Huawei P Smart je novi model srednje klase iz Huaweiove bogate palete telefona. Dolazi sa novim čipsetom Kirin 659, dvije kamere na leđima, Android 8 s EMUI 8, a sve upakirano u sjajno aluminijsko kučište.
Nije više jednostavno razlikovati sve te različite modele Huawei pametnih telefona. Toliko modela P serije, Mate serije, Lite verzije, Nova verzije, a sad i Smart uređaji. Danas govorimo o novom Huawei P Smart telefonu.
Ako se zapitamo što je Huawei P Smart, logičan odgovor bi bio da je riječ o jeftinijem modelu, s obzirom na to da bi svi ‘P’ uređaji trebali biti pristupačni. No, izgledom P Smarta ne biste uopće rekli da je jeftiniji telefon, iako Huawei P Smart ni u kojem slučaju ne spada u vrh ponude. Huawei je na inteligentan način napravio i predstavio hrpu pojednostavljenih verzija s nadimkom Lite.
Sve u svemu, Huawei P Smart je tipični mobitel iz srednje klase s poboljšanim specifikacijama i nekim mogućnostima iz vodećih modela. No krenimo redom.
Huawei P Smart: Dizajn
Prva stvar koja izdvaja Huawei P Smart je njegov izgled i ukupni dojam. Zalon je velik 5,65 inča u FullHD rezoluciji, ali zahvaljujući 18:9 omjeru stranica i produženom tijelu s malim nakošenim rubovima, telefon je ugodan za držanje i ne čini se prevelik.
Na prednjoj strani imamo kameru, pokazatelj obavijesti, zvučnik i senzore svjetla i udaljenosti. Ispod ekrana je Huawei logo. Na desnoj strani su gumb za jačinu zvuka i paljenje/gašenje. S lijeve strane je hibridni utor za dvije nano SIM kartice ili jednu SIM karticu i SD karticu.
Na donjoj strani je 3,5 mm audio utor, (ipak ga je dobro vidjeti), mikrofon, microUSB u središtu (ne znam zašto nema Type-C, koji je brži i zgodniji). Na desnoj strani je glavni zvučnik; na gornjoj kosini je dodatni mikrofon.
Straga imamo dvostruku kameru i bljeskalicu. Ispod njih je skener otiska prsta, vrlo ugodan za uporabu i već poznato brz i precizan. Većina tijela Huawei P Smarta je izrađena od aluminijske slitine. Rizik da ćete ga ogrebati je vrlo malen, a uz to ne ostavlja otiske prstiju zahvaljujući matiranom tijelu.
Gornji i donji dijelovi tijela su plastični, napravljeni tako da izgledaju poput ostatka telefona. Metal i plastika razdvojeni su sjajnim linijama. Sve u svemu, telefon izgleda i više nego dobro, čak i otmjeno, na trenutke izlgeda kao da je riječ o vodećem modelu. Ako želite naglasiti svoj imidž telefonom, Huawei P Smart će vam dobro poslužiti.
Ipak budući da telefon spada u srednju klasu napravljeni su i neki kompromisi. Tijelo Huawei P Smarta uglavnom je napravljeno od metala, ali je morao ostati unutar proračuna, što se očituje kroz plastične dijelove na vrhu i dnu. Međutim iako je usklađivanje boje plastike sa bojom metala često nemoguće, Huawei je to odradio izvrsno. Plastične dijelove najvjeroatnije ne biste niti primjetili osim ako niste to saznali prije. Kompromis je napravljen i na vodootpornoj značajci koja je kod P Smarta izostavljena.
Kvaliteta izrade je odlična. Telefon lijepo leži u ruci i gumbi su čvrsti. Dobroj ergonomiji telefona pridonose i zaobljeni rubovi uz kompaktnu veličinu, dok matirana stražnja strana ne dozvoljava previše klizanja.
Skener je dobro smješten na poleđini telefona, dovoljno udaljen od kamera i radi trenutno i bez grešaka, kao što je i uobičajeno kod Huawe telefona. Radije bih imao skener ispod ekrana, ali živimo u doba telefona bez rubova i takve konfiguracije su zastarjele.
Skener se može koristiti za otključavanje ekrana, za autorizaciju i čak za traku s obavijestima i kameru. Telefon ima i softver za prepoznavanje lica, koji je brz čak i u mraku. Dopušta korisniku da otključa telefon gledajući ga.
Huawei P Smart: Zaslon
Huawei P Smart ima IPS 5,65-inčni zaslon omjera 18:9 s Full HD+ (2160x1080p, 427 PPI) rezolucijom. Zaslon zauzima oko 76% prednje strane i pokriven je zaštitnim 2,5D staklom s dobrim premazom otpornim na ulje.
Zaslon je živahan, prirodnih boja. Kutevi gledanja su maksimalni. Svjetlina je solidna, tj. više nego dovoljna za čitanje tijekom svijetlog, sunčanog dana. S druge strane, najniže postavke još uvijek nisu dovoljno niske, tj. malo teže ga je koristiti u mraku. Automatski senzor svjetline radi dobro. U postavkama postoji noćni mod (koji se aktivira putem trake obavijesti ili automatski), kao i detaljne prilagodbe boja.
Ultra-duboke boje su ono što će vam nedostajati u usporedbi sa skupljim telefonima. Tonovi izgledaju poprilično prirodno uz dobro zasićenje. Ne možete se poigravati sa zasićenošću ili kontrastom Huawei P Smarta, ali postoji kontrola temperature boje. Različite oči će preferirati različita dotjerivanja. Nama se prilično sviđa telefon s postavkama toplijih boja.
Zaslon ima izvrsnu maksimalnu svjetlinu od čak 530 nita, koja pobjeđuje i P10 Lite i Mate 10 Lite modele. Crne razine su dublje nego na većini LCD zaslona pomažući P Smartu na respektabilnom omjeru kontrasta od 1500:1.
Sve u svemu, ekran je vrlo dobar, što je očito od prvog trenutka kad ga pogledate. Zahvaljujući malenim nakošenim rubovima, imate osjećaj da je riječ o prvoklasnom telefonu. Ako se želite hvaliti, vaši prijatelji bit će zadivljeni cijenom za mobitel koji tako dobro izgleda.
Huawei P Smart: Performanse
Ovaj pametni telefon baziran je na osmojezgrenom Kirin 659 (4 × 2.36 GHz i 4 × 1.7GHz Cortex-A53) čipu i Mali-T830 MP2 grafičkoj kartici. Sličnu platformu koriste Nova 2 i Mate 10 Lite. 3GB RAM-a, 32GB prostora za pohranu. Više nego dovoljno za normalnu uporabu. Želite više mjesta? Žrtvujte drugu SIM karticu i ubacite microSD karticu koja će proširiti pohranu do maksimalnih 256GB.
Ako pogledamo malo dublje u hardver Huawei P Smarta, on ima HiSilicon Kirin 659 čip. Izrađuje ga Huaweijeva podružnica. Drugi telefoni srednje klase uglavnom koriste ili Qualcomm ili MediaTEK CPU-ove.
Osim slabijeg GPU-a, performanse su ugrubo usporedive s popularnim čipovima kao što su Snapdragon 625 i 630. Ima osam Cortex-A53 jezgri u dvije skupine, s četiri koji rade brzinom od 2,36Ghz za teže zadatke i preostale četiri koji rade na 1,7GHz za lakše zadatke.
Rezultat Huawei P Smarta na Geekbench testu je 935 bodova za single core i 3.743 bodova za multicore, što je opet slično telefonima u istoj klasi, sa Snapdragon CPU-ovima. Nadalje antutu test je pokazao 61.771 bodovoa što nije loše za telefon srednje klase. Kada ga usporedimo sa pročlim flahgshipom Samsunga Galaxy S7 i OnePlus 3 onda vidimo da se u performansama nemože ositi niti sa stariiim flagship modelima.
Mobitel se ne smrzava i vrlo je stabilan. Rezultati sintetičkih testova su osrednji, ali to nas ne razočarava, naprotiv bili smo čak i iznenađeni, s rezultatima obzirom na cjenovni razred telefona.
Huawei P Smart ima jedan zvučnik, baš kao i onaj na Mate 10 Lite i Honor 7X. Zvuk je glasan i čist čak i na najglasnijim postavkama. Nećemo ga nazvati sjajnim, ali funkcionira sasvim dobro. Kad razgovaramo na telefon, sve se čuje savršenodobro. Kvaliteta glazbe je prosječna, ali se može malo poboljčati s Huaweijevim Histen softverom. Postoje razni zvučni profili, te “equalizer” kojim možete fino ugoditi visoke i niske tonove. Zvuk je dovoljno glasan za svakodnevnu uporabu.
Što se igara tiče, Huawei P Smart je okej, ali to je sve. U P Smartu postoje samo dvije grafičke jezgre sa Mali-T830 GPU-om, naravno kao i kod ostalih telefona iz ove klase, a one se stvarno bore s modernim grafičkim opterećenjima. No, da budemo jasni, oni su još uvijek dovoljno dobri za pokretanje ogromnog dijela igara sa Googleove trgovine Play. Zapravo dobro optimizirane igre pogoni sjajno. Čak i ‘teži’ naslovi su igrivi, ali na nižim postavkama.
Sve u svemu P Smart se pokazao vrlo dobro opremljenim za svoju klasu telefona i obavite će vam bilo koji zadatak. A obavit će ga u hladnom stanju čak i pri punim opterećenjima, stoga ne očekujte nikakve probleme s grijanjem, bez obzira na to kako ga koristite. Huawei P Smart nudi lijepo izračunate i uravnotežene performanse, a to je više nego dovoljno.
Što se tiče povezivosti, ovdje nema problema. Prosudite i sami: 3G i LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n (na nesreću samo 2.4 GHz), Bluetooth 4.2 BLE, GPS, GLONASS i NFC modul za beskontaktna plaćanja. Svi načini komunikacije rade pouzdano, i bez problema.
Huawei P Smart: Softver
Huawei P Smart ima najnoviji Android 8.0 i Huaweijev brend, EMUI 8.0 sučelje. Sviđa nam se korisničko sučelje, iako nije napravljeno baš puno vizualnih promjena u odnosu na verziju 7. Sučelje radi zadivljujuće.
EMUI nije spor. Huawei P Smart nema problema s performansama koje uništavaju iskustvo korištenja telefona. Izgled je prilično bezazlen, iako su ostali dijelovi Huaweijevog karakterističnog stila. ‘Magazine’ zaključani zaslon prikazuje fotografije u stock stilu kad se telefon vrati iz stanja čekanja, a meni postavki izgleda drugačije od uobičajenih Androidovih.
Huawei P Smart sučelje se može i mijenjati pomoću tema. One mogu ukloniti prilagođeni zaključani zaslon ako želite, mijenjati ikone i pozadine. Huawei već standardno radi na širokoj paleti izbora tema a neke teme su prava mala ART remek djela. To svakako daje dodatan šarm izgledu telefona.
Huawei P Smart: Kamera
Huawei P Smart ima dvostruku glavnu kameru (13Mp + 2Mp). Ovo znači da postoji portretni mod, koji je dosta dobar. Mobitel može bez problema zamutiti pozadinu, što je rijetkost za telefon srednje klase, iako sad postaje sve više trend. Glavna kamera od 13MP sjedi iza f/2.2 leće, dok prednja kamera od 8MP sjedi iza f/2.0 leće.
Sučelje fotoaparata je već poznato kao što smo ga već imali prilike cidjeti na serijama P10 i Mate 10 Pro. Opcije su skrivene u izbornicima koje možete pokrenuti pomicanjem ulijevo ili udesno sa zaslona (pod pretpostavkom da držite fotoaparat u portretnom načinu rada).
Softver kamere podržava prepoznavanje lica, zemljopisno označavanje (geotagging), slikanje pomoću gesti ruku, autofokus i point-of-focus detekciju, HDR i panoramu. Zbog korištenja dvostrukog senzora, imamo portretni mod (s uljepšavanjem lica), veliki otvor blende (bokeh), oponašanje efekta i postfokusiranje u galeriji.
Kvaliteta fotografija je vrlo dobra, detalji i prikaz boja su sjajni. Možete manualno u postavkama podesiti što god želite. Uređaj čak može napraviti solidne fotografije u mraku, naravno ne sjajne, jer ovo ipak nije jedan od flagship modela, ali su prihvatljive.
Huawei P Smartu također nedostaje inteligentno procesuiranje scena kakvo imaju neki telefoni visoke klase. No, dobro pogađa scene s problematičnim osvjetljenjem, obrađujući fotografiju tako da izgleda korektno.
Vaše fotografije na dnevnom svjetlu će na ekranu Huawei P Smarta izgledati odlično. No, otvaranje na monitoru čije su boje kalibrirane, jasno pokazuje da telefon ima ograničene foto mogućnosti. Fini detalji izgledaju malo manje oštri, nego što bi izgledali kroz visoko kvalitetnu 12MP kameru telefona, uz dobar dinamički raspon.
Primjeri fotografija snimljeni sa Huawei P Smart:
Prednja kamera ima 8-megapikselni senzor. Instagrameri će biti i više nego zadovoljni kvalitetom selfija. Kamera za selfi podržava portretni mod, što je fantastično. Postoji i mod zamućenja pozadine za selfije koji koristi softversku pamet, za razliku od glavne kamere. Kao i kod stražnjeg efekta zamućenja, linije razdvajanja nisu uvijek savršene, ali su uglavnom dovoljno dobre.
Huawei P Smart može snimati videozapise od 1080p na 30fps. Ne postoji mogućnost 1080p na 60fps ili 4K snimka. Isječci se snimaju u MP4 datotekama s bitrateom od 17 Mbps. Audio se snima na dobroj frekvenciji od 192Kbps (48kHz), u stereo, naravno.
Kvaliteta videozapisa nije u skladu s našim očekivanjima. Slika nije toliko oštra kao kod nekih konkurentskih telefona u ovoj klasi. Dinamički raspon je prilično širok, a boje i kontrast su dosta dobri.
Huawei P Smart: Baterija
Telefon ima 3000 mAh bateriju, što je oko 10% manje kapaciteta od onoga što možemo naći kod Honor 7X i Mate 10 Lite. Nije puno, ali sustav i Android 8 je optimiziran da bude energetski efikasan. Definitivno nećete morati puniti telefon tijekom dana. Normalno uporabom Huawei P Smart može preživjeti i dan i pol bez punjenja.
Telefon se isporučuje s punjačem od 10W, koji puni potrošenu bateriju do 25% u 30 minuta, dok jednim satom punjenja dobivate 50% napunjenosti, a za 100% mu treba oko 2 sata. Što se tiče trošenja baterije, 10 minuta gledanja videa na YouTubeu isprazni oko 3% baterije. Gledanje 90 minutnog filma na najvišoj svjetlini uzima oko 22% od trenutne napunjenosti, što i nije loše.
Zaključak
Riječ je o dobrom mobitelu srednje klase, koji će vas koštati oko 2000 kn. Uređaj ima sve: odličan ekran, dobru bateriju, najnovije verzije EMUI i Androida, NFC i kvalitetnu kameru. Telefon je brz u bilo kojem načinu rada i, zahvaljujući suptilnom dizajnu i modernom izgledu, svi će misliti da imate telefon visoke klase.
Kad pametni telefon poput ovog košta tako relativno malo, ne možete se ne upitati zašto uopće trebamo skuplje flagship telefone. Ako želite korektan i pristupačan pametni telefon, potražite Huawei P Smart.
Ima samo nekoliko mana: microUSB (TypeC bi bio mnogo bolji) i nema 5GHz Wi-Fi. Nije velika stvar. Telefon zasigurno zaslužuje našu pohvalu, i konačno u skladu sa imenom Huawei P Smart je pametna opcija.
Huawei P Smart specifikacija:
- Zaslon: 5.65 inča IPS LCD 1080 x 2160 pix, (427ppi)
- CPU: 16nm Kirin 659, octa-core CPU (4xCortex-A53@2.36GHz + 4xCortex-A53@1.7GHz)
- GPU: dual-core Mali-T830
- RAM: 3GB
- Pohrana: 32 GB proširivo putem microSD do 256GB
- Kamera: Stražnja: dvostruka kamera 13MP + 2MP s AF, otvor f/2,2; LED bljeskalica; snimanje videozapisa 1080@30fps; Prednja kamera 8MP f/2.0; 1080p@30fps video
- Povezivost: Dual-SIM; LTE-A (Cat.6 300/50Mbps); microUSB; Wi-Fi b/g/n; GPS/GLONASS; Bluetooth 4.2; FM radio; NFC
- Baterija: 3000 mAh Li-Po
- OS: Android 8.0 Oreo sa Huawei EMUI 8.0 sučeljem
- Dimenzije: 150.1 x 72.1 x 7.5 mm
- Masa: 165 g
- Cijena oko 2000,00 kn
ZA: Odličan 18:9 zaslon, moderan dizajn, dobra all-round kamera, Android 8 + EMUI 8, baterija
PROTIV: microUSB, sporiji GPU, nije vodootporan, nema brzi punjač
Piše: D.Z.