Iako se veliki proizvođači pametnih telefona redovito hvale kako njihovi novi uređaji dolaze s mnoštvom inovacija, svima je više-manje jasno da su te inovacije slabo vidljive krajnjem korisniku. Uglavnom se radi o sitnim dizajnerskim promjenama, manjem osuvremenjivanju hardvera te nekim dodatnim značajkama na području kamera.
Za razliku od ostalih, Meizu se potrudio te je na tržište plasirao pametni telefon koji zaista ima jednu (opipljivu) inovaciju – stražnji zaslon. Radi se o sjajnom dodatku koji korisnicima omogućuje stvaranje selfie-ja sa stražnjom kamerom, ali im također daje bitne informacije o vremenu i temperaturi. S time je Meizu napravio jedan iskorak, a preostaje nam za vidjeti da li će neka kompanija slijedi ovaj novi ‘dodatak’ na pametnim telefonima.
Bilo kako bilo, ovih smo dana imali prilike testirati uređaj Meizu Pro 7, koji se pokazao kao vrlo kvalitetan uređaj koji može zadovoljiti veliki dio potreba korisnika. Sa svojim inovativnim stražnjim zaslon zaintrigirao nam je maštu te smo se pozabavili funkcionalnostima koje stražnji zaslon pruža. Sve u svemu, radi se o uređaji koji definitivno može uspješno konkurirati u rangu uređaja u koje pripada.
Meizu Pro 7: Dizajn i kućište
Uređaj slijedi najnovije trendove kada je dizajn u pitanju, te ga odlikuje elegantnost i dobro prianjanje. Doduše, aluminijsko kućište predstavlja određeni problem jer je telefon donekle klizav pa bi bilo super nabaviti određenu maskicu za telefon. Jasno, aluminijsko kućište poželjan je izbor te je svakako bolje od staklenog kućišta.
S prednje strane Meizu PRO 7 izgleda identično mnoštvu pametnih telefona koji su trenutno na tržištu. Uređaj ima klasičan simetrični izgled uz napomenu da su kutovi i bridovi blago zaobljeni, što je praksa koju su usvojili mnogi proizvođači pametnih telefona. Na prednjoj se strani nalazi i Home tipka, koja je dugoljastog oblika. U Home tipku ugrađen je čitač otiska prsta, koji funkcionira kvalitetno i vrlo brzo se odaziva.
Ono što ovaj uređaj distancira od ostalih u sličnom rangu je zapravo stražnja strana. Na stražnjoj se strani uređaja nalazi pozadinski zaslon, koji smo već spominjali prethodno. Zaslon se nalazi uz lijevi rub pametnog telefona i zauzima određeni dio prostora poleđine, dok su iznad njega dvije kamere za snimanje super fotografija. U donjem dijelu stražnje strane uređaja nalazi se Meizu logotip.
Na desnom boku uređaja nalazi se tipka za podešavanje glasnoće, a odmah ispod nje i tipka koja služi za uključenje uređaja. Na donjem rubu uređaja smješten je USB-C utor za punjenje uređaja, a tu su i mikrofon, vanjski zvučnik i 3.5 mm audio utor. Na vrhu uređaja nalazi se još jedan dodatni mikrofon čija je zadaća smanjiti šum tijekom snimanja zvuka. Na lijevom boku uređaja nalazi se ladica za dvije SIM kartice, koja se izvlači pomoću posebne igle.
Spomenuli smo već iznad kako je uređaj od aluminijskog kućišta pa je pomalo klizav u doticaju s rukom. Srećom, Meizu je ponudio rješenje u obliku prozirne maskice koja dolazi zajedno s uređajem. Radi se o maskici koja je posebno napravljena za ovaj model te na mjestu stražnjeg zaslona ima svojevrstan izrez. Ovo je super iz razloga što bi standardne maskice koje možemo kupiti mogle pokrivati taj zaslon, čime bi on izgubio svoju funkcionalnost. S obzirom na to da telefon nije prevelikih dimenzija ugodno prianja u ruku i na taj način čini korištenje uređaja zadovoljavajućim.
Meizu Pro 7: Zasloni
Uređaji s dva zaslona nisu više tolika rijetkost na tržištu, ali ovaj inovativni koncept koji je predstavio Meizu još nismo imali prilike vidjeti. Prednji zaslon veličine je 5.2 inča, dok je stražnji zaslon veličine cijelih 2 inča.
Prednji zaslon izgrađen je na Super AMOLED tehnologiji i rezolucije je 1920×1080 piksela, odnosno 423 ppi. Ra razliku od novih trendova koji pokušavaju progurati omjer 18:9, ovdje se radi o standardnom omjeru od 16:9. Tehnologija izrade Super AMOLED najbolje je što tržište trenutno nudi i ovdje se Meizu priklonio standardima za kojima se povode i ostali konkurenti na tržištu. Zaslon se pokazao kvalitetnim, kontrast i oštrina su odlični, što se također može reći za čitljivost na danjem svjetlu.
Stražnji zaslon, koji je posebnost ovog uređaja, također je izgrađen u AMOLED tehnologiji, no na svojih 2 inča veličine ima malenu rezoluciju od 240 x 526, čime je ostvarena gustoća točaka od 289 ppi. Ovaj stražnji zaslon nije uvijek uključen, već se ‘budi’ dvostrukim klikom. U svojoj osnovnoj namjeni ovaj dodatni zaslon pokazuje točno vrijeme i vremenske uvjete koji vladaju u mjestu gdje se nalazite. Ako napravite pomak ulijevo ili udesno na zaslonu se aktivira pedometar koji prikazuje koliko ste koraka načinili tog dana.
Ako želite aktivirati stražnju kameru, morat ćete napraviti potez prstom prema gore ili dolje po zaslonu. Aktivacijom kamere, upaliti će se i stražnji zaslon na kojem ćete vidjeti svoje lice, odnosno zaslon će vam poslužiti da napravite kvalitetan i zanimljiv selfie.
Prilikom snimanja kamerom možete na zaslonu odabrati nekoliko različitih opcija snimanja, što je također jedna od zanimljivih značajki ovog dodatnog zaslona. Iako se zaslon čini malen, možete vrlo detaljno vidjeti kako će izgledati vaš selfie, odnosno fotografija koju pokušavate snimiti. Ono što možemo primijetiti kao malu zamjerku ovom dodatnom zaslonu je nemogućnost prikaza obavijest s aplikacija koje korisnici vrlo često koriste (npr. Gmail, WhatsApp, itd).
Meizu Pro 7: Hardver
Model Meizu Pro 7 u svojoj unutrašnjosti krije hardver koji bi trebao zadovoljiti sve potrebe srednje zahtjevnih korisnika. U središtu uređaja nalazi se MediaTekov Helio P25, koji pripada u srdnji razred kada govorimo o chipsetima. Uz to, za kvalitetno funkcioniranje uređaja brine se 4 GB RAM-a, koji su i više nego dovoljni za nesmetani rad na ovom uređaju. Što se memorije tiče, osnovni model dolazi sa 64 GB memorije, od čega je korisniku na raspolaganju 52 GB. Također, u ponudi je i model sa 128 GB za one malo zahtjevnije korisnike.
Što se tiče same komunikacije, uređaj se pokazao dobrim i održavao je kvalitetnu razinu signala. Također, testiranje je pokazalo kako je zvuk u slušalici vrlo dobar, dok bi vanjski zvučnik možda mogao biti i malo jači.
Uređaj vrlo dobro barata s aplikacijama, što je samo dokaz kako kvalitetan procesor i dovoljna količina RAM-a mogu kvalitetno obaviti i malo zahtjevniji posao. Standardne aplikacije na koje smo navikli radile su kvalitetno i nije bilo nikakvih problema. Isto se može reći i za igre koje su testirane, gdje nije došlo do nikakvih zastoja ili problema u radu.
Jasno, oni koji kupuju uređaj zbog igranja igara trebali bi se (možda) odlučiti za uređaj većeg zaslona, odnosno uređaj s još jačim procesorom. No, za sve koji nisu toliko zahtjevni kada su igre u pitanju, biti će iznimno zadovoljni hardverskim performansama koje ovaj uređaj nudi.
Meizu Pro 7: Baterija
Uređaji velikih zaslona prisilili su nas na to da smo navikli svoje pametne telefone puniti barem jednom dnevno. Ništa drugačije nije ni s ovim uređajem, čiji je kapacitet baterije 3000 mAh. Mnogi bi rekli kako je to optimalno za uređaj ovog kalibra, no vjerujemo da se krajnji korisnici ne bi žalili da je kapacitet baterije još malo veći.
Meizu se pobrinuo pa u uređaj ugradio štedljivi procesor, ali i AMOLED zaslon te je time omogućio nesmetano korištenje telefona na bateriji u trajanju od jednog dana. Uređaj dolazi s tehnologijom brzog punjenja, čime je omogućeno da bateriju napunite do 50 posto za svega pola sata, dok je za kompletno punjenje kapaciteta baterije potrebno oko jedan sat. Dakle, u konačnici ni to nije loše rješenje, mada bi Meizu Pro 7 trebao izdržati jedan dan na jednom punjenju.
Meizu Pro 7: Kamere
Meizu i na području kamera slijedi trend koji nalaže ostatak tržišta pa je tako na stražnjem dijelu uređaja implementirao dvije 12 MP kamere. Kamere su upotpunjene PD autofokusom i dvostrukim LED bljeskalicama. Što se tiče veličine senzora ona iznosi 1/2.9 inča, dok je otvor blende f/2.0 što i nije tako loše, ali bi svakako moglo biti i bolje za one koji obožavaju fotkati u noćnim uvjetima. Valja još napomenuti kako je jedan senzor klasični, dok je drugi crno-bijeli, a svi već znamo da je svrha tog senzora primitak što više svjetla.
Dio u kojem su kamere dosta napredovale u posljednje vrijeme jest onaj softverski, gdje se sada nudi mnoštvo mogućnosti i još kvalitetnija fotografija, ali i video. Što se tiče Meizu Pro 7 uređaja, nudi se mnoštvo softverskih rješenja. Jasno, tu je klasični set upravljanja, gdje se gestama postižu različite funkcionalnosti kamere.
Što se tiče načina snimanja, jasno tu možemo podesiti da se fotke stvaraju na automatskim postavkama, možemo podesiti Pro način snimanja, a i možemo podešavati razne parametre kao što su: IOS vrijednost, ekspozicija, balans boje, korekcija kontrasta, itd. Meizu nam nudi i mogućnost skeniranja dokumenata, kao i izradu gifova i crno-bijelih snimaka.
Rukovanje kamerama je vrlo jednostavno i intuitivno, što je svakako pohvalno. I dok u automatskom načinu kamera sama podešava parametre i traži fokus, kod ručnog rada ćete se ponekad malo pomučiti da nađete fokus i napravite kvalitetnu fotku. Ono što je zanimljivo jest da Meizu ima alat kojim na svaku fotografiju dodaje svoj vodeni žig. Ako to poželite isključiti trebat ćete pronaći tu opciju među postavkama, kako bi maknuli žig.
Prednost ovog telefona je što ćete za snimanje selfija moći koristiti i stražnje kamere. Iako je prednja kamera iznimno kvalitetna i snima s čak 16 MP, jasno je kako mnoštvo opcija daje prednost zadnjim kamerama. Uz dodatni zaslon moći ćete napraviti sjajne selfije i tako ostaviti poseban dojam na fotografijama koje ćete sami fotografirati.
Kvaliteta fotografija koje ćete snimiti Meizu Pro 7 uređajem nije upitna, no uvijek ima određenog mjesta za poboljšanja. Uređaj ima vrlo kvalitetan bokeh efekt, koju nudi kvalitetnu zamućenost pozadine pri čemu udaljenost između subjekta i pozadine ni ne mora biti velika. U noćnim uvjetima kvaliteta fotografija jest malo lošija, no tako u uglavnom i kod ostalih telefona iz tog cjenovnog razreda.
Meizu Pro 7 omogućava korisniku snimanje video materijala u rezoluciji 1080p i manje. Dakle, nije podržano 4K snimanje, što je možda jedna od mana ovog telefona, ali nije nešto zbog čega bi bio neprivlačan za kupce. Jasno, telefon podržava i mogućnost snimanja usporenih videja. Nažalost, nema optičke stabilizacije, pa u igru ulazi ona softverska koja je mora se priznati odradila dobar posao. Kvaliteta video materijala je na zadovoljavajućem nivou, jedino što se u noćnim uvjetima djelomično gubi oštrina videa.
Meizu Pro 7: Sučelje i softver
Iako Meizu Pro 7 radi na Android sustavu, oni koji će ga koristiti primijetiti će mnoge promjene na sustavu. Radi se o vlastitoj nadogradnji koju Meizu stavlja na Android sustav, a nazvana je Flyme OS. Generalno, ova nadogradnja u velikoj mjeri mijenja standardni Android sustav, što će primijetiti i sami korisnici.
Flyme OS pokazao se iznimno kvalitetnim i radi prilično brzo. Ono što će korisnici najviše zamijetiti na prvi pogled je manjak izbora manipulacije aplikacijama, odnosno sve će se aplikacije nalaziti na početnom zaslonu. Dakle, nema raznovrsnih widgeta i drugih značajki sučelja na koje smo navikli kod standardnih Android sustava. U konačnici, rad na pametnom telefonu nije ništa manje intuitivan, kao što bi to bio u izvornom Android obliku.
Dio koji bi mogao zbuniti korisnike ovog uređaja jest navigacija kroz aplikacije, koja je izostavljena. Točnije, navigacija je kod Meizu Pro 7 uređaja implementirana putem Home tipke. Lagani dodir na Home tipku vraća vas jedan korak unatrag, dok vas jači pritisak vraća na početni zaslon uređaja. Za poziv multitasking izbornika biti će potrebno napraviti po zaslonu gestu od dna prema sredini zaslona. Ovakvo upravljanje moglo bi proizvesti malo zbunjujućih trenutaka u početku korištenja, ali lako se priviknuti na takvo djelovanje uređaja.
Od predinstaliranih aplikacija tu se standardno nalaze galerija, bilješke, upravljatelj datoteka, itd. Također, tu je i dio aplikacija koje su namijenjene kineskom tržištu, a koji se nećete moći riješiti deinstaliranjem, već stavljanjem u neki zasebni folder gdje već neće smetati. Zanimljivo, na ovom uređaju nema predinstaliranih Google aplikacija. No, Google servise neće biti teško instalirati, jer sve što je potrebno jest otići na App Store aplikaciju i pokrenuti Google Apps Installer. Tim činom na uređaj ćete instalirati sve standardne Google aplikacije na koje ste do sada bili navinuti.
Zaključak
Svojom cijenom od oko 3.000 kuna Meizu Pro 7 smjestio se u srednji cjenovni razred, čime je dostupan velikom broju kupaca. Uvjereni smo kako će dobar dio kupaca ovog uređaja biti zadovoljan inovacijom koju je Meizu predstavio – stražnji dodatnim zaslonom.
Uz dodatni zaslon, Meizu krije i mnoštvo drugih prednosti pred konkurencijom. Odlikuje ga kvalitetan dizajn i dobro izrađeno kućište. U unutrašnjosti se krije hardver koji može konkurirati ostalim uređajima sličnog cjenovnog razreda. Funkcionira sjajno, tako da bi mogao zadovoljiti srednje zahtjevne korisnike, ali i one koji traže nešto više od telefona.
Uređaj nije namijenjen za igranje, ali daleko od toga da ne može odvrtjeti mnoštvo zahtjevnih igara. Problem igračima mogao bi predstavljati zaslon, koji broji 5.2 inča. No, nemojmo zaboraviti na stražnji zaslon, koji će poslužiti onima koji obožavaju raditi selfije. Dakle, ovaj uređaj savršen je odabir za one koji obožavaju kvalitetne selfije, ali također trebaju i uređaj koji će omogućavati nesmetan rad i korištenje svih željenih aplikacija.
Meizu Pro 7 specifikacija:
- ZASLON: 5.2″ Super AMOLED FHD 1080 x 1920 pixels (~424 ppi pixel density) / 1.9″ AMOLED
- KAMERA: 12MP+12MP f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, 1/2.9″ sensor size, 1.25 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama (stražnje kamere) / 16MP f/2.0 (prednja kamera)
- Video 2160p@30fps
- DIMENZIJE: 147.62mm x 70.72mm x 7.3mm
- MASA: 163 g
- BATERIJA: 3000 mAh
- OS: Flyme 6 baziran na Androidu 7
- PROCESOR: Octa-core Helio P25 Mediatek MT6757T, Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A35)
- GPU: Mali-T880MP2
- MEMORIJA: 64 GB
- RAM: 4 GB
- POVEZIVOST: 4G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n or a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.2, A2DP, LE
- USB Type-C 1.0 reversible connector
- OSTALO: selfie zaslon, dual kamera, mTouch, mBack, Cirrus Logic/smart PA procesor za reprodukciju glazbe, 360° fingerprint senzor, Hall efekt senzor, senzor gravitacije, IR senzor blizine, žiroskop, senzor za ambijentalno svjetlo, senzor za dodir, Digitalni kompas, GPS
- Cijena: 2.999,00kn
Ustupio: Mobis
Piše: M. Ž.