PočetnaMobyPametni telefoniHonor 50 recenzija: Honorov povratak na tržište pametnih telefona!

Honor 50 recenzija: Honorov povratak na tržište pametnih telefona!


Ukratko…

Honor 50 predstavlja povratak nove neovisne marke na Android telefone s ugrađenim Googleovim uslugama. Iako je to veliko, ostatak telefona ne izgleda posebno svjež, unatoč velikom rasponu boja i završnoj obradi.

Povratci su iznenađujuće česti u mobilnoj tehnologiji, s Nokijom, BlackBerryjem, pa čak i Palmom koji se vraćaju nakon određenog razdoblja odsustva, s različitim stupnjevima uspjeha. Honor, koji je nekoć bio u vlasništvu Huaweija, najnovije je poznato ime koje se vraća. Međutim, tehnički nije otišao, jer ga je Huawei upravo prodao kako bi imao priliku za samostalan rast i napredak.

Od tada je Honor sklopio ugovore s Googleom, Qualcommom i nekoliko drugih tvrtki koje trenutno ne mogu raditi s Huaweijem. To znači da se Honor ne samo vratio, već ima i Googleove mobilne usluge. Honor 50 je njegov prvi pametni telefon koji dolazi s Google Playom i svim ostalim očekivanim aplikacijama i uslugama, tako da se ovo čini kao novi početak.

S druge strane, Honor još uvijek pokušava razumjeti svoj identitet nakon što je toliko dugo vremena proveo pod ”kišobranom” Huaweija. Kako zasad Honoru ide i što je to što se svidjelo meni i što bi se moglo svidjeti i vama u vezi novog Honora 50, pročitajte u recenziji koja slijedi.

Honor 50 recenzija

Honor 50: Dizajn i izgled uređaja

Tvrtka je često uključivala upečatljive reflektirajuće dizajne stražnjeg dijela uređaja, kao što je i slučaj s verzijom Honora 50 koja je dostupna u prodaji. Slova H, O, N i R daju dizajnu dubinu i svjetlucaju u različitim nijansama srebrne i plave, ovisno o kutu i osvjetljenju. Mislim da izgleda izvrsno, ali ako nije za vas, telefon također dolazi u crnoj, zelenoj ili nešto suptilnijem, svjetlucavom tonu zvanom Frost Crystal.

Honor 50 test

Radi se o tankom uređaju, debljine s nešto manje od 8 mm. Uz to, uređaj je razumne debljine sa 175 grama. To ga, zajedno sa zakrivljenim zaslonom i skromnom širinom od 74 mm, čini vrlo lakim za držanje i korištenje jednom rukom. Krivulja je prilično dramatična i malo je oštra kada čvrsto držite telefon. Kvaliteta izrade je izvrsna, sa staklenim zaslonom i stražnjom pločom u ravnini s metalnim kućištem.

Honor 50 cijena

Kućište kamere na dvije razine, koje ima dvostruke kružne module na stražnjoj strani, također se također uklapa u reflektirajući dizajn slova O koda. Sve u svemu, Honor 50 izgleda izvrsno, nije težak, dobro je izrađen i dolazi u raznim neobičnim bojama za korisnike koji žele poslati poruku svojim telefonom. Međutim, ako ste vidjeli i držali Honor 30 Pro, tada ste također vidjeli i držali Honor 50, jer su ta dva usko povezana kada su u pitanju veličina i oblik.

Još jedna stvar je da, za Honor govor o telefonu koji predstavlja njegov “Dan neovisnosti” i njegovu definitivnu razdvojenost od Huaweija, sličnost u dizajnu i specifikacijama između Honora 50 i novog Huawei Nova 9 je upečatljiva.

 

Honor 50 kemere

Honor 50: Kamere

Glavna kamera od 108 megapiksela najbolji je senzor na Honor 50, a pridružuju joj se širokokutna kamera od 8 MP i par makro i senzora dubine od 2 MP. Selfie kamera ima 32 megapiksela i kut gledanja od 90 stupnjeva. Honor gura svoj sustav kamera kao sustav za ambiciozne vlogere i uključio je nekoliko različitih video načina koji koriste sve kamere u isto vrijeme. Kamera od 108 MP vrlo je osjetljiva na svjetlo.

Honor 50 kemera

U raznim će situacijama fotografije previše ili premalo eksponirati. Širokokutna kamera pati od sličnih problema. Za svjetlijeg, sunčanijeg dana fotografije su bolje, ali nekima se neće svidjeti način na koji kamera pretjerano zasićuje boje. Zasićeniji prikaz boja ne mora biti nešto loše; pogotovo u usporedbi s kamerama nekih pametnih telefona čiji je prikaz boja previše tmuran i pod-zasićen, no nekima se možda neće svidjeti.

Ako pogledamo stvari detaljnije možemo opaziti da fotografijama može nedostajati detalja; također postoje dokazi o pretjeranoj obradi. Što je pozitivnije, ono što bi vam se svakako moglo svidjeti jest izbor načina portretiranja i otvora blende, koji dodaju bokeh efekt ljudima ili objektima. Osim toga, prepoznavanje rubova je solidno.

Primjer fotogarfija dobienih sa Honor 50 kamerom:

Honor 50 test kamere 1

Video načini s više kamera snimaju s dvije kamere u isto vrijeme, tako da možete stvoriti video kombinacije s glavnom stražnjom kamerom i selfie kamerom, uključujući istovremeno snimanje, prozor slika u slici i druge kombinacije. To je trik, ali radi. Iako je sučelje pomalo glomazno i sporo, pa će vam trebati malo strpljenja da svladate kontrole.

Tu je i vrlo jednostavan za korištenje paket za uređivanje, koji u potpunosti čini izradu konačnog isječka na vašem telefonu jednostavnom. Honor 50 podržava Bluetooth slušalice u video načinu rada, tako da ih možete koristiti za snimanje zvuka, a ne internog mikrofona — što bi trebalo rezultirati boljim zvukom, osobito kada se snima na daljinu.

Začudo, Honor 50 snima samo video u 16:9 ili 21:9, ali podržava 4K pri 30 sličica u sekundi (fps). Svatko ambiciozniji ili iskusniji brzo će poželjeti više, jer snima samo u 1080p pri 30 fps u načinu rada s više kamera. Ipak, nisam siguran da će ga prosječna osoba koja snima video često koristiti. Fotoaparat Honora 50 nije me mnogo inspirirao, ali softversko usavršavanje može poboljšati njegovu sposobnost s vremenom.

 

Honor 50 os

Honor 50: Softverske mogućnosti

Honor 50 dolazi s ugrađenim Googleovim mobilnim uslugama, što je svakako plus. To znači da uređaj ima pred-instalirane usluge kao što su Google Play Trgovina, Gmail, Google karte, Poruke i sve ostale očekivane aplikacije. Osim toga, prijavljujete se na svoj Google račun tijekom postavljanja kako biste mogli koristiti Googleove usluge u oblaku.

Korištenje Honor telefona potpuno je isto kao i korištenje bilo kojeg drugog Android pametnog telefona kada je u pitanju Google integracija. Honorov vlastiti MagicUI 4.2 instaliran je preko Androida 11. Što se tiče dizajna i izgleda, nije se puno promijenio u usporedbi s MagicUI 3.1, koji je instaliran na Honor 30.

Postoje i drugi nagovještaji o prošlosti Honora, s uvijek uključenim zaslonom koji dijeli istu prilagodbu kao značajka na Huawei telefonima, sve do nekih od istih ikona i animacija. Uz to, uvijek uključeni zaslon jedan je od mojih omiljenih dijelova MagicUI-ja, jer ga je lako personalizirati, a informacije su jasno prikazane na zaključanom zaslonu.

 

Honor 50 zaslon

Honor 50: Kvaliteta zaslona i performanse 

Zaslon Honor 50 je upravo ono što danas želimo od telefona srednjeg ranga: radi se o AMOLED ploči s promjenjivom brzinom osvježavanja od 60 Hz ili 120 Hz. Rezolucija zaslona je Full HD+ ili 2340 x 1080 piksela. Ukratko rečeno, zaslon je vrlo responzivan, prikaz boja je odličan, bogat, boje su klasično, ”amoledovski” žive i zasićene. Dobili smo jedan odličan Super AMOLED zaslon, koji je definitivno jedan od aduta ovog pametnog telefona.

Honor 50 ekran

Čak se uspijeva vrlo povoljno usporediti s najnovijim Google Pixel 6 Pro, pokazujući vrlo sličan prikaz boja, s nešto toplijim tonom, barem uz aktivnu postavku Vivid. Također je moguće podesiti temperaturu zaslona ili odabrati način rada sa sRGB ili DC-P3 kartama boja ako vam to nije po volji. Zaslonom ćete svakako biti zadovoljni kod ovog uređaja. Radi li se o jednom od najkvalitetnijih zaslona u ovom cjenovnom razredu? Vrlo vjerojatno.

Honor 50 performanse

Honor je u Qualcomm Snapdragon 778G procesor ugradio 5G modem, te mogućnost izbora između 6, 8 i 12 GB RAM, uz mogućnosti od 128 i 256 GB unutarnje memorije, nažalost bez utora za microSD. Performanse su solidne, ali operativni sustav nekako ne djeluje brzo. Uz to, mogu se primijetiti i lagana zapinjanja pri zatvaranju igara i drugih visoko zahtjevnih aplikacija.

Honor 50 igranje

Ovo je vjerojatno problem optimizacije softvera, a ne performansi kao takvih. Honorov vlastiti GPU Turbo X čine ga izvrsnim za igranje igara. Ako ste povremeni ”gamer” i ako želite tu i tamo nešto odigrati na Honoru 50, tipa Call of Duty Mobile, svakako možete. Šteta što nema stereo zvučnike koji bi dodatno dali na multimedijskim mogućnostima.

 

Honor 50 baterija

Honor 50: Vijek trajanja baterije i mogućnosti punjenja

Neke možda može zabrinuti da baterija od 4.300 mAh neće biti dovoljno snažna za izdržavanja na vrijeme dulje od jednog dana, ali Snapdragon 778G i MagicUI mogu biti podosta štedljivi s energijom. Uz normalnu upotrebu, mogao bih isključiti telefon preko noći i imao bi dovoljno baterije za dobar dio idućeg dana.

Ovo je vrlo zadivljujuće, pogotovo jer izgleda kao da je optimizacija potrošnje baterije odrađena vrhunski, bez obzira na to što je na zaslonu telefona uključena razina osvježenja od 120 Hz. 66W SuperCharge brzo punjenje je uspostavljena Honor tehnologija i vrlo je dobrodošla. Bateriju je za 22 minute napunio na 70%, što je više nego dovoljno za jednodnevnu upotrebu. Nažalost, nema bežičnog punjenja, što je ipak značajka koju bih smatrao standardnom na većini telefona srednjeg i višeg ranga danas.

Sve u svemu, s vijekom trajanja baterije, kao i mogućnostima punjenja bit ćete zadovoljni.

Honor 50 simbolizira više toga: odmah Honora od Huaweija i s obzirom na to započinjanje nečeg novog, ali na onaj poznati, dobar Honorov način. Uređaj kao takav nema neke posebne minuse: žao mi je što nema stereo zvučnike i možda IP certifikat. No pluseva je znatno više. Cijena od oko 3.700kn je takva kakva jest, no treba imati na umu da se radi o pametnom telefonu srednjeg-višeg razreda.

Honor 50

Honor 50 specifikacija:

• Nano-SIM, dual stand-by
• OS: Android 11, Magic UI 4.2, Google Play Services
• Zaslon: 6.57” OLED / 120 Hz / 2340 x 1080 px / 392 ppi
• Chipset: Qualcomm Snapdragoon 778G 5G (6nm)
• Procesor: Octa-core (4×2.4 Ghz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670)
• Memorija: 128 GB
• RAM: 8 GB
• Kamera: stražnja – 108 MP (f/1.9), 8 MP (f/2.2), 2 MP (f/2.4), 2 MP (f/2.4) / prednja – 32 MP (f/2.2)
• Senzori: Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass
• Povezivost: Wi-Fi – 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, NFC, USB , Type-C 2.0 reversible connector
• Bluetooth 5.2
• Baterija: 4300 mAh
• Brzo punjenje 66W (70% za 20min))
• Dimenzije: 160 x 73.8 x 7.7 mm
• Masa: 175 g
• Cijena 3.700 kn

 

Za:

  • Prekrasan AMOLED zaslon s razinom osvježenja od 120Hz
  • Brzo punjenje
  • Lagan i razumne veličine
  • Zabavni video načini s jednostavnim uređivanjem

Protiv:

  • Nema bežičnog punjenja
  • Bez vodootpornosti
  • Jedan zvučnik

Piše: Iavn Hečimović

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular