PočetnaMobyPametni telefoni8 savjeta kako odabrati idealan pametni telefon za sebe

8 savjeta kako odabrati idealan pametni telefon za sebe


Tržište pametnih telefona iz godine u godinu drastično raste pa korisnici gotovo uvijek teško odlučuju što žele kupiti za sebe. Dio korisnika s godina se priklonio nekim svojim omiljenim brendovima, dok dio njih svaki puta odabire uređaj koji im se u datom trenutku najviše sviđa (neovisno o brendu).

Ne bi li bilo idealno kada bi postojala neka specifikacija kako odabrati idealan pametni telefon za sebe? Na što treba paziti i koje karakteristike su važne za pojedinog korisnika? Iako bi stvaranje univerzalne specifikacije bilo jako teško sprovesti, ipak možemo izdvojiti nekoliko glavnih detalja koji su važni kod odabira pametnih telefona. Slijedi lista karakteristika koju morate razmotriti kada tražite odgovor na pitanje kako odabrati pametni telefon za sebe:

Operativni sustav pametnog telefona

Generalno gledajući, imate dvije mogućnosti: Android ili iOS. Iako postoji još nekoliko operativnih sistema drugih proizvođača, ova dva jako dominiraju na tržištu. Prije svega to možemo reći za Android koji se koristi na gotovo svim pametnim telefonima koji nisu u vlasništvu Apple, dok je iOS isključivo vezan uz Apple.

Budući da iza Android sustava stoji Google, možete biti sigurni kako dobivate sjajan operativni sistem koji radi brzo i pouzdano. Trenutna najnovija verzija ovog sistema je Pie (9.0), a korisnicima se preporuča da kod odabira pametnog telefona ne odabiru verziju stariju od Oreo (8.0). Ove dvije verzije imaju hrpu sjajnih softverskih rješenja, ali i puno veću razinu sigurnosti od prošlih verzija.

Što se iOS sustava tiče, također se radi o fantastičnom sustavu koji je prilično zatvoren što pruža dodatnu razinu sigurnosti, ali istovremeno korisniku osigurava sjajne aplikacije i super rad. Često se događa da korisnici iOS sustava prvi dobiju nove napredne značajke unutar aplikacija i zbog toga mnogi obožavaju ovaj sustav. Iako nije kod nas zastupljen kao Android sustav, činjenica je da se radi o sjajnom sustavu koji se redovito nadograđuje i njegovim odabirom ne možete pogriješiti.

Veličina zaslona pametnog telefona

Sljedeća bitna stvar kod odabira idealnog pametnog telefona za vas jest odabir veličine zaslona. Ovdje tržište nudi zbilja pravu šarolikost i možete birati što god vam srce poželi. Zajedničko svim proizvođačima pametnih telefona na tržištu je što iz godine u godinu povećavaju zaslone, tako da je možda danas nešto teže naći neki manji ekran koji lagodno stane u džep.

Generalno, prema veličini zaslona pametne telefone možemo podijeliti u 3 grupe: mali zasloni, srednji zasloni i veliki zasloni. Što se tiče malih zaslona (do 5 inča), oni danas više nisu toliko popularni jer korisnici sve više pregledavaju multimedijalni sadržaj putem pametnih telefona – za što im treba veći zaslon. Dakle, ako planirate gledati filmove i video materijale putem pametnog telefona, mali zasloni ne dolaze u obzir. No, dobri su u slučaju da vam treba praktičan i malen pametni telefon za pozive i pisanje poruka.

Pametni telefoni srednjih zaslona (od 5 do 5.5 inča) posljednjih su nekoliko godina bili standard na tržištu, no danas tome više nije tako. Naime, svi ekskluzivni proizvođači pametnih telefona okreću se proizvodnji velikih zaslona. Telefon srednje veličine zaslona idealan je kao kombinacija za pozive i poruke, ali i gledanje multimedije. Ono što je dobro kod ovih uređaja jest duže trajanje baterije, ali i nešto niža cijena – u odnosu na telefone velikih zaslona.

Telefoni velikih zaslona (iznad 5.5 inča) danas dominiraju tržištem i čini se kako će takav standard ostati dugo vremena. Naime, ovi su zasloni idealni za gledanje multimedije, dobri za pozivanje i dopisivanje, a jedina zamjerka može ići na to što korisnik ne može doseći sve funkcije samo jednom rukom i što su ponekad nezgrapni za prenošenje. Naš savjet je prigrliti telefone ovako velikih zaslona jer će u budućnosti oni dominirati tržište pa ćete se prije ili kasnije morati priviknuti na to.

Kvaliteta zaslona

Kod odabira zaslona pametnog telefona uz veličinu, potrebno je pažnju posvetiti i na samu građu i kvalitetu zaslona. Naime, iako biste na prvi pogled pomislili kako su svi zasloni iste kvalitete, to je daleko od istine. Razlikuju se prije svega u tehnologiji izrade, a što se odražava na sve ostale funkcionalnosti.

Jedan od parametara je rezolucija, a za koju preporučujemo da bude minimalno full HD (1920 x 1080 piksela). Veliki broj modernih pametnih telefona nudi rezoluciju quad-HD, odnosno 2560 x 1440 piksela. Novi top telefoni imaju i 4K rezoluciju, što će vrlo vjerojatno u budućnosti postati trend – pa s njome ne možete pogriješiti.

Kod odabira kvalitete zaslona potrebno je pažnju posvetiti na svjetlost pametnog telefona, ali i bogatstvo boja. Naime, sigurno ćete se naći u prilici da pametni telefon koristite na dnevno svjetlu, a što će biti loše iskustvo ako odaberete pametni telefoni čiji zaslon se slabo vidi na dnevnom svjetlu. Također, obratite pažnju na kvalitetu zaslona iz različitih kuteva gledanja i zaključite da li ste zadovoljni viđenim.

Bogatstvo boja ovisi direktno o tome na temelju koje tehnologije je zaslon pametnog telefona napravljen. Pametni telefoni s AMOLED ekranima u pravilu su bolji od LCD ekrana jer pružaju bolje nijanse i zasićenje bojama. Najbolji rezultat zasigurno ćete postići ako odaberete HDR zaslon jer on pruža iznimno širok raspon boja i kvalitetan kontrast, gdje će biti užitak gledati video materijale, ali i ostale sadržaje.

najbolje Android aplikacije

Brzina i mogućnosti procesora

Procesor je središnji dio svakog pametnog telefona, koji diktira kojom će se brzinom izvoditi zadaci na uređaju i koliko zadataka možete obaviti u nekom periodu. Bolji procesor znači i brže otvaranje i rad u aplikacijama, tečno igranje igara na telefonu, kvalitetnije uređivanje fotografija, itd.

Ono što je zanimljivo jest da broj jezgri i sam takt rada procesora nisu garancija da će neki procesor raditi kvalitetnije ili slabije. Naime, danas svaki novi telefon koji dođe na tržište ima ugrađenu novu generaciju procesora, što znači i noviji bolji način izrade. Ako želite odabrati ispravan procesor za svoj pametni telefon, naš je savjet da pogledate recenzije različitih procesora diljem interneta. Stručnjaci redovito testiraju procesore u raznim uvjetima i to je jedina garancija da nećete pogriješiti.

Moderni procesori imaju razne napredne značajke, a izdvojit ćemo samo suradnju s umjetnom inteligencijom. Dakle, ako procesor ima mogućnost rada s umjetnom inteligencijom (AI) – velika je vjerojatnost da će raditi brže i kvalitetnije te optimizirati zadatke koje obavlja.

Veličina memorije

Unutar pametnih telefona postoje dvije vrste memorije. RAM je zadužena za upravljanje procesima unutar pametnog telefona i radi u suradnji s procesorom. Memorija za pohranu podataka služi isključivo za pohranjivanje sadržaja kojeg stvarate i ona ne utječe na sam rad pametnog telefona.

Kod odabira veličine RAM-a pokušajte uzeti telefon koji ima više takve memorije. Minimum ispod kojeg nikako ne smijete ići je 1GB. Za neke srednje kvalitetne uređaje RAM se kreće oko 2-3 GB, dok novi uređaji imaju 4 ili 6 GB RAM-a. Dakle, što više takve memorije imate, vaše će uređaj raditi brže i kvalitetnije.

Memorija za pohranu podataka je vrlo šarolika i ovisi od telefona do telefona. Naša je preporuka da ne idete ispod 16 GB, dok je nekakav minimalni standard za srednju i naprednu klasu telefona posljednjih godina 32 GB. Ponovno, vrijedi pravilo što više memorije imate na raspolaganju to bolje jer ćete moći spremati veće količine podataka, fotografija, video materijala, itd. Ako obožavate fotografirati razmislite o pametno telefonu koji ima minimalno 64 ili 128 GB memorije. Vrijedi spomenuti kako se kod nekih telefona memorija može povećati umetanjem dodatne microSD (ili nanoSD) kartice pa i na taj segment obratite pažnju.

obrada-fotografija-na-pametnim-telefonima

Kvaliteta kamere

Jedna od najčešćih funkcija koju koristimo na pametnim telefonima je kamera. Fotografiramo sve i svašta, a da bismo bili zadovoljni kvalitetom fotografija moramo paziti kod odabira pametnog telefona. Većina proizvođača naglašava MP (megapiksele) kao najvažniju karakteristiku kamere, no to nam nikako ne smije biti jedini parametar kojeg ćemo gledati kod odabira.

Laički rečeno, bilo bi dobro usporediti samu kvalitetu fotografija s različitih pametnih telefona kako biste mogli donijeti kvalitetan zaključak – što valja, a što ne valja. Danas veliki broj proizvođača stavlja na stražnju stranu uređaja 2 ili 3 kamere kako bi se postigla bolja kvaliteta slike, no to opet nije presudan momenat za zadovoljstvo fotografijom. Treba obratiti pažnju i na otvor blende i brzinu okidanja fotografija – jer ne želite ‘otezanje’ kamere prilikom fotografiranja. Što je f broj manji (npr. f/1.8) to je otvor blende širi.

Osim fotografiranja, pametni telefon nam služi i za snimanje video materijala. Pripazite na frame rate kod odabira kamere (veći je bolji), ali i na funkcije optičke i digitalne stabilnosti kako bi video izgledao kvalitetno.

Trajanje baterije pametnog telefona

Trajanje baterije ne ovisi samo o kapacitetu baterije, već o raznim drugim faktorima, odnosno karakteristikama pametnog telefona. Segment kvalitete baterije trebalo bi promatrati kroz telefon kao cjelinu jer duljina trajanja ovisi o optimiziranosti procesa unutar pametnog telefona, kvaliteti procesora, veličini i funkcioniranju zaslona, učestalosti korištenja pametnog telefona, itd.

Ako se osvrnemo samo na bateriju, morate tražiti bateriju koja ima veći kapacitet (izraženo u mAh). Teško je dati neku konkretnu preporuku, ali reći ćemo da se probajte zadržati na baterijama koje imaju iznad 3.000 mAh. Ono na što još morate obratiti pozornost je brzina punjenja jer veliki broj modernih telefona ima mogućnost brzog punjenja – pa bi bilo šteta to ne iskoristiti. Ta funkcija brzog punjenja omogućava vam da uz primjereni punjač napunite svoj pametni telefon do 70 posto baterije unutar manje od sat vremena. Parametar o kojem također možete voditi brigu je da li se baterija može mijenjati ili je fiksna, što bi proizvođač trebao naglasiti u karakteristikama.

ANDROID BATERIJA

Kvaliteta dizajna

U cijeloj toj priči oko odabira pametnog telefona, možda i najmanju ulogu igra dizajn. Naime, danas većina telefona izgleda slično i ono što kao trend nametne jedan proizvođač vrlo brzo slijede drugi, tako da nema nekih velikih razlika. Jasno, razlike postoje, ali je nezahvalno davati neke smjernice jer odabir dizajna ovisi subjektivno od korisnika do korisnika.

Ono što možemo istaknuti u ovom dijelu je da pokušate uzeti telefon koji je građen od metala i stakla jer se radi o kvalitetnim i izdržljivim materijalima. Jeftini telefoni uglavnom su građeni od plastike i ne prianjaju tako udobno u ruku, kao oni koji su građeni od kvalitetnijih materijala. Jedna zanimljivost, telefoni koji su građeni od stakla sa stražnje strane, imaju sposobnost bežičnog punjenja – ako je to navedeno u specifikacijama.

S dizajnerske strane na odmet vam zasigurno neće biti ako će pametni telefon biti otporan na prašinu i vodu. Mnogi koriste specifikaciju IP67 koja garantira da telefon može biti ispod vode na dubini maksimalno jedan metar u trajanju do 30 minuta. Također, obratite pozornost da li telefon ima zaštićen zaslon, za što se koristi Gorilla Glass standard.

 

Zaključak

Uz gore nabrojanih 8 savjeta kako odabrati pametni telefon za sebe, možda i najvažniji faktor u cijeloj priči je cijena uređaja. S obzirom da ne možemo znati koji je vaš budžet, ne možemo ni reći koji konkretno pametni telefoni su pogodni za vas. No, sada imate smjernice koje vam mogu pomoći kod odabira idealnog pametnog telefona za vaše potrebe.

Ako volite inovacije, svakako razmotrite da li vaš budući telefon ima mogućnost bežičnog punjenja, ali i funkciju otiska prsta. Bežično punjenje je super jer ne trebate sa sobom nositi kablove i punjače, a zanimljivo je da primjerice novi Huawei Mate 20 Pro uređaj ima mogućnost punjenja drugih uređaja jednostavnim prislanjanjem uz telefon. Što se tiče čitača otiska, on vam služi za brzo otključavanje uređaja, a moderni uređaji otisak sa stražnje strane telefona zamijenili su onim ugrađenim u zaslon.

U konačnici, vrijedi razmisliti da li je isplativije kupiti otključani uređaj pa koristiti bilo koju mrežu ili kupnju obaviti preko telekom operatera korištenjem neke od tarifa. Mogućnost je puno, a sve na kraju ovise o vašim financijskim mogućnostima. Za kraj, uživajte u kupnji novog telefona i nadamo se da smo vam dali dobar odgovor na pitanje – kako kupiti idealan pametni telefon za sebe.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular