PočetnaMobyPametni telefoniNokia X20 recenzija – može li se nositi s konkurencijom iz ''high-end''...

Nokia X20 recenzija – može li se nositi s konkurencijom iz ”high-end” razreda?


Jedan od najoštrije osporavanih tržišnih segmenata je onaj „premium-low-end“, cjenovno pristupačnih telefona s konkurentnim specifikacijama, čija je cijena na granici niže i srednje klase. Najnoviji primjeri takvih uređaja uključuju Moto G9 Plus, Xiaomi Redmi Note 10 Pro i Realme 8 Pro; svi dolaze s vrlo zadivljujućim specifikacijama i značajkama.

Nokia X20 novi je telefon koji se uklapa upravo u ovaj segment, kako ga je i vlasnik Nokije HMD Global predstavio u travnju 2021. X linija trebala bi biti novi vrhunski model tvrtke Nokia, koji bi bila smještena negdje iznad C- i G- modela, a Dok je X20 zasad barem, najviše ”premium” u ovoj klasi.

Ne čini se da je HMD Global bio svjestan koliko je ovaj tržišni segment konkurentan. Nokia X20 ipak kaska u nekoliko ključnih područja, u usporedbi s gore spomenutim uređajima. Na primjer, njegov čipset je prilično slabiji, punjenje je sporije, dizajn izgleda kao da se radi o cjenovno dosta pristupačnijem uređaju i sve u svemu, uređaj izgleda i djeluje kao da je klasu ispod gore spomenutih konkurenata.

Ipak, neke stvari ipak idu na ruku uređaju, što je svakako plus. Na primjer, HMD Global obećava da će Nokia X20 dobiti tri godine Androidovih ažuriranja, što je daleko više nego što možemo reći za mnoge druge Android telefone, a i njegov je zaslon lijep i velik, što će se vjerujem svidjeti mnogim, potencijalnim korisnicima.

Što nam je HMD Global pripremio sa svojim ”premium” predstavnikom, uređajem Nokia X20? Može li se ovaj pametni telefon, koji je dostupan po cijeni od oko 2.700 kuna, nositi s konkurencijom u istom rangu ili ipak ne, saznajte iz još jedne recenzije.

Nokia X20

Dizajn i izgled

Nokia X20 čini se prilično velikim, uglavnom zbog velikog zaslona. Ima plastično kućište, a mi smo isprobali verziju s brončanom nijansom. Straga ima kružnu izbočinu kamere, koja je postala glavna stvar za Nokia telefone, s Zeiss logom u sredini.

U desni je rub tipke za napajanje ugrađen bočni skener otiska prsta. Također na istoj se strani nalazi tipka za podešavanje glasnoće. Skener je malo visok, ali ovisno o veličini vaše ruke, s njegovim smještajem ćete biti ili zadovoljni ili nećete biti. Telefon također ima USB-C priključak i 3,5 mm priključak za slušalice, dok se na lijevom rubu nalazi se i tipka Googleovog Pomoćnika.

Nokia X20 recenzija

Ako tražite telefon s velikim ekranom, ovo bi za vas mogao biti sasvim dobar izbor. Naime, ovaj uređaj može se pohvaliti podosta velikim zaslonom: dijagonale 6,67 inča, razdvojen tek rupicom koja je odvojena za prednju kameru. Rubovi su relativno debeljuškasti, tako da to može nekima biti minus kada se govori izgled i dizajn.

Rezolucija je 1080 x 2400, s frekvencijom osvježavanja slike od onih klasičnih 60 Hz. Ako volite uređaje s velikom brzinom osvježavanja (koji su čak i dostupni po cijeni od oko 2.700 kuna, za koliko se Nokia X20 može nabaviti na tržištu), onda ovaj uređaj svakako neće biti za vas. Otkrili smo da je LCD zaslon izgledao prilično dobro s obzirom na cijenu uređaja. Kvaliteta prikaza slike bila je vrlo dobra, boje su recimo to tako oštre, no maksimalna svjetlina od 450 nita nije baš visoka i definitivno nije nešto čime se ovaj telefon može pohvaliti.

Nokia X20 kamere

Kamere i vijek trajanja baterije

Na Nokiji X20 postoje četiri stražnje kamere, što je puno kamera i u biti sasvim uobičajeno za današnje trendove. Radi se o više-manje klasičnoj postavi modula kamera: glavni modul od 64MP, ultra-širokokutna kamera od 5MP, senzor dubine od 2MP i naravno, nezaobilazni (i nepotreban, ali što je tu je) makro senzor od 2MP.

Imamo naravno i prednju kameru, radi se o senzoru od 32MP. U usporedbi s konkurentskim telefonima vidjet ćemo da  ova kombinacija prilično podsjeća na ono što imamo kod uređaja kao što su Moto G9 Plus, s time da je i ultra-širokokutna kamera niže razlučivosti, dok selfie kamera ima bolju razlučljivost.

Fotografije koje smo dobili s ovim telefonom bile su sve u svemu vrlo dobre. Dobivene slike su visokog kontrasta i prilično točnih boja, uz vrlo dobar dinamički raspon. Ovaj potonji nešto je lošiji na njegovoj ultra-širokokutnoj kameri, ali sve u svemu vrlo dobra kamera.

Selfiji su također izgledali dosta dobro. Vrijedno je istaknuti da softver može prilično utjecati na izgled fotografija telefona, a eventualne mane bi mogle biti uklonjene i softverskim putem sa nekom od nadogradnji, koje HMD Global izbaci za ovaj uređaj.

Snimanje videozapisa ide sve do 1080p iliti Full HD rezolucije pri 60 sličica u sekundi. Postoji način snimanja Kino, namijenjen oponašanju videografije Pro, koje imaju neki drugi pametni telefoni, ali ovaj način ide do maksimalne mogućnosti razlučljivosti do 1080p.

Fotografije dobivene s Nokia X20:

Nokia X20 test foto Nokia X20 test foto

 

Idemo sada na vijek trajanja baterije. Nokia X20 dolazi s baterijom kapaciteta 4.470 mAh, što je poprilično dobro za telefon ovog cjenovnog ranga. Prema našem početnom testiranju čini se da je baterija dovoljno dobra da bi telefon trebao izdržati cjelodnevno korištenje, čak i ako često volite tipkati i pregledavati društvene mreže.

Punjenje je daleko manje impresivno, s oskudnih 18 W, što znači da će se ova baterija puniti i po sati punjenja. To je sporo čak i za telefon po ovoj cijeni, gdje je barem 30 W norma, a neki telefoni dosežu i do 50 W ili čak 65 W.

Nešto je ovdje drugačije, međutim, to što Nokia X20 ne dolazi s kabelom za punjenje niti punjačem kao takvim u pakiranju; što znači da ćete punjač morati kupiti zasebno. Očito je da HMD Global ide Appleovim i Samsungovim stopama u cilju smanjenja e-otpada, iako bi se potraga tvrtke za ekološkom savjesnošću činila autentičnijom kad bi petorica suvremene braće i sestara Nokia X20 slijedila taj primjer.

Kao takvi morat ćete upotrijebiti vlastiti USB-C punjač za uključivanje telefona i kupiti ga ako ga već nemate, premda s obzirom na to da velika većina uređaja već koristi USB-C, pretpostavljamo da danas gotovo svatko posjeduje takav kabel.

Nokia X20 zaslon

Performanse i softverski dojmovi

Došli smo i do možda jednog od najvećeg problema koji muči Nokiju X20: naime, ovaj je uređaj daleko slabiji od velike većine svojih konkurenata. Koristi čipset Snapdragon 480 niske klase, dok tri telefona koja smo ranije nabrojali koriste procesore Snapdragon serije 700 (konteksta radi, Qualcomm ima pet linija Snapdragon čipseta, od super niske i rijetko korištene serije 200, do niže serije 400, zatim 600, 700, pa 800, gdje je serija 800 rezervirana samo za pametne telefone visokog ili ”premium” razreda).

Nokia X20 performanse

Telefon stoga djeluje poprilično sporo, što pokazuju i testiranja. Tako Geekbench 4 benchmark testiranje daje samo 1.529 bodova, iako smo očekivali nešto više, barem 1.700. Dakle, ovo nije baš telefon za one korisnike koji bi željeli igrati igre na pametnom telefonu, ali nije ni za one korisnike koji bi željeli da njihov pametni telefon bude jak i brz iz bilo kojeg drugog razloga.

Nokia X20 performanse za igre

Sve u svemu, performansama nećete biti zadovoljni, budući da će se telefon vidno mučiti i prilikom pokretanja više nezahtjevnih aplikacija odjednom. Jedna stvarna korist i prednost kod kupovine Nokia X20 uređaja (barem zasad) leži u tome što ćete sigurno dobivati tri godine softverskih ažuriranja, što znači da bi teoretski mogli na njemu pokretati i Android 14. To je potvrdo i sam HMD Global. No, ostalo što se specifikacija tiče, jako slabo i skromno, definitivno preskromno za jedan pametni telefon ovakvog cjenovnog ranga.

Nokia X20 cijena

Kupiti ili ne kupiti Nokiju X20, pitanje je sad

Nokia X20 bio bi dobar telefon po svojoj cijeni, da srednji rang nije danas toliko zasićen pametnim telefonima, od kojih su neki, kada se sve zbroji i oduzme, ipak bolji od ovog uređaja. Na tržištu ćete danas pronaći jako velik broj pametnih telefona, a neki od njih će vam ponuditi nešto bolji omjer uloženog i dobivenog od Nokije X20; tu ponajprije mislim na performanse, ali isto tako i na zaslon i razinu osvježavanja.

Nokia X20 test

Da je telefon nešto cjenovno pristupačniji, recimo da dolazi po početnoj cijeni manjoj od 2.000 kuna u tom bismo slučaju mogli nekako zatvoriti oko na onaj Snapdragon serije 400. No nije. Uređaj je dostupan po cijeni od oko 2.600 kuna (s time da postoje i skuplji modeli s više memorije za pohranu), i za one koji vole veliki zaslon, dugotrajnu bateriju i trendi izgled ova Nokia bi mogla biti dobar izbor.

Još jedan od pluseva ovog pametnog telefona jest njegova trogodišnja podrška u pogledu zakrpa i softverskih nadogradnji. I naravno, iskustvo ”čistog” Androida, što je svakako dobro. Ima nekih stvari koje su mogle biti i bolje. Kamere su dosta dobre, no ne i najbolje iz ovog segmenta telefona, spomenimo da npr. Realme 8 Pro dolazi s kvalitetnijim kamerama, a uređaj se može nabaviti po čak i nižoj cijeni, od oko 2.200 kuna.

Nokia X20

Sve u svemu, dojma sam da je i ovaj Nokia telefon, kao i mnogi drugi koje je HMD Global izbacio na tržište, dobar telefon ali ne i najbolji u klasi. Nudi dva dana baterije između punjenja, veliki ekran i trendi izgled uz solidne kamere. Ako je to ono što trebate onda bi Nokia X20 mogla biti pravi izbor za Vas.

Nokia X20 recenzija

Nokia X20 specifikacije:

  • Interna memorija (ROM) – 128 GB
  • Utor za SD karticu – Micro SD (do 512 GB)
  • Memorija (RAM) – 8 GB
  • Procesor (CPU) – Snapdragon 480 5G. Octa Core (8 jezgri). 2x 2,0 GHz + 6x 1,8 GHz
  • Grafički čip (GPU) – Adreno 619
  • Zaslon IPS LCD 6,67 inča, Full HD + 2400 piksela x 1080, gustoća piksela 395 ppi
  • Staklo – Corning Gorilla Glass 5
  • Kamera: Glavna kamera četverostruka, Širokokutni od 64 megapiksela, Ultra široki kut
  • od 5 megapiksela, Makro od 2 megapiksela, Bokeh od 2 megapiksela
  • Prednja kamera 32 megapiksela
  • Video rezolucija (prednja kamera) – Full HD (30 fps)
  • Konektor za punjenje – Tip-C
  • Priključak za slušalice – priključak za priključak 3,5 mm
  • WLAN – 802.11ac (Wi-Fi 5)
  • Bluetooth – 5.1
  • GPS – da
  • NFC – da
  • Baterija 4470 mAh, litij polimer, Brzo punjenje (kabel) – 18W
  • Dimenzije: 79,7 mm x 168,94 mm x 9,1 mm
  • Težina – 220 grama
  • Cijena: 2.600 kn

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular