Zasad se restart Nokijinih pametnih telefona može smatrati popriličnim uspjehom. Otkako je firmu preuzeo kineski kupac HMD Global Nokia je ponovno postala konkurentna na tržištu. Kupci to prepoznaju, a proizvođač itekako cijeni, što se može i vidjeti po svakoj novoj seriji Nokia pametnih telefona.
Ako ste pratili Nokijine uređaje (tu mislim na Android pametne telefone otkako je tvrtku preuzeo HMD Global), mogli ste vidjeti nekoliko vrlo važnih stvari po kojima se Nokia razlikuje od većine ostalih brandova. Svi Nokia uređaji nalaze se unutar Android One programa (koji osigurava tehničku podršku u razdoblju od dvije godine).
Osim toga, radi se o ”čistim” Androidima, bez bloatwarea i svega onoga što (nažalost) nalazimo na mnogim drugim brandovima uređaja. Takva je i nova Nokia 4.2. Radi se o ”čistom” Android uređaju koji objedinjava oku i ruci privlačan dizajn i koji dolazi sa solidnim specifikacijama. Što nam se sve svidjelo kod Nokije 4.2, a što baš i nije pročitajte u pregledu koji slijedi u nastavku.
Cjenovno pristupačan, a oku i ruci privlačan pametni telefon
Premda su glasnogovornici Nokia-e na MWC sajmu koji se održao ove godine za svoju Nokiju 4.2 izjavili da će to biti ”flagship u malome”, takve izjave su možda pretenciozne. Ne kažem da je uređaj loš, ali treba biti iskren: Nokia 4.2 nije nikakav flagship.
Radi se o cjenovnom pametnom telefonu koji se po specifikacijama nalazi negdje između niske i srednje klase pametnih telefona. No, bez obzira na to, Nokia 4.2 će plijeniti pozornost mnogih potencijalnih kupaca i to s razlogom.
Dizajn i ekran
S obzirom na cijenu po kojoj je ovaj uređaj dostupan (a dostupan je po cijeni od oko 170 ili 200 dolara, ovisno o tome želite li verziju sa 2 GB RAM i 16 GB ROM ili 3 GB RAM i 32 GB ROM), Nokia 4.2 izgleda jako lijepo. To nije novina, s obzirom na činjenicu da sve nove verzije Nokia vizualno i na dodir izgledaju i djeluju sjajno. Svaka čast HDM Global-u koji se odlučio na to da za sve nove Nokia uređaje preuzme dizajn Nokia Lumia i samo ga malo dotjera. Ako nije pokvareno, zašto popravljati?
Nokia 4.2 vrlo je kompaktan pametni telefon. Dimenzija 148.9 x 71.3 x 8.39 mm i masom od 161 gram uređaj će svaki korisnik moći bez ikakvih problema koristiti jednom rukom. Niti u jednom trenutku za vrijeme korištenja nisam imao osjećaj da će mi uređaj iskliznuti iz ruke, no to nije ništa novo.
Slična pozitivna iskustva imao sam i kod korištenja Nokije 3. Što se tiče dodatne vanjske opreme, treba reći da Nokia 4.2 ima čitač otisaka prstiju. On je smješten na stražnjoj strani, tik ispod senzora kamere. S obzirom na to da je i Nokia 4.2 dio Android One programa, proizvođač se odlučio dodatno potruditi u tom smjeru. Ovaj model Nokije ima na sebi fizičku tipku čijim klikom korisnik može aktivirati Google Assistant.
Prednja strana uređaja sastoji se od površine ekrana i usjeka koji nije pretjerano uočljiv. Ono što je mene razočaralo kod ekrana je njegova rezolucija. Znam da ne mogu staviti OLED ekran, ali smatram da je rezolucija od 720p na ekranu od 5.7 inča i omjera 19:9 ipak preslaba za uređaj s ovako ”velikim” ekranom. Ovaj ”nedostatak” rezolucije se osjeti i prilikom korištenja, jer će slika nerijetko izgledati isprano i siromašno raznolikošću boja.
Vijek trajanja baterije
3.000 mAh za jedan ovakav pametni telefon bi trebalo biti sasvim dovoljno. Ustvari i jest. Svi oni korisnici kojima uređaji nisu non-stop u rukama zadovoljit će se trajnošću baterije ovog uređaja. Naime, nakon jednog punjenja uređaj može potrajati i do dva dana.
Super i sasvim dovoljno za korisnike-početnike ili one koji tek povremeno odu na internet, pošalju koju poruku preko Vibera ili pogledaju neki video na YouTubeu. Nedostatak u vezi baterije, točnije punjenja jest nepostojanje USB-C utora. Uređaj na sebi ima microUSB utor, što znači da će punjenje od 0-100% trajati otprilike 2 i pol sata.
Kamere
Za uređaj koji košta manje od 1.500 kuna teško je očekivati da će imati nešto posebno u vezi kamera. Ipak, Nokia 4.2 se i u ovom području trudi izvući najviše što može. Premda nisu spektakularni, senzori stražnje kamere od 13 i 2 megapixela te selfie kamera od 8 megapixela govore u prilog tomu da Nokia 4.2 ne želi biti klasičan ”low-end” pametnjaković. Kvaliteta fotografije je, s obzirom na cijenu uređaja, OK i ništa više (s time da više nisam niti očekivao).
Jedna od najvećih prednosti Nokije 4.2 je svakako njegov ”čisti” Android
Smetaju li vam sve one bloatware aplikacije koje inače nalazimo u pametnim telefonima? Nokia još otkako je njezino ”uskrsnuće” započelo, je ovoga itekako svjesna. Iz tog razloga svaka Nokia dolazi sa ”čistim” Androidom na sebi. Nema bloatwarea niti svega onoga negativnog što s bloatwareom dolazi.
S obzirom na to da se radi o pametnom telefonu iz ove godine i s obzirom na to da je i Nokia 4.2 dio Android One progama, ovaj uređaj u sebi ima trenutno najnoviju verziju Android OS. Činjenica da je uređaj dio Android One programa znači da Nokia 4.2 ima mogućnost besplatnog skidanja Googleovih aplikacija.
Specifikacije
Specifikacije su područje kod kojeg korisnik treba biti jako promišljen prije nego što se odluči na kupovinu ovog uređaja. Nokia 4.2 nije osmišljena za igranje visokozahtjevnih igara, gledanja videozapisa u Full HD+ rezoluciji ili za bilo kakve druge zahtjevne aktivnosti. Tomu u prilog govore i njegove specifikacije.
Naime, uređaj je dostupan u dvije verzije: sa 2 GB RAM i 16 GB ROM i sa 3 GB RAM i 32 GB ROM. Obje verzije na sebi imaju isti Qualcommov slabašni Snapdragon 439 na kojoj se nalazi Adreno 505 GPU. To znači da ne trebate očekivati igranje najnovijih igara. Neo, bez obzira na skromnost specifikacija, Nokia 4.2 bez problema obavlja aktivnosti koje se od nje očekuju (odnosno sve nezahtjevne aktivnost, od pregledavanja interneta, gledanja videa i igranja 2D i nezahtjevnih 3D igara).
Zaključna riječ
Nokia 4.2 je sve u svemu solidan pametni telefon. Za manje od 1.500 kuna dobit ćete uređaj koji ima 3 GB RAM, 32 GB ROM, ”čisti” Android (uz dvogodišnju podršku na nadogradnje sustava), dvostruku stražnju kameru i koji je zaista odlično dizajniran. Da je rezolucija malo viša stvari bi izgledale znatno bolje. No, bez obzira na to, HMD Global ponovno je osmislio jedan solidan uređaj koji se nalazi na granici niže i srednje klase.
Osnovne specifikacije Nokia 4.2 uređaja:
- Dimenzije i masa: 149 x 71.3 x 8.3 mm, 161 gram
- Ekran: 5.7 inča, IPS LCD, oko 295 ppi, rezolucije 720p
- OS: Android 9.0 Pie
- SoC: Qualcomm Snapdragon 439 i Adreno 505 grafička kartica
- RAM: 2 ili 3 GB
- ROM: 16 ili 32 GB
- Kamere: stražnje od 13 i 2 MP, prednja od 8 MP
- Baterija: 3.000 mAh
- Cijena: ovisno o modelu, između 1.060 i 1.270 kuna
Piše: I.H.