Google svojim korisnicima uvije želi ponuditi najbolju uslugu, jer znaju da samo tako mogu ostati lideri na tržištu koje je danas poprilično okrutno. Jedna od najvećih, a ujedno i najrizičnijih točaka za Google trenutno je Play Store.
Ovo tržište aplikacijama za Android uređaje imponira svojom veličinom, ali u jedno i zabrinjava brojem programera koji tamo imaju svoje aplikacije.
Google Play trenutno broji čak 2 milijuna aplikacija, što je brojka koju treba respektirati, ali i održavati. Naime, među svim silnim aplikacijama koje žele pomoći korisnicima, nerijetko se nađe i neka koja pokušava zaraziti pametne telefone i tablete samih korisnika.
Iako Google ulaže velike resurse da bi se takav crni scenarij spriječio, jasno je da povremeno propuste neku aplikaciju koja se kasnije pokaže kobnom za korisnike.
Princip rada je takav da se aplikacija koja se pokaže zaraženom odmah skida s Google Play Storea. Korisnici dobivaju upozorenje i potrebno je odmah ukloniti aplikaciju sa svojih uređaja.
No, problem je u tome što dio korisnika ne obriše zaraženu aplikaciju, što ih kasnije može dovesti u probleme. Takvih korisnika trenutno ima oko pola milijuna, a prijeti im potencijalna opasnost da njihovi uređaji budu zaraženi nekim virusom ili neprimjernim sadržajem.
Google upozorava kako su najveća opasnost upravo aplikacije koje su obrisane s Google Playa, ali ne i s korisničkih uređaja. Naime, u tom slučaju Google više nema dodirnih točaka s korisnikom, pa ga ne može upozoriti da mu prijeti opasnost.
Veliki je broj također zastarjelih aplikacija koje korisnici već duže vrijeme nisu koristili, a one su uklonjene s vremenom s Play Storea.
Piše: D.Ž.