiska prsta / Gyro / Compass
  • Povezivost: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
  • Bluetooth 5.0, USB Type-C 2.0, USB On-The-Go, NFC
  • Baterija: 4500 mAh, Fast charging 50W
  • Cijena: oko 2.200 kn

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular