PočetnaMobyPametni telefoniKoliko koštaju komponente pametnog telefona i koji su najskuplji dijelovi? (2. dio)

Koliko koštaju komponente pametnog telefona i koji su najskuplji dijelovi? (2. dio)


U prvom dijelu ovog članka nabrojali smo neke od najskupljih komponenti pametnog telefona poput zaslona i procesora, o tome pročitajte ovdje. Nastavljamo dalje sa najvažnijim komponentama telefona…

Realme 8 Pro 108mp kamera

Kamere kao top komponente za korisnika

Pametni telefon zaista donosi pregršt mogućnosti i aktivnosti koje korisnik može raditi. No, posljednjih je godina fokus korisnika kod odabira pametnih telefona uglavnom na kvaliteti kamera. Postali smo društvo koje u svakom trenutku na svakom koraku radi neke fotografije, umjesto da scene pamtimo u glavi i uživamo u trenutku. No, činjenica je da je danas fotografiranje postalo toliko sveprisutno da korisnik kao najvažniju komponentu kod odabira telefona gleda upravo kvalitetu kamera.

Karakteristike sustava kamera posljednjih su se godina poprilično promijenile. Prije samo koju godinu prosječni pametni telefon imao je samo jednu ili maksimalno dvije kamere, a danas je praktički nezamislivo vidjeti pametni telefon bez 3 ili više kamera. Dakako, sve to radi se s ciljem poboljšanja kvalitete fotografija i video zapisa, no korisnici često nisu ni svjesni što točno dobivaju s više kamera na pametnom telefonu. Bilo kako bilo, kamere su iznimno važan dio pametnog telefona pa su samim time i važan dio troška komponenti pametnog telefona.

Još ćemo se jednom vratiti na prije spominjani Galaxy S20 Ultra koji zapravo sadrži jedan od najskupljih sustava kamera na tržištu. Konkretno, čitav sustav kamera koji se nalazi na tom pametnom telefonu vrijedi oko 90 dolara – što znači da je čitav sustav čak skuplji od zaslona kao komponente. No, sustav kamera uobičajeno gledamo kroz pojedinačne kamere pa tako zaslon i dalje ostaje najskuplja komponenta pametnog telefona. Sa Samsung Galaxy S20 Ultra uređajem predstavljena je inovativna glavna kamera od čak 108 MP pa nimalo ne čudi što je cijena te inovativne kamere poprilično visoka.

No, prosječna cijena sustava kamera ipak je nešto jeftinija od prije spominjanog Galaxy S20 Ultra sustava. Valja spomenuti kako je sustav kamera sačinjen od mnogo elemenata pa i sama pojedinačna kamera sačinjena je od senzora, leće, aktuatora za optičku stabilizaciju i raznih drugih dijelova koji omogućavaju snimanje super fotografija i video zapisa. Moderne kamere opremljene su i naprednim sustavima za 3D skeniranje što je trend koji sve ozbiljnije kuca na vrata tržišta.

Usporedbe radi, Galaxy A50 pametni telefon donosi 25 MP leću na glavnoj kameri, a cjelokupni modul kamera ovog uređaj košta svega 20-ak dolara. Dakle, razlika između premium sektora i uređaja srednjeg cjenovnog razreda je ogromna. Dakako, ta će kamera dati puno slabije rezultate fotografiranja i snimanja video zapisa, no na korisniku je da odluči što mu konkretno treba. Apple iPhone 11 Pro Max donosi vrhunski sustav kamera s lećama od 12 MP, a zanimljivo je kako taj sustav košta duplo manje od Samsungovog i moguće ga je nabaviti za oko 40 dolara.

 

Xiaomi Redmi 9 baterija

Baterija za siću novaca

Automobilska industrija radi veliki zaokret prema elektrifikaciji vozila, a zanimljivo je kako se uvijek spominje kako je baterija iznimno skupa komponenta automobila. Shodno tome, korisnici bi mogli zaključiti kako je i baterija pametnih telefona iznimno skupa komponenta, no tome baš i nije tako. Naime, podaci pokazuju kako su baterije jedna od jeftinijih komponenti pametnih telefona, bez obzira o kojem se modelu uređaja radi. To je odlična informacija za sve korisnike jer znači da eventualni servis baterije ne bi trebao biti preskup.

Iako je gore spomenuti Samsung Galaxy S20 Ultra jedan od trenutno još uvijek top modela na tržištu pametnih telefona, činjenica je da njegova baterija ne košta puno. Prema dostupnim podacima, baterija koja je ugrađena u taj top pametni telefon košta manje od 6 dolara, što je zaista malo s obzirom na karakteristike koje postiže. Kada gledamo baterijski sustav važno je spomenuti da moderni telefoni danas donose mnoga poboljšanja koja ne iziskuju samo kvalitetnu bateriju već i odličnu hardversku podršku. Primjerice, baterijski sustavi danas omogućuju brzo punjenje koje za svega sat vremena napuni uređaj, a isto tako omogućeni su i inovativni sustavi bežičnog punjenja. Sve to u konačnici podigne cijenu baterijskog sustava, ali je sama baterija uređaja i dalje vrlo povoljna.

ram memorija telefona

Mnoštvo senzora i ostalih komponenti za kvalitetan rad uređaja

Pametni telefon je vrlo složena cjelina koja se sastoji od mnoštva sitnih komponenti koje korisniku osiguravaju brz, kvalitetan i zabavan rad. Često nismo ni svjesni kojim je sve mogućnostima, senzorima i tehnologijama opskrbljen neki pametni telefon – no toga ima zaista puno. Vrlo važnu ulogu u današnjim pametnim telefonima igra modemski sustav koji je zapravo utemeljen na kvalitetnom procesoru. No, da bi se uređaj mogao povezivati na mobilne mreže potreban je vrlo učinkovit sustav antena i ostalih komponenti koje omogućuju kvalitetnu vezu bez obzira na veliku udaljenost odašiljača.

Dio koji je još važno spomenuti svakako je memorija bez koje naš pametni telefon ne bi mogao raditi ni pamtiti sve ono što korisnik radi. Radna memorija u pametnih telefonima danas uglavnom iznosi preko 3 GB, a može ići sve do 12 GB (ovisno o modelu pametnog telefona). Ta je memorija zadužena za kvalitetan rad i direktan je “suradnik” u besprijekornom radu procesoru. S druge strane imamo memoriju za pohranu podataka koja može iznositi 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB ili danas čak i do 1TB podatkovnog prostora. Kada agregiramo komponente procesora, modema i memorije cijena svih tih komponenti u modernim top uređajima može se kretati i preko 150 dolara. Dakako, cijena dosta varira ovisno o modelu i karakteristikama odabranog uređaja.

Vrlo važnu ulogu u današnjim pametnim telefonima igraju razni senzori koji znatno olakšavaju rad korisnika. Senzori prate i mjere razinu rasvjete, kretanje uređaja i razne druge aktivnosti – kako bi u konačnici skup izračuna pretvorili u jednostavnije i bolje korisničko iskustvo. Uz senzore važna komponenta koja sprječava probleme oštećenja je samo kućište uređaja, koje je danas izrađeno od modernih, izdržljivih, a često i skupih materijala. Kada iz priče izuzmemo zaslon, procesor, bateriju i kamere, cijena svih ostalih komponenti može se kod top uređaja penjati i do 200-ak dolara.

Mnoštvo komponenti za visoku prodajnu cijenu

Kada komponente pametnih telefona promatramo kao pojedinačne stavke, lako je zaključiti da zapravo cijena pojedinih stavki i nije suviše visoka. Uz zaslon i procesor koji koštaju oko 500-ak kuna kod top modela pametnih telefona te vrhunski sustav kamera koji može koštati isto toliko, sve ostale komponente pojedinačno zapravo i nisu skupe. No, broj komponenti u pametnom telefonu je iznimno velik i kada se sve te male cifre agregiraju u cjelinu dolazimo do poprilično visoke cijene pametnog telefona. Dakako, cijena komponenti i izrade samog uređaja zapravo je upola manja nego što se uređaj prodaje na tržištu, no cijene u konačnici definiraju mnogi drugi parametri (od dostave, preko promo aktivnosti pa sve do garancija i servisa).

Vjerujemo kako su vas cijene pojedinih komponenti unutar pametnog telefona iznenadile jer činjenica jest da se zaista radi o niskim cijenama koje su nusprodukt masovne proizvodnje. Valja naglasiti kako smo u članku iznad uglavnom analizirali top modele pametnih telefona koji slove kao “krema na tržištu”. Samim time, prosječna cijena svih komponenti je značajno niža jer tržište pametnih telefona je ipak glavninom satkano od primjeraka srednjeg cijenovnog razreda. Bilo kako bilo, ne treba se previše zamarati sirovom cijenom samih komponenti jer korisnik u konačnici ipak plaća punu cijenu koja je nastala kao zbor komponenti, rada, dostave, promocije i svega ostalog što čini cijenu pametnog telefona.

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular