Prošlo je poprilično vremena otkako je OnePlus na tržište izbacio neki pametni telefon za kojeg se može smatrati da se nalazi u onom cjenovno pristupačnijem razredu. Ako ćemo pogledati nekoliko godina unatrag, vidjet ćemo da ni OnePlus uređaji iz serije 7, kao ni oni iz serije 6 nisu baš mogli biti smatrani ”flagship killerima”. Isto vrijedi i za ovogodišnje OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro modele, koji su cijenom čak tu negdje s puno razvikanijim i poznatijim perjanicama koje postoje na tržištu.
No, OnePlus je ove godine ipak odlučio napraviti nešto drugo i barem se djelomično vratiti cjenovno pristupačnijem rangu. OnePlus Nord trebao bi biti svojevrstan ”flagship killer”. Niže cijene i jako dobrih specifikacija, OnePlus Nord trebao bi biti dostupniji širem spektru korisnika. Radi li se zaista o ubojici perjanica kao što neki govore da se radi te što je sve dobro, a što je ono manje dobro kod OnePlus Nord uređaja saznajte u još jednoj recenziji.
Dizajn i izgled uređaja!
Ako ste korisnik koji ima tendenciju zaljubiti se na prvi pogled u neki pametni telefon, onda OnePlus svakako ima šanse osvojiti vas ”na prvu”. Bez imalo sumnje, radi se o jednom vrlo lijepom pametnom telefonu, koji vrlo lijepo leži u ruci i ne djeluje preteško, bez obzira na njegove gabarite. Gotovo cijelu prednju stranu prekriva veliki zaslon Fluid AMOLED kvalitete u dijagonali od 6.44 inča. Na vrhu zaslona nalaze se dvije selfie kamere, što svakako ”lajkam”. Kamere nisu smještene ni u kakve ”notcheve”, zubiće ni u ništa slično, već su jednostavno smještene u ”punch-out”, i poprilično su neupadljivo smještene u gornji, lijevi kut zaslona.
Ono po čemu se OnePlus Nord najviše ističe jest materijal izrade. Naime i prednja i stražnja strana izrađene su od Gorilla Glass 5 legure, što će jamčiti i onaj vrhunski ”premium” dojam, ali će isto tako vašem OnePlus Nordu osigurati dovoljno visoku količinu zaštite ukoliko se dogodi da vam telefon padne na neku površinu tipa laminat. No i dalje ne bi bilo na odmet obući ga u nekakvu masku. Ona koja se dobije u paketu s uređajem i više će nego dovoljno odraditi posao zaštite, a neće poružniti uređaj.
Tipke za pojačavanje i stišavanje nalaze se s lijeve strane, dok je tipka za uključivanje s desne strane. Na donjoj strani uređaja imamo USB-C utor, kao i ladicu za dual SIM. Utora od 3.5 mm nažalost nema, a isto tako treba reći da uređaj ne podržava nikakve microSD kartice, tako da je to nešto što treba imati na umu. Na stražnjoj strani, u gornjem, lijevom kutu smještene su četiri kamere. One su smještene u kružni modul koji se jedva primjetno ističe. Sve u svemu, jako dobro. Dizajnerski i što se izgleda tiče, OnePlus Nord izgleda fantastično. Nemam prigovora.
Zaslon i prikaz
Ako želite osmisliti odličan pametni telefon, onda on mora imati odličan zaslon. Toga je itekako bila svjesna ekipa koja je osmislila OnePlus Nord, što se da vidjeti i iz priloženog. OnePlus Nord ima jedan od najkvalitetnijih, ako ne i najkvalitetniji zaslon u srednjem razredu pametnih telefona, iako bismo s opravdanjem mogli reći da ovaj telefon pripada gornjem dijelu srednjeg ranga.
Radi se ponovno o Fluid AMOLED zaslonu, što znači da i ovoga puta možemo očekivati jasne, žive i vibrantne boje, fenomenalnu čitljivost pod kutom i na otvorenom, što će ona učiniti da ovaj zaslon bude idealan za uživanje u igranju igara, pregledavanju internetskog sadržaja, gledanje videozapisa i/ili chat s prijateljima preko društvenih mreža. Zaslonom ćete, iako on daje prikaz slike u Full HD+ kvaliteti, biti vrlo zadovoljni, nevezano uz to jeste li ljubitelj prikaza slike na pametnim telefonima ili vam to nije toliko važno.
Da stvar bude još bolja, OnePlus Nord može se pohvaliti i osvježenjem slike od 90 Hz-a, zbog čega će iskustvo korištenja biti još glatkije i brže. Toj glatkoći korištenja svakako pridonosi dodatno ispoliran i poboljšan OxygenOS. Kvaliteta zaslona najbolje se vidi prilikom uživanja u filmovima i serijama, ali i prilikom gledanja videozapisa na YouTubeu. Sve u svemu, zaslon je jedan od aduta ovog pametnog telefona i nešto čime ćete biti itekako zadovoljni.
Performanse i ono što se nalazi ”ispod haube”
Da OnePlus Nord nije perjanica, a i da baš nije ubojica perjanica da se vidjeti iz onoga što se nalazi ”ispod haube” pametnog telefona. To nikako ne znači da je uređaj ”siromašan” specifikacijama i da ćete biti nezadovoljni njegovim performansama. Nećete, bez obzira na to odlučite li se za model od 8 ili 12 GB radne memorije, koji onda dolaze sa 128 ili 256 GB memorije za pohranu. Naravno, modeli s više memorije i koštaju više, no to i dalje ne stavlja uređaj izvan razreda cjenovno pristupačnih ”mid-rangera”.
Najbolji segment što se specifikacija tiče svakako je procesor uređaja. Radi se o Qualcommovom Snapdragonu 765G osmojezgrenom procesoru, koji ima podršku i za 5G mreže. AnTuTu mjerenja pokazuju impresivnih 331.412 bodova, što je iako odlično za srednji segment, sporije od OnePlus 8 modela. Ovo je definitivan pokazatelj da OnePlus Nord nije ono što neki govore za njega, bez obzira na kamere, dizajn, izgled i zaslon; ”flagship killer”.
Više se radi o jednom vrlo dobrom ”killeru”, ali iz srednjeg ranga, što opet nije loše. Što se samih performansi tiče, to da OnePlus Nord ima Snapdragon 765G, a ne Snapdragon 865 nećete ni osjetiti. U svakodnevnom korištenju uređaj radi gotovo besprijekorno, pogotovo u usporedbi s nekim drugim pametnim telefonima. Dio zasluge za to otpada i korisničkom sučelju, OxygenOS, koje je svakako jedno od najfluidnijih korisničkih sučelja za Android uređaje.
Dodajmo tu i 90-herzno osvježenje zaslona i dobit ćete jedan vrlo dobar Android gornjeg-srednjeg ranga. Sve igre će vam raditi na visokim detaljima i dobivat ćete vrlo dobru količinu fps-a u njima, čak i one najzahtjevnije tipa PUBG, Asphalt i Call of Duty Mobile. Te igre neće raditi na 80 ili 90 fps-a na maksimalnim detaljima, ali na visokim detaljima dobit ćete fluidnih 45-50 fps-a, što je sasvim solidno za jedan fluidan gaming, iako ovo ni po čemu nije gamerski, pametni telefon.
Činjenica da uređaj ima mogućnost od čak 12 GB RAM je fenomenalna, budući da će to dodatno podignuti razinu performansi, no iskreno 12 GB je danas još uvijek previše. Ako baš želite izvući maksimum po pitanju iskoristivosti performansi, onda odaberite onaj model sa 8 GB RAM i 128 GB ROM.
Vijek trajanja baterije
OnePlus Nord dolazi s neizmjenjivom, litij-ionskom baterijom kapaciteta nešto više od 4.100 mAh, ali zato podržava brzo punjenje do 30W, što je odlična stvar. Zahvaljujući tako brzom punjenju, bateriju OnePlus Nord-a napunit ćete od nule do 100% za nekih 58 minuta.
Što se same izdržljivosti baterije tiče, ona će vam izdržati cjelodnevno korištenje bez problema i bez potrebe dopunjavanja, čak i ako ste onaj tip korisnika koji voli dosta često prebivati na društvenim mrežama, odnosno koji voli imati često uključen zaslon uređaja. Baterija nije ništa osobito, ali nije ni minus. Recimo da je sasvim OK što se potreba uređaja tiče i da vas neće razočarati.
Kamere
Prva stvar koju bih želio napomenuti što se kamera OnePlus Nord-a tiče jest to da njegova selfie kamera od 8 MP ima mogućnost snimanja u 4K formatu i to do 60 sličica u sekundi, što je zaista impresivno i zaslužuje palac gore. Druga selfie kamera je širokokutni senzor od 32 MP, koji nije ništa osobito, ali nije ni za baciti, daleko od toga. Njime ćete fotografirati vrlo dobre selfije koje ćete onda moći objavljivati bez bojazni na Instagramu ili Facebooku.
Što se stražnjih kamera tiče, OnePlus Nord ih ima četiri. Glavni senzor je i najbolji; radi se o leći od 48 MP, širokokutnoj. Njome ćete fotografirati jako dobre fotografije u uvjetima kada postoji dovoljno svjetlosti, s bogatim detaljima. Ostale kamere također su vrlo dobre, ne spektakularne, ali su zato vrlo dobre.
Uređaj podržava snimanje videozapisa u Full HD i 4K formatima. Još neki od aduta glavne, stražnje kamere svakako je optička stabilizacija slike, što je nešto što baš ne viđamo često kod pametnih telefona srednjeg ranga te fazni autofokus. Jesu li kamere jednako dobre kao i kod OnePlus 8 modela? Nisu, što je vrlo vjerojatno stvar do softvera, budući da se kod ”osmice” OnePlus više potrudio i dodatno ”ispolirao” sve ono što se ispolirati dalo.
Primjer fotografija s OnePlus Nord:
Sučelje kamera je dobro poznato i već viđeno. Mogućnosti kamera su jako dobro raspoređene na zaslonu uređaja, što znači da čak i ako nikada prije niste koristili OnePlus telefon, brzo ćete se na njegovo sučelje naviknuti.
Korisničko sučelje i operativni sustav
Još jedan apsolutan adut OnePlus pametnih telefona njegovo je korisničko sučelje. Radi se ponovno o OxygenOS sučelju, koje je ”obučeno” preko Androida 10. Ovoga puta ponovno smo dobili iznimno brzo, glatko i fluidno korisničko sučelje, uz vrlo malo aplikacija, što znači da je ”bloatware” kao takav gotovo pa nepostojeći.
Ovo će biti super za sve one koji vole koristiti brze, a čiste Android sustave. Po svome sučelju, OnePlus Nord malo podsjeća na HMD-ove Nokije, budući da se i Nokije, kao i ovaj pametni telefon mogu pohvaliti gotovo pa ”čistim” Androidom. Ako tražite maksimalno fluidno korisničko sučelje, a da se radi o Android, a ne o iOS pametnom telefonu, onda svakako obratite pozornost na neki od OnePlus-ovih pametnih telefona.
Omjer uloženo i dobiveno
OnePlus je nakon puno vremena na tržište ponovno izbacio cjenovno pristupačan pametni telefon, što je svakako dobro. OnePlus Nord ili kako su ga neki od milja prozvali ”ubojicom perjanica”, ima veliki potencijal zadovoljiti sve one korisnike koji teže kvaliteti, ali koji baš ne žele duboko posegnuti u džep ili novčanik, koliko bi morali posegnuti kada bi željeli kupiti neki od OnePlus 8 modela.
Je li OnePlus Nord zaista ”flagship killer”, kako mu neki tepaju, ocijenit ćete vi sami. Moje mišljenje je da nije, već da se više radi o jednom fantastičnom Androidu gornjeg-srednjeg ranga. Cijena od malo više od 3.000 kuna po mom je mišljenju, onako taman za sve ono što se dobiva za jedan ovakav pametni telefon.
Što dobivam za oko 3.300 kuna?
Za tih malo manje ili malo više od 3.300 kuna, ovisno o prodajnom mjestu, dobit ćete puno toga. Dobit ćete jako lijepo osmišljen pametni telefon koji je izrađen od visoko-kvalitetnih materijala, Gorilla Glass 5 naprijed i otraga. Dobit ćete pametni telefon s fantastičnim i prostranim Fluid AMOLED zaslonom, koji osim što će vam na jako lijep i precizan način pružati bogatstvo prikaza boja, može se pohvaliti i razinom osvježenja slike od 90 Herza.
Dobit ćete dvije selfie kamere, od kojih jedna snima 4K videozapise, dobit ćete četiri stražnje kamere, koje su vrlo dobre kvalitete i koje vas neće razočarati, osim ako ste baš ljubitelj kamera na pametnim telefonima. Unutra ćete dobiti mnoštvo radne memorije i mnoštvo memorije za pohranu podataka (8 ili 12 GB RAM i 128 ili 256 GB ROM), jako dobar čip gornjeg-srednjeg razreda, Snapdragon 765G s 5G mogućnostima.
Dobit ćete i solidnu bateriju koju ćete od 0 do 100% punjačem od 30W, kojeg ćete dobiti u paketu, napuniti za malo manje od sat vremena. I naravno, dobit ćete vrlo fluidno korisničko sučelje, s kojim se malo tko u Android svijetu može mjeriti. Sve u svemu, ako tražite odličan pametni telefon iz srednjeg ranga, a da košta manje od 3.500 kuna, svakako odaberite OnePlus Nord. Učinit ćete si uslugu koja će vas vjerno služiti u godinama koje slijede.
Tehničke specifikacije OnePlus Nord:
- Dimenzije uređaja: 158.3 x 73.3 x 8.2 mm
- Masa uređaja: 184 grama
- Materijali izrade: Gorilla Glass 5 naprijed i otraga, polikarbonatni okvir
- Zaslon: Fluid AMOLED
- Dijagonala: 6.44 inča
- Rezolucija: Full HD+ (1080 x 2400p), oko 408 ppi
- Zaštita: Gorilla Glass 5
- Razina osvježenja zaslona: 90 Hz
- OS: Android 10 plus OxygenOS 10.5.4
- SoC: Snapdragon 765G osmojezgreni (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) uz Adreno 620 grafiku
- RAM: 8 ili 12 GB
- ROM: 128 ili 256 GB
- Utor za microSD: Ne
- Kamere: stražnja četverostruka (48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS, 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultra-širokokutna), 5 MP, f/2.4, (senzor dubine), 2 MP, f/2.4, (makro kamera), selfie kamera dvostruka (32 MP, f/2.5, (širokokutna), 1/2.8″, 0.8µm, 8 MP, f/2.5, 105˚ (ultra-širokokutna), 1/4.0″, 1.12µm
- Mogućnosti snimanja videozapisa stražnjom kamerom: 4K do 60 sličica po sekundi, Full HD do 60 sličica po sekundi
- Utor od 3.5 mm: Ne
- Vodootpornost: Ne
- Čitač otisaka prstiju: optički, ispod zaslona
- Baterija: 4.115 mAh, brzo punjenje do 30W
- Cijena uređaja: ovisno o modelu, okvirno oko 3.100 kuna (ili oko 370 eura)
Piše: D.Z.