Na prvi pogled mogli bismo zaključiti da je flagship LG G8 ThinQ kojeg nam ove godine donosi LG kombinacija starog i novog. Gotovo svake godine posljednjih nekoliko godina LG svoje uređaje iz ”flagship” razine označava slovom G.
Koliko je LG G serija bila uspješna da se raspravljati. Neki uređaji, kao što je recimo G4 bio je dobar. G5-ica je zbog svog modularnog sustava osvojio podijeljena mišljenja korisnika. LG je to primijetio i nije se više usudio raditi flagshipove koji će doći sa nekim grandioznim rješenjima.
Iz tih razloga tvrtka je prošle i pretprošle godine igrala na sigurno. LG G6 i G7 nisu dolazili ni sa kakvim super-novim rješenjima koja tržište još nije vidjelo. LG-jeva igra na sigurno se dobrim dijelom i isplatila.
Vidjevši kako se takav pristup itekako isplati LG je i ove godine odlučio poslužiti se njime i korisnicima donijeti uređaj koji će u sebi imati kombinaciju svega onoga što je bilo dobro otprije, plus zrnce inovativnosti (tek toliko da ne bismo zaboravili kako LG voli eksperimentirati s novim, dosad neviđenim ili rijetko viđenim stvarima u svijetu pametnih telefona).
Najnoviji uređaj koji nam se polako, ali sigurno sprema ove godine je LG G8. U nastavku ovog članka reći ćemo sve što smo dosad naučili o ovom uređaju, o njegovim pozitivnim i ne tako pozitivnim ”vrlinama”.
Odličan flagship ili ipak ne?
Kao što znamo uređaj je predstavljen na MWC 2019 sajmu. Prvi dojmovi su poprilično pozitivni. Iako treba pohvaliti dosta dobar procesor, odnosno SoC koji će G8-ica imati na sebi, izvrstan OLED zaslon, dosta kvalitetnu distribuciju zvuka u kojoj će korisnici moći uživati bilo da odluče koristiti G8 sa slušalicama ili da odluče slušati zvuk preko vanjskog zvučnika, postoje opet neke stvari za koje nismo sigurni kako će ispasti u ”konačnom” proizvodu i kako će biti prihvaćene od strane kupaca.
Osim novih mogućnosti koje LG stavlja na svoju perjanicu G8 treba imati na umu da se LG želi natjecati za prevlast na tržištu sa drugim konkurentima, od kojih će mu zasigurno biti najveće prijetnje Appleov pametni telefon i Samsungovi Galaxy S10 uređaji (koji izlaze na tržište u tri varijante, što bi LG-ju moglo dodatno otežati posao).
Specifikacije uređaja govore da je LG flagship u svakom pogledu
Ako se jedna stvar može vidjeti iz specifikacija uređaja i to na prvi pogled onda je to da LG izdaleka ”odiše” svojim flagship dahom, što je svakako dobra stvar. Ono što očekujemo od flagshipa tvrtki kao što je LG, pogotovo ako se želi nositi sa konkurentima, su odlične specifikacije i veliki brojevi. Tu, barem na papiru, LG nije iznevjerio.
Ispod haube naći ćemo stvari kao što su Qualcommov Snapdragon 855 SoC (to jest najnoviji SoC iz Qualcommove serije sustava na čipu), čak 6 GB radne memorije, 128 gigabajta prostora za unutarnju pohranu (prostor se, zahvaljujući podršci za microSD može dodatno povećati) i bateriju od 3.500 mAh.
Sve u svemu, na prvi pogled specifikacije zaslužuju palac gore. Ono što me pogotovo veseli jest najnoviji Qualcommov Snapdragon 855. Dok se neki uređaji visokog razreda još uvijek bave eksperimentiranjem između starijih SoC-ova, LG G8 će doći na tržište opremljen najnovijim (i po mišljenju nekih stručnjaka najkvalitetnijim i najučinkovitijim) sustavom na čipu koji postoji. Ovo svakako pozdravljam. Sada samo ostaje za vidjeti kako će Snapdragon 855 funkcionirati na G8-ici.
Dizajnom LG G8 podsjeća na svog prethodnika
Jeste li očekivali puno po pitanju promjena dizajna kod LG G8? Ako jeste onda će vas ”osmica” razočarati. Naime, G8 je po dizajnu vrlo sličan svom prethodniku LG G7. Ovo ako malo bolje pogledate, uopće nije loše, s obzirom na to da je G7 bio dosta lijepo dizajniran i imao je onaj prepoznatljivi LG-jevski dizajn kakvog već godinama vidimo kod LG G serije.
Telefon je staklen (Gorilla Glass 5) i spijeda i straga a sve je smiješteno u profinjeni aluminijski okvir. G8 otraga ima trostruku kameru, standardnu, ultrawide i telephoto, koje imaju jednu malu izmjenu u pogledu smještaja. Kamere su kod novog flagshipa smještena horizontalno, a ne vertikalno. Ovo je u stvari jedina promjena u odnosu na dizajn. Sve ostalo je isto. Pozadina je i dalje staklena, okvir je aluminijski i da- G8 će imati podjednako veliki usjek kojeg smo (ili nismo) voljeli na G7-ici.
Je li vizualno LG G8 privlačan pametni telefon? Naravno. No ako ga usporedimo sa nekim drugim pametnim telefonima, mogli bi smo zaključiti da se LG ovaj put držao dosta konzervativnog dizajna, koji je pokazao uspjehe i kod prošle verzije. Opet, ljepota nečega je čisto subjektivno mišljenje i vjerujem da će se mnogi korisnici složiti da ono što je bilo dobro na prošlom modelu ne treba mnogo mijenjati. Oni kojima se sada već klasičan izgled LG G uređaja sviđa neće imati ništa protiv toga da G8 izgleda kao nadograđeni G7, koji je izgledao kao nadograđeni G6.
LG G8 će biti prvi LG G uređaj koji će na sebi imati OLED zaslon
LG godinama polagano unaprijeđuje kvalitetu svojih OLED zaslona, što je poznato korisnicima LG V serije uređaja (s obzirom na to da je OLED zaslon u prošlosti bio isključivo rezerviran samo za LG V seriju). To će se ove godine promijeniti, s obzirom na to da je LG odlučio u svoj G8 staviti OLED zaslon.
Radi se o zaslonu od 6.1 inča koji će davati rezoluciju od 3120 x 1440p. Zaslon će dolaziti sa Corning Gorilla Glass 6 zaštitom i imat će podršku za snimanje videa u HDR10 kvaliteti. Sve ovo trebalo bi (i vjerujem da hoće) davati vrhunsku kvalitetu prikaza slike i snimanja videa.
Hoće li kvalitetom biti rame uz rame sa Samsungom, zasad je teško reći, no ono što će svakako biti zanimljivo jest vidjeti kako će OLED kod G8-ice stajati nasuprot Super AMOLED-u S10 uređaja.
Air Motion i Hand ID
Dvije najnovije mogućnosti koje dolaze sa G8-icom su Hand ID i Air Motion, od kojih je zanimljivija ova druga.
Air Motion će omogućiti korisniku obavljanje različitih aktivnosti na uređaju uz pomoć gesti, što znači da će korisnik moći koristiti uređaj bez da ga zapravo dodiruje.
Hand ID služi za identifikaciju uz pomoć određivanja krvotoka korisnika. Umjesto klika na senzor korisnik će trebati ispružiti dlan ruke ispred uređaja i uređaj će se otključati (ili zaključati).
LG G8 i dalje ima snažan naglasak na zvuku najviše kvalitete
Jedna od najboljih mogućnosti G7-ice bila je kvaliteta zvuka. G8 bi trebao taj segment samo dodatno unaprijediti. Uređaj će, osim odličnog vanjskog zvučnika, imati i utor od 3.5 mm za slušalice koji je 32-bitni Hi-Fi Quad DAC, što bi trebalo omogućiti ekstra visoku kvalitetu distribucije zvuka.
Lg G8 kao flagship cilja tržište najskupljih modela, stoga će i cijena ovog modela biti u skladu s tim. Prema neslužbenim najavama telefon bi trebao koštati oko 6000 kn. Informacije o točnoj cijeni i datumu izlaska kod nas još nisu dostupne. Sve u svemu, najnoviji SoC, nove mogućnosti kao što su Hand ID i Air Motion, plus neke stare kao što su kvaliteta izrade uređaja i standardno visoka kvaliteta distribucije zvuka su na prvi pogled najupečatljivije značajke novog LG G8.
LG G8 ThinQ specifikacije:
- Dimenzije: 151.9 x 71.8 x 8.4 mm
- Masa: 167g
- Zaslon AMOLED 6.1 inča, rezolucije 1440×3120 pix, (~564 ppi density), zaštita Gorilla Glass 5
- OS: Android 9.0 (Pie)
- Chipset Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm)
- CPU Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 485)
- GPU Adreno 640
- Pohrana: 128GB, proširivo SD card 512Gb
- RAM: 6GB
- Kamere: Stražnja: Trostruka 12 MP, f/1.5, 27mm (standard), 1.4µm, OIS, PDAF & laser AF
16 MP, f/1.9, 16mm (ultrawide), 1/3.1″, 1.0µm, no AF, 12 MP, 52mm (telephoto), f/2.4, 1.0µm, 2x optical zoom, OIS, PDAF, Video 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps, HDR, 24-bit/192kHz stereo sound rec.
Prednja: Dvostruka 8MP, f/1.7, 26mm (wide), 1.22µm, AF, TOF camera, Video 1080p@60fps - Povezivost: WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX HD, GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go
- Posebne značajke: accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
- Baterija: Li-Po 3500 mAh fiksna, brzo punjenje 18W (Quick Charge 3.0), bežično punjenje
- Boje: Crna, plava, crvena
- Cijena: oko 6000 kn
Piše: D.Z.